Здравей Гост

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Toshko

*
  • 5569
    • Профил
Re: Зимни гуми.
« Отговор #30 -: Ноември 25, 2019, 10:09:33 10:09 »
Сигурно са им меки блокчетата, а може да има и фабрично защитно покритие, което пада за 50 километра.

Рикен ги виждам вече под път и над път, сигурно имат 10-20% пазарен дял. Ще кажеш дали е цена, атрактивен дизайн или наистина са хубави.
Дажетъста е купил на единия служител 17-ки - прилагам снимка.

Следващите снимки са на някакви гуми Бото (Boto), които се продават в Бриколаж. 99 лева за 225/45/17.
Пипнах ги, доста са меки. Ламелите са много и са хубави остри и тънки.
Скоро гледах тест на Нокиан Snowproof 205/60/16 срещу популярна куче марка. Нокиан естествено са по-добри, обаче куче марката спря по-добре на лед. Което не е никак малко. Струва ми се, че гума като това Бото, каквото и да е то, ще се държи добре на лед, а вероятно и не лошо на сняг.
Проверих ги, чисто китайски.

Колегата с Е39 523 си нови на пръста, че иска единствените зимни гуми с рейтинг по етикет А на дъжд. Това са Nokia WR D4, които са спряни тази година и са заменени със Snowproof. И късмет! Всичко до 18 цола на Нокиан се правело в Русия - Санкт Петербург. Търсихме навсякъде, не могат да ни кажат, нито Дот, нито страна производител и повечето вносители по някаква причина имат този размер с етикет C, B и 69дб, а ние искахме с А на дъжд. Отидохме в Мотоексперт на Симеоновско шосе, те били представители на Нокиан. Освен това работят с много Тойоти и доставят оригинални части за Тойота.
И хоп, джакпот! ДОТ хх19 и made in Finland! Същия си взе и Ravenol SSL 0W-40 за БМВ-то, ще пиша в темата като го сипе. Да видим дали ще утихне и ще спре да харчи масло. До сега караше с Мотул X-cess 8100, ама то стана 14 лева... Подозрителна цена дори за 2000-та година... Равенола е 28-30 лева литъра, доста по-вдъхваща доверие цена. А и SSL е с всички екстри.
« Отговор #31 -: Ноември 25, 2019, 07:54:50 19:54 »
Какво му шуми на колегата с 523ката и колко масло гори?
Вижте клапан картерна вентилация от там може да пипа масло.
Тея Бото даже не съм ги чувал.
Днес пак имах извънградско с Рикените,няма грижи само дет колата е много кашкавалена с тея високите балони ,а и задните амортисьори са взели да мазнеят вече,ще ги сменям скоро.
Вчера в Бургас беше ужасен дъжд,порой направо и аз си карах със страха от миналогодишните гуми,но нямаше за какво да се плаша :)

Неактивен Toshko

*
  • 5569
    • Профил
« Отговор #32 -: Декември 03, 2019, 10:16:12 10:16 »
Масло поне 1-2 литра са излипсвали. Според мен нищо не му шуми. Като запалил след няколко дни престой в първия момент чувал нещо. Това трябва да е обтегач на верига.

Ето ги нокианите WR-D4 - единствената зимна гума с А за дъжд.
Визуално са 1:1 с 225/55/16, даже ми изглеждат една идея по-тлъсти във височина, а са 205/60/16.

Тук пък са монтираните на боядисани джанти Дънлоп Winter Response 2 195/65/15: http://penkiller.com/index.php/topic,2508.0.html

Тествахме Нокиан и извън града на сняг и лед и по уличките около офиса. Те не могат да превърнат на сняг, киша и лед. Даваме рязко газ и даже настъпваме и задържаме, едва едва превърта един оборот.
При паркиране миналата година го бутахме, сега се качва на паркинга като на сухо. Спира, завива, всичко прави.
Размера за кола с габаритите на петица е 205/60/16! И това са гумите. С всичките отстъпки, една от които е -3% за редовен клиент (аз) в Мото Експерт на Симеоновско шосе взехме гумите на под 160 лева бройката. От сервиза сме много доволни. Аз винаги съм бил доволен, правили са ми много неща и по мустанга и по тойотата и даже по лексуса. На тойотата даже са ми рециклирали рейка и алтернатор, които ги карам вече години. Правят реглажи на всички наклони без да мрънкат, че нещо е клеясало.
« Отговор #33 -: Декември 04, 2019, 12:09:25 12:09 »
Вчера слагам на моето голфче,вече собственост на родителя ми, зимните гуми.Клебер HP3 съм му купил миналата година и въобще не съм се усетил.Дъртанян ще се ергенее втора зима с тея гуми :)
Ще ги пробвам тея дни колко пък невероятно се държат на мокро ;)

Неактивен Toshko

*
  • 5569
    • Профил
« Отговор #34 -: Септември 29, 2020, 08:43:43 08:43 »
Айде и аз се обзаведох за тази зима.

