Здравей Гост

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Toshko

*
  • 3229
    • Профил
Re:Моята Бъдеща Направи си Сам Супер Система!
« Отговор #15 -: Май 11, 2012, 05:09:26 17:09 »
Има правени измервания включително и от Ангел Деспотов, че звукопоглъщащата пяна е като идеалната котка  :D :D :D
Идеалната котка би яла не само от купичка на която пише "Писанчо", тя би се хранила невъзмутимо и от купа с надпис "говежди тор"  :D :D :D
Та, изследванията показват, че пирамидки, яйчица или плоска пяна поглъщат по абсолютно един и същи начин, а степента на поглъщане е в зависимост от дебелината и плътността. В конкретния случай избора ми е обусловен от наличностите в Мастерхаус и факта, че струваше 10 лева пакета или нещо такова...

Ватата в тези кутии служи основно за повишаване на обема (според количеството, обема виртуално нараства до 30%) и за намаляване на груповите закъснения (повече вата по-малко закъснения). Ватата оказва съпротивление на еластичността на въздуха, като действа като амортесьор - забавя колебанията ;) затова и обема може да се приеме за по-голям - еластичността му се движи по крива като на по-голям обем. Еластичност - това може да бъде свиваемост, но е и начина по който даден предмет (в случая затворен в кутия въздух) поглъща и отдава обратно енергия.

Ватата в кутията на толкова нискочестотни колони не служи за избягване на стоящи вълни, резонанси и други любими на шментификаторите термини и явления! Специално тези кутии ще работят в обхвата от 10 херца до към 100 херца. Най-късата вълна, която ще видят е с дължина около 3.5 м (100 херца са 3.43 м), съответно най-малката относима към резонанси и стоящи вълни част от вълната е нейната четвърт или 87.5 см, такова разстояние в тези колони няма. Ако бяха предвидени за работа до по-високи честоти, тогава можеше да се вземат мерки за запълване на центъра им с повече звукопоглъщащ материал.

Внимание: макар и горното да е така, то не е абсолютно по принцип! Някои говорители генерират високи нива на втори и трети хармоник, например при 20 херца това са 40 и 60 херца, а при 80 херца това са 160 и 320 херца ;) Затова макар и да работи с вълни с дължина по-голяма от физическите размери на кутията, едно озвучително тяло може да страда от стоящи вълни възбудени от хармониците генерирани от мембраната!
Това е и причината, някои субове да имат "богат", "цветен" и т.н. звук макар и да са със смешни размери... те не възпроизвеждат подаваните им нискочестотни сигнали със задоволително ниво, но са толкова скапани, че генерират хармоници отново в н.ч. спектъра и ни "радват" с все пак някакъв бас, който някои пък даже харесват?!?

При тези дължини на вълните, ватата върху пяната не се явява преграда и служи единствено за съпротивление и виртуално увеличаване на обема. Естествено не може да се отрече, че звука става по-мек и че поглъща част от вибрациите на стените например или евентуални резонанси на нещо в системата.

Поздрави!

Неактивен Toshko

*
  • 3229
    • Профил
« Отговор #16 -: Юни 27, 2012, 09:29:44 09:29 »
Довършвам втората и съм започнал външното оформление и дизайна на първата басова част (т.н. финиш).

Леле че тегава история! Трябва да ви кажа, че тази хамалогия категорично не си заслужава за колони без супер параметри!!! И не бих казал, че е евтино! Правя го само защото на магазина няма грамадни сандъци с 15 инчови говорители с резонансна честота 16.6 херца и Ф3 около и под 20 херца!

