Здравей Гост

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Stig

*
  • **
  • 89
    • Профил
Домашна система с Благоевградски ВКН 12-ки
« -: Октомври 28, 2018, 11:18:25 23:18 »
Да напиша пак защото първия път си затворих браузера преди да постна....
Добър вечер на всички колеги.
Да започна така през това лято съвсем случайно ми попадна тонколона произвеждана в Благоевград.Неизвестен модел с два 12-инчови нискочестотни и два ВВ104 със съответния филтър който в последствие се оказа дефектен.
12-ките производство 88-ма година с 10 повече от мен....отидоха до завода за реновация и скоро си ги взех монтирах ги обратно в кутията и пуснах да чуя,харесаха ми свирят ниско и чисто.Обаче 140-те литра затворен обем не ми харесват.Взех параметрите от темата на Тошко пуснах ги в WinISD и хоп 90 литра на 30 херца идеално за бас.След това дойдоха и високите погледнах в шкафа имам ВВ108-01 60 ватовите и се замислих и за среди питах в магазина на завода имаха ВКС 0933 и взех 2.Опрях до филтри пробвах този от колоната за да му направя копие отказах се ще се пробвам пак като му сменя кондензатора които е умрял.Сметнах филтри с една програмка прилагам снимка от нея не съм ги пробвал и опрях до вас колеги виждат ли ви се адекватни?Както и останалите графики и снимки от идеята за проекта.На снимките се вижда и стъпалцето което ще използвам не е много но съм супер доволен от него и ми се ще да си го оставя.Отворен съм за съвети и идеи и благодаря предварително на отзовалите се колеги.Лека вечер от мен.

Неактивен Toshko

*
  • 4318
    • Профил
Re: Домашна система с Благоевградски ВКН 12-ки
« Отговор #1 -: Октомври 29, 2018, 09:30:26 09:30 »
Честити 12-ки с Алнико.
Ако искаш да преместим темата в открития раздел?
Експериментира ли ти се с трансмисиионната линия от темата в този раздел?
Разделителните честоти няма нужда да ги застъпваш, просто трябва много хубаво да си помислиш колко енергия искаш да има около разделителната честота, дали да са на -3 или на -6 дб, съответно Бътъруърт или Линквиц-Райли.
Имаш ли ресивър с параметричен еквилайзер и променливо Q и честота? Или нещо подобно?
Хубаво е преди да правиш филтри да прослушаш и още по-добре да измериш пробно как звучат говорителите сложени на лицето.

Неактивен Stig

*
  • **
  • 89
    • Профил
« Отговор #2 -: Октомври 30, 2018, 11:11:27 11:11 »
Нямам претенции къде ще е темата.Добре от Алнико магнита печеля ли нещо.Колкото до филтрите ще направя още една две проби и тогава ще го мисля.

Неактивен Toshko

*
  • 4318
    • Профил
« Отговор #3 -: Октомври 30, 2018, 01:23:19 13:23 »
Ще преместя темата в аудио направи си сам.
Ако си от София мога да ти дам доста голям професионален еквилайзер с който да прослушаш средата около разделителните честоти.
Ако нацелиш точно долната гранична честота обусловена от обема на затвореното шаси можеш да минеш и само с кондензатор отдолу и Зобел за изправяне на импеданса. Аз бих сложил и една леко преоразмерена бобина в паралел, която хубаво да отреже ниските малко по-надолу. Така ще се получи крива, която около 800 херца започва със стръмност 9-12 дб, а под 500-600 става около 18 дб/окт.
Алнико има по-консистентно и стабилно магнитно поле и позволява повече микро детайли в звука. Има по-висока разделителна способност. За жалост между 20 и 800 херца няма кой знае колко детайли, но все пак.
 Да ти кажа, че на ВКН12311А и ВКС0933 ама никак не подхождат хартиени високи. Поне някакви HIVi, Vifa, Визатон, някакви лентови. Освен ако на хартиените не им направим фазов палец и вълновод. Нещо с което бих се заел ако и ти се ангажираш. Можем да направим една ВЧ хорна от алуминий на струг, която да работи само с вътрешната част от мембраната. Или да модифицираме нещо такова: http://www.megavoice.bg/?pid=34&product=1772 така че да се доближи много близо до мембраната и да му сложим и един фазов палец.
Сещам се и за още един вариант, да се използва 1.5 или 2 инча хорна, а хартиения ВЧ да се модифицира с трептилка и мембраната да се изреже до -1 мм от устата на хорната, шасито да се надупчи отзад, а хорната да се завинти към шасито.

Неактивен Stig

*
  • **
  • 89
    • Профил
« Отговор #4 -: Октомври 30, 2018, 09:24:46 21:24 »
Харесвам си хартиения високочестотен поради 2 причини държи доволно на бой и втората е че 16 омовият му вариант свири вече 5-та година в домашните 8-ци от които съм предоволен.Колкото до еквалайзера ще бъде благодарен но малко по-напред във времето.Иначе да в София съм в момента се подвизавам в студенски мъча техническия така че винаги може да се видим някъде.Идеята за фазов палец ми харесва но първо бих искал да сваля честотната характеристика на високите мисля че нямам да имам нужда от такива неща.Не целя нищо супер специално от към звук а и това са ми наличните говорители просто искам да извадя максимума от тях.Питах за магнита защото когато ги сравних с другия модел си помислих че тези са просто по-маломощен вариант.А като цяло ти като човек притежаващ такива говорители какво ти е виждането за тях?

Неактивен Toshko

*
  • 4318
    • Профил
« Отговор #5 -: Октомври 30, 2018, 10:36:47 22:36 »
Алникото е по-силен и по-хубав.
Прочети какво представлява.

