Здравей Гост

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен yavor

*
  • 116
    • Профил
Десктоп колони с Visaton FR10-4
« -: Юни 10, 2019, 12:49:25 00:49 »
Здравейте, имам идея да направя компактни ОТ на базата на Visaton FR10-4 ома. Ще се ползват като десктоп колони. Говорителите са разработени по описан от Тошко метод: 24ч - 25Hz и после още 24ч – 15Hz без обем. Даже мога да ги оставя още някое друго денонощие. Преди да направя каквито и да е сметки за кутиите ги слушах известно време в експериментални подръчни обеми - 2,5л затворен. Определено звука не ми хареса дори с BSC (без BSC средите преобладаваха). След това опитах 3,4л с басрефлекс. Имаше значително подобрение в ниските, по-дълбок и плътен бас. Разгледах различни проекти с въпросния фулрейндж в немски форуми, повечето мнения бяха, че 4-ри омовата версия не е особенно подходящ за затворен обем. Имаше и проекти за TL, но за сега ще се въздържа от подобен. Това на което съм се спрял за момента е ~6,2л с басрефлекс. Направи ми впечатление през времето в което ги преслушах замазването на високите, има ги но не са така ясни и силни колкото би ми се искало. Обмислям да комбинирам визатоните с отделен туитър. Това на което се спрях е благоевградския ВКВ 0423 /4 ома. Евтин е, с малки размери и според мен свири доста добре. Мисля да го режа около 10kHz. Хубавото е че при тази честота индукторите ще са с малки стойности.
Нека да обобщя:  6,2л с басрефлекс, 4-ти ред LR за ВЧ, 2-ри ред LR за фулрейнджа + BSC и зобел.  Също и lpad на FR10 да компенсиръм разликата от два dB, ако има нужда.
Ето и  симулации с BassBox и размери на вътрешния обем. Трябва ли да ме притесняват тези групови закъснения, задал съм 36мм диаметър на басрефлекса? Какво ви е мнението, ще стане ли прилично ОТ? Отворен съм за всякакви критики и съвети.
Re: Десктоп колони с Visaton FR10-4
« Отговор #1 -: Юни 10, 2019, 11:17:04 11:17 »
Аз лично не съм очарован от ВКВ 0423. Единствения му плюс е, че е малък. На такъв стръмен срез толкова високо, ще се чува много малко от него. Лично мнение.

Неактивен Toshko

*
  • 5098
    • Профил
« Отговор #2 -: Юни 10, 2019, 01:10:37 13:10 »
И е с ниска чувствителност.
Може да допълни ШЛ с малко "въздух" обаче.

Някои Ш имат нужда от много разсвирване. А някои направо от фазов палец. Знам за какви високи става дума.
Като гледам АЧХ направо е за първи ред симетричен филтър на 5000 херца. Като гледам ИЧХ филтъра трябва да бъде за 8 ома.

Интересно как звучат.
Х-Макс е 1.5 мм, къса хорна по проект за друг малък говорител също може да свърши работа. Фостекс имат къса хорна с бас рефлекс на компресионната камера с много дълъг порт който е изваден в устата на хорничката.
« Отговор #3 -: Юни 10, 2019, 11:28:41 23:28 »
Аз предполагам че основният плюс на ВКВ е цената. Може да се пробва с BSC което подтиска само средата. Нещо като бобина 0,5-0,8 милихенри, съпротивление 5 ома и кондензатор 3,3-4 микрофарада вързани в паралел. Това би трябвало да потисне честотите между 800 и 10 000 с около 6 децибела. Високочестотен една идея по-скъп, но с по-голяма чувствителност: Monacor HT-22/8 https://www.exproject-bg.com/index.php?id=984 иначе ако ти се харчат повече пари Monacor RBT-56 е истинско попадение, но вече за 36 лева парчето: https://www.exproject-bg.com/index.php?id=927. Ако ще е с допълнителни високи опитай като супертуитър без да режеш широколентовия, а вч само през един кондензатор от 8-10 килохерца да допълва. Може да ти хареса. Ако си вземеш случайно планарния вч, тогава ще трябва поне 3 ред филтър.
Относно кутията наистина малки говорители най добре се представят в  TL. Ако е MLTL или TQWT изработката е точно като на кутия с басрефлекс, ако не е сгъната. Докато рових из интернет дали при ТЛ може да се прави настройка доста под резонансната честота на говорителя попаднах на TABAQ Speaker.
  Проекта е смятан за 8см, но и с 10см говорители е добре според автора. Малко е по-голяма кутията, но все пак става за десктоп.
линк към проекта: https://www.audioxpress.com/article/TABAQ-Tang-Band-Quarter-Wave.
PDF: http://coolcat.dk/bjoern/TABAQ_TL_for_TB.pdf
Вече има и за 2 инча. Ако някой си е взел visaton frs5x може да го пробва http://www.coolcat.dk/bjoern/TABAQ_MICRO_2_inch.pdf
Докато търсих 3-4 инчови широколентови попаднах на 2 чифта с недовършен Tabaq на цената на говорителите и сега им се радваме в офиса. Свирят много приятно.
Настройката е на 55 херца и поставени до стена пусках честоти от телефона до 40 се чуваше добре. Някой ден ще ги измеря, но сега няма кога. В момента мога да направя запис само от телефона и няма смисъл. Ето едно видео от момчето от което ги взех:

Неактивен yavor

*
  • 116
    • Профил
« Отговор #4 -: Юни 11, 2019, 07:56:13 19:56 »
Вече сериозно се замислям дали да не опитам TL.  Относно ВЧ направо ме отказахте от ВКВ 0423, още от началото знаех, че е с ниска чувствителност, но си мислих, че ако му се спретне някой вълновод  може да се подобри.  От тези който ми препоръча  todorovven, Monacor RBT-56 ми идва малко скъп за подобен проект с евтин  фулрейндж, но иначе изглежда много добре като характеристика. Ще помисля още какво да взема. До тогава ще поразработя още малко драйверите.
Тошко може ли линк да разгледам въпросния проект на Фостекс.
« Последна редакция: Юни 11, 2019, 08:06:40 20:06 от yavor »
« Отговор #6 -: Юни 11, 2019, 11:00:45 23:00 »
Това:
 https://www.fostexinternational.com/docs/speaker_components/pdf/FE126En.pdf може би е проекта.
На тези видеа:

звучи добре, но се чува кънтене. Може би няма никаква вата и затова е така. ТЛ по принцип се демпват доста поне в първата една трета от линията, когато се изчисляват като четвърт вълнов резонатор и там е ок.
  Докато разработваш говорителите не можеш ли да намериш две парчета плоскост от някой изхвърлен шкаф, за да импровизираш малки опън бафъл. Те няма да печат на разработването, а ще имаш ясна представа как звучат без да им влияе кутията. Когато се слуша от половин-един метър както са десктоп компютърни колонки няма нужда от голям екран. 20-30 сантиметра са достатъчни. Нещо като лицето на тонколоните както от първия пост.

Неактивен yavor

*
  • 116
    • Профил
« Отговор #7 -: Юни 12, 2019, 11:15:44 11:15 »
Още днес ще спретна едни импровизирани бафъли.

Неактивен yavor

*
  • 116
    • Профил
« Отговор #9 -: Юни 13, 2019, 12:22:44 12:22 »
Ето ги и малките опън бафъли. Лицевият панел е 400х170мм заедно с BSC. На първо слушане от 60-70 см съм доста приятно изненадан. Немога да кажа че слизат много ниско но бас определено има. Понеже са разположени от двете страни на монитора си мисля, че и той взима участие като бафъл. Стената отзад е на около 25см. За сега ще ги слушам и разработвам така докато не направя кутии или евентуално TL.
« Последна редакция: Юни 14, 2019, 08:52:29 08:52 от yavor »

Неактивен Toshko

*
  • 5098
    • Профил
« Отговор #10 -: Юни 13, 2019, 02:49:37 14:49 »
Сериозен филтър си им спретнал. Дай схема със стойности.

Пробвай с крила до горе и отгоре да стане U-рамка, ще им свалиш резонанса. И то доста, защото към мембраната се куплира около 60% от въздуха на въображаема квадратна рамка.

Неактивен yavor

*
  • 116
    • Профил
« Отговор #11 -: Юни 14, 2019, 08:46:19 08:46 »
Ще продължа крилата до горе и отгоре. Тези половинки ги сложих по-принцип само за стабилност на конструкцията. Предполагам, че и дълбочината им не е без значение, сега при мен са 5см. Филтъра е BSC и зобел. Въпроса е, че като го правих филтъра го смятах за по-различен лицев панел. Стойностите на индукторите са 1.3mH, сега с промените и отметката open baffle в Edge ми излиза 1.088mH. Все още не съм ги преработвал и ги слушам с старите стойности, но дори и така разликата с и без BSC е огромна. За зобела не съм сигурен дали в конкретната постановка играе някаква роля.

« Последна редакция: Юни 14, 2019, 09:21:12 09:21 от yavor »

Неактивен Toshko

*
  • 5098
    • Профил
« Отговор #12 -: Юни 14, 2019, 11:24:53 11:24 »
Имаш равно разстояние от три страни.
Височината на бафъла по никакъв начин не ти помага.
U и H рамките работят най-добре, като имат повече площ. Даже свалят резонанса.
Пика, който виждаш е неизбежен със само една лента. Затова пък има каквито искаш ноч филтри.
Моля те, ползвай нещо от сорта на 15 мм шперплат или МДФ за такива малки колонки.
Направи ги ниски и с наклон на бафъла в рамката.
Филтрите са супер.
« Отговор #13 -: Юни 14, 2019, 11:59:02 11:59 »
Супер се е получило. Опен Бафъла според мен ще ти хареса повече като звучене от кутия с бас рефлекс. Послушай съветите на Тошко. На финала може да вкопаеш говорителя или да го монтираш зад предната страна. Така ще закачи още малко въздух. Височината на бафъла би оказала влияние по вертикаклата. Т.е. ако слушаш прав и седнал. Ако това няма значение за теб може да го намалиш. Послушай ги и легнали да видиш как е с по-широк бафъл. Как са високите?

Неактивен yavor

*
  • 116
    • Профил
« Отговор #14 -: Юни 14, 2019, 08:00:45 20:00 »
Определено ми харесват как звучат и то доста, дори в този пробен вариант. Незнам дали си втълпявам, но високите ми се струват една идея по-отчетливи и чисти от колкото преди в кутия с басрефлекс. Все пак не съм се отказал от втора лента за над 10kHz. Въпроса е че още не съм се спрял окончателно на ВЧ драйвер. Само за проба пуснах наличните ВКВ 0423 само през кондензатор, дава "въздух" и се усеща разлика.
Идеята за заден монтаж винаги ми е допадала поне от визуална гледна точка. За материал имам HDF 12mm, води се по-плътен от MDF. Относно височината на бафъла мога да го намаля и да увелича площта на U рамката. Само да уточня не слушам само седнал пред монитора. Тошко, не разбрах налага ли се да използвам ноч филтри при наличието на BSC и евентуално добавяне на ВЧ?
« Последна редакция: Юни 14, 2019, 08:22:52 20:22 от yavor »