Мъча байцването и кантовете от масив...
« Отговор #17 -: Септември 03, 2012, 10:36:01 10:36 »
Някакво развитие по финиша има ли :?
« Отговор #19 -: Февруари 05, 2013, 05:45:16 17:45 »
Браво ! Какъв е бас говорителя, ако не е тайна  :)

Неактивен Toshko

*
  • 3229
    • Профил
« Отговор #20 -: Февруари 05, 2013, 07:19:47 19:19 »
Здрасти, Дайтон ST-385

Вярно, че така и не съм посочил, има цяла тема за тях:
http://penkiller.com/index.php/topic,409.0.html

Пуууу! Сега погледнах сайта на производителя, препоръчват цена 180$ за брой...
Сайт на производителя: http://www.daytonaudio.com/index.php/loudspeaker-components/loudspeaker-drivers-by-series/series-ii/st385-8-15-series-ii-woofer.html
Аз гледам, че съм ги купил за по 99$ бройката.  ;D

В момента в Партс Експрес са по 129 долара:
http://www.parts-express.com/pe/showdetl.cfm?partnumber=295-130
Да живеят пролетните разпродажби!  ;D

Това, което трябва да се знае, е че според измерванията, първо са много близки един до друг и второ важните параметри средно са:

1. Qts (общ качествен фактор) 0.28;
2. Fs (резонанс) 16.6 херца;
3. Еквивалентен обем 365 литра при тегло на мембраната ~ 245 грама.
4. Площ на мембраната 850 см2.

Общо взето по-хубав БАС здраве му кажи!

Поздрави!

Неактивен Toshko

*
  • 3229
    • Профил
« Отговор #21 -: Август 07, 2013, 07:20:33 07:20 »
Малко да опресня темата.
Правя постоянните ОБ части и крилцата. Получават ми се много красиви. Стискайте палци.

Прилагам снимки.

Поздрави!
« Отговор #24 -: Август 08, 2013, 04:32:04 16:32 »
Браво, професионално. Само на лепило ли ще кара, или ще навиеш и по някой винт. Пък като ги завършиш може да каниш гости за прослушване.  ;)

Неактивен slatanic

*
  • *
  • 47
  • ....mad dog coming.....
    • Профил
« Отговор #25 -: Август 08, 2013, 08:39:17 20:39 »
Ъъъъ ако ще има прослушвания от мене бирата да не съм с празни ръце. ;D
Прости хора и силен вятър нямат спиране!!!

Неактивен Toshko

*
  • 3229
    • Профил
« Отговор #26 -: Август 08, 2013, 10:32:58 22:32 »
Добре сте дошли, само да ги завърша и да се допреместя!

Междувременно станах дизайнер модернист, когато премерих 66 см между летвите за плата на крилцата около баса и не добавих дебелината на самите летвички... Сега трябва да измисля какво да правя 4-те непотребни рамки 66х9 см.

Иначе колоните стават голяма красота. Пробвах и с леко прикрепен плат, ами страхотни са!

п.п. някой няма ли да ме пита, защо изглеждат по този начин?

Поздрави!

vencfcl

*
« Отговор #27 -: Август 09, 2013, 01:57:40 13:57 »
Дървените винкели умишлено ли си ги зарязал така, гледам имаш пендел и можеше да направиш прекрасни 45° ъгли или.... Това май става огромно, колко квадрата помещение ще озвучава и от какво ще се захранва де :o.

Неактивен Toshko

*
  • 3229
    • Профил
« Отговор #28 -: Август 09, 2013, 02:44:51 14:44 »
Пендел не беше ли висящ аплик? Това моето трябва да е циркуляр с транспортир.

Нарочно ги направих така, защото сега е модерно такава засечка под прав ъгъл и така си направих касите на вратите. На 45 градуса са ми хоризонталните винкели на басовите кутии, защото като е 3Д няма начин, тоест има, но ще е грозно.

Ще озвучават другия край на помещението в което е сниман клипа "Икеа Челиндж #1" който е качен на видео канала на форума.

А никой ли няма да ме пита, защо колоните са точно такива... Не ви ли се виждат малко странни, ОБ с крилца и суб бас в кутия...

Неактивен slatanic

*
  • *
  • 47
  • ....mad dog coming.....
    • Профил
« Отговор #29 -: Август 09, 2013, 06:26:43 18:26 »
Е а кажи си де виждам,че от вчера не ти дава мира.
Прости хора и силен вятър нямат спиране!!!