Здравей Гост

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Toshko

*
  • 4725
    • Профил
Re: Проектиране на 2.0/5.0 система
« Отговор #15 -: Февруари 24, 2019, 05:35:48 17:35 »
Виж как да направиш филтъра на ВЧ по-висок ред за да му закъсниш сигнала и да е във фаза по оста.
Дължината на вълната при 2.500 Херца е 13.76 см, съответно закъснение от 180 градуса е 6.88 см. Т.Е. обръщането в противофаза ти компенсира почти 7 см... Пробвай с трети и с четвърти ред.
Използвай X-dir. Там разликата в дълбочината я въведи като градуси, а градусите намери като части от дължината на вълната, 360° са 13.76 см.

Ако разликата например е 3.5 см, просто трети ред филтър ще свърши идеална работа.

« Отговор #16 -: Февруари 24, 2019, 10:25:30 22:25 »
Разстоянието между говорителите е ясно - център център.
Но как да измеря разликата в дълбочината, по скоро от къде да я измеря?
От върха на фазовия палец до върха на купола на ВЧ.
Четох някъде, че трябвало да се мери от началото на бобината, но това не си го представям как ще стане.
В крайна сметка как трябва даизглежда графиката за да е ок?

Неактивен Toshko

*
  • 4725
    • Профил
« Отговор #17 -: Февруари 25, 2019, 08:09:06 08:09 »
Мериш ли с някакъв микрофон?
Това е толкова важно за звука, че можеш да неглежираш всичко останало.

Дълбочината не може да се определи на око или с мерене по чертеж. Говорителя работи като бутало в по-ниските честоти, но нагоре това се променя. Най-добре да се измери относителната фаза.
Или да се слуша и да се сменя филтъра.
« Отговор #18 -: Март 14, 2019, 07:32:08 19:32 »
И така вече седмица се кефя на колоните в завършен вид, като претърпяха и корекция във филтъра - добавяне на BSC корекция и увеличаване на резистора на ВЧ.
Прикачвам проекта и скрииншот на филтъра с точни стойности.
Добавянето на корекцията оправи нещата с фундамента - каквото и да пуснех през колоните звучеше хилаво и скучно.
И имах и няколко допълнителни покупки - защото изходите на старото домашно кино което имам се оказаха филтрирани :/
https://audiovideoworld.wordpress.com/about/home-audio/%D1%83%D1%81%D0%B8%D0%BB%D0%B2%D0%B0%D1%82%D0%B5%D0%BB%D0%B8/%D0%B3%D0%BE%D0%BB%D1%8F%D0%BC-%D0%BC%D0%BE%D0%B4%D0%B5%D0%BB-%D1%83%D1%81%D0%B8%D0%BB%D0%B2%D0%B0%D1%82%D0%B5%D0%BB-pioneer-a-705r/
Доста сериозна машинка и най- важното за мен е дистанционното. :) и в продължение на темата за мързела и малките гъдели взех и едини такъв дак https://www.logitech.com/en-us/product/bluetooth-audio-adapter и жената да е доволна.
Голямо колебание имах със свазирането на говорителите. На симулацията за да е всичко ОК трябва да обърна НЧ, но му звучи по-добре като са сфазирани. Явно много ми е "увреден" слуха от слушане на калпави колони, че обективно "по-равна" ЛЧХ да ми звучи субективно зле.
« Отговор #19 -: Март 14, 2019, 07:39:04 19:39 »
Да добавя и малко снимки..
Филтъра е във варианта преди добавянето на BSC веригата.
И разположението в момента е ужасно знам... но засега ще са така.
Чакам да ми попадне ефтина фреза за да заобля ъглите и да ги китна и боядисам бял мат  :)

Неактивен Toshko

*
  • 4725
    • Профил
« Отговор #20 -: Март 15, 2019, 08:38:04 08:38 »
Супер са, браво!
Защо BSC е след филтъра на баса, а не пред цялата колона където по принцип се слага? Затова и е трябвало да увеличаваш резистора на високите.
« Отговор #21 -: Март 15, 2019, 12:35:38 12:35 »
Мартин счита Зобела и Bsc веригата като едно цяло, но никъде не е споменато положението спрямо филтъра.
Други източници също не дават информация за разположението спрямо филтъра.
Пред цялата колона - имаш в предвид да бъде още в началото и след това ВЧ и НЧ?

