Здравей Гост

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re:Моята Бъдеща Направи си Сам Супер Система!
« Отговор #30 -: Август 09, 2013, 08:17:49 20:17 »
Предполагам :
Оупън бафъл, защото говорителите звучат по добре така. По - равномерна АЧХ на правилното отстояние от задната стена.
Суб бас в кутия с порт - предполагам търсиш допълнение в нискочестотния диапазон, който не може да се възпроизведе достатъчно силно от ОБ.
Крилцата.. Може би увеличаване на лицевата площ. Може би има връзка с повдигането на някой честоти от лицевия панел, както и затишия и си ги сложил като допълнителен филтър :)

vencfcl

*
« Отговор #31 -: Август 09, 2013, 09:44:34 21:44 »
За пендела си прав, от време на време използвам това:  metabo но собстевика му казва пендел и аз по инерция :D

А иначе аз си мисля че крилцата са просто декорация ::).

Неактивен slatanic

*
  • *
  • 47
  • ....mad dog coming.....
    • Профил
« Отговор #32 -: Август 10, 2013, 08:39:31 20:39 »
Пендул по бива като наименование.Пендели по центъра на София дал Господ,но под такива ъгли не знам дали могат да работят. ;D
Прости хора и силен вятър нямат спиране!!!
« Отговор #33 -: Август 11, 2013, 02:42:19 02:42 »
Тия "пера" няма ли да създават повече неприятности отколкото ще има полза от тях ? От задната им страна няма ли да има излъчване в кюшенцето което се получава ?
Ясно че не касаят НЧ а горните драйвери среди и високи но така само по картинка е трудно да се предположи каква е идеята.

Неактивен Toshko

*
  • 3229
    • Профил
« Отговор #34 -: Август 11, 2013, 10:50:48 10:50 »
Предполагам :
Оупън бафъл, защото говорителите звучат по добре така. По - равномерна АЧХ на правилното отстояние от задната стена.
Суб бас в кутия с порт - предполагам търсиш допълнение в нискочестотния диапазон, който не може да се възпроизведе достатъчно силно от ОБ.
Крилцата.. Може би увеличаване на лицевата площ. Може би има връзка с повдигането на някой честоти от лицевия панел, както и затишия и си ги сложил като допълнителен филтър :)

За човек без нито едни ОБ колони предположението може да се приеме за практически вярно с някои уточнения.

- Говорителите звучат по-добре така, защото няма вътрешни отражения, работят на собствен резонанс и изъчват диполно. Диполното излъчване дава диаграма на излъчване с формата на цифрата 8, тоест напред и назад и почти нищо настрани, което елиминира близките акустични аномалии от помещението.

- Отстоянието до задната стена трябва да бъде над 50 см, а най-добре над 75 см - 1 метър. Звука на ОБ системите не трябва да се регулира с местене из стаята. Евентуално може да има настройване ако чезне баса, средните честоти не са толкова капризни, те изискват само наличието на минимално отстояние.

- Ачх на ОБ системите е равномерна, когато сме компенсирали диполния пик и дифракционното повдигане. Например добър начин за компенсиране на повдигането е избор на разделителна честота, която да ни позволи с разместени точки на завал на двете съседни ленти да елиминираме дифракционното повдигане без BSC (baffle step compensation). Тоест АЧХ няма общо с това дали системата е ОБ и къде е сложена.

- Суб в голяма кутия с порт, да търся наистина дълбоки и силни ниски и искам да съм сигурен, че ще имам чуваеми, осезаеми и използваеми 20 херца... резултата е че имам даже 16  ;D
Най-хубавото е че заради много дългите вълни на ниските честоти, системата всъщност излъчва във всички посоки още от най-ниските чесстоти. Да, първите две октави няма да са диполни, защото за това трябват две точки на излъчване при това в противофаза, но пък се измъкваме от BSC за баса и имаме равномерно излъчване.

- Крилцата... Те ми дават лицев панел с три отворени ръба. А трите отворени ръба ми трябват, защото ОБ частта я симулирам с Mathcad на Мартин Кинг, а няма направени изчислителни листи за хибридни системи кутия/ОБ. Затова симулирам ОБ с размери като на лицевия панел и след това възпроизвеждам бафъла като вграждам в него един голям суб.