Мнението ми е че говорителите са супер.
НО! Но трябва да бъдат вложени в луксозен и аудиофилски качествено направен проект.

Хартиените високи знам защо ги харесваш, пак по две причини:
1. Кривят по един приятен начин и възпроизвеждат добре импулси, звук с който си свикнал и ти харесва.
2. Относително млад си и чуваш високите малко по-силно, затова не ти прави впечатление колко малко и колко насочено излъчват.

Има много начини.
« Отговор #6 -: Октомври 31, 2018, 01:35:09 13:35 »
Аз също съм голям фен на тези пищялки ВВ-108. Звукът им е някак бриялнтен, за звънчета, камбанки е супер. Иначе виждам, че момчето е наясно какво прави. Единствено като съвет, някоя и друга разпорка в кутията, и евентуално малко тапициране с вата от вътре.

Неактивен Toshko

*
  • 4318
    • Профил
« Отговор #7 -: Октомври 31, 2018, 03:50:04 15:50 »
Хартиени конусни високи не се връзват с голяма трилентова система с 12-ки с кобалтови магнити.
С фазови палци и евентуално вълноводи, може би да.
Заслужава си да се пробва най-лесното, две къси концентрични тръби, примерно 20 и 40 мм възможно най-тънкостенни.

Неактивен Stig

*
  • **
  • 89
    • Профил
« Отговор #8 -: Октомври 31, 2018, 08:51:35 20:51 »
Разпонки и вата задължително имам хубава Унгарска едновремешна вата.Търся микрофон за настройка на фазовинвертора някакви идеи?И също питането ми е защо да не застъпвам честотите на срез толкова проблем ли е?А в поста по-нагоре Тошко е писал но не съм го видял кутиите са смятани на -6 букшелф да не би да имаш предложения за Бътъртууд?

Неактивен Toshko

*
  • 4318
    • Профил
« Отговор #9 -: Октомври 31, 2018, 11:04:19 23:04 »
Бътъруърт са -3 + -3, което е +3 по оста, но около 0, тоест линейно като обща излъчена енергия.
Линквиц-Райли е -6 + -6, което е 0 по оста и намалена обща излъчена енергия.

Под килохерц, където вълните са дълги и говорителите излъчват не насочено по-адекватно е да се ползва Линквиц-Райли по логични причини, по оста и извън е еднакво и съответно по-линейно.

Между сч и вч вече излъчването е насочено и Линквиц-Райли, който е и по-плавен ще ги заглуши прекалено.
Е как да не е проблем едно и също да звучи от две места. Какафония и интерференция.

Фазоинвертора се настройва с мултицет. Мериш импеданса, настройката е при най-ниския импеданс между двата пика.

Неактивен Stig

*
  • **
  • 89
    • Профил
« Отговор #10 -: Ноември 01, 2018, 09:58:16 09:58 »
Добро утро на всички и честит празник!
Ето едно леко аудиофилско поздравче от една млада певица наистина си заслужава да се чуе.

Снощи седнах и посмятах още малко по филтрите готов съм измислил съм го.Капацитетите са готови заедно с идкуктивностите за нещастите нямам финанси за тях за това ще изчакат.Сега имам 2 по-сериозни питания.Искам да резна малко от мощността на високочестотния с резистор последователно на него.Как ви се вижда като идея адекватно ли е.Като цяло сч-вч линията да е резната с активно съпротивление знам че е неефиктивно но не интересува особенно.И второто как най-правилно да избера материал за кутията в момента 140литровата кутия е от сравнително тънък шперплат мисля около 12мм твърде тъко ли е?

п.с застъпването на честоти ще си го има да не кажа че дори донякякъде ми харесва как звучат по-този начин. :D Лек и усмихнат ден.
п.с2 Търся човек който да ми навие индуктивности защото тези из фейсбук групите всичките са за бой :D
« Последна редакция: Ноември 01, 2018, 11:22:13 11:22 от Stig »

Неактивен Toshko

*
  • 4318
    • Профил
« Отговор #11 -: Ноември 01, 2018, 03:20:15 15:20 »
12 e доста малко.
Поне 18 бреза.
Да застъпваш честоти е абсурд. Няма какво да коментираме.

Намери темата в която тествам затворени СЧ с различни филтри. Там го има идеалния филтър за 500 херца.

Дали ще има резистори или не е въпрос на прослушване. Слага се преди филтъра.

Събери достатъчно пари и ги направи като хората.

В Мегавойс се поръчваха бобини.
Можеш да си ги навиеш и сам и аз да ти ги измеря.

Неактивен Stig

*
  • **
  • 89
    • Профил
« Отговор #12 -: Ноември 01, 2018, 06:07:21 18:07 »
След трето и филнално (надявам се) пресмятане на филтрите съм готов за тях просто с тези индуктивности съм малко с главата в пясъка.Та за или против навиване на индуктивностите на ферит или въздушни намотки защото малко не съм фен на въздушните намотки.Ще има застъпване между сч и вч между нч и сч няма да има застъпване

Неактивен Stig

*
  • **
  • 89
    • Профил
« Отговор #14 -: Ноември 03, 2018, 05:52:48 17:52 »
Прослушване... Проба... Филтри и о Уау това свири.. Средата ми е малко твърде силна ще я резна активно.Очаквах пищялката да ме дразни повече тя свири учудващо добре. Утре ще говоря един дърводелец за кутиите избрал съм 18мм шперплат. Да се надяваме началото на другия месец да са сглобени и да ги разсвирваме 😁