Здравей Гост

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен detson

*
  • **
  • 19
  • Я да видим туй що все още работи
    • Профил
Неволи с озвучаването.
« -: Ноември 26, 2019, 09:39:30 21:39 »
Отварям една тема с моите си неволи с озвучаването. Ще опитам бавно и хаотично да обясня и моето си разбиране в аудиото. Изчетох почти 90% от форума до 5-7мнение в темите че и по назад. Е не съм такъв корифей като някои тук. Интересен форум. Браво на Тошко няма караници и други ненужни спорове. В представянето хаотично описах неволите си. Ще има и снимки и схемни решения през годините. Тогава се казваше за високите ,че свирят като стотинки /хвърлена монета върху циментен под/. Средните се слагаха заради повече да го кажа озвучаемост. Извинявам се за термините предварително, може да се развеселявате на воля.Тогава озвучавахме студенски и ученически бригади с говорители 30W 4Ом15 инчови. Една пищялка и това е ,на 2м височина.Искаше се да има врява и те така. Усилвателя Студио 2х30W. Цветомузика-сглобена в кутия за принадлежности от казармата,една дървена с капаче.Щуротия от всякога.Е лека по лека.

Неактивен detson

*
  • **
  • 19
    • Профил
Re: Неволи с озвучаването.
« Отговор #1 -: Ноември 27, 2019, 10:02:09 22:02 »
Това са част от говорителите, всички са по 2бр. Средни ВКС от 20г. 2бр не свирили и 2бр в тонколона ще ги снимам  и два ФМЛ 2050 май бяха 200вт 8ом. И 2бр високочестотни от рода на ВВ108.  Колоните бяха с българските  15-на години и преди 2месеца  сложих ФМЛ-ките. С българските 80вт 8ом не можех да увелича усилвателя до 7деление Филипс ФА567 2х80вт. Сега имам един цифров 2х50вт и с тези говорители мисля да направя някакви малки двулентови с широколентовия и пищялка или трилентова с българския, широколентовия и пищялка , за разнасяне за купони. И друга с 200вт + ВКС + драйвера с рупора за 200вт колони.Още се лутам ,много неща искам и ще ги навържа някак си.Много въпроси са и един по един трябва да ги решавам, айде стига че има и още щуротии.

Неактивен detson

*
  • **
  • 19
    • Профил
« Отговор #2 -: Декември 01, 2019, 09:34:30 21:34 »
Купих си едно уредче от Елимекс за измерване на индуктивност и сега ще си направя малко по добре филтрите. Поне мога да меря по време на навиването. :D Да видя какво ще се получи и ще пиша. И за размера ще помисля. Имам някакви идеи за кутиите, по принцип харесвам най обикновените тонколони.

Неактивен Toshko

*
  • 5245
    • Профил
« Отговор #3 -: Декември 01, 2019, 09:51:20 21:51 »
Използвай този калкулатор:
https://www.diyaudioandvideo.com/Calculator/ApcSpeakerCrossover/
С настройка на декади - 3.4 октави и втори ред филтри.

Ако го спазиш много точно ще стане много добре.

След това трябва да атенюираш СЧ и ВЧ така че да ти харесва. Това може да стане с L-pad с точни стойности на резисторите без оглед, че може да мръднеш 0.5 дб.
За най-лесно използвай реостатен атенюатор, който държи константен импеданс. Като нагласиш да ти харесва мериш с мултицета и заменяш с два резистори. Не ти препоръчвам 4 реостата, защото ще струват повече от колонитe.
Настрой кутията на 40 херца с най-големия фазоинвертор, който не вдига груповите над 15 м.с.

