Здравей Гост

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен DeCo

*
  • **
  • 18
  • Home Theater Fen
    • Профил
Здравейте,

От известно време се чудя, какви кабели да си взема за колоните ми.  Целта ми е да си създам прилично домашно кино с наличните ресурси и/или в разумни граници на допълнителните разходи.

От известно време чета по темата за кабелите, но смея да твърдя, че съм многото далеч от истинските технически знания. За целта ви моля за съвет, като за малко дете.

Изключвам предложения със сребърни и други благородни сплави.... :)

Насочил съм се към медните, но сега въпросите ми са следните:
1. Многожилни медни кабели или едножилни?
2. Колко квадрата да са? 2х2.5мм^2 или друго?
3. Разправят интересни тестове за мотивите кабели... :) подходящи ли са? Няма ли да се чупят и прекъсват лесно ако ги мърдам и сменям?
4. Някакви други предложения?

Предварително ви благодаря за съветите и отделението време!

Неактивен Toshko

*
  • 5540
    • Профил
Има доста достъпни сребърни и посребрени на Eagle ако не се лъжа. Продават се във Фактор.
Под 4мм2 не са кабели. Евентуално до 2.5 метра може 2.5мм2 посребрени. Ама не, не, 4мм2 минимум посребрени.
Тук всичко е съпротивление.

500 вата на ВКН е asking for trouble.

Ако имаш бюджет харесай някакви 12-ки или 15-ки с нисък резонанс и ход поне 8 мм в посока и тях ги правете.
Плоскости от гардероб е отвратително, няма да участвам. Начертай си разкрой и го пусни на Лесоцентър Бургас, доставят. Материала за колони е 21мм брезов шперплат в твоя случай, за по-слаби и леки може и 18 мм.

По време на епидемията отначало очаквах повече активност, но не, дори аз пиша по-малко. Форумите западат.

Неактивен DeCo

*
  • **
  • 18
  • Home Theater Fen
    • Профил
Най-евтиният вариант на Ofc кабел на Eagle в сайта на Factor е 7 лв/м. За 4 кв. По-големи квадратури  скачат рязко нагоре... в моя случай трябва да дам към 200 лева за кабели.. Заслужава ли си?

Доловима ли е чувствително разколата в звука между:
1. Сребърен, посребрени и oxigen free cooper?
2. В квадратурата от 2.5 мм^2 нагоре?
По мое скромно мнение, при домашно кино трябва да обърнеш повече внимание на кабелите за Front & Center.
Това не означава за surround каналите да са боклучави, напротив. А и често, те са с по-голяма дължина.
От друга страна, в киното най-общо казано, surround каналите са с много по-ниско ниво спрямо фронт и център,
 т.е. отдадената мощност е много по-малка.
За Sub-а (sub-овете) пък е точно обратното. Сравнително малка дължина и голямо сечение.
https://www.exproject-bg.com/products.php?category=14&mode=33

200лв. за кабели... Дали си заслужава, зависи от нивото на останалите компоненти.
За себе си , съвсем ориентировъчно, отделям около 1/10 спрямо цената и нивото! на компонента.

Edit: Ако все още не си купувал компоненти и ОТ, заслужава си да разгледаш този сайт:
https://www.diysoundgroup.com/home-theater-speaker-kits.html
SEOS Waveguide са хубави преднонатоварени хорни.
Mмм, не са точно хорни, уейвгайдове са, но вида им е подвеждащ.
Ако трябва да съм точен Controled Directivity Waveguide... Темата е безкрайна, но да не изпадаме в off-topic.
(комерсиално, но смилаемо ревю https://6moons.com/audioreviews2/autotech/2.html )

« Последна редакция: Май 25, 2020, 03:39:14 15:39 от lordoff »

Неактивен DeCo

*
  • **
  • 18
  • Home Theater Fen
    • Профил
И тва се оказва интересно предизвикателство! :)

Мерси за инфото и обратната връзка. Ще търся варианти....

А вие имате ли опит с Банана Плъгс? Заслужава ли си да се взимат, да се преправят входовете на колоните и да въобще като цяло да се инвестира време и пари в тях?
 ;) Интересните предизвикателства в аудиото край нямат.
Колкото повече опит придобива човек (моят е скромен сравнително), толкова повече разбира, че все още нищо не знае.

А вие имате ли опит с Банана Плъгс? Заслужава ли си да се взимат, да се преправят входовете на колоните и да въобще като цяло да се инвестира време и пари в тях?
Ами ползвам ги повече от 10-12г. Не им отдавам голямо значение. Просто така се случи.
Приноса им във подобрение/влошаване на цялостния резултат е пренебрежимо малък, бих казал миниатюрен. Това спрямо други качествени конектори.
Мое лично, твърде субективно, мнение.
Разглеждай ги като удобство и функционалност. Не като EQ :-)
Troels например, съвсем спокойно ползва screw-in терминали... https://www.hificollective.co.uk/loudspeaker-accessories/screw-in-terminals.html
И има основание.
Препоръчвам: Нека функцията да е водеща, не защото... просто така.
Ако се налага честа смяна на различни кабели по няколко пъти на ден, да - banana plug са незаменими.

