Здравей Гост

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Azi

*
  • *
  • 6
    • Профил
Проблем с AHC - Land Cruiser 100 4.2TD
« -: Февруари 11, 2020, 02:04:52 14:04 »
Здравейте!

Реших да се допитам до този форум по препоръка на познат.

От скоро съм собственик на '00 Land Cruiser 100 4.2TD, който е оборудван с AHC.
Още при огледа на автомобила, забелязах неприятно люлеене в градски условия при преминаване на неравности, напр. "легнал полицай". В автомобила започва едно клатене и има известно време период на успокояване. Извън града (магистрала) не се наблюдава проблем в окачването.

Започнах да чета за проблема и се оказа, че често пъти това се решава със смяна на маслото в системата. Закупих автомобила и директно се насочих към дилъра в София - Тойота Изток. Там сменихме маслото с оригинално и потвърдиха моето съмнение, че налятото (старото) не е каквото трябва (беше червено - според мен чист ATF), но проблема си остана.

Автомобила се вдига и сваля. Промяна в режимите на comfort/sport също има. Какво следва да направя и къде биха могли да ми обърнат внимание? В Тойота предложиша замяна на сферите и помпата, но аз не искам да бързам с тяхната подмяна - това е най-лесното и респективно скъпо.

Разбрах, че в този форум има собственици на такива автомобили и ще се радвам ако те се включат в дискусията и могат да ме насочат към сервиз.

Предварително благодаря!

Поздрави,
Ази

Неактивен Toshko

*
  • 5408
    • Профил
Re: Проблем с AHC - Land Cruiser 100 4.2TD
« Отговор #1 -: Февруари 11, 2020, 03:43:51 15:43 »
Първо, броиш деленията, които се променя нивото на маслото в казанчето на окачването, трябва да са 14 деления между минимум и максимум. - това ти показва колко газ има в сферите.
Щом се вдига и сваля, значи проблем с помпата няма.

Амортизацията - люлеенето зависи от едни модули-соленоиди, които са между сферите и т.н. амортесьори, които в случая са просто хидравлични бутала. Функцията "амортесьор" се изпълнява от тези модули, даже имт радиатори, защото доста се нагряват. Вътре има отвори с електронно променяно сечение, които компютъра командва, увеличава ги и ги намалява според температурата, пътната обстановка и избрания режим.
Тези модули се цапат и блокират, освен това се задръстват.
Сваляш, разглобяваш, промиваш, раздвижваш, молиш се на Господ.
Като демонтираш каквото и да било по окачването, колата трябва да бъде ПОДПРЯНА, защото при разглобяването маслото от сферите и амортесьорите изтича и джипа ще те затисне.

Окачването се тества с диагностика за правилни налягания.
На стар джип предните торсиони се натягат 5 оборота на тсесчотките в задния край, а на задните пружини се слагат 25-30 мм полиуретанови подложки.
Срещу 300 лева депозит ще ти предоставя калъпа за задните подложки, само наливаш полиуретан и печеш.

Провери си стабилизиращите щанги и биалетките също така.

Има още нещо, при каране направо на комфорт, левите и десните сфери и "амортесьори" са хидравлично свързани за да омекне окачването и напречната стабилност се осигурява само от стабилизиращите щанги и биалетките.

Ако ти е първи джип е малко терсене. Тойотата вози по-скоро стегнато, а клатенето не е люлеене и е много амортизирано, да не кажа твърдо.

Предложението на Тойота е флагрантно неграмотно.

п.п. понеже тази информация ама наистина няма кой да ти я предостави накуп и още по-малко на български, искам да залееш форума с мнения по всички въпроси по които се сетиш!

Неактивен Azi

*
  • *
  • 6
    • Профил
« Отговор #2 -: Февруари 11, 2020, 04:18:48 16:18 »
Здравей, Toshko!

Благодаря за подробния и изчерпателен пост!

Ще карам по ред...

Деленията преди да сменя течността изобщо нямаха никакво значение. Маслото беше много над максимума в най-ниско и най-високо положение.
След смяната маслото не се вижда. Опитах да светна с фенерче, но не мога да го хвана къде е...

Да, вдига се и се сваля, НО не знам колко е нормално когато изгася автомобила да се чува шум в краката на пасажера/зад жабката - там мисля е точно помпата на AHC. При все, че се чува шум когато се загаси, промяна във височината няма. Просто шуми няколко секунди след като загася двигателя и извадя ключа.

