Здравей Гост

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Моята Бъдеща Направи си Сам Супер Система!
« Отговор #60 -: Март 16, 2017, 09:55:02 21:55 »
Супер, когато кажеш! Ще ти бъда много благодарен, хем да се запознаем, хем да поговорим и да послушаме музика. Защото както знаем всички, Тя трудно се обяснява с думи!  :)

Неактивен Toshko

*
  • 4162
    • Профил
« Отговор #61 -: Август 21, 2017, 10:17:35 22:17 »
Във Фейсбук ми зададоха въпрос относно претенцията за 200 килохерца.
Господин Атанас Йорданов пита "200000 херца не е ли множко?".

Господин Йорданов, повечето лентови високочестотни говорители са измерени и удостоверени до 40 килохерца заради лабораторната апаратура на Bruel&Kjaer с микрофони калибровани до тази честота.
Когато аз купувах моите NdRL-81 от професор Вълчев, той ми демонстрира новият си микрофон отново на Bruel&Kjaer, който е калиброван до 200 килохерца.
Така се оказало, че лентовите му говорители възпроизвеждат до тази честота.
Самата машина на която се прави изследването е от няколко части, едната прилича на стар кантар, другата е самописец.

Лентовите говорители имат много изгодно съотношение на подвижните маси спрямо силата на магнитите и на индукцията през магнитното поле, съответно могат да възпроизвеждат много по-стръмни импулси, което означава по-висока честота. Толкова високи честоти могат да бъдат приети за правоъгълни импулси с определена апроксимация.
Освен това NdRL има малко по-различна конструкция на магнитната система и лентичката спрямо масовите и популярни лентови говорители.

Прилагам снети АЧХ на четири от моите NdRL до 40 килохерца. Вижда се, че нивото е 90 децибела. До 200 килохерца са 2 и 1/4 октави...

Неактивен Toshko

*
  • 4162
    • Профил
« Отговор #62 -: Януари 21, 2018, 03:52:31 03:52 »
Филтъра на горната част е завършен:
- BSC с трансформатор с натоварена вторична намотка компенсира изцяло завала към ниските на оупън бафъла. Всички ОБ аномалии са в лентата на 12-ките и да компенсирани до линейна АЧХ;
- Втори ред Линквиц-Райли на 850 херца за 12-ките, както и Зобел за изравняване на импеданса. Това е комбинацията, която дава възможност най-добрият импулсен отговор;
- широколентовия е през втори ред Линквиц-Райли на 850 херца, четвърти ред Линквиц-Райли на 9.000 херца и Зобел;
- Лентовия ВЧ е през 4-ти ред Линквиц-Райли на 10.000 херца.

Баса отдолу е през отделен усилвател съд диметричен активен филтър с ОБ надстройката на 85-100 херца. Регулируем е, но под 80 ми е малко, а над 80 ми е много...

За звука... По принцип бих се задоволил да кажа, че звучат страхотно.
Този път обаче докато слушам в главата ми идват две нови описателни определения за звук.

Преди съм казвал, че Селин Дион е влязла в хола. Сега аз влязох в студиото. Стряскащо и ти е леко неудобно, все пак си на чуждо мядто. Все едно не слушаш запис през микрофони, а си в студиото и слушаш изпълнението със собствените си уши.
Малко е и странно, защото някои записи са стерилни, а други кофти.

Най-странното и ново, което усещам обаче, е че записите звучат забавени. Всички песни звучат наполовина по-бавно от на други колони. Слушаш и има толкова много време между отделните звуци.
Странно и много интересно.

Неактивен Toshko

*
  • 4162
    • Профил
« Отговор #63 -: Януари 21, 2018, 02:05:17 14:05 »
Малко самокритика.
До сега ги слушах с по-прости филтри, които определено са правели мешавица, но енергийно във високите нещата бяха по-добре.
Широколентовия има един подем по оста около 10 килохерца, което ме накара да размина разделителните честоти 9:10 кХз.

