Здравей Гост

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Toshko

*
  • 5186
    • Профил
Re: Зимни гуми.
« Отговор #15 -: Октомври 08, 2019, 04:11:14 16:11 »
И ето какво се оказа, Дънлоп Winter Response 2 печели теста на АДАК и то в много близък размер до нашия 185/65/15

https://bg.avtogumi.bg/oscommerce/testove_zimni_gumi.php?fbclid=IwAR32iInuRMRD7vsXoTIsJLZo3bzkUMCLxZ3G6MtbGb7OvgQUiwKkIEcgyIM

Теста на немски: https://www.adac.de/rund-ums-fahrzeug/tests/reifen/winterreifen/185-65-r15-t/

Супер!

До дънлопа стигнах като четох характеристики и стигнах до извода, че са най-добрите гуми. Питах в Маргел (най-добрия сервиз за гуми, който съм виждал) и консултанта се оказа запознат с модела. Обърна ми внимание, че посредата има част от грайфера, която е обърната наопаки за да подобри поведението при спускане и спиране. Повечето зимни гуми са оптимизирани за потегляне и изкачване, но не толкова за спиране и спускане.

Целия тест на английски:
Цитат
The Conclusion
In the current winter tyre test of the size 185/65 R15 T (up to 190 km/h) - this is now the best-selling winter tyre dimension for small cars - 16 tyre models are examined and evaluated in the 18 individual criteria typical of the ADAC. The result is three times "good", ten times "satisfactory", once "sufficient" and twice "unsatisfactory".
The main reasons for devaluations are mostly disadvantages in the wet or on snow. The Continental and Hankook models, on the other hand, slip due to ice, while the Sava is devalued due to its weaker performance on dry roads.
The winners
The current winter tyres from Dunlop, Kleber and Pirelli occupy the first places - with different focal points. The main advantages of the Dunlop are wetness, snow and consumption. The adhesive scores in dry conditions and in wear and Pirelli has its strengths especially in wet conditions.
The midfield
A total of ten models are devalued due to slight to clear weaknesses. Continental and Hankook only just miss a "good" on ice.
Michelin and Goodyear clearly miss a "good" evaluation on snow, here the lateral guidance on snow is the decisive factor for the devaluation.
The Falcon shows weaknesses on dry roads, on snow and on ice, while the Vredestein shows weaknesses on wet and snow as well as on dry roads. Although Nokian shines on snow, it is only at a "satisfactory" level when it is dry, wet and subject to wear and tear.
The rather unknown tyre of the Gislaved brand (a Continental corporate brand) shows weaknesses in dryness, wetness and on snow - as does the Kumho, which also has a lower mileage. Viking only shows weaknesses in wet conditions.
The losers
The Sava does not go beyond the overall verdict of "sufficient". The driving characteristics on dry roads are not convincing.
Toyo is disappointing on snow - especially in the lateral guidance. The Davanti tyre brand has only been available on the German market for a short time, but it is not convincing on its debut in the tyre test. The tyre shows blatant weaknesses on wet roads (primarily in the lateral guidance), but also the aquaplaning behaviour - an important indicator for the driving behaviour in slush - acts on a weak level. Both products are devalued to "inadequate".
The vehicles
Subsequent vehicle models (and numerous others) can be fitted with the tyre size tested here, depending on the engine and equipment.

Translated with www.DeepL.com/Translator

Ообаче, 2017-та в размер 195/65/15 Континентал печели, а Дънлоп са на 4-то място: https://www.adac.de/rund-ums-fahrzeug/tests/reifen/winterreifen/195-65-r15t/

Това води до нова публикация в тази тема: Тестове на гуми с победител на ротационен принцип

Неактивен Toshko

*
  • 5186
    • Профил
« Отговор #16 -: Октомври 29, 2019, 05:16:20 17:16 »
Придобих Дънлопите. Много пресен ДОТ 30/19, произведени в Турция, което допускам, че е по-добре от Русия.

195/65/15 91T M+S със знака със снежинката и планината, което е много важно, в Канада и Скандинавия не те пускат да караш зимата без такива гуми.

На пипане са страшно меки и направо лепкави. Самите блокчета са нереално меки, поддават много. Толкова мека гума не бях пипал.

Качвам снимки.

