Здравей Гост

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Toshko

*
  • 3229
    • Профил
Публикувам измервания на руски (съветски) нискочестотни (басови) говорители (високоговорители)
Модел: 10ГД30Е (10GD30E)
Номинален диаметър на шасито: 8 инча/200мм
Диаметър на мембраната: ~165мм
Площ на мембраната: ~206 см2
Кобалтови магнити (AlNiCO) - за всичкото това време не са се размагнитили изобщо!
Гумена гънка (гофър/гофра) - никакви следи от износване или стареене!
Трептилка - голяма!... тънка, здрава и голяма! По-голяма от на 12 инчови Сървин Вега!
Звукова бобина - двуслойна в перфектно състояние!
Капачка - с дупка за вентилация (амортесьор) - тук е и единственият "мод" (пфу! мръсна дума) мрежичките върху дупката заменихме със звуко/въздухо пропусклив дунапрен Динакорд монтиран отвътре.

Отново имаме некои малки разлики в параметрите на чифта  :D

Това са истински нискочестотни говорители. Иначе казано, могат гордо да се зоват басови или басове или както там искате да ги наричате.

Погледнете симулациите, - 6 дб на 27 херца в 42 литра бас рефлекс настроен на ~ 32 херца!  :o ;)
-6 дб на 42 херца в 19,4 литра затворен обем... -10 дб на 31р6 херца в същата кутия...  ;)
-10 дб на 27 херца в 38 литра затворена кутия  ;)

И сега внимание:
В ~80 - 90 литра кутия, точката -10 децибела е на 17,8 херца! хахахаххх  :D :D :D
А в същата кутия точките -6 и - 3 дб са съответно на 20 и 23 херца!!!  :D :D :D

Изобщо не съм си играл със симулациите, просто пуснах няколко типични варианта  ;) Оригиналните им кутии са ~20 литра и както виждате хич не се представят лошо! 38-42 литра е средна към малка домашна колона. 60 литра също може да бъде компактна при това даже за стойка...

Тези говорители позволяват с тях да се направи абсолютно безкомпромисна система, възпроизвеждаща първата октава по начин по който много малко други говорители са способни да го направят!!!

-3 децибела на 23 херца е умопомрачителна характеристика!!!

- 6 децибела на 20 херца е още по-умопомрачителна!

А - 10 на 17,8 е в сферата на научната фантастика!!! С 8 инчов почти 40 годишен съветски говорител!  :D :D :D Ахахахахахххх  ;D ;D ;D В ~ 80 литра с най-обикновен фазоинвертор 85х250мм и настройка на 23 херца?!?  :D :D :D

На всичкото отгоре, това че са различни изобщо не им пречи! Дават +/- ~1-1,5 дб в кутия оптимизирана само за единия, а в кутия направена по усреднени данни от двата, с данните на всеки по отделно дават твърдо по +/- 1 дб, разминават се съществено едва под 20 херца!

Купувам такива говорители! Пишете ми на лично ако имате читави за продаване!

;)
п.п. а са едни такива леко неугледни и хората малко така ги е гнус от тях  :D :D :D
На Радиотехника С 50 поставяха подобни, но с обикновени магнити и увеличена мощност.
тези говорители са страхотни... Аз имам един такъв, но с другия магнит- плоският...