Други > Наука
Ядрен синтез, да излезе токамака, да влязат ускорителите
Toshko:
Фирмата ТАЕ е създала алтернативен метод за получаване и задържане на супер прегрята водородно-борова плазма:
https://www.popularmechanics.com/science/energy/a36065327/nuclear-reactor-makes-fusion-viable-by-2030/
Първо са решили проблемът "достатъчно дълго", а сега вече имат стотици успешни тестове месечно при които решават едновременно и вторият проблем "достатъчно горещо". В случая "достатъчно" означава 50.000.000 (петдесет милиона) градуса по Целзий.
Вместо токамак използват два ускорителя на частици за да загреят горивната плазма, която трябва да осъществи синтезът на водород в хелий и така машината да добива излишната топлина, която се получава при този процес, работата по удържането се върши от допълнителни устройства, които управляват двата насрещни лъча.
Уеб сайт на фирмата привлякла до момента 880 милиона долара инвестиции: https://tae.com/
Съдейки по видеото: https://tae.com/fusion-power/ удържането се осъществява на принципа на буря в чаша вода, която децата обичат да правят в банята като насочват душа под ъгъл в някакъв съд.
Изглежда ли Ви познато? "Self created magnetic field", неутронните лъчи въртят плазмата, магнитното й поле индуцира статора, който на свой ред развива магнитно поле. Гениално просто! Особено за хора интересуващи се от електромобили, високоговорители, противо електродвижеща сила и токово управление. При това на съвсем любителско ниво.
За да разберете какво става, вижте как работят новите мотори на Тесла, както и новите линейни мотори за високоговорители, както и някои със статична намотка и магнити и подвижна самоиндуцираща се намотка на късо.
турбината:
Чакай малко , те още не са го пуснали тоя токамак дето го строят . Има още милиарди да се усвояват с десетилетия напред . Кой луд се отказва от зелника ..?
Toshko:
--- Цитат на: турбината в Април 19, 2021, 11:55:20 11:55 ---Чакай малко , те още не са го пуснали тоя токамак дето го строят . Има още милиарди да се усвояват с десетилетия напред . Кой луд се отказва от зелника ..?
--- Край на цитат ---
Еми чакам, ама хората с ускорителчетата, бойлера и неутронните горелки не чакат.
Трябва да ти кажа, че като хванах темата за импеданса, тока и тока от противо ЕДН си удвоий знанията за аудиото и акустиката за няколко месеца. Съседни теми се оказаха електромоторите за електромобили и даже това чудо.
Допълнение:
Явно и други работят по темата:
и:
https://hb11.energy/
И явно частните фирми ще решат проблема преди държавните институции.
турбината:
Готино е когато такива екипи са обединили усилята на учени от цял свят . При тази технология изобщо на плазмения синтез има натрупани огромни знания защото това нещо се изучава десетилетия още от миналия век . На практика това което спира работата не е дупка в научните знания и опит за плазмата а инженерен проблем как да я стабилизират . Даже бих казал планина от инженерин проблеми .
Вероятно и тези ще успеят да го направят работещо , подобни малки токамаци има работещи отдавна . Проблема е в мащабирането за момента и непрекасната работа на реактора е не импулсни режими , и най главния проблем с цената не знам как ще го решат . Тази енергия излиза може би 20 пъти по скъпо от тази в аец където се работи на делене и бавни топлинни неутрони . Вече има експериментални работещи реактори и технологията е създадена за бързи неутрони . Това дава възможност да се оползотвори максимално и наличното гориво и отпадното гориво от реакторите в момента . Единствения лимит при сегашната технология е че урана специално този изотоп който се ползва е ограничен в природата .
Toshko:
Не виждам защо синтеза да е 20 пъти по-скъп от деленето. Нямаш огромната биозащитна сграда, това можеш да го инсталираш под навес.
Горивото се пренася с обикновен транспорт.
Инсталацията е сигурно хиляда пъти по-проста. Единственото съпоставимо вероятно е топлинния капацитет на котела, тоест за 1.000 МВ ти трябва бойлер с приблизителните размери на компактен атомен реактор, не за друго, а просто защото по-малка площ на стената ще стопи бойлера. Макар, че колко са 1.000 МВ?! Има автомобилни двигатели с 1 мегават на коляновия вал, което са поне 2 мегавата през охладителната и изпускателната система, пък едното е обикновен радиатор, другото е една скромна тръбичка. Ако наредим 500 охладителни системи ще се получат нищо и никакви около 5 тона антифриз и още 10 тона метал за изпускателните системи - това е 1.5 м3 метал ако е стомана.
Тоест нещо с размерите на междублоков трафопост ще има предостатъчно топлинен капацитет да извлича 1.000 MW стига това вътре да може да ги отдава. 100 милиона градуса, но плазмата е стотици или хиляди пъти по-малко плътна от земната атмосфера, разбирай, че не тежи нищо.
Скоро си играх да смятам трансмисионни линии... 1.9 мегавата е необходимата мощност да се охлади или загрее 90 грама въздух със 170 градуса Целзий за четвърт период на 30 херца, т.е. за 1/120-та от секундата. Реалната пренесена енергия обаче е малко по-малко от 16.000 джаула, което ще загрее 1 л. вода с малко по-малко от 4 градуса или 1 чаша чай от 150 мл с 26 градуса. Ватовете винаги са реално извършена работа за единица време.
Така като чета, тая плазма ще тежи има-няма 1 грам, но да приемем 1 грам.
Тоя 1 грам за да отдаде 1.000 мегават часа... тегаво
Охлаждане на 1 грам от 100 милиона до 99 милиона градуса ще отдаде 200 милиона джаула.
Ако това харчи 1 грам водород на секунда, това прави точно 2 Мегавата. Ама това не е точно всъщност.
Отново! ;D Ако ще харчи 1 грам на секунда, то трябва да вземем цялата топлина от 1 грам, което е между 100 милиона и топлината на парата, която ще е да кажем 500 градуса, което са грубо 20 милиарда джаула, което за една секунда са 20 милиарда вата... което са 20.000 - двадесет хиляди мегавата...
Тоест, за 1.000 мегавата постоянна мощност ще ни трябва 1/20-та част от грама водород на секунда! А сигурно и по-малко, защото топлоемността на водорода в таблицата е само до 6.000К, където е 20 kJ/K/kg, докато при стайна температура е само около 14, т.е. расте.
180 грама водород на час, които се съдържат в 1 608.57909 грама вода!
М, да, а можех да не смятам:
--- Цитат ---A fusion reaction is about four million times more energetic than a chemical reaction such as the burning of coal, oil or gas. While a 1000 MW coal-fired power plant requires 2.7 million tonnes of coal per year, a fusion plant of the kind envisioned for the second half of this century will only require 250 kilos of fuel per year, half of it deuterium, half of it tritium.
--- Край на цитат ---
четете тук: https://www.iter.org/sci/FusionFuels - с това ще си караме електромобилите
Все пак тези с токамака вярвам, че не са баламурници и знаят какво правят. Токамака отвътре е облицован с одеало, което се бомбардира и на свой ред отделя гориво и т.н., четете в линка.
Дай линк към някое работещо? Тези тук твърдят, че го палят и го държат запалено колкото си искат и пали от раз всеки път, стотици пъти.
Навигация
[0] Списък на темите
Премини на пълна версия