Тема с данни на TB1757SB: http://penkiller.com/index.php?topic=1031.0

Ето я и АЧХ извън оста, завидно широка диаграма на излъчване:

Идеята беше АЧХ плюс филтъра трябваше да дадат -6 дб за широколентовия на 10 кХз.
Обаче честно казано сега ми липсва енергия във високите и ако бях пуснал симулацията преди да правя филтрите нямаше да ги направя така.
Не отчетох, че при 10 килохерца и двата говорителя вече излъчват насочено и енергията им е по-малка, а LR филтрите допълнително отнемат енергия, аз съм ги и разминал.
И без това бях забравил да приложа принципа на декадите, 85-850-8500, сега като гледам графиките направо ще пусна ВЧ от 8000 с 4-ти ред Бътъруърт.
Опитвам се да си наруша концепцията, но не мога.  ;D ;D ;D

Обърнете внимание как фазите са една върху друга, същото е и между ШЛ и двете 12-ки, затова и колоните звучат по този начин.
Зелено и светло синьо са сегашните LR филтри. По принцив ВЧ е 3-4 дб по-чувствителен от ШЛ, обаче завала на филтъра е толкова плавен, че му е намалил и нивото в чуваемите честоти.

Неактивен Toshko

*
  • 4162
    • Профил
« Отговор #64 -: Януари 21, 2018, 02:31:46 14:31 »
Очевидно извън оста ШЛ пада с 10, дори 15 дб точно между 8 и 10 кХз.
Енергийно това е дори повече, 10 дб са 10 пъти разлика в енергията, повече от 10 дб разлика между по оста и извън оста и то от малък ъгъл е още по-голямо намаление на излъчената енергия.
И аз като съм го филтрирал дори и по-ниско с филтър с плавен завал, който започва и по-рано и съм му изял всичко от 6-7 кХз. нагоре, отгоре ВЧ и него съм го намалил.

Важното, е че стойностите са много удобни за преход от Линквиц-Райли на по-висока честота към Бътъруърт на по-ниска.
« Отговор #65 -: Януари 21, 2018, 04:11:25 16:11 »
Дай малко повече информация за басовата секция. Какъв крос и усилвател си ползвал? Аз бая време се чудех как да съчетая някой Профи усилвател с кросовър   и домашен усилвател.

Неактивен Toshko

*
  • 4162
    • Профил
« Отговор #66 -: Януари 21, 2018, 05:06:39 17:06 »
15 инча в 200 и нещо литра с много вата, БР с площ >1/4 от Sd и настройка на 17-19 херца.
QTS 0.28, висок Qms, нисък Qes, Fs 16.6 Хз., BL 24, Mms 240 г.

Филтъра е вграден в ресивъра и е активен, от изхода за субове, който е стерео, командвам Ямаха МХ-1000, която е 396 вата в 8 ома при 0.0002% изкривявания и е малко грехота да се ползва за суб.
Ресивъра пак е Ямаха и е с много юзър френдли менюта.

Неактивен Toshko

*
  • 4162
    • Профил
« Отговор #67 -: Януари 22, 2018, 12:16:22 12:16 »
АЧХ на NdRL81 в децибело-логаритмична скала, че ония листчета не стават за четене без сериозно замисляне, защото скалата не е логаритмична в октави, а в декади. Механично и математически е по-лесно така да се снема АЧХ със самописец, защото се прави с постоянна скорост на хартията, но от гледна точка на слуха и акустиката не е коректно.
Нещата са доста по-различни в тази перспектива. Говорителите всъщност са изключително линейни.
Бътъруърт 4-ти ред на 8 килохерца изглежда идеален избор. Бих казал дори, че трети ред на 7 също би бил доста подходящ.
В другата ми ОБ система лентовите са пуснати с трети ред на между 7 и 9 кХз и за постигането на капацитета на кондензаторите съм използвал батерия от малки керамични и фолийни кондензатори и един по-голям фолиен. Там обаче средата стига линейно до над 7 килохерца, а над да кажем 9 сама пада като с филтър и много лесно постигнах правилен енергиен баланс на системата, в зоната на филтъра лентовия запълни леко стесняващото се излъчване на средата над 6-7 кХз., а над 9 реално свири само той. Тук крайния акустичен резултат се очертава да бъде същият, но с килохерц по-високо.