За модулите, разбирам те, но не съм сигурен, че техническата ми компетенция е достатъчна, за да извърша безупречно този макар и лек на първо четене ремонт. Рискувам да счупя нещо и да стане още по-сложно. Има ли сервиз в София или извън който би могъл да извърши това? Подозирам, че трябва да е силно профилиран/запознат с точно тези автомобили...

Относно диагностиката и правилните налягания, прочетох тук-таме из ih8mud, та поръчах кабел и чакам да дойде. Надявам се с това поне да се справя.
Торсионите - тук също се опасявам, че ще ми е необходим сервиз.
Подложки на пружините - мисля, че в Британския еBay засичах такива подложки на ОМЕ. Не е ли по-добър вариант направо такива да поръчам?

Стабилизиращите щанги и биалетите също ще ми е необходим сервиз, та пак се връщам на същия въпрос - може ли да препоръчате такъв?

При каране на крайно ляво положение (Comfort) люлее най-много. В книжката прочетох, че този режим се използва за каране по лош път. Оставам с впечатление, че идеята му не е да се кара на него по магистрала.

Първи джип ми е, да. По-точно втори, ако броим и едно SUV преди този.
Колата вози стегнато, да, няма паразитни звуци в купето дори, но мина ли през няколко неравности последователно, започва едно подскачане като ...да кажем автомобилите от старите рап клипове. Целия автомобил започва да подскача и му трябва известно време за успокоение.

Да, ще задавам въпроси до решаване на казуса.

Поздрави!

Неактивен Toshko

*
  • 5408
    • Профил
« Отговор #3 -: Февруари 11, 2020, 05:52:49 17:52 »
Разгледай форума, не съм професионален консултант по ремонт на Ленд Круизър, а издател на направи си сам форум в който потребителите споделят направи си сам премеждията си.

Направо ти казвам, че такъв сервиз няма.

Наконтролираното кламбичкане говори точно за прекалено отворени клапани на соленоидите, тоест това, което трябва да ти е амортисьор е отворено и имаш само "пружини" - газа в сферите. Това обаче е показател и че газ има, иначе става като лагерна количка без окачване.

За биалетки и други подобни ке ти свърши работа всеки сервиз, както и за натягането на торсионите отпред.
Подложки за отзад ако си намериш е супер. На мен калъпа ми го направи приятел.

Все тая, проблема ти не е от торсиони или задни пружини, те носят около 40% от тежестта на автомобила.

Дай снимки на модулите - ще ги познаеш лесно, на тях са навити сферите.
Тези шумове след изгасяне да не те притесняват. Тази кола има 100 разновидности и модификации. моята понякога като сляза изпуска малко масло обратно в казанчето за да се нивелира обратно. По едно време редовно свиреше при слизане от някакъв клапан пак там, но се оправи.

Нямаш ли си твой майстор?

Неактивен Azi

*
  • *
  • 6
    • Профил
« Отговор #4 -: Февруари 15, 2020, 01:15:05 13:15 »
Здравей, Toshko!

Вчера пристигна кабела и диагностиката и днес успях да замеря данните на AHC при равна повърхност с пълен резервоар.
Прилагам снимка:

Успях да замеря и височината на автомбила от средата на централния отвор до ръба на калника във всичките режими:

Може ли да ми изпратиш някаква примерна снимка на тези "модули-соленоиди" тъй като не се ориентирам къде са и какво представляват.

Поздрави,
Ази

Неактивен Toshko

*
  • 5408
    • Профил
« Отговор #5 -: Февруари 15, 2020, 06:46:50 18:46 »
Това на което са завинтени сферите са соленоидите.

Дай референтните стойности за налягания.
Чете стъпките на "амортесьорите" и положението на превключвателя между комфорт и спорт.

Обади ми се през седмицата да дойдеш да ме повозиш и да те повозя и аз: 0888 31 55 04 - Тодор

П.П. намерих схемата моментално:
https://www.landcruiserclub.net/community/attachments/6856329685_a5fe564b14_z-jpg.72966/

С това търсене: https://www.google.com/search?q=lc100+ahc+solenoid&oq=lc100+ahc+solenoid&aqs=chrome..69i57.5490j0j4&client=ms-android-huawei-rev1&sourceid=chrome-mobile&ie=UTF-8

Мързи те да търсиш с Гугъл ли?