Освен това, едното ми вдъхновение - Инфинити RS II има такива крилца и е ОБ система със суб в кутия.
Другото ми вдъхновение е JBL Everest.
Теоретичната обосновка на JBL-а е че това са колони с широк лицев панел. По въпроса за широките лицеви панели е писал Троелс Гравесен и не мисля, че имам какво да добавя: http://www.troelsgravesen.dk/Acapella_WB.htm
Моя е идеален случай на широк лицев панел при който средните честоти (широколентовия ВЧ работещ от 1250 херца) работи в полу пространство далеч над точката на дифрационното повдигане. Това означава, че СЧ работи все едно е монтиран на стена/безкраен екран (in wall speaker), а е общоприето, че "в стена" са идеалните колони.
Освен това широкия лицев панел избутва всички аномалии в работната лента на 12 инчовите ниски среди, където лесно ги компенсирам с регулируемия BSC http://penkiller.com/index.php/topic,206.0.html (можех напълно да избегна това усложнение ако бях избрал по-голям широколентов и го бях пуснал от две октави по-ниско (300 хз.) обаче така се губи красотата на звука на благоевградските 12-ки и ползите от малък ШЛ с 2-3 грама подвижни маси...).

И така, имама колони с ОБ между 80 херца и 10 килохерца с широк лицев панел, които имат обхват на -3 дб от 20 херца до 50 килохерца, а на -6дб от 16 херца до 80-100 килохерца.

Разделителни честоти:

1. НЧ LR-2 на 70 херца;
2. НСЧ ВЧ LR-2 на 100 херца и НЧ LR-2 на 1250 херца;
3. ВСЧ ВЧ LR-2 на 1250 херца и НЧ LR-4 на 10000 херца;
4. ВЧ LR-4 на 10000 херца.

За кьошето отзад не се бях сетил. Мисля че каменната вата лекува всичко, ако има такъв проблем де  ;D благодаря, че ми обърна внимание! Иначе интересно, че съм свикнал да виждам ъглови отражатели пък този го бях пропуснал.

Неактивен Toshko

*
  • 3229
    • Профил
« Отговор #35 -: Юли 07, 2014, 09:29:04 21:29 »
Както съветва Зигфрид Линквиц, ОБ-то ще стои на собствена стойка около баса за да не вибрира панела и да не се смущава излъчването. Високите среди и лентовия високочестотен ще са на гумени подложки.

Оупън бафъла вече е преработен за новите високи среди Тангбанд 1757СБ (Tangband 1757SB) за които Ви разказах тук:
http://penkiller.com/index.php/topic,1031.0.html имат мембрана от алуминиева пчелна пита и неодимов магнит. Неодимовия магнит ги прави по-детайлни, а плоската мембрана прави диаграмата на излъчване възможно най-широка, защото никои две точки на мембраната не се виждат една друга и съответно няма анулиране.

На снимките ще видите и едни поправки, които направих с кит за дърво, защото фрезата нещо ми се отплесна на два пъти, получи се добре.

Много съм доволен!

Неактивен Toshko

*
  • 3229
    • Профил
« Отговор #36 -: Юли 12, 2014, 02:35:21 14:35 »
Грозно, но ефективно!

Отваряне зад високата креда. Шасито й и без това не е много отворено, както при всички малки говорители, дори дизайнерите са го отворили зад трептилката.
Налага се 21 милиметровия шперплат да се изтъни и заболи за да бъде излъчвана свободно задната полу вълна.

Оп сетих се! Ако не ме домързи, ще направя изпразването квадратно за да не е толкова грозно.

Това е важно и за колони с кутии, не само за оупън бафъл!
« Отговор #37 -: Юли 12, 2014, 06:45:08 18:45 »
Що не ги правиш тия отвори с някакъв подходящ инструмент ? Има в бриколажа едни за 6лв - 2 ножа ножа с раздвижно рамо и реже перфектно с дрелка дупки към 250мм.

Неактивен Toshko

*
  • 3229
    • Профил
« Отговор #38 -: Юли 12, 2014, 10:04:50 22:04 »
Да, знам ги, при по-големи центробежни сили, може подвижната част да изхвърчи и да ти се забие в корема по потенциално смъртоносен или инвалидизиращ начин.

Това грозното е защото разхождам фрезата без шаблон.

Обърнете внимание, че на лицевата страна вкопаването съм го правил пак на ръка без шаблон, но си очертах и се старах... гледайте колко съм тъп! Можех и отзад да си очертая едно кръгче, ахахахах!

Няма подходящи ножчета, тези заоблящите всичките са с лагерче накрая за да се водят по дъното на заобляния отвор.
Говорителчето обаче има малки прозорци и дори при заобляне ще е натоварваща рестрикция, затова един път направих изпразване докато материала остане 5-6 мм дебел при фланеца и втори път заоблих и отвора и края на изпразването.
Грозно, но ефективно.

На втората колона ще го направя с чертане, хахахах!

Неактивен Toshko

*
  • 3229
    • Профил
« Отговор #39 -: Юли 18, 2014, 07:22:25 07:22 »
Байцвам усилено!

Ако си мислите, че се туткам... минавам за сръчен, а една ръка байц само на ъгълчетата - винкелите от масив по края на панелите даже без двата басови сандъка ми отнема точно 2 астрономически часа!!!
Имайте предвид, че трябва да ми се ударят 2-3 ръце... поне...
Между другото, 2-3-4 ръце байц череша на Мегахим на водна основа изглеждат страхотно на тези винкели от масив!