Неактивен Toshko

*
  • 4162
    • Профил
« Отговор #68 -: Януари 26, 2018, 01:21:22 01:21 »
Много се изкушавам да направя целия филтър, защото дава равен импеданс, всички говорители се свързват във фаза и най-важното: вдига чувствителността на средата с повече от 2 децибела, което ще ми позволи да намаля или да махна резистора преди филтъра на двете 12-ки. Което само ще подобри звука...
Всички части без една ги имам и съвпада с концепцията ми за разделяне по декади, както ос нуждата от повече енергия във високите.
Басовете и широколентовия имат зобели и съответно равен и точен импеданс. Лентовия също е с линеен и точен импеданс.

Пак не ми харесва плавния завал на високите  честоти. Кривите приличат на Линквиц-Райли, които както установихме са по-подходящи за средните честоти, където има дифракционно повдигане и излишък от енергия от излъчващи в широка диаграма говорители.

На втората симулация се вижда съпоставка между кривата на APC, която е подобна на LR-4 и на Бътъруърт. Средно 3 дб разлика за голяма част от обхвата и доста повече енергия за Бътъруърт.

Неактивен Toshko

*
  • 4162
    • Профил
« Отговор #69 -: Януари 26, 2018, 11:38:45 23:38 »
Пробвах и симулирах всички филтри подред.
4-ти ред Legendre изглежда най-линеен в работата лента с най-малко загуба на енергия около разделителната честота.
Butterworth обаче при съвсем малко по-плавен завал, което все пак е желано има около половин децибел по-високо ниво от 10 кХз нагоре.
Ще пробвам с Бътъруърт.
Качвам и поведение при импулси, видимо Бътъруърт има по-бързо затихване и по-добро поведение.
Обаче разцепих стойностите:
C1 1.63mF - 1.63mF
C2 2.3mF - 2.34mF
L1 0.1mH - 0.103mH
L2 0.42mH - 0.423mH

В първия момент високите звучаха доста странно. След половин час работа имам чувството, че зазвучаха по-нормално.
Енергията се върна, високите се чуват нормално.
Много е вероятно да се наложи да оправям и филтъра на средата към Бутъруърт 4-ти ред. Прекалено много неща има около 8 килохерца.
От последния ми опит мога да кажа, че разделителна честота около 8 или 10 кХз е не по-малко критична от такава между 1000 и 3000, даже за мен пропуските са по-чуваеми.

Неактивен Toshko

*
  • 4162
    • Профил
« Отговор #70 -: Януари 28, 2018, 01:56:52 01:56 »
Направо се измъчих.
Запомнил съм, че филтъра на двете 12-ки е ОК и се занимавам с лентите по-нагоре.
Този филтър обаче е правен за работа с ТБ871, който е три инча с феритен магнит и честно казано с него звучаха малко по-добре.
Смених товарния резистор на вторичната намотка на ОБ компенсатора от 5.6 на 3.3 ома, а 3.3 ома последователно преди филтъра отпадна.

Причината е в 5-6 дб разлика между двете 12-ки и широколентовия. Всичко е проектирано да изправи тази АЧХ:

С горния филтър и тези говорители системата става на 0 от 80 херца до 10 килохерца, а чувствителността е около 87 децибела.
С новия широколентов обаче това изобщо не е така. Не харесва нито филтъра, нито нивото.

Като направих промените във НЧ филтъра се получи червената крива на ниските във втората симулация.
Колкото и да е странно това подобри и възпроизвеждането на чинели.
Ще променя и филтъра на широколентовия за да получа светлосинята крива.

С тон генератор проверих всички поляритети. Всички бяха наобратно.

Голяма играчка и то защото не хванах да пусна Маткад да ми извади всичко и да напипам правилната комбинация много по-бързо. За съжаление Маткад можеше да ме оттърве само от мъките със филтъра между 12-ките и широколентовия, но не и от проблемите със пускането на високочестотния. Винаги има проблеми, когато над широколентов се пуска лентов високочестотен. Не знам защо, но започват да си пречат ужасно. Понеже съм патил се насочих директно към по-стръмни филтри.