Алутек Тормента 8х19 ЕТ55 - 735 кг на джанта.
Дънлоп Спорт 3D 235/50/19 99H, диаметър - 719мм
Диаметър на сегашните колела 245/40/20 - 704мм
Диаметър на опционалния размер 255/45/19 - 713мм
Долу-горе не съм прекалил...
Поръчах си и 4 датчика за налягане, универсални обучаващи се. Четат моите и обучават новите на място. Надявам се да са със сменяеми батерии.

Видео с технологиите на гумите, доста стар модел са, надявам се и да са ги ъпдейтвали малко, но и да не са, гумите са много добри:

При тези технологии, средната част е по-силно насочената към зима, сняг и лед, съответно малко по-високо от измисленото налягане само ще помогне. Например 2.45-2.5 вместо 2.4 бара.

Предния мост го дават максимално 1368 кг - 684 кг на колело, задния е 1218 кг.
Тоест, разпределението на теглото при пълна кола е 52.9% на 47.1% огпред-отзад, което никак не е лошо. Интересно колко е с двама души, пълен резервоар и багаж.

Новото, което научих, е че тегловния рейтинг на джантите винаги е даден с конкретен размер гуми и налягане, а не сам по-себе си. В каталога всички гуми са по-малък диаметър от 235/55/19 и на налягане не по-високо от 2.4. Тоест, с тези гуми колелата ще имат дори още по-висока товароносимост. Казаха ми също, че дори носимостта да е 1:1 пак имало резерв.

Стягането на гайките е на бруталните 220 н.м., които на повечето динамометричен ключове даже ги няма.

Гумите не блестят с параметри, гориво Е, дъжд C, но са много тихи - 68дб. На сняг и лед са много добри. Имат над с едното ниво на технологии. В средата блокчетата са по-леки и при натоварване се разминават и с ламелите формират по-голяма площ на ръбовете към пътя. Каналите са самопочистващи. В края ламелите и блокчетата са по-стабилни и се самозаключват.
Общо взето ако искаш да имаш зимни гуми не трябва да ги юркаш на гол асфалт, защото ще им се заоблят ръбчетата.

Надявам се да возят по-добре от летните. При височина на борда на летните 98мм с налягане 2.7 и на зимните 118мм с налягане 2.4 всички предпоставки за возия са налице.

Не посмях да си играя с ЕТ и останах на оригиналните 55.
Имало такъв параметър scrub radius, това е разстоянието от мястото върху пътя в което се проектира оста на въртене на колелото и средата на контактното петно. Scrub radius-а може да е 0, отрицателен и положителен.
Положителен е с по-изнесени колела - по-малко ЕТ и създава съпротивление, които отваря сходимостта в движение. Което е по-лошото може да започне да тегли при странични наклони или разлика в сцеплението на настилката - локви, сняг, лед. Управлението е по-нервно, износването е по-неравномерно.
Отрицателния scrub radius пък е по-неутрален, създава сили затварящи сходимостта. Тогава управлението се усеща по-апатично. Може донякъде да се компенсира със по-отворена сходимост и прецизна настройка на страничния наклон.
Много малко автомобили имат точния scrub radius, който дава прецизно управление и неутрално поведение. И линкълна е една от малкото такива коли. Голямо удоволствие е да се кара по завои, магистрала и дори в града. Много точен, мек, прецизен и приятен. Волана не дърпа, а е 2060-2600 кг кола на предно-4х4 с големи колела и отворена статична сходимост. (Като всяко предно/постоянно 4х4) Увеличаването на ЕТ ще прецака финниь баланс между отворената сходимост и силите, които я затварят/изправят в движение (теглителната сила при задна рейка прави точно това - мести носачите малко напред). Тамън съм постигнал равномерно износване отвътре и отвън.

Резултатите от този инцидент с брутален продължителен аквапланинг в дълбока вода ме убедиха, че точно това шаси със сегашната настройка не трябва да се пипа: https://penkiller.com/index.php/topic,2653.0.html

Сега чакаме джантите и гумите да пристигнат.

П.П. който има да купува нещо от Маргел на симеоновско, да ми се обади или да ми пише, че вече съм им доста симпатичен (обувам 4 коли при тях) и ми дават не скандални, но доста приятни отстъпки от и без това най-ниските каталожни цени на пазара (доста неща са им под цените на Гуми-7).

П.П.2. за първи път си купувам нови джанти, гуми и датчици при това за голяма кола и от една страна е приятно, от друга изобщо не е приятно... (Никога не съм сменял размер джанти нагоре, сега по принуда го правя надолу)
Точно 5.4 пъти по-скъпо от да обуеш Джета със същия клас гуми Дънлоп и не употребявани стоманени джанти (като нови). Пет пъти и половина. Докато разликата в цената на колите не е чак такава. Джета не върши по-лоша работа от Линкълн.