Други супер гуми, които намерихме с колега за E39-тка са Нокиан WRD4 в размер 205/60/16 92H, който напълно замества 225/55/16, тоест страшно масова гума. На лексуса съм карал точно този размер Вредещайн заместващ точно 225/55 и разликата беше огромна.
Статия за Нокиан WRD4

На повечето места са над 160 лева, а тук са 137: https://bg.avtogumi.bg/oscommerce/zimni-gumi/nokian/20560-p-174503.html в коментарите четем за дотове 2519 и нагоре, което е добре, дано не са правени в Русия, че поне джиповете от там са ужасни.
Допълнение, оказа се, че и при тези цената 137 лева не важи, а са си над 160. Ще ги купуваме от другаде!

Единствената зимна гума с рейтинг на мокро A! В 205/60/16 са C, A, 69 с което са по-добри дори от Дънлоп.
В 195/75/15 са като Дънлоп C, B, но са 69 вместо 67 дб, което си е разлика.
« Отговор #17 -: Октомври 29, 2019, 08:47:13 20:47 »
Имам много добри впечатления от Nokian, само че не помня дали този модел или малко по-стария.
Говоря за поведение на лед и сняг.
Аз това гледам в една зимна гума,а на мокро дали спира за малко по-кратко време от друга,не ме вълнува особено.Стила ми на каране е такъв че рядко прибягвам до екстремни спирания,просто карам и мисля за една стъпка напред,от къде може да излезе неадекватник и т.н.
И задължително когато се чувствам несигурен правя едно пробно спиране да придобия представа за трасето.

Неактивен Toshko

*
  • 5186
    • Профил
« Отговор #18 -: Октомври 29, 2019, 10:32:11 22:32 »
Имаш значи поне една ледена зима с летни гуми като мен, както и още една с кофти зимни.
 На кола със задно това създава неизкоренима предпазливост.
« Отговор #19 -: Октомври 29, 2019, 11:19:54 23:19 »
От 11 години имам книжка и личен автомобил до сега зима без зимни гуми не съм изкарвал.Карал съм с летни гуми отзад и добри зимни отпред на кола с предно през зимата и не е страшно ако можеш да водиш автомобила,защото някой хора автомобила ги води :).
А с кофти зимни съм карал,единствения път когато купих втора употреба зимни гуми уж на една година,Мишелин и т.н. беше ужасно.
Голфа ми беше голям танк зимата но техните 5степенни кутии имат едно странно решение в чашите на полуоските,едни бронзови втулки имитират заключване на двете колелета,ако всичко е здраво при леки натоварвания върху хлъзгава настилка има въртящ момент на двете колелета,в комбинация с хубави гуми никъде не съм закъсвал и съм стигал до невероятни места.
« Последна редакция: Октомври 29, 2019, 11:31:26 23:31 от hip-hopotam »

Неактивен Toshko

*
  • 5186
    • Профил
« Отговор #20 -: Октомври 30, 2019, 07:10:52 07:10 »
Аз обаче имам книжка от 19-20 години, а карам от още 4 години преди това. (82 набор, не съм на 100)
И работата е там, че като карах без книжка колата беше с летни гуми.  ;D след това си купих не помня каква грешка на природата, които се оказаха бусови 185/80/14, които бяха една идея по-безопасни.
Нямам катастрофи и инциденти. Но тогава движението беше такова, че бях сам срещу леда. И винаги возех някоя съученичка да слиза да бута на специалните етапи.

* * *

Колкото до спирането на мокро, отдавна съм забелязал, че зимните гуми не спират колкото летни на чисто мокро при над 3-4 градуса. Нокиан обаче е и много добър на лед. За сняг е ясно, че вече всяка премиум гума е добре на потегляне и изкачване.
Самия факт, че спират в студа на мокро колкото летни на топло на мокро говори за специална смес и специална конструкция, които се проявяват и в други характеристики.
« Отговор #21 -: Ноември 05, 2019, 07:55:15 19:55 »
Монтирани и чакам да стане студено,че 10 дена напред го дават 20+градуса във Варна.
Грайфера е 8,6мм
« Отговор #23 -: Ноември 05, 2019, 08:09:42 20:09 »
Те са алуминиеви 15ки, не са перфектни ама да се спасяват, проблема е техен :).
Аз карам вътре,те са вън.
Преди години полирах бордовете на едни АТС Къп и тогава рязко приключих със всякакъв тип шкурене и бояджалък по джанти.