Здравей Гост

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

E60 535D
« -: Август 30, 2019, 12:45:45 00:45 »
Реших да пусна тема и за личния автомобил.
https://www.auto-data.net/bg/bmw-5-series-e60-535-d-272hp-9609
Тъй като и преди бях собственик на Е60 случайно изпадна оферта, която ми допадна и реших да мина на би турбо.
Автомобилът е 380кс, голямата турбина е с топла перка от БМВ Ф10 313кс, компресорна перка 55/76мм. Малката турбина също е с различна от стандартната компресорна перка, същия размер, но 7+7 (стандартно са 4+4). Голям кулер (не му знам точните размери), даунпайп, ЕГР и ДПФ липсват. Морално остарял автомобил, лично мен обаче все още ме радва.
След като го взех последва щателно почистване на кожата, пране на мокета и прехвърляне на музиката от старата ми Е60тка.

Винаги съм искал да имам тъмна кола, последните ми три бяха сиви. Харесва ми огледалния ефект, който се засилва особено много след пастиране. Един ден ми дойде музата и реших да я пастирам. Купих нужните пасти и работата започна.

Крайния резултат може би не е добър за някой, който се занимава само с това. Мен лично ме удовлетворява на 80 процента. Когато се вгледаш от много близо се вижда, че има какво още да се желае. Важното е, че пастирам за първи път и не се виждат холограми на слънце.

И сега най-важното - графиката :)

378кс и 689нм. Колата е настроена от Николай Николов ОЕ Моторспорт миналата година по това време. Тази графика е от преди две седмици. Миналата година колата е изкарала 715нм на същото дино (715нм са ограничени от кутията). След това стария собственик е сложил стедж 3 на кутията, който маха лимитърите и въртящия момент е скочил. Не знам какво се е случило, но в момента въртящия момент е по-малък от преди.
ПС - защо не мога да вмъкна снимките там, където искам?
Re: E60 535D
« Отговор #1 -: Септември 09, 2019, 01:09:04 13:09 »
Браво за мерака, и вложени я труд. Какво значи морално остарял автомобил, щом на теб ти удовлетворява нуждите. Това че няма някои електронни джунджурийки? Не че на твойта са малко..

Неактивен Toshko

*
  • 5157
    • Профил
« Отговор #2 -: Септември 09, 2019, 05:35:25 17:35 »
По-старите коли са морално остарели спрямо новите, защото новите имат по-цялостен и завършен дизайн. Управлението на всичко е по-логично и интегрирано. Много малки и досадни неща, настройки и управление или се правят сами или са отпаднали.
По-новите коли са много по-здрави и от много по-качествени материали, съответно неща, които на Е34 сменяш на две години, на Е39 на 10, на Е60 може да са вечни, като маркучи или гарнитури, а на Ф10 да ги няма, да са 10 пъти по-евтини или да са наистина вечни.
Радио, плеър и т.н. инфотейнмънт да не говорим, че на по-стара кола почти не се ползват или са гротескни и дразнят.

Следващото нещо са окачванията, новите коли имат много повече гума и мекота в окачването. Освен това материалознанието на пружините напредва непрекъснато и колите стават все по-стабилни и все по-меко возещи. Амортесьорите през поколение се усъвършенстват в геометрична прогресия. Преди 20 години Монро Сензатрак беше сензация и революция, но изкарваха 20-40.000 километра. Сега фабричните амортесьори на средния клас са по-добри и изкарват минимум 150.000 километра. Да не говорим как возят някои коли от средния и дори ниския клас, пипат асфалта леко и возят по-добре от S-класите от 80-те и 90-те.

Отделно скоростните кутии и горивния процес. Всички двигатели са парна машина с вътрешно горене, но разликите са огромни, начина на отдаване на мощност е различен, ефективността расте непрекъснато.

Това го написах за Златко и по темата морално остарял автомобил.

Има автомобили, които са добре конфигурирани и макар, че са стари вървят без да дразнят, харчат приемливо и возят добре. Разбира се като се качиш на две поколения по-нови и разликата е от земята до небето, разхода е 30% надолу, вървенето е повече и чувството, е че са ти поникнали криле.
Да, остаряват морално, въпроса е да си купиш на сметка не остаряла морално и да я скъсаш от каране.

* * *

Както и да е.

