Дълго време си задавах въпроса, защо по-евтините автомобили имат по-малко междуосие при същите габарити. Междуосието не влияе пряко на цената.
Цената обаче влияе на междуосието.
Евтиното шаси е меко. Колкото по-късо е шасито, толкова повече се увеличава твърдостта му, по същият начин по който отрязването на навивка от пружина увеличава твърдостта й с 1 върху броя на навивките.
Много добър пример за възможно най-късо шаси са шаситата на Camburg Racing, минимално напречно сечение отпред, носачите са захванати почти едни за други, минимална дължина на шасито, задните носачи са изключително дълги.
Една от малкото иновации в окачванията напоследък, като не броим напредъка в електронните амаортисьори, въздушните възглавници и стоманата за пружини, е т.н. окачване триплекс, използвано в Кьонигсег, Мерцедес АМГ 1 и SSC Tuatara, повече в тази тема и линковете в нея:
http://penkiller.com/index.php/topic,2686.0.htmlТочно тази иновация е свързана отново с коравината на шасито.
Системата от кобилици се съдържа в една секция от шасито заедно с основните "еластично-поглъщащи" елементи, така че всички натоварвания между пружините, амортисьорите и стабилизиращата щанга се поемат от тази секция на шасито, а останалата част от шасито "вижда" единствено неравностите и инерциалните натоварвания.
Много джипове имат подобна конструкция на задния мост, долните носачи са много дълги и захванати много напред за рамата.
В случая с джиповете и състезателните бъгита, дългите носачи са необходими за да осигурят много дълъг ход на окачването, но същевременно позволяват и шасито да бъслде много късо.
В случай, че се колебаете дали дългите носачи са добри за автомобил използван по пътищата, Фармула-1 има максимално дълги предни носачи.
Дали е възможно да се скъси шасито на реален автомобил по начина по който е направено на състезателните бъгита, вероятно, не.
Електромобилите позволяват да се направят много по-добри шасита и окачвания, отколкото на автомобил с ДВГ.