След това пък ще трябва да сменям кондензатори с по-качествени. Освен това ресивъра Ямаха, който в момента захранва горната част от системата изобщо не е върха на сладоледа като качество на звука. Няма особено много динамика и според мен дори АЧХ не му е 20-20 дори в режима "pure direct" в който го слушам.

Като цяло достигнах ниво в което не дразнят, доставят удоволствие, правят огромна разлика между записите и са много естествени.
Няма какво повече да се каже за звука. Баса е уникален, такъв какъвто всеки го е сънувал, дълбок, детайлен, стегнат, бърз и точен, каквото има на записа това се чува без оцветяване или преиначаване. Високите дойдоха, детайлте и атмосферата също се предават, особено откакто уцелих фазата на ШЛ и ВЧ. Ниските среди са ненатрапчиви и се забелязват навсякъде където присъстват, естествено понеже ОБ отговаря за тях оцветяване няма, колкото и каквото да има между 100 и 500 херца, то се предава точно и с вярната динамика.
Остават леките ми съмнения за честотите над 1000 херца, тоест високата среда до към 3-4 килохерца и дори до края на лентата на ШЛ. Има нещо фалшиво в тази история. Надявам се довеждането на филтъра до светло синята крива от втората симулация да оправи нещата. Както оправянето на обхвата 500-1000 херца с червената крива от първата симулация оправи частично и чинелите, така се надявам оправянето на енергията между 1000 и 2000 херца да оправи и нещата до 8000 херца. Ако не стане или друго ТБ с конусна хартиена мембрана и същото шаси, каквито има няколко, или някакъв професионален говорител стигащ до над 6 килохерца, каквито също има не малко. Надявам се проблема да не е в странната алуминиева плоска сандвич пчелна пита мембрана.
« Отговор #71 -: Януари 31, 2018, 10:00:46 10:00 »
Искаш да кажеш, че освен всичките заигравки с филтрите, си пуснал и 15-те в действие?

Неактивен Toshko

*
  • 4162
    • Профил
« Отговор #72 -: Януари 31, 2018, 12:49:08 12:49 »
Да. При това работят по начин по който не очаквах и вероятно никой не очаква. Много чисто и точно. Няма бучене или бумтене. Звука става по-чист и от време на време преминава ударна вълна, но не такава каквато повечето хора си мислят.
Повечето хора мислят за баса като за звука от къса дискотечна хорна с 18-ка Обертон.
Истинския бас има да кажем две разновидности, едното са струнните, бас китара, контрабас, те трябва да се чуват като реални музикални инструменти, да се чува бавно трептящата струна и резониращото дървено тяло. Втората разновидност са ударните инструменти, тъпан, барабан, те не бучат, те дУМкат имат удар, призвуци и послезвук. Няма бучене, бръмчене или мучене, още по-малко са резониращи вълни изпълващи цялото помещение с трептящо налягане за дълги отрязъци от време.
Има и орган, който създава по-дълги ниски звуци съпроводени с постоянни хармоници и призвуци.
Това трябва да се чува ясно и истински.
Е, то се чува ясно и истински с някои изненадващо ниски звуци, които иначе не чуваш.
Другата разлика, е че вече записите звучат много различно абсолютно ясно може да се отсъди за записи с проблемен бас като Металика, ACDC, Гънс енд Роузес и Тото, какво точно и как е записано, защото колоните слизат много под записа и хващат всичко, а звука е в зона без групови закъснения. На 30 херца имам около 10 м.с., а над 40 херца поведението е като на затворен обем. Под 30 херца груповите нарастват, но там периодите са толкова дълги, че груповите акъснения пак са несъществени спрямо дължината на вълната.

С такива колони започваш да уважаваш Майкъл Болтън и Селин Дион за работата им в студиото. Толкова добре и умно направени записи. Глен Милър Оркестра (съвременния), Гершуин на Грузинската филхармония, Торстен Гуудс и други разбира се.

Допълнение, дойде ми една идея, как да направя системата по-приятна и по-аудиофилска, да я обсъдим тук: http://penkiller.com/index.php/topic,2029.0.html

Неактивен Toshko

*
  • 4162
    • Профил
« Отговор #73 -: Февруари 16, 2018, 12:36:10 00:36 »
Леле, свирнаха!
Първи ред на 850 между двете среди.
12-ките са не по-малко от прекрасни и толкова прозрачни, че не търпят трафове и резистори.