П.П.3. Щом у нас цените са доста близки до немските, зора трябва да е голям: https://www.felgenshop.de/alutec-tormenta-diamant-schwarz-frontpoliert-19-zoll-tmt80926b63-1/ излиза по-евтино от тук, отколкото от там с доставка. Магазина за джанти е много добър и има много снимки.
Сайт на Алутек: http://www.alutec.de/en/ има много сертификати и документи, товароносимост, размери и т.н.

Трябва да пусна една тема в която да обобщя правилното налягане в гумите, настройките на окачването, scrub радиуса, зжантите и размерите гуми.
От сега предупреждавам, че накрая ще се окаже, че трябва да карате 1000 кг кола с гуми поне 245 с борд поне 100-120 мм на ниско налягане :D

Неактивен Toshko

*
  • 5569
    • Профил
« Отговор #35 -: Октомври 07, 2020, 10:13:12 10:13 »
Най-тежко е да се чака.  ;D
Потърсих 235/50 на 8х19 поне да видя пропорциите.
Определено това, което видях ми харесва, повече ми пълни окото от 245/40 на 8.5Х20

Дънлоп 3Д са много интересни гуми. И ще са чувствителни към налягането. Налягането трябва да бъде такова, че на сухо и мокро да не подволява усукване или приплъзване. Гумата е конструирана със две части на средната секция, които са с меки блокчета с ламели, които при пробоксуване или приплъзване настрани се разместват и изваждат множество ръбчета, които да увеличат сцеплението.
За да не се случва това ненужно и ръбчетата да се износват ненужно, двата външни края на протектора са с по-стабилни блокчета, които на твърда и суха настилка (или мокра) държат целия протектор синхронизиран с пътя.

Тоест, тези гуми на сняг ще се държат малко по-добре с малко повече налягане, което да избута навън средния сектор.
И обратно, на сухо и мокро ще са по-добре с малко по-малко налягане, което да позволи на петите да стъпят на пътя и да блокират работата на средния сектор.

Струва ми се, че двете налягания са 2.4 за сухо и мокро и 2.45 за сняг. Доста близо. 2.4 е оптималното налягане при което гумата ще работи като фабричните размери за колата - сплескването, дължината на контактното петно и т.н. ще бъдат същите като на 255/45/19 и 245/40/20.

Неактивен Toshko

*
  • 5569
    • Профил
« Отговор #36 -: Октомври 28, 2020, 12:25:07 12:25 »
Дойдоха.
Направиха ми и датчици за налягане TPMS, прочетоха старите и обучиха новите по тях. Всичко работи.
Ето ги хората с датчиците, марката е Хаматон:

Идват с два куфара оборудване. Четец, програматор. При нужда могат да влязат и в системата на колата и да обучат и нея. Не се наложи. Много свестни типове.
Цялото нещо струва 90 лева на датчик с монтаж, които ти ги фактурира сервиза.
Аз без датчици за налягане повече не искам да карам. Изключително ценна информация. Включително подсеща, когато е студено и въздуха се свие. Можеш да познаеш, кога имаш вода в гумите. Виждаш ако по магистралата налягането започне да става опасно високо.

Понеже запазих ЕТ55, геометрията на окачването не се промени, колата се кара по същият начин, което е много важно.

Возията е малко по-добра, но по-малко отколкото очаквах.
Все пак разликата във височината на борда на Фалкен Азенис 245/40/20 и Дънлоп 3Д 235/50/19 е точно 20 мм.
Явно Фалкен са много добри и целия списък с технологии не е просто колкото да напишат нещо.
Любопитния факт, е че борда на Фолкените е по-твърд и от на Гуд Иър, които замениха и от на зимните, а возят по-добре от Гуд иър и не особено по-зле от Дънлоп.
И то при положение, че летния размер се помпа на 2.7 бара на студено, а зимния на 2.4-2.5.

Обаче тия дънлопи са уникално тихи.

Важно: да не се бърка рейтинга за сцепление-триене на мокро със съпротивление на аквапланинг, две различни неща са. Това, че дадена гума е А на вода означава, че има висок коефициент на триене в европейския тестов цикъл за мокро сцепление, който представлява теглене на ремарке с определено тегло и скорост по мокър път и прилагане на различни усилия върху тестваната гума. Съпротивлението на аквапланинг е нещо съвсем различно и според мен по-важно за него можете да разберете от сайта на производителя, като изчетете данните за всички модели гуми в размера и сезона, които Ви интересуват, съответно съпоставите различните видове суперлативи. Тестовете са най-важни, четат се по няколко.
Специално за Фалкен данните и твърденията на производителя ги имаше на сайта и са достатъчно убедителни, че са се постарали и са внедрили реални тегнологии, които запазват управляемост дори при аквапланинг - нещото, което всъщност ви интересува, защото с над 80 км./ч така или иначе колата Ви ще изпадне в аквапланинг.