Здравей Гост

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Преработка на Тонакс 2 1/2
« -: Май 15, 2020, 12:39:40 12:39 »
Здравейте,

Имам 2 двулентови и 2, които мисля са 2 1/2, неизвестен модел, за който не можах да намеря референция никъде.
Като цяло, кутиите са страхотно изработени от много добър материал, но звукът от тях е много некачествен. Ниските честоти са изключително плоски и в общи линии, басът е много слаб за 6,5 говорители; високочестотните говорители издават пищящ и натрапчив звук та за да не бъде чак неприятно слушането, трябва да намаля високите от еквалайзера.

Идеята която имам е, че искам да ги понаправя да звучат добре за относително доста голямата всекидневна която имам.

Кутиите са с обем (по мои мерки) съответно 36 и 28 л. Всички говорители са благоевградски. Кабелите необяснимо тънки...

Ниските са ВКН 0934 в по-големите и 0924 в по-малките. В нета не можах да намеря никаква информация за тях, освен, че според номенкатурата на Благоевград, 0934 са 8 ома, 0924 - 4. Ходът е много малък, трептилката ми се струва изключително твърда.
Поради формата, която имат отворите в кутиите съм малко ограничен откъм говорители... В този смисъл съм се спял на два -

ВКН 09370-01 - идентичен размер и форма, няма да се преправят кутиите, но не знам дали ще има разлика. Доколкото виждам, визуално са идентични, освен че при 370 гънката е гумена, докато при 34 - от импрегниран плат.

Visaton WS17E - ще се иска малко преправяне на кутията, но е постижимо. Цената сходна с ВКН.

Високочестотни -

ОДТ 19-508 - според мен, най-слабото им място. Поръчах шпули 19,5 мм защото сегашните са от някакъв изключително твърд материал, ще видим дали ще имат подобрение. Иначе, ако не - харесал съм Visaton SC10N, мисля че ще паснат добре на 2 1/2 а и няма да има преправяне на кутиите.

Всякакви предложения и коментари по проекта ще са от полза.

Благодаря!

Неактивен Toshko

*
  • 5364
    • Профил
Re: Преработка на Тонакс 2 1/2
« Отговор #1 -: Май 16, 2020, 10:39:08 10:39 »
Здравей, добре дошъл!
Ти имаш само кутии. Което не е малко, защото са страхотни!

Така и така ще ти трябва вата, първото нещо, което трябва да направиш е да ги натъпчеш с вата.

2.5 ленти ще има, ако единия бас е отрязан ниско, втория бас свири и среди и се пресича с ВЧ.

Дай параметрите и линкове на говорителите за които се колебаеш. Свали си бас бокс или УИН ISD и ще трябва да посимулиряш.

09370 не са никак лоши. Но има и доста по-добри, зависи от бюджета.

При такова правене, категорично ти заявявам, че трябва да си вземеш сериозен и скъп ВЧ за да станат нещата. Има ВЧ на Sica, които позволяват да се пуснат от около килохерц.
« Отговор #2 -: Май 16, 2020, 03:14:06 15:14 »
Здравей, Toshko,

Както се казва, добре заварил! :) Благодаря ти за отговора.

Да, действително кутиите са много добри и не само, че материалът в страхотен, но на живо изглеждат още по-добре. Като цяло (трябваше да започна с това) идеята ми е да направя нещо приятно за слушане с по-малък бюджет. 

Вата имат, която ми се вижда дори повечко. След замяна на говорителите, ще пробвам да махам и да чуем как е.