Неактивен Toshko

*
  • 4725
    • Профил
« Отговор #22 -: Март 15, 2019, 01:16:17 13:16 »
Да, BSC действа пред цялата колона все едно е един говорител. Можеш да го оставиш и във веригата на баса, но преди филтъра, защото така променяш и импеданса на баса при разделителната честота, BSC все пак действа на по-ниска честота. Ако е преди целия филтър можеш да го използваш да си регулираш високите, като добавиш и кондензатор и му променяш стойността.
Интересно, като долепиш колоните отзад до стена не става ли по-плътен звука?
Разкажи малко по-подробно как звучат.
« Отговор #23 -: Март 15, 2019, 10:44:27 22:44 »
Утре ще си поиграя с филтъра, ще добавя клеми за свързване с говорителите и захранването като ще преместя и bsc преди всичко.
A second method would be
applied in a two way design by placing the crossover point in the baffle step transition
region and padding down the SPL output from the midrange driver and/or the tweeter
driver.
Това изрение от тук http://www.quarter-wave.com/General/BSC_Sizing.pdf ме смути с поставянето на веригата като и с допълнителното увеличаване на затихващия резистор на ВЧ.

За звученето нямам голям опит с добри колони за да дам достатъчно достоверно мнение.
За мен в сегашното им положение са... Бумтящи е силна дума, по-плътни описва добре положението. Не съм мърдал тонкорекцията на усилвателя, а loudnes включвам само на филми. Баса мога да го опиша и като бърз. Досега не ми е правила впечатление басова нота, която да бъде отсечена и силна. Всичко което бях чувал до сега вече мога да го опиша като мудно и размазано. Това си го обяснявам с груповите закъснения които по симулации са 11мс@40hz.
ЛЧХ е -12дб на същата честота- не се чуват.
Всичо което пускам през тях досега ми взучи изключително приятно дори и при ниски нива. Единствената музика която не звучи както трябва е рок и метъл, което е жалко  :( . Можеби е свързано с разминаването на фазите, което утре ще оправя и ще споделя дали има подобрение.
« Отговор #24 -: Март 16, 2019, 10:49:40 10:49 »
Все пак, мисля си на говорителите им трябва малко време да се разсвирят.

Неактивен Toshko

*
  • 4725
    • Профил
« Отговор #25 -: Март 16, 2019, 10:57:43 10:57 »
Трябва да си пуснеш телевизора през тях за да ги разсвирил, иначе ще отнеме години. Златко е прав.

Христо, изречението, което те обърква означава да направиш BSC без самите L-R елементи, като направиш относително тесен лицев панел, симулираш го с The Edge например, намериш честотата от която тръгва платото на дифракционното повдигане и прицелваш там разделителната честота. Ако СЧ или ВЧ е 6 дб по-малко чувствителен идеално, ако не е се затихва допълнително.
« Отговор #26 -: Март 17, 2019, 07:17:14 19:17 »
Ще ги оставя един дена да се разсвирват. Някъде четох, че определени кондензатори си променяли взука след определено време. Има ли истина в това?
Днес намерих време да оправя филтрите.

На първо кратко слушане звучат по-отворено, субективно не на базата на АБ тест. Може и да се дължи на коригирането на фазите - сега говорителите са в противофаза.

Някой да има опит с добри терминали,които да не са по 10 кинта бройката? Купих едни от Викиват по 3.8 бройката и си отпсувах.

Пс: Вече Металика звучи както трябва  ;)
« Последна редакция: Март 17, 2019, 07:57:11 19:57 от Христо »

Неактивен Toshko

*
  • 4725
    • Профил
« Отговор #27 -: Март 17, 2019, 10:33:57 22:33 »
Кондензаторите са големи боклуци.
Представляват навито фолио и диелектрик. Имат механични, електрически и физични проблеми. Освен това имат и живот, който е ограничен и по време и по работа.
Чувам и кондензатори, интерконекти и други неща, но никъде не го споменавам, защото не са критерий за дизайн, нито средство за настройка. Тоест, не трябва да се отчитат.

Като си уточниш системата по фази и нива можеш да ъпгрейдват последователните кондензатори.

Бобините са една идея по-добре, но пак страдат и от механични и от електрически проблеми и имат Q фактор, който значи нещо различно от не говорителите и има значение.

Противофаза компенсира точно 1/2-ра от дължината на вълната в честотата на разделяне, затова и самата разделителна честота се подбира по разликата между дълбочината на акустичните центрове.

Двулентовата система затова е за начинаещи и е благодатна за начинаещи, защото сега донастроихза може да дойде от височината на колоните и от наклона напред-назад и от разстоянието помежду им и от ъгъла на завъртане към слушателя.

Всичко изброено барабар с кабелите о частите от филтъра като го уточниш тогава правиш изводи и го пишеш във форума да не забравиш или поне в дневник.

Разликата между аудиофилско и нормалния човек идва от там, че втория първо прави нормален цялостен дизайн, донаглася и си прави изводи въз основа на научни аргументи, тоест обяснява си как да елиминира нуждата от всички изброени настройки и защо са необходими и следващият път прави направо дизайн, който ги минимизира или ги изключва.