Здравей Гост

jungleraver (+ 1 Скрит(и)) и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Моята Бъдеща Направи си Сам Супер Система!
« Отговор #60 -: Март 16, 2017, 09:55:02 21:55 »
Супер, когато кажеш! Ще ти бъда много благодарен, хем да се запознаем, хем да поговорим и да послушаме музика. Защото както знаем всички, Тя трудно се обяснява с думи!  :)

Неактивен Toshko

*
  • 3564
    • Профил
« Отговор #61 -: Август 21, 2017, 10:17:35 22:17 »
Във Фейсбук ми зададоха въпрос относно претенцията за 200 килохерца.
Господин Атанас Йорданов пита "200000 херца не е ли множко?".

Господин Йорданов, повечето лентови високочестотни говорители са измерени и удостоверени до 40 килохерца заради лабораторната апаратура на Bruel&Kjaer с микрофони калибровани до тази честота.
Когато аз купувах моите NdRL-81 от професор Вълчев, той ми демонстрира новият си микрофон отново на Bruel&Kjaer, който е калиброван до 200 килохерца.
Така се оказало, че лентовите му говорители възпроизвеждат до тази честота.
Самата машина на която се прави изследването е от няколко части, едната прилича на стар кантар, другата е самописец.

Лентовите говорители имат много изгодно съотношение на подвижните маси спрямо силата на магнитите и на индукцията през магнитното поле, съответно могат да възпроизвеждат много по-стръмни импулси, което означава по-висока честота. Толкова високи честоти могат да бъдат приети за правоъгълни импулси с определена апроксимация.
Освен това NdRL има малко по-различна конструкция на магнитната система и лентичката спрямо масовите и популярни лентови говорители.

Прилагам снети АЧХ на четири от моите NdRL до 40 килохерца. Вижда се, че нивото е 90 децибела. До 200 килохерца са 2 и 1/4 октави...

Неактивен Toshko

*
  • 3564
    • Профил
« Отговор #62 -: Януари 21, 2018, 03:52:31 03:52 »
Филтъра на горната част е завършен:
- BSC с трансформатор с натоварена вторична намотка компенсира изцяло завала към ниските на оупън бафъла. Всички ОБ аномалии са в лентата на 12-ките и да компенсирани до линейна АЧХ;
- Втори ред Линквиц-Райли на 850 херца за 12-ките, както и Зобел за изравняване на импеданса. Това е комбинацията, която дава възможност най-добрият импулсен отговор;
- широколентовия е през втори ред Линквиц-Райли на 850 херца, четвърти ред Линквиц-Райли на 9.000 херца и Зобел;
- Лентовия ВЧ е през 4-ти ред Линквиц-Райли на 10.000 херца.

Баса отдолу е през отделен усилвател съд диметричен активен филтър с ОБ надстройката на 85-100 херца. Регулируем е, но под 80 ми е малко, а над 80 ми е много...

За звука... По принцип бих се задоволил да кажа, че звучат страхотно.
Този път обаче докато слушам в главата ми идват две нови описателни определения за звук.

Преди съм казвал, че Селин Дион е влязла в хола. Сега аз влязох в студиото. Стряскащо и ти е леко неудобно, все пак си на чуждо мядто. Все едно не слушаш запис през микрофони, а си в студиото и слушаш изпълнението със собствените си уши.
Малко е и странно, защото някои записи са стерилни, а други кофти.

Най-странното и ново, което усещам обаче, е че записите звучат забавени. Всички песни звучат наполовина по-бавно от на други колони. Слушаш и има толкова много време между отделните звуци.
Странно и много интересно.

Неактивен Toshko

*
  • 3564
    • Профил
« Отговор #63 -: Януари 21, 2018, 02:05:17 14:05 »
Малко самокритика.
До сега ги слушах с по-прости филтри, които определено са правели мешавица, но енергийно във високите нещата бяха по-добре.
Широколентовия има един подем по оста около 10 килохерца, което ме накара да размина разделителните честоти 9:10 кХз.

Тема с данни на TB1757SB: http://penkiller.com/index.php?topic=1031.0

Ето я и АЧХ извън оста, завидно широка диаграма на излъчване:

Идеята беше АЧХ плюс филтъра трябваше да дадат -6 дб за широколентовия на 10 кХз.
Обаче честно казано сега ми липсва енергия във високите и ако бях пуснал симулацията преди да правя филтрите нямаше да ги направя така.
Не отчетох, че при 10 килохерца и двата говорителя вече излъчват насочено и енергията им е по-малка, а LR филтрите допълнително отнемат енергия, аз съм ги и разминал.
И без това бях забравил да приложа принципа на декадите, 85-850-8500, сега като гледам графиките направо ще пусна ВЧ от 8000 с 4-ти ред Бътъруърт.
Опитвам се да си наруша концепцията, но не мога.  ;D ;D ;D

Обърнете внимание как фазите са една върху друга, същото е и между ШЛ и двете 12-ки, затова и колоните звучат по този начин.
Зелено и светло синьо са сегашните LR филтри. По принцив ВЧ е 3-4 дб по-чувствителен от ШЛ, обаче завала на филтъра е толкова плавен, че му е намалил и нивото в чуваемите честоти.

Неактивен Toshko

*
  • 3564
    • Профил
« Отговор #64 -: Януари 21, 2018, 02:31:46 14:31 »
Очевидно извън оста ШЛ пада с 10, дори 15 дб точно между 8 и 10 кХз.
Енергийно това е дори повече, 10 дб са 10 пъти разлика в енергията, повече от 10 дб разлика между по оста и извън оста и то от малък ъгъл е още по-голямо намаление на излъчената енергия.
И аз като съм го филтрирал дори и по-ниско с филтър с плавен завал, който започва и по-рано и съм му изял всичко от 6-7 кХз. нагоре, отгоре ВЧ и него съм го намалил.

Важното, е че стойностите са много удобни за преход от Линквиц-Райли на по-висока честота към Бътъруърт на по-ниска.
« Отговор #65 -: Януари 21, 2018, 04:11:25 16:11 »
Дай малко повече информация за басовата секция. Какъв крос и усилвател си ползвал? Аз бая време се чудех как да съчетая някой Профи усилвател с кросовър   и домашен усилвател.

Неактивен Toshko

*
  • 3564
    • Профил
« Отговор #66 -: Януари 21, 2018, 05:06:39 17:06 »
15 инча в 200 и нещо литра с много вата, БР с площ >1/4 от Sd и настройка на 17-19 херца.
QTS 0.28, висок Qms, нисък Qes, Fs 16.6 Хз., BL 24, Mms 240 г.

Филтъра е вграден в ресивъра и е активен, от изхода за субове, който е стерео, командвам Ямаха МХ-1000, която е 396 вата в 8 ома при 0.0002% изкривявания и е малко грехота да се ползва за суб.
Ресивъра пак е Ямаха и е с много юзър френдли менюта.