Неактивен detson

*
  • **
  • 19
    • Профил
« Отговор #4 -: Декември 02, 2019, 10:22:35 22:22 »
Даааааа този сайт го изчетох, покрай форума де.Засега ще си пробвам няколко модела 1ред 2ред с всички там атенюатори и зобели. Но по ред на нещата. Днес пробвах уредчето и една бобинка направих 0,36mH. Каркас от ролка на тефлон средна, има малка в кранчетата и голяма. Имам 8 средни и стават за средните и високите.Тел имам от бобинажната в предприятието ПЕЛ0,65мм.Ще пробвам да навия пълна с проби да видя колко ще е максимума на тази ролка. За Ниските на 200W ще пробвам голямата с ПЕЛ1мм или 1.2мм тях ще ги купя ;D.За 80W Ще ги направя с о.65мм. Проблема е че вече не чувам под 100Hz, но усещам вибрациите и чувам все още над 15kHz. Мисля за сега да ползвам ниски 80W/8ом  средни 20W/8ом и високи 20W/8ом  за 50W усилвател. И 8/8/8  3000Hz/375Hz  6.63MF/59.75mF/0.38mH/3.4mH.Тия 63мФ ще ги пробвам първо с насрещно свързани електролити и тогава ще ги мисля други.Ще пробвам и 2-ри ред само на ниските , че нещо без кондензатор не ми харесват. Харесах и едни колони JAMO/слабост са ми/ със скъсани 8инчови баси и незная дали свирят и другите но за 50лв ако ги даде двете , ги отнасям, поне кутиите ги бива.

Неактивен Toshko

*
  • 5245
    • Профил
« Отговор #5 -: Декември 03, 2019, 10:07:22 10:07 »
С изпълнението си добре, но трябва да систематизираш нещата.
Свали си и си поиграй с x-dir и Edge на толван дата.
Говорителите не са само ватове, както и усилвателите.
Нормално слушаме на 80-90 децибела, тоест под и около един вот, а малко по-силно слушане става на 3-7-10 вата средно ниво с пикове на 30, което вече е доста силно. Т.е. ватовете ги забрави.

Използвай само трилентови я калкулатор.

Ако искаш да напредваш на етапи направи първо първи ред филтър за всички говорители точно според резултатите.

Направи схема на филтъра и рисунка на лицевия панел и я тествай с двете програми. Да видиш каква загуба на бас ще имаш и какво ще стане с диаграмата на излъчване около разделителните честоти.

Неактивен detson

*
  • **
  • 19
    • Профил
« Отговор #6 -: Декември 03, 2019, 10:12:18 22:12 »
Така ще направя. Първо първи ред ,второ втори ред и т.н. Това на шега, но така е най добре. Днес направих още една макаричка с 130 навивки и стана 0.9мХ , остана около 40 намотки но го изтървах и не ми се развиваше наново да го почвам, че стана рехаво. Ще си направя станок и ще ги навивам по лесно. Сега , трудно ще направя каквито и да е измервания.Благодаря. Тези файлове са за виндоус а имам само линукс и мак. Ако има нещо в браузър да е ще е супер. Доколкото разбирам теста става с микрофон към микрофонния вход, ами сигнала какъв е. Или програмката си прави имулация/симулация/ и така. Но имам друг проблем. ВВ108- 4-18кХ,ВВК131 500-4000Хц, ВКН10330 40-4000Хц, така м/у ниски и високи да кажем 700Хц , средите остават на 4000 защото средния е до 4000 а високия е от 4000. Не ми се слага драйвера който е от 1500. Може и Е127 който е също от 1500, тогава става 700 и 2500/3000. Гледах един ВКС0931  500-8000 и става  500/7000 , но не ми се купуват още говорители . Ако това не са неволи, хехехех. По принцип не търся чак хай енд система, на мен ме кефи самата работа, другото е резултат от работата и не бързам ,ще изпипам всичко по сметките. Усилвателя ми е 2х80Вт мосфет с 250Вт траф и 4х10000мФ кондензатори. И не харесвам силна музика,а всичко да се чува, това май го коментирах .