За байца от орех малко съжалявам, много е тъмен и много си личи, че дървото не го попива равномерно. Има и черен оттенък, а не бежав. За да излезе фладера на фурнира се налага шкурене. До тук съм байцвал и шкурил около 5 пъти сандъците и две гъце на две минавания с шкурка 400 ОБ-тата...

Абе ужасна история!

Прилагам снимка как байцвах и гледах световното.

Неактивен Toshko

*
  • 3229
    • Профил
« Отговор #40 -: Юли 30, 2014, 08:21:41 08:21 »
Ето как стоят на местата си.
Аз още съм в лек шок,  но вече свикнах.
Остава да домъкна и сандъци те за ниския бас и естествено да им сложа говорителите и филтрите.

Неактивен Toshko

*
  • 3229
    • Профил
« Отговор #41 -: Юли 30, 2014, 04:09:27 16:09 »
Паркета категорично не ми е толкова жълт!

Вижте снимките с оправени цветове. Новите две снимки не съм ги оправял.

Неактивен Toshko

*
  • 3229
    • Профил
« Отговор #42 -: Септември 05, 2014, 10:18:11 22:18 »
Понеже лака на басовите сандъци още съхне и не съм си ги пренесъл, а оупън бафълите само ме дразнят в хола, реших да пусна няколко симулации просто за да науча още нещо.

Реших да използвам наличният ми 4 канален усилвател с активни филтри Линквиц-Райли от 4-ти ред на 85 херца... Същите имат и вграден линквиц трансформ басова еквализация с пик от +15 дб@25 херца...

Оказа се че би трябвало да звучи прекрасно!

* Първо симулирах цял лицев панел все едно и басовата част присъства и пасивни филтри. Получи се търпимо, но с доста кусури, пик и пропадане в ниските честоти, както и влошена импулсна характеристика... (пълните въведени в Mathcad данни вижте в "OBTB.rar")

* След това симулирах същото, но с активни филтри и картинката вече беше много по-добра, да не кажа too good to be true, но c'est la vie, ще трябва да ги слушам, колкото и перфектно да звучат! (пълните въведени в Mathcad данни вижте в "OBTBactive.rar")

* накрая реших все пак да видя, дали като виси във въздуха с такава голяма дупка отдолу, всъщност акустичния екран (ОБ) не звучи по някакъв коренно различен и по-лош начин... Мне! Явно имам късмет с акустиката!
(пълните въведени в Mathcad данни вижте в "OBTBactiveONstands.rar")

Неактивен Toshko

*
  • 3229
    • Профил
« Отговор #43 -: Септември 06, 2014, 08:19:55 08:19 »
Ето ги байцвани, лакирани с безир и с говорители.
Много добре изглеждат, знам! :D

Защо с Безир ли? Ами в упътването и на байца и на лака пише, че е хубаво да се импрегнира, отидох в железарията и поисках импрегнант за дърво.
- Заповядай моето момче, безирче, то е старо, изпитано и прекрасно!
Представете си как се почувствах, когато гъстото и лепкаво миризливо нещо отказа да попие в дървото и си остана отгоре!!! Кощмар! Ужас! Безира си ми остана окончателния слой, изпъна се, гланцира се и даже е задоволително твърд и не прецака цвета!
Аз обаче имам втори братовчед магистър по дърводелство завършил в Германия с когото никога не съм обсъждал гаражните си приключения, много се смя като му разказах за "импрегнанта" Безир!
Решихме, че басовите сандъци направо ще ги лакирам върху байца...
Отворих високотехнологичния и екологичен лак на водна основа и почнах!
Шок! Лака вдига байца, особено при първото минаване с мечето прави една по-светла черта... Затова трябвало да се импрегнира явно!
Както и да е, лака стана малко и на черти, колкото и да го разкарвах... Освен това май не изпъна много добре и направи финна портокалова кора, а и не съм убеден колко е прозрачен!
Съхне много бързо, направо не смогваш. След първата ръка вече запечатва байца, но късно... Пробвах и с по-разреден на някои от страните, все тая, накрая изглежда като тефлонов или пластмасов слой нанесен върху дървото...

Безира определено изглежда по-добре, да не говорим, че се нанася на една дебела ръка и позволява дълго време да доразмазваш! - имайте го придвид!

Неактивен Toshko

*
  • 3229
    • Профил
« Отговор #44 -: Септември 06, 2014, 06:23:31 18:23 »
Само едно ще Ви кажа, невероятни са!
Размазах се от кеф!
Ако трябва да се изразя на аудиофилски жаргон, колоните са толкова добри, че могат да те накарат да се влюбиш в едва забелязващите се на запис бек вокалистки!
Направих си и много готини кабели!