Е60 е много приятен и луксозен автомобил, който доставя удоволствие. Усеща се тежък и сериозен. Има добри пропорции. В салона цари спокойствие и разкош. Ф-10 е по-пипнат и "педерастки" отвътре с повече шевове и детайли, но усещането на Е60 е за тежък лукс. Даже ми харесва повече и от Е65 и по-новите 7-ци. Стъпва много стабилно, като дълбоко еволюирала Омега - Б ашладисана с Е39.
Колкото до дизеловия мотор, може би последното поколение дизели, които си заслужават, защото е Евро-3/4, няма извращения като например във VW EA888, където до 2500 оборота няма никой и налягането на маслото е механично ограничено на 1.8 бара, тоест и да искаш не можеш да го тунинговаш, защото ще повлече. Собствениците на 520 и 525д Ф-10 се оплакват, че в ниските моторите са слаби и автомата се чуди какво да прави. 530д Ф10 също няма този ряз. Първия дизел, който ме впечатли, че върви супер рязко и набира ама много бързо беше именно Е60, ускорение на спортна кола и съответните адекватни реакции. 3.0 дизела на Ауди е къде по-муден и работи плавно и тежко и нито един автомобил с такъв от 2006-та до сега не върви по начина по който върви точно това БМВ.

Изпрана и пастирана по този начин колата си е удоволствие. Ако има и достатъчно ресурс така, че да позволи няколко години пътуване без да те вкарва в "Что, Где, Когда" е прекрасна. Общо взето, ако хванеш една кола навреме и всяка година тичаш подире й с кашони със скъпи масла си осигуряваш дълги години безпроблемно каране.
Още повече, че Станчо е състезател, отива му да кара 380 коня монстър дизел.  ;D
Даже има много повече смисъл, защото леко старата много гледана кола (ако уцелиш и съдбата ти се усмихне, никой да не тръгва да търси, защото няма да намери) има чара на патината от употребата и същевременно като е луксозна дава и удоволствие, че караш със спокойствие и резерв от сцепление, мощност и не на последно място безпроблемно.
Имам приятел който мъчи вече три АМГ-та, кое от кое по-изстрадало и по-харчещо. Накрая извън София пътуват с Е250д на жена му. Това не си е работа. Често му казвам, че по аналогия на тезата, че само парите, които си похарчил са наистина твои, само колата, която си карал много е наистина твоя. Не паркираш ли под пиниите зад гръцки плаж един автомобил, ти нямаш автомобил. Подбалкана, Юндола, Девин, Синеморец, Халкидики, Кавала, Тасос, Австрия, Франция, Италия, не го ли разходиш до там, ти нямаш кола, а дерт.

Станчо, Е60-тката да й изтъркаш няколко комплекта гуми по посочените дестинации, после с кеф да я хвърлиш!  ;D
« Отговор #3 -: Септември 09, 2019, 08:08:58 20:08 »
Такава кола в добро състояние трудно се намира,дано си случил.От 10дена търсим читава 60ка 30 или 35ца и няма.Само погроми,отиваме гледаме и се чудим дали ще ни прибере.
Преди 3 години случихме на една 60ка 530ХД 231 на 230000км колата беше безупречна, нямаше какво да и правим.Чисто нови дискове и накладки БМВ,свалям колектора за да затапя пеперудите а той беше със щампа 15та година с клапите барабар,свалям картеро-филтъра на кутията той също беше 15та година,абе безупречна,за 30000км само един накрайник и масла,урочасахме я и я катастрофирахме.Цял живот ще я споменавам тая Е60ка,дай боже всеки да случи на такава поддържана кола.

Неактивен Toshko

*
  • 5157
    • Профил
« Отговор #4 -: Септември 09, 2019, 08:59:06 20:59 »
Като моя Мустанг с всички консумативи и консумативчета, щифтчета, втулчици, водачи на апарати, маншончета, накладки и т.н. 1500$ само части 19-та година на 82.000 км, всичко е шарено, ново и оригинално Моторкрафт и няма кой да се обади. Нула позвънявания.

