Здравей Гост

ivaylo и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

От с вк 0822
« -: Юни 27, 2020, 11:05:49 23:05 »
Здравейте.Моята история е следната.Преди доста години един мой приятел си беше направил 8  тонколони с по осем говорителя вк 0822,нещо като копие на босе 901.Тогава като ги чух и си казах,че един ден и аз ще имам такива.И така преди десетина години ме хвана мерака и направих кутиите,падна ми малко пдч и имах малко свободно време,но всичко беше на око.И така започнах да търся говорители.До 2016г намерих четири,после ги изоставих понеже строих къща 2017,и така до 2018 като ме хвана пак мерака.Звъннах в Благоевград да питам дали имат,че никъде нямаше,и работата стана.Взех 12 броя които вече бяха 8 ватови и с черни мембрани.После купих някакви пищялки,сложих ги и всичко свирна.И така сега пак ме е хванал мерака,миналата седмица поръчах още четири говорителя които вече са при мен.Намерих си хубави пищялки със съответните филтри,отворил съм колоните и взех да се чудя дали този обем е подходящ за тези говорители,както и дали има нужда от филтър.Та въпроса ми е някой може ли да ми каже сегашния обем дали е подходящ,и дали има нужда от някакви филтри.Кутията е с външни размери 590 широка/410 висока/320 дълбока,18мм дебелина,отворен обем с два фазоинвертора ф70×80.Усилвателя който ползвам е Arkam a75.

Неактивен Toshko

*
  • 5410
    • Профил
Re: От с вк 0822
« Отговор #1 -: Юни 27, 2020, 11:36:42 23:36 »
Олеле, майко!!!  :o

Отзад напред, направо запушвай дупките на ВЧ, самите тях ги изхвърли освен ако не свирят ама наистина прилично. (Какви са, че прилично свирещите пиезо са единици) и търсим ВЧ, който за стои или отпред или отгоре хоризонтално и да работи с отражател за да пасне на диаграмата на цялата колона.

Имаш нужда от филтри и то такива от които аз не разбирам и не им знам принципа на прима виста.
Тоест, на това не му знам мезето.

Най-простото е никои два говорителя да не възпроизвеждат вълни по-дълги от 1/2 междуцентровото им разстояние. Но заради ъгъла на лицевия. Панел не е баш така.
Един говорител трябва да се остави пълночетнотен и даже да му се махнат ниските за да свири по-добре.

Но е добре Subsonic и още един човек да дадат по-компетентно мнение.
Няма прекалено голяма кутия...

Първа задача за теб: Пълен case study на образеца, чертежи, размер на лицевия панел, пасивни филтри, включително активни ако има, както и корекции в усилвателя.

Като се прави клонинг се клонират основните параметри, а това са лицевия панел,  точното разположение на говорителите и точните им работни ленти.

Не е лошо да кажеш и как звучи все пак.

Приготви се за разочарование, защото шанса това да засвири като хората е не повече от 50%...
А Босе са измамници по начало...
« Отговор #3 -: Юни 28, 2020, 11:25:06 11:25 »
Като цяло на мене ми харесва как се чува.Много плътен бас и ясно изразени среди.Проблема беше във високите.Ясно е,че не може да стане като босето понеже там говорителите са по един ом и филтъра е по специален.Това са новите пищялки свалени от някаква кола.Сравнявахме ги с други и доста добре звучат.

Неактивен Toshko

*
  • 5410
    • Профил
« Отговор #4 -: Юни 28, 2020, 12:27:31 12:27 »
Да, ама босето е с 9 говорителя...

В общи линии много прости колони, принципа им не е line array или на български "звукова колона", а дифузно звуково поле от 8-те, КОИТО ТРЯБВА ДА СОЧАТ КЪМ ЗАДНАТА СТЕНА и някакъв пряк звук/презенс от 9-тия говорител, който сочи към слушателя.

Нямаш никакъв проблем да ги свържеш 3х3 ще стане 8-9 омова колона. Даже 3х3, по три последователно и после всичките в паралел.
Или 4х2, по 4 в паралел и двете четворки последователно, а 9-тия говорител в паралел на двете четворки.
DVR ще дадат около 3-3.5 ама, а импеданса ще е над 4 ама.

Така или иначе тези колони задължително се коригират за още бас и високи с BSC с добавен кондензатор. Така е и оригинала.