09370 ми бяха първият избор най-вече за това, че отворите на кутиите малко ограничават формата на говорителите, а ми се иска възможно най-малко рязане. Но проблемът с тях е, че не знам дали ще бъдат стъпка нагоре от тези, които имам сега - 0934, които откровено звучат много зле (макар и 10 годишни, бяха чисто нови и никога не бяха свирили, след 20-30 часа просвирване се подобриха малко, но пак не стават)... Иначе всичко останало по 09370 ще ми спести пари и главоболия. Пък и Visaton-а е със същата цена.
Ето го -
https://www.visaton.de/en/products/woofers/ws-17-e-8-ohm
60 W / 8 Ohm / fu–7000 Hz/ 88 dB (1 W/1 m) /
Пак ще се иска рязане, ама ще стане.

Разбира се, всякакви други предложения са добре дошли.

Благодаря за съвета с високочестотните! Предполагам с новите шпули няма да има голяма промяна, предвид на диаметъра - 19,5 мм.
Какво мислиш за тези по-долу (и трябва ли да похарча повече за други) -

SICA LP98.25/245 TW - https://www.exproject-bg.com/index.php?id=988 - 3000-20000 Hz / 25 W ; 1W/1m: 93.1 dB

Visaton - https://www.visaton.de/en/products/dome-tweeters/sc-10-n-8-ohm - 1000–20000 Hz / ; 90 dB (1 W/1 m)

И едни доста евтини, но не знам дали изобщо стават - HIVI SS1II - https://www.exproject-bg.com/index.php?id=120 - не успях да намеря чистотите им, а и са 5 ома, което ми е доста странно.

Имаш ли мнение за филтрите? Искат ли преправяне / замяна?

Благодаря пак!

Неактивен Toshko

*
  • 5364
    • Профил
« Отговор #3 -: Май 17, 2020, 12:43:32 00:43 »
Копираш директно това: https://www.visaton.de/en/products/2-way-speakers/clou/bauanleitung
Барабар с филтрите. Друг шанс да подкараш нещо бързо и евтино нямаш. Брой го опит.

Оформлението на горния говорител ще го променим малко така че долния да има възможно най-много обем.
По филтрите също може да се импровизира за кеф и обучение, а и има какво.

09370 и визатона са един дол дренки, даже визатона е малко по-лош на характеристики. Но в Благоевград вече не се кълна. Дали ще се съберат 4 еднакви поне на цвят е съмнително. Някой може да се разлепи. Ако намериш 4 евтино на старо ОК.
« Отговор #4 -: Май 17, 2020, 10:17:55 22:17 »
Благодаря ти много!!! Идеята ми допада много и е точно каквото искам да направя. Действам и като имам резултат, ще се похваля (дано).
« Отговор #5 -: Май 28, 2020, 04:45:55 16:45 »
Малко ъпдейт от мен - реших вместо "Преработка на Тонакс" да направя Clou (не е перфектен, но за първи проект мисля че става, да видим какво ще стане. Благодаря за предложението!).

Кутиите са изрязани, мисля да ги сглобя този уикенд, за фурнироване или боядисване, ще видим какво ще реша...

Едно питане - чувствителността на готовите ОТ е много ниска - 82 dB (1 W/1 m). Защо е това? Затворения обем? WS 17 E е далеч от перфектен, но все пак 88 dB (1 W/1 m) според данните на Visaton. Доколко това трябва да е разочароващо и има ли нещо, което да е подобри?

Поздрави!

Неактивен Toshko

*
  • 5364
    • Профил
« Отговор #6 -: Май 29, 2020, 08:42:06 20:42 »
Може би отговора ще намериш в АЧХ на говорителите, която е публикувана. Както и отчасти във филтъра на модела, където високочестотния е леко затихнат за да пасне на басовете.

За оптимален резултат, чувствителността можеше да бъде още по-ниска... Като се направят 2.5 ленти с единия бас отрязан по-ниско, а ВЧ затихнат още малко. Малко повече ниски.

Много ми харесва, че си избра такъв проект, евтин и прост и с много линеен ВЧ. Браво!
Има и какво да се модва.
Ще получиш собствен звук бързо и минаваш на следващ етап.

Направи го 1:1 с оригинала и тогава мисли за модове. Филтъра да го повториш 1:1!