Най-после намерих начин да пусна едната 12-ка директно през 1-ви ред филтър, а другата я използвам за да компенсирам аномалиите на ОБ-то, тоест от двете 12-ки направих лента и половина.
От тук вече може да се пробва да се донастройва със сериен филтър или с втори ред или с по-висока честота.
Изкушава ме идеята за първоначалната честота от 1250 херца.
Може би сериен филтър първи ред на 1250 със зобели и на двата говорителя.

Просто тембъра на 12-ката или може би липсата на такъв е прекрасен.

И да, отпушването на лентата 100-850 херца оправи и всичко останало включително и чинелите още малко.

Всъщност, трябва да съм доволен, защото още преди да направя първата версия на системата имах пробна версия с първи ред последователен филтър, но тогава TB871 не искаше да се сработи с две 12-ки... Ето темата:
http://penkiller.com/index.php/topic,252.0.html
В крайна сметка пак успях да се върна към аудиофилската концепция с първи ред сериен филтър.

Системата има завършен вид, който може да се промени само още малко:

Бас - 16-85 Херца: 15 инча Дайтон ST385 в 220 литра бас рефлекс настроен на 18 Херца, филтър отгоре 2-ри ред активен;
Ниска среда 1/2 - 85-125 Херца с 6дб/окт: 12 инча Благоевград ВКН12311на ОБ;
Ниска среда 1/1 - 85-850 Херца с 6 дб/окт:  12 инча Благоевград ВКН12311на ОБ;
Висока среда - 850-8.500 Херца: Танг Банда (TB speakers) 1757SB с неодимов магнит, отдолу 6 дб/окт, отгоре 24 дб/окт;
Високи честоти - NdRL81 8.500-200.000 Херца с 24 дб/окт отдолу.

И така имаме 4 и 1/2-ра лентови система покриваща доста линейно, чисто и динамично от инфра звуци до ултра звуци. Малко по-близо до мечтата DC to infinity...

Неактивен Toshko

*
  • 4162
    • Профил
« Отговор #74 -: Февруари 16, 2018, 01:12:20 13:12 »
С това обаче достигнах напълно ограниченията на ресивъра. Нито, динамика, детайли, високи, среди и ниски, нищо което излиза от ресивъра не е на нивото на колоните и то разминаването е с много.

Минах на системата CD Ямаха CDX993, пред C85 и усилвател MX1000.
Направо ме отвя. На 27 вата пикова мощност на една колона Гънс енд Роузес са като реактивен двигател в стаята.
Чувствителността е по-голяма от на другата ми ОБ система. Баса само от горната част е малко по-малко, но все още е достатъчен за самостоятелно слушане.
Явно ще правя пасивна система. След това може и активна.

Диаграмата на излъчване вече е изключително широка. Усеща се някаква промяна едва на повече от 45 градуса, когато вече виждам отстрани повечето от частите на филтъра и вътрешните вертикални летви отзад.
По вертикала около височината на ухото на седнал човек от 105 см няма промени нито надолу, нито нагоре. Все пак филтрите са 4-ти ред във фаза.
Прав човек на по-малко от 3 метра възприема малко по-малко високи, това е така за прав човек висок над 190 обаче. Малко по-надолу високите са без промяна.

Мога да кажа +/-45 градуса по хоризонтала и +/-15-20 градуса по вертикала колоните са на 0. Трябва да се измери разбира се.
Все още ми се струва, че най-много звук излиза от високата среда, което се надявам да се промени, когато преместя филтъра на 1250 Херца.
Дясната 12-ка, която свири пълен сигнал до 850 въобще не се напряга, а лявата, която е през 10 мХ направо създава впечатление, че бездейства.

Тази система показва и че максимална музикална мощност от 25-30 вата не е никак малко.

Сега следва качествено опроводяване. Замяна на компоненти и още играчка.

©® Всички права върху дизайна и части от него са запазени освен за лична употреба на любители не професионалисти членове на Пенкилер.