Как Работи Грамофона?
Например ето така:
http://www.vinylrecorder.com/faq.html#stereoПравилния отговор е: Грамофона не работи! Пояснение: Всички грамофони създавани някога от човечеството, служат само за едно нещо, да ни попречат в различна степен, да чуем точно какво е записано на плочата.
Грамофона служи за две неща, да върти плочата и да държи грамофонната доза в относително правилно положение с относително правилен натиск спрямо плочата.
Един от най-добрите грамофони е Техникс ЕсЕл 1200 Мк2 (Technics SL-1200 Mk2), той е толкова добър в не правенето на нищо и същевременно е по джоба на 90% от ентусиастите, че за повечето хора, това е последния грамофон, който си купуват.
Както навярно ви е направило впечатление, линка по-нагоре обяснява устройството на грамофонната плоча, а квинтесенцията, е че грамофонната плоча няма устройство. Тя има набраздявания, които иглата снема и през рамо движи индуктивен елемент, който възбужда друг индуктивен елемент (MM - moving magnet, още известни като moving iron) или сам се възбужда защото е в магнитно поле (MC - moving coil). Напрежението на така получения сигнал типично е между 2 и 8 миливолта. Този сигнал е с най-ниски честоти на -20 децибела и с най-високи на +20 децибела, затова има нужда да бъде коригиран с т.н. RIAA крива - вж. прикачената графика на РИАА корекцията.
Сигнала е записан по този начин по чисто практически и технически съображения, част от тях ще намерите в първия линк, а друга част тук:
http://www.euronet.nl/~mgw/background/riaa/uk_riaa_background_1.htmlПонеже както разбрахме, от грамофона излиза слаб (2 до 8 /типично 4,5/ миливолта) сигнал и с характеристика 20-20 съответно на -20 и +20 децибела, на вас ще ви е необходим грамофонен предусилвател, който да нанесе РИАА корекцията и да доведе нивото на сигнала до стандарта 1,5-1,8 волта, така че да можете да го подадете на крайното си стъпало. Грамофонните предусилватели се наричат още и фоно стейдж (phono stage) фоно преамп (phono preamp) или само фоно (phono).
Единствените измерими характеристики на грамофона са следните:
- Стабилност на скоростта на въртене;
- ниво на вибрациите в следствие на работата на мотора и лагеруването на диска за плочата;
- ниво на електронния шум уловен по индуктивен път от чувствителните звукоснимателни намотки в грамофонната доза - ако има такъв (повечето скапани белт драйв грамофончета с променливотокови мотори, които се синхронизират по честотата на електрическата мрежа и се пускат с копче от евтина нощна лампа имат такъв, отделно че и по първа точка за стабилна скорост се дънят много здраво)
- грешка при следене на браздата, варира от няколко минути до няколко градуса, образцов показател е 0,32-2,32 градуса, като типично грешката е най-голяма в най-външната бразда и най-малка в най-вътрешната бразда;
- лагеруваща система на рамото - много важна характеристика!!!
- собствен резонанс на рамото с дозодържача - трябва да е извън чуваемия обхват, типично е там и е около и под 8-10 херца, а понякога е и 1-2-3 херца; Безрезонансно рамо няма!
- Стабилност и виброустойчивост на корпуса;
Единствените съществени характеристики от всички изброени са нивото на предадените на дозата вибрации в следствие на работа, лагерите на рамото и стабилната скорост на въртене. Отчасти и грешката при следене, но тя е особеност на дизайна.
Като най-най-важната характеристика е мощният мотор! Защо? Ами защото иглата оказва различна съпротива на плочата според това, което е записано, тоест спирачния ефект варира според записаният сигнал, затова и слабите мотори с леки дискове за плочата не са в състояние да поддържат постоянна скорост, което води до гаден звук.
Грамофона е толкова готина система за възпроизвеждане на звук, че над определено ниво на качество всички тези характеристики стават толкова добри, че са напълно пренебрежими! Да не забравяме, че по закон божий, права плоча няма! Чисто нова, чисто стара, всяка плоча е крива! Освен това, всички плочи са мръсни. Чисти са само ако ги изчистим непосредствено преди прослушване и пак не е никаква гаранция!
Любопитен факт: в грамофона няма никаква електроника по пътя на сигнала, индуктивностите (бобинките), които снемат сигнала от движението на иглата в браздата на плочата, са директно свързани с изходните кабели, тоест грамофона, наистина е пасивно устройство по отношение на сигнала който възпроизвежда. Ако хората бяха роботи и можеха да контролират крайниците си перфектно, със същият успех музика щеше да може да се възпроизвежда с ръчен плеър, който работи като собственикът му влачи грамофонната доза с ръка по плочата...
Има две основни течения сред плочолюбците, белт драйв хейлъри и директ драйв фетишисти
Войната, кое е по-доброто задвижване, дали това е ремъчната предавка или диск за плочата на оста на мотора е безкрайна.
Моето мнение, е че ремъчната предавка (белт драйв-belt drive) има смисъл, само ако теглото на диска за грамофонната плоча е много голямо, защото иначе еластичността на ремъка започва да посредничи между съпротивата на иглата и подаваният въртящ момент от мотора. А както знаем всяка еластичност и всяка маса (инерцията на диска за плочата) могат да бъдат изразени като LC верига или иначе казано резонансен кръг
От друга страна има директ драйв грамофони при които статора на мотора е хванат към корпуса на грамофона, а ротора е направо самият диск за плочата, такъв е мотора на Техникс-1200, естествено без четки и с мисля бяха шест датчика на хол и 6 спусъка за следене на скоростта. (ся не съм готов да се обзаложа, дали са точно датчици на хол или релукторни сигналосниматели по електромагнитен път, двете системи са еквивалентни и датчиците изглеждат еднакво на външен вид)
Та директ драйв грамофоните могат да си позволят, практически да нямат механика и да имат една единствена подвижна част - диска на който се слага плочата! При техникса лагера е една единствена керамична съчма върху която стъпва стоманената ос на която се нанизва диска за плочата, радиално лагерува във високоточна омаслена втулка от предполагам фосфорен бронз, като и оста и втулката са с максимална степен на гладкост и твърдост.
С две думи, колкото по-малко ви работи грамофона и колкото повече ви работят грамофонната доза, плочата и грамофонния предусилвател, толкова по-добър звук ще имате!
Поздрави!