Здравей Гост

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Toshko

*
  • 5246
    • Профил
Боядисване на стоманени джанти преди зимата. Отдавна ми е мерак, но никога не бях имал такива. Джантите са за Фолксваген Джета.
Материали:
- Обезмаслител за спирачки;
- Акрилен грунд;
- Матова боя устойчива на гориво;
- Найлон;
- Бояджийско тиксо.
Общо 25 лева.

Изпръсквате Обезмаслителя на няколко пъти така че криво-ляво да измиете джантите.
Изливате събралото се за да не го чакате да се изпари.
Облепвате монтажния канал отвътре без външния ръб. За да не стане свинщина с монтажа и за да боядисате ръба.
5 минути друсане на грунда.
Пръскате много тънко така че да прозира. Обикаляте масата и от всяка страна пръскате четирите джанти еднакво на еднакви места. Измислете си движения. (Кръгови и бързи от 25 см) След 10 обиколки са еднакви и плътно грундирани. Тръскате грунда след всяка джанта.
Накрая където прозира нанасяте още.
Съхне много бързо.
Чакате половин час. (Пише два часа)
Аз не чаках половин час. Направо почнах по същия метод много по малко да покривам. Грунда е акрил и боята е акрилна. Разтворителя трябва да е еднакъв.
По същата схема след 10 обиколки джантите са черни.
Донанасяте по ръбовете и където прозира. Местите в топло мазе. (Където ще се напрашат)
Не се престаравате за да не стече.
Надявате се ръждата да не избие отдолу, защото не сте я обработили.
Това са стоманени джанти, които се карат с тасове. Идеята е да не ръждясват и отдолу да се вижда черно, а не кафяво.
И да си направите кефа с 45 минути направи си сам, както аз го направих.
Втория спрей още не съм го използвал.
Още малко прозира грунд в цепката на сглобката на борда с диска. Започна да се събира разтворител там и щеше да отмие грунда. Днес ще ги повторя.
Винаги съм се чудил на хората каращи с ръждиви джанти. Не ги ли е гнус?
Ако имаше повече ръжда щях да матирам със скочбрайт, да намажа с ръждопреобразувател и пак за матирам и тогава да обезмасля.
Сега вече нямате оправдание за ръждиви джанти!

Неактивен Toshko

*
  • 5246
    • Профил
Re: Боядисване на стоманени джанти преди зимата
« Отговор #1 -: Ноември 05, 2019, 08:44:24 08:44 »
Не можах да се въздържа да не ги направя отвътре... Беше ми съвестно, а и отвън стана толкова лесно, че се подлъгах.
Почти исках да ги наклепам, а то какво стана...
Добре че взех Вюрт, а не ръждопреобразувател от левче, защото четирите джанти ги минах по два пъти пре-богато с буквално две капачки. Действа за десетина минути. Докато мина последната, първата вече беше готова за боя. Не съм мил, нито съм матирал. Матирането на пасивирана повърхност е тъпотия, защото надраскването вади гол метал. Чака се минималното време докато киселината не е загладила съвсем повърхността и се грундира, лакира или боядисва. Правил съм го много пъти, за десетилетия обработените места не са пуснали ръжда.
Преди това ги минах съвсем лежерно с гъба-шкурка 100, ама буквално проформа. Ударих ги няколко пъти в масата да падне изшкурената ръжда и това е.
Един спрей стигна за четирите отвътре точно.
Това е направи си сам с изключително голямо удовлетворение.

Неактивен Toshko

*
  • 5246
    • Профил
« Отговор #2 -: Ноември 21, 2019, 08:35:41 20:35 »
Вече ги монтирах заедно с гумите.

При монтажа намазах с ръждопреобразувател дисковете странично където са вентилирани, по периферията, където бяха ръждясали от стоене една година в авто къща и за 6-7000 км не се изчистват. Явно инж. Митко е прав, че ръждата яде накладката и никога не се изчиства. Единия преден диск беше най-ръждив, но направих всичките. Първите 40 километра в града спирачките бяха много остри, сега май спира по-добре.
Обработих и стоманените щитове, станаха много приятно черни без никаква ръжда.
Намазах и изнасянето на дисковете, което винаги много ме е дразнело, че ръждясва.
Минах малко и апаратите, стана супер.

