Здравей Гост

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Bmw M42
« -: Юли 23, 2019, 10:32:00 22:32 »
Здравейте.Първо бих искал да ви поздравя за добрия форум и най-вече участниците в него,че са готови да споделят информация и да помогнат.Сега да ви запозная със замисъла за моя "проект".Както заглавието подсказва става дума за небезизвестния двигател на Бмв М42Б18 или по друго казано "IS".Идеята е да се направи строук със колянов вал от дизел и в последствие да се турбинира.Двигателя беше закупен с тракаща верига и в последствие разглобен за инспекция.
м42б18
*блок-стандартен, в много добро визуално състояние със запазен хонинг.Ще бъде закаран на челен шлайф и може би за о-ринг,но все още не съм сигурен дали ще трябва
*глава-стандартна глава със стандартни валове, ще бъде закарана за смяна на водачи и шлайф.Въпроса за портване и полиране подлежи на обсъждане как да бъде направено
*колянов вал-ще се ползва от дизелова е46-ца със ход 88мм (81мм стандартен), като вала е замерен и му е нарязан канал за шпонка и е набито ангренажно колело от м42.Лагери основни и биелни мисля да ползвам от 46-ца
*биели- биелите ще ползвам пак от бмв,но от м50б20 без ванус, като тяхната дължина е 135мм(140мм стандартни)
*бутала- буталата ще останат стандартните за мотора като със подбраните железа степента на сгъстяване ще бъде около 9:1, а кубатурата 1950сс
В общи линии работата по мотора върви доста бавно поради липса на свободно време , като идеята ми е да го сглобя и кача в колата и напред във времето да претърпи турбиниране.
Ето и снимката на колата която ще приюти "сърцето"
Re: Bmw M42
« Отговор #1 -: Юли 24, 2019, 05:16:19 05:16 »
135мм биели има също на м52Б28.Само че не знам 28цовата биела дали ще ти пасне на коляновия вал.
Когато търсех биелни лагери за 28ца ми идваха комплекти за четири цилиндъра и понеже не ми се чакаше мислех да поръчвам два четирицилиндрови комплекта,за това си мисля че и 28цови биели ще ти паснат.
Ако търсиш ремонтни лагери за БМВ ще се учудиш че не е толкова лесно за намиране.
Успех с начинанието,дано темата не се замразява за дълго и работата да върви :)

Неактивен ivan93

*
  • 309
    • Профил
« Отговор #2 -: Юли 24, 2019, 07:29:32 07:29 »
Пешо ти от Пазарджик ли си ?
За лагери ползват дизеловите, уж били по-здрави.
« Отговор #3 -: Юли 24, 2019, 12:20:52 12:20 »
За биелите умишлено избрах от м50 защото имам повече материал в тях. Иначе и 28цовата ще стане(това харесвам при бмв, че много от частите са взаимозаменяеми). За лагерите мисля че няма да имам проблем с тях,защото вала сигурно е един от малкото на стандартен размер. От Пазарджик съм

Неактивен ivan93

*
  • 309
    • Профил
« Отговор #4 -: Юли 24, 2019, 05:51:08 17:51 »
То не е до размера, просто са по-здрави.И аз подготвям един проект, даже мотора събрах ама нещо ме изложи моя човек и чакам.Изпускам вече доста гонки и хич не ми е приятно.
« Отговор #5 -: Юли 25, 2019, 08:56:53 08:56 »
БМВто е хит машина човек,унисекс,вземаш от Е30 слагаш на Е60,ф10 и караш  ;D
« Отговор #6 -: Септември 10, 2019, 02:54:53 14:54 »
Здравейте. Има малко развитие и по моята тема. Главата е шлайфана с паснати клапани, сменени водачи, няколко подменени клапани и "полирани" изпускателни портове(спрямо това което прочетох стигнах до заключението, че е по-добре да почистя само всмукателните портове).Относно о-ринг на блока някой може ли да ме насочи къде могат да го направят, че в Пазарджик не успях да открия човек който да го направи.

Неактивен Toshko

*
  • 5100
    • Профил
« Отговор #7 -: Септември 10, 2019, 04:15:46 16:15 »
Можеш да си направиш сам.
Намери си първо какво ще слагаш в канала.
Даже първо помисли дали ти трябва това нещо и с каква гарнитура ще го ползваш.
Ако можеш да намериш 5 слойна MLS (multi layer steel) не мисля, че ти трябват О-рингове.
Със стандартна гарнитура можеш да направиш само канали и то плитки, примерно 0.5мм, пак ще уплътни добре.
По-важно ми се струва да използваш ARP болтове или шпилки и да я стегнеш на точните килограми без да се увличаш, защото иначе ще изкривиш блока и цилиндрите.

Така, намираш пръстените, уточняваш с каква гарнитура ще ги използваш.

Вземаш старо точно бутало, тоест преди да разстъргваш и хонинговаш.
Завинтваш за него стругарски нож, който всеки стругар може да ти направи.
Отваряш си очите на 4.
Въртиш буталото в цилиндъра и нарязваш отворите доста лесно.

Преди това си правиш сметката много точно и внимателно, колко да са широки каналите за да не се съединят.

На фреза също би трябвало да стане.

Можеш да о-ринговаш и главата.

Дай снимки.
« Отговор #8 -: Септември 11, 2019, 09:28:37 21:28 »
Смятам да ползвам стандартна гарнитура със нарязани канали точно както казваш 0.4-0.5мм, като за момента мисля да ползвам стандартните болтове като в последствие бъдат заменени от арп-та. Варианта със старото бутало и стругаския нож не ми допада особено поради факта, че не съм сигурен как ще се отрази луфта между бутало и цилиндър на канала. Другото е, че надали ще успея да го направя на еднаква дълбочина, а мисля че е важно канала да бъде равен. За пръстени мисля да ползвам 0.8мм стоманена тел(да кажем от телоподаващ) защото често го срещам този вариант по нашите ширини. Гледам че се предлага и фрезер в комплект със тел, но цената от 600 долара... Варианта със Mls гарнитурата също отпада поради факта че цените им започват от 170 долара, а все пак това е хоби проект. Утре ще отида до един фрезист да видя дали той ще може да свърши работа.

Неактивен ivan93

*
  • 309
    • Профил
« Отговор #9 -: Септември 11, 2019, 10:49:53 22:49 »
Мисля, че и без о-ринг няма да имаш проблеми.Само си челосай блока и главата.

Неактивен Toshko

*
  • 5100
    • Профил
« Отговор #10 -: Септември 12, 2019, 01:14:01 01:14 »
Луфта на стандартните бутала е 3-5 стотни, ако омажеш и с 20-50 едвам ще вкараш буталото.

170 долара е нищо. Събери пари и сложи MLS и ARP и да ти е мирна главата. И освен това челосай и блока и главата.

Винаги съм се чудил, телта нали също има ключ, не пропуска ли от там?

Струва ми се, че това е много състезателно решение, което при дълга употреба ще направи по-голяма беля.