Неактивен Toshko

*
  • 5410
    • Профил
« Отговор #5 -: Юни 28, 2020, 02:25:26 14:25 »
чакай, че ми стана интересно... Една симулация.
Особеното, е че съм добавил по 2 грама прикачена маса на въздуха към всеки от 9-те симулирани говорителя (не е много реалистично, но). Ако се вкопаят и лицето се огради може да се разчита на около 60% прикачане на въздуха в така формираната кухина.
Кутията е 80 литра настроена на 40 херца с портове подобни на твоите. 40 херца излизат на доста прилично ниво и има огромен пик на ~65 херца, където според някои е най-голямата енергия на баса.

T/S параметрите са тези: http://penkiller.com/index.php/topic,592.0.html

Май си намерил супер лесен и ефектен проект. Браво!
« Отговор #6 -: Юни 28, 2020, 02:37:05 14:37 »
Между другото колкото и да не ви се вярва тея колони свирят много сериозно.Особено с тоя усилвател направо ще падне къщата.Сега съм се хванал да ги сложа отвътре,обаче пищялките как да направя,че са по големи от старите.Мисля да ги сложа в тръба  ф 60 и леко напред издадени,понеже немога да разширявам дупките.Иначе като построя другата стая догодина ще мисля вече за някакви буфери.

Неактивен Toshko

*
  • 5410
    • Профил
« Отговор #7 -: Юни 28, 2020, 02:51:05 14:51 »
Буфери, хахахах!
Общата площ на 9 говорителя е колкото на 13-14 инчов бас. Можеш да ги коригираш с трафове(индуктивности) по 50 лева и кондензатори по 10 на колона, като не броим двата резистори.

ВЧ нямат място в този проект.
Или ако имат, то е един ВЧ от предната страна, която сега ти е задна.
Трябва да ги довършиш с 9-ти говорител на гърба в собствен малък обем като за среда и там можеш да сложиш и един супер ВЧ. И гърба да ти стане лице. И тогава ще видиш чудо.

Аз вече вярвам, че свирят като посмятях малко. Даже ако си от София искам и да ги чуя.

Намери си чертежи и снимки на новите модели 901 да видиш как са направени.
« Отговор #8 -: Юни 28, 2020, 03:48:25 15:48 »
От Добрич съм.Значи с девети говорител ще стане още по добре.Обема няма ли да дойде малък.Ииначе преди две седмици един комшия който се занимава с облепяне на фолио по врати и разни други неща ме извика да видя какво прави.Отивам и какво да гледам,босе 901.За първи път видях на живо такова чудо.

Неактивен Toshko

*
  • 5410
    • Профил
« Отговор #9 -: Юни 28, 2020, 07:37:13 19:37 »
Не, това така или иначе е крив говорител с пик около резонанса на говорителите и още един около честотата на настройка.

Обърни внимание на шантавите фазаинвертори.

Виж параметрите на ВК0822, има много лека мембрана и много малък Vas.

Девети говорител и коригираща верига RLC. Има тема във форума, намери я и дай линк, казва се коригираща верига за широколентов.
« Отговор #10 -: Юни 28, 2020, 11:21:48 23:21 »
http://penkiller.com/index.php?topic=66.0 това трябва да е.А какъв трябва да е този девети говорител?Нещо да имаш впредвид?

Неактивен Toshko

*
  • 5410
    • Профил
« Отговор #11 -: Юни 29, 2020, 08:45:14 08:45 »
На Босе не е ли същия?
Виж новите модели, в собствен обем е. Всички фирми за части предлагат. Така ще свири по-добре.

Това е темата.
Само че индуктивността ще бъде някаква огромна, като за първи ред филтър на 40-60 херца. Тоест ще я навиеш на Ш+I ламели за трансформатор.

Кондензатори ще си вземеш 4-5 фолийни полипропиленови и ще пробваш как ти харесват високите най-много.
« Отговор #12 -: Юни 29, 2020, 10:14:32 10:14 »
Добре де,нали босе били измамници.Защо трябва да правя същата колона като тяхната.Както и да е.Ето какво ще направя.Ще направя нов капак на който ще сложа моите фазоинвертори,ще запуша другите дупки,ще измисля някакъв средночестотен говорител,ще направя филтрите и ще видим какво ще се получи.Вата да слагам ли?

Неактивен zlatkoo

*
  • 1012
    • Профил
« Отговор #13 -: Юни 29, 2020, 10:35:51 10:35 »
Ще следя с интерес, това е нещо по различно. Забелязах обаче от първата снимка, че ползваш автоусилвател. Така ли е?
« Отговор #14 -: Юни 29, 2020, 11:46:26 11:46 »
Усилвателя е arcam a75,а преди това ги слушах на philips 22ah561