Неактивен Toshko

*
  • 5245
    • Профил
« Отговор #7 -: Декември 04, 2019, 12:09:29 00:09 »
ВВК131 без проблем свири от точно 500 херца през точно един кондензатор. Нагоре подминава 5000 херца без проблем.
При съотношение 8:1, това са точно 3 октави и разделителните честоти са 500 и 4000, при разделяне на декада 10:1, това са 3.4 октави и разделителните честоти стават 500 и 5000.
Във форума има измервания на ВВК, мисля, че ще ти бъдат много полезни.
Виж тази тема: http://penkiller.com/index.php?topic=1846.0 същото се отнася и за ВВК от които имам поне два-три чифта.
ВВ108 свири и от по-ниско, не бой се. 4000 е много висока честота. Там по-скоро може да имаш нужда от Зобел и някакъв филтър компенсиращ собствения резонанс. Най-вече от L-pad на средата и ВЧ със сигурност.
Итерацията, която ще направиш е друга и ще се състои в малко по-особена атенюация, която едновременно засилва високите честоти и прави импеданса малко по-линеен. Тема: http://penkiller.com/index.php?topic=745.0
Като откриеш нужната атенюация (ако има такава) ще я извършиш по този начин за да засилиш високите на ВВ-то.
Същото ще направиш и със средата, но на нея ще й сложиш и зобел. Даже от нея ще почнеш за да гласиш после по нея високите.

Програмките, които ти давам са симулационни.

При положение, че няма да разминаваш честотите на разделяне, шанса ти това нещо да има бас е само един: да направиш лицев панел с такава ширина, че повдигането му да се компенсира само с атенюиране на средночестотния говорител.
В твоя случай ширината трябва да бъде възможно най-малка. По възможност 270 мм или по-малко със ръбове заоблени с възможно най-голям радиус.
Възможно е да трябва да увеличиш една идея бобината на НЧ и да намалиш една идея кондензатора на СЧ за да нямаш пик на 500 херца.

Общо взето е това. Аз да ги бях направил вече.
Повече обем, по-добре.
СЧ и ВЧ леко в страни от централната ос, може шахматно, получава се добре.
Преди да дълбаеш лицето ги прослушай провесени от стойка и си играй да ги местиш напред-назад докато звука стане по-приятен. При нужда от много местене в дълбочина обръщаш фазата на СЧ или ВЧ.

Неактивен detson

*
  • **
  • 19
    • Профил
« Отговор #8 -: Декември 07, 2019, 09:47:46 21:47 »
Даааа съгласен съм. Но е винаги ома но, не бързам, това мие хоби и точно сега се чудя как да оформя самите кутии. Това с заоблянето не го очаквах. Самите ръбове да ги заобля на предния панел, бих могъл, един цял панел преден с заоблени ръбове, интересно. Мисля да са с МДФ 16мм и 8мм гръб за кухня вътрешните стени с разпънка над басовия, залепен за МДФ-а. Говорителите да са шахматно ,винаги ми е харесвало повече и дори имах едни, лява и дясна. Незная защо ги продават еднакви и се губи симетрията като се поставят, може и да има значение. При това положение как да поставя хорната/ странично на ширина и хоризонтална ос със средния,падат се отляво и от дясно на басовия, но хорната ще излъчва ли добре/. Остава бас и хорна по вертикал на една ос а средния пак ляво и дясно, от единия край среда от другия басрефлекса. Така го обясних та и аз не го разбрах :D.Toshko знам ,че досега да си ги направил но моя милост го прави това между другото на между другото. От време на време ей тъй защото ми е приятно. Както каза мисля да направя за всеки говорител отделно филтър и тогава всички ще г и навържа, но без кутии звучат ужасно и трябва да направя кутиите. Джамото за което писах му иска 80лв и не се разбрахме засега и при положение че ги взема ще сложа 8инчовите на тях и затова не бързам. Ами ще е дълга направа ,а и те са три комплекта колони 200W,80W i 50W. Една друга задачка-закачка си измислих в друго направление, пак са аудио неволи  та да споделя. Имам мишпулт  behringer Q802 сега - искам да махна кабела към усилвателя, т.е. с блутут предавател. Греда купих един но как да ги свържа като немогат да се сдвоят и голяма чуденка как да го направя.Ъсилвателя е с блутут приемник и с таблета е лесно намирам го и сдвояване ама с предавателя как да стане. Трябва ми някак си да вържа мишпулта с усивателя. Чакам предложения и като реша този казус , ще го опиша как е станало.