Неактивен Azi

*
  • *
  • 6
    • Профил
« Отговор #6 -: Февруари 17, 2020, 02:58:24 14:58 »
Благодаря за отговора!

Посочените стойности намирам за референтни, тъй като са снети от режим N, а наляганият меря като преминавам от Lo -> N.

Графиката която си приложил я открих, но на нея не ми стана ясно кое са въпросните соленоиди.
Навярно става въпрос за "Damping force control actuators" имайки предив, че те са отбелязани на едно с т.нар сфери - Gas chambers.

Това не го разбрах:
Цитат
Чете стъпките на "амортесьорите" и положението на превключвателя между комфорт и спорт.

Смяната си работи, усеща се значимо в поведението на автомобила, както и в живите данни.
Наблюядава се смяна в "Damping Force Switch 1 & 2" ON / ON, ON / OFF, OFF / OFF, OFF / ON според зависи от избрания режим.

Благодаря ти за приложения телефон и направеното предложение.
Ще се възползвам навярно другата седмица, когато обслужа всичко останало по автомобила.

Поздрави,
Ази

Неактивен Toshko

*
  • 5408
    • Профил
« Отговор #7 -: Февруари 17, 2020, 03:12:51 15:12 »
Където пише 8 стъпки, това вероятно са стъпки на затваряне на амортизиращия отвор, мисля бяха 24 или 30 или нещо такова.

Под референтни имам предвид, колко трябва да бъдат, а не колко си измерил. В този софтуер няма ли данни за допуска?

Неактивен Azi

*
  • *
  • 6
    • Профил
« Отговор #8 -: Февруари 17, 2020, 04:14:22 16:14 »
Сега те разбрах.
Не, няма подобна информация.

В ih8mud намерих тема в която мерят налягането на сферите с този софтуер и това ми беше главната идея.

От получените стойности и прочетеното там, оставам с впечатление, че трябва да навия няколкото оборота на торсиона отпред и да сменя пружините отзад, за да спадне налягането в сферите.

Дотук добре, но не виждам това как ще реши проблема с люлеенето/клатенето/подскачането ...

Твоята идея също е интересна - проблем в соленоидите.
Определено ми се вижда по-добрия вариант от закупуване на 4 нови сфери, но не знам как открия източника на проблема. Първи джип ми е, първа Тойота ми е, не знам към кого да се обърна.

Неактивен Toshko

*
  • 5408
    • Профил
« Отговор #9 -: Февруари 17, 2020, 05:16:12 17:16 »
Няма към кого. Аз скоро правих равносметка, че го карам 14 години и първите 9 се учих да го поддържам.

Сферите са метален балон, който вътре през средата е преграден с гумена мембрана, от едната страна изместеното масло от "авортесьора", от другата азот под налягане.
Сверата се прецаква само по 1.5 начина: 1. азота постепенно бяга през мембраната - за около 8-10 години или над 150.000 км, налягането спада, мембраната се опъва, нямаш пружини, колата вози по-лошо от картинг. 0.5 - не усещаш, че окачването ти няма ход и е на заварка и караш още, тогава гумата удря в дъното и се къса, возията си остава отвратителна, но сферата вече не подрежи на рециклиране.

Няма друг известен начин за прецакване на сфери.

Рециклиране: при навиване на цицка/вентил, както правят масово на Ситроен, сферите са рециклируеми до безкрайност. Гумата прави много малки колебания, от едната страна е с химически инертно масло, от другата с инертен газ, на практика не старее.
При съмнение, че сферите са тръгнали да заминават, подпираш джипа, отвинтваш, оливаш се с масло, носиш на ситроенаджия, помпа на 26 бара или колкото там беше, караш нови 8-10 години.

Така че няма как проблема да е в сферите, защото те дават диаметрално противоположния симптом - разрушително и плашещо твърдо возене, което се усеща като удари.

Ако имаш нормалните стойности и можеш да сравниш, наляганията ти показват, колко са омекнали торсионите и пружините.
Ще премериш и моите, че аз натягах и подлагах на око според публикации на потребители. Майсторите, които имаха диагностика не ми бяха симпатични и не ми се занимаваше.