Неактивен Toshko

*
  • 5540
    • Профил
Кабелите имат съпротивление - основен параметър. Колкото по-дълги са, толкова по-дебели трябва да бъдат.
Среброто е най-добрия проводник, медта е втория най-добър, но със съществена разлика.
Тока тече по повърхността на проводниците, затова посребрените медни проводници са най-добрия компромис между цена и качества.
Кабелите трябва много яко да се стегнат със свински опашки в краищата за да не навлиза въздух под изолацията и да ги окислява, което им влошава т.н. звучене.
В първия ден от експлоатацията всички са еднакви, независимо от конекторите. След една и повече години, там където има свободно окисление звука се влошава.
Целта ти са кабели с минимално съпротивление и минимално окисление. Можеш да го постигнеш по много начини. конектори, директна спойка, пустер клема залята със силикон, все тая! Игъл имат и едни странни четворни прозрачни конектори с позлатени щифтове. Ако ги залееш отзад ще станат много близки до идеалните. Но можеш да постигнеш целта по много начини.

Правило: езотериката трябва да започне след като направиш първата си задоволително и приятно свиреща система и я послушаш неколкостотин до няколко хиляди часа. Това може да бъде и петата ти система и десетата.
Езотериката не може да бъде обща или да се основава на обществената научно необоснована псевдо обща култура. Това е твоят субективен вкус въз основа на твоята субективна критичност към твоята система, която си конструирал, произвел и доизкусурил.

Каква е моята езотерика. - диаграма на насоченост, детайлност, тяговъоръженост в средите, силни и детайлни високи с голям динамичен резерв, мек детайлен бас равна АЧХ с възможност за корекции около стандарта 100 +3 10.000 -3 и 1.000 на 0 всичко това през субективният ми афинитет към Гершуин, Гънс енд Роузес, ЗЗ-Топ, големи симфонични оркестри и Фендър Стратокастър и Мустанг и сила и динамика без изкривявания, плюс високи технологии, нестандартен подход и леко ретро дървени кутии. - но това е моето усещане за музика на 26.05.2020, питай ме пак, догодина, по-догодина и т.н.
Нищо от нещата, които искам да чувам не е свързано с конкретни кабели, само една система или някакви мейнстрийм маркетингово-търговски димки. Бих докопал големи куполни среди Волт или АТЦ, басове АЕ или Волт, голяма класическа ТЛ, АМТ високочестотни и бих забъркал едни нови колони. А всъщност не бих отказал и German Physics 360 градусов излъчвател от титан или карбон - прилича на термос за кафе - обърнат пресечен конус и свири невероятно. Но пък и 12 инчони широколентови и 15-18-21 инчови басове плюс АМТ високи също могат да ми извадят прекрасния мек и развращаващ звук на Стратокастър.

Така че действай, сковавай там нещо и почвай. Вържи му едни дебели посребрени кабели. Кабелите остават в системата винаги.

Неактивен DeCo

*
  • **
  • 18
  • Home Theater Fen
    • Профил
Амиии, прави сте! Наистина съм твърде далече от езотеричните и вманиачени детайли... особено в нашето забързано ежедневие и вземайки в предвид, кога и как мога да си слушам музиката. Сковавам си субуферите. Ще взема посребрени кабели за тях. Ще взема и miniDSP + Linkvitz и почвам да им се кефя. Като ми омалеят и почна да им намирам кусури минавам на следващото ниво с Вегите, Dayton-ите и другите още по-маняшки системи.

Очаквайте скоро снимки от кутиите и крайните резултати, както и мнение преди линквиц и след линквиц... :) :) :)
Правило: езотериката трябва да започне след като направиш първата си задоволително и приятно свиреща система и я послушаш неколкостотин до няколко хиляди часа. Това може да бъде и петата ти система и десетата.
Езотериката не може да бъде обща или да се основава на обществената научно необоснована псевдо обща култура. Това е твоят субективен вкус въз основа на твоята субективна критичност към твоята система, която си конструирал, произвел и доизкусурил.

Както винаги, готин и информативен пост. Ако и да бих поспорил в някои детайли (но това е без значение).
Много е завладяващ емоционалния заряд, с който пишеш! ... Фендер, Мустанг, Стратокастер... Все понятия с емоционален образ.
И като прибавим опита и тоновете изчетена литература и постове в diyaudio.... Поздравления!

Жалко, че повода са само едни кабели :-)

DeCo, предполагам, че този сайт www.linkwitzlab.com си го изчел не, ами изгълтал целия, няколко пъти.
Ако не, то все още не знаеш накъде си тръгнал. Все още. :-) ...Прости ме, но "Вегите, Dayton-инте" са твърде далеч от понятието маниашки.
Освен diyaudio, audiokarma, audioasylum, като безплатни места за самообразоване,
бих ти препоръчал и един раздел от Klipsch форума: https://community.klipsch.com/index.php?/forum/28-technicalmodifications/
Има адски полезни и хубави теми...  Дори за ESS AMT-1 ;) (това към Toshko)
Относно акустиката, която е основата на всичко в аудиото, бих препоръчал да търсиш, де що видиш написано от господина Floyd E. Toole
Re: DIY Кабели за тонколони - многожилни или едножилни?
« Отговор #9 -: Август 06, 2020, 06:22:19 18:22 »
Моите лични наблюдения относно кабелите съвпадат с гореизброените за повърхностното окисление. Най-голямо подобрение обаче открих с ползване на дебел кабел. Пробвал съм 4кв мм мостови кабел. Има значително подобрение пред другите. Грозно е, но на мен не ми пречи, защото слушам с ушите си, а визията я оставям на другите.
Re: DIY Кабели за тонколони - многожилни или едножилни?
« Отговор #10 -: Септември 11, 2020, 01:39:47 01:39 »
От къде купувате miniDSP. Цената в техния сайт с доставка хич не мога да я преглътна.