Бялото е керамична грес, защото по всички книги пише, че там се слага керамична, а не медна грес.
Пръснах грес и на предните 5-6 навивки на болтовете. Пише, че предотвратява електрокорозия, както и обикновена такава.

"Зимните" джанти се оказаха ЕТ37, при оригинално ЕТ47, от което видимо излязоха навън. Което е красиво, обаче... На вид е супер, обаче при същото 6J оста на въртене на шенкела вече е 10 ММ по-навътре от средата на гумата, което не е много кашер за геометрията на окачването, особено на хлъзгаво.
Въпреки удълженото рамо, возията не стана по-мека, напротив, друса малко повече, защото неподресорната маса действа през по-голямо рамо, съответно "тежи" повече.

Както и да е. Употребих целия ръждопреобразувател и ефекта е супер. Ако и ръждата по периферията на дисковете се изчисти, значи това е начина.

Ще пиша допълнително.

За возията още е рано да се каже, защото има една особеност с новите гуми.
Помпам ги винаги на 3 бара и ги оставям поне един ден.
После спадам до нормалното налягане, което в случая е 2.5 бара.
Обаче гума стояла надута на топло, като изстине губи еластичност, свива се и се вкоравява.
Спадаш, на момента отчиташ по-ниско налягане, но като я покараш, тя изстива и се свива още и пак вдига налягането.
Трябва да се регулира на няколко пъти докато слезе на вярното налягане.

И още нещо. Завинтването и стягането на болтовете. По-правилно е това, което правят гумаджийте, да прекарат и стегнат доста първия болт и после да наредят останалите. Така първия и втория болт се центрират по джантата и после всичко е съосно.
Любителите правят грешката да прекарат леко всички болтове, което фиксира джантата леко неточно.

Неактивен Toshko

*
  • 5246
    • Профил
« Отговор #3 -: Ноември 25, 2019, 10:23:43 10:23 »
Ръждопреобразувателя май проработи. За 6000 км спирачките не се изчистиха по периферията. Сега за 100-200 км градско ръждата е отстъпила на гладък ецнат метал (ецване е корозивна обработка, която прави повърхността леко грапава). Следващия етап е да изчезне обработената повърхност и да стане нормален изтъркан метал както би трябвало да бъде.
Автомата е Айсин 09G, който се държи като ръчна скоростна кутия, заключва на всички предавки, дори по инерция, съответно товара върху спирачките е поделен с моторната спирачка. Колата освен това е много лека и за своите 28.000 км не е износила нито накладките, нито дисковете. Затова и упражнението си заслужава въпреки, че това са консумативи. Едно е да ги хвърлиш на 30.000, друго на 100.000, колкото изглежда, че ще изкарат с лежерната употреба на която ги подлагаме.
Освен това, едно от нещата, които винаги много са ме дразнили са ръждивите главини на дисковете и ръждивата им периферия. Сега са черни и предвид дългата употреба това е голям плюс.
« Отговор #4 -: Ноември 30, 2019, 09:31:49 09:31 »
Браво добре си се справил. И аз имам този проблем с ръждата на задните дискове, ма щото карам малко.
 Колкото до затягането обаче, ми стана интересно. Защо като стегнеш само единия болт да фиксира джантата по правилно. Нали е виснала, като стегнеш само единия, вероятно у леко усукана.

Неактивен Toshko

*
  • 5246
    • Профил
« Отговор #5 -: Ноември 30, 2019, 12:54:32 12:54 »
Защото болта/гайката се самоцентрират по-добре като ги стегнеш директно на да кажем 40-50%.
Втория болт вече фиксира джантата и концентрично, защото също се самоцентрира.

Ако прекараш леко всички болтове, тогава със сигурност фиксираш джантата леко ексцентрично.

Неактивен Toshko

*
  • 5246
    • Профил
« Отговор #6 -: Декември 03, 2019, 10:13:46 10:13 »
Разработиха се, явно са били с покритие.
Стоят супер, тихи са и возят добре.
Което е по-интересно, е че на 2.2-2.3 бара колата харчи колкото с летните на 2.5-2.6 бара.

Мисля си за червен кант, който се лепи по периферията на джантата и някакви капачки. Някой виждал ли е капачки, които се слагат на гола стоманена джанта?