Да направя една тема да качваме снимки къде сме ходили с колите си? Имаме раздел за туризъм. Или всеки да си пуска тема и там снимки под пиниите на плажа, до пистата и т.н.?
« Отговор #5 -: Септември 09, 2019, 09:31:30 21:31 »
Бимата радва определено, особено с тези показатели ;D
Кой къде е годил с колите - заслужава тема, за съжаление не съм снимал повечето места, но поне в Бг съм ходил къде ли не с канчето.
« Отговор #6 -: Септември 24, 2019, 03:29:12 03:29 »
Върви внушително за 1670кг купе. 0-100 по километраж е 5.2сек, 100-200 10сек. След като пуснах темата и махах колектора за да си рециклирам релето на подгревните свещи, че беше заминало. Докато чакам рециклажа реших да отворя малко колектора. Входа на колектора е едва 49мм. Търсих инфо в нета - наистина е малко за тази мощност. Разпилих го, отвориха се четири дупки :D разпилих го после колкото е възможно, стругаря ми изработи една полиамидна втулка, набих я и запуших дупките. Сега входа е 57мм. В момента нямам дросел за меко гасене (или за гасене в аварийни случаи) защото си преправих и турбопътищата. Дросела и той се явява рестриктор (в единия край е 49мм) за това реших да го махна с идеята да го мисля после. Точно преди колектора оригиналните турбопътища правят завой почти 90 градуса. В момента завоя е около 60 градуса, което е по-добре. Освен това турбопътищата бяха на 53мм вътрешно, сега са на 60мм. Още докато се качих усетих, че колата е по-вървяща. На дино не съм ходил, но:
1-во - преди на пътя дебитомера отчиташе максимум около 1530-1540мг въздух -  сега видях 1600мг и ми се стори, че ги задържа дори :D
2-ро - преди интервенцията, когато оставах само на голяма турбина на около 3к оборота надува падаше от 23хх мбар на 22ххмбар. В момента този спад го няма, налягането само се вдига.
Сега лошото е, че вече нямам нафта за тези 1600мг въздух....има решение за това, но...всяко нещо с времето си.
btw не ми харесва изработката и замисъла на даунпайпа и вероятно ще си направя аз друг (форумен :D ;)). Този на колата ми няма права част след турбото, на фланеца е заварена тръба директно под 45 градуса, не съм виждал такова решение до сега...какво мислите?

Иначе изработката на турбопътищата направих сам (без заварките). Купих си две прави тръби, нарязах си сегменти под ъгъл и започнах да напасвам. Знам, че е по добре да бях взел готови завои, просто исках да видя какво ще успея да направя. И без това нямаше да стане навсякъде с готовите завои, пак трябваше да добавям сегменти за да направя завоите, които са нужни.

Неактивен Toshko

*
  • 5157
    • Профил
« Отговор #7 -: Септември 24, 2019, 01:15:16 13:15 »
15 секунди до 200! Общо взето Мустанг V8 +/- нещо.
Най-доброто на мустанга на Божурище е малко под 14 до 167 км/ч, но там не се тръгва добре, палех гумите всеки път и имах проблем с бобини. Все пак с автоматик и 100 кг отгоре да върви поне като 350 коня и ръчна кутия на по-леко купе е сериозна мощност. Ако отчетем, че кривата на въртящия момент на дизела е много по-пълна в ниските, вероятно говорим за 350-400 реални коня на мотора. 6 степенната кутия също много помага. Евала!

Даунпайпа или т.н. форумен даунпайп е нещо много просто. Максимално голям диаметър, разширяващ се от изхода на турбината под максимално голям ъгъл, който се свива до това, което е под колата, като двете колена се изрязват по вътрешния радиус, където почти няма дебит. Получава се така, че система от да речем Ф100 след турбото, която с две колена се редуцира до Ф70 има същия или малко по-добър дебит от система Ф100 с колена Ф100, може би с изключение на максималния възможен през такова сечение, който ти така или иначе не достигаш. И освен това намаляваш противоналягането след турбото драстично.
Прави се с нагряване с горелка, чук и гарги или подобни клещи. Изрязваш равнобедрен триъгълник с основа отвътре на изхода на коляното и връх към свивката, след това грееш, чукаш и стягаш докато се затвори и редуциращото коляно е готово. Има готови редуциращи колена, но те не са събрани по този начин и имат по-голямо съпротивление.
« Отговор #8 -: Септември 26, 2019, 12:34:04 12:34 »
Разяснява ми веднъж за даунпайпа, за това написах форумен ;) а какво мислиш за сегашния ми - на фланеца заварена тръба под 45 градуса директно?
Графиката ми се вдига от около 2200 оборота просто защото докато не усети товар диното не си пуска спирачката. Реално на пътя на 2ра скорост като настъпя на 1200 оборота колата започва да боксува. Накефен съм от би турбото. И да допълня - 380кс на спирачно дино са истински коне. Ходих на едно друго варненско инерционно дино. Ръна - около 4 секунди. Колата там няма натоварването, което се получава на 2ра скорот на пътя, а на 2ра на пътя не достигам и 2.2 надув, достига малко над 2.1 бара. Резултатът от другото дино - 350кс на колела....и това на няма и 2.2 бара. Че на диното на Николай на 2.2 колата е 340кс на мотор :D не ги знам какво настройват на тея дина, лошото е, че има хора, които се лъжат.
Имам още една болежка - входа на компресора е 55мм, но тръбата преди него е 50мм (понеже оригиналната компресорна перка явно е 50мм). Какъв ще е ефекта според теб ако си поиграя и я направя 55мм?