Здравей Гост

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Toshko

*
  • 6211
    • Профил
Re: ОБ проект
« Отговор #60 -: Септември 20, 2022, 11:18:44 23:18 »
Във форума има тема Gain Staging от Пано... Кой ти каза, че усилва само до средата?
Имаш входен сигнал и определено усилване (gain) в децибели...
Този сигнал 0.2, 0.6, 1.2, 1.8, 2 или 5 волта е? Грубо това са 28 дб разлика... 10дб са 10 пъти повече мощност.
От там да кажем че усилвателят на суба ти е 26дб...
Ако на входа има 1V сигнал на изхода ще има около 20V, само че ако има 5V, на изхода ще има 100V.
Да ама 20V са 50W, а 100V са 1.25kW.

Според входния сигнал, до половината на потенциометъра можеш да скъсаш и изгориш всичко по вегигата.
« Отговор #61 -: Септември 21, 2022, 07:57:28 07:57 »
Нещо не се разбрахме. Казах само, че не ми се е налагало да усилвам повече от половината, а не че не усилва. Както и да е.

Неактивен Toshko

*
  • 6211
    • Профил
« Отговор #62 -: Септември 21, 2022, 11:21:53 11:21 »
Разбираме се, но не ме разбираш  ;D

Gain staging ако имаш 26 дб усилване, а то обикновено е някъде там. Входния сигнал е много важен. Потенциометъра е един прост атенюатор, може да стигнеш максимална мощност и на 1/4 от завъртането му. Затова ти казах, че разликата между 1 и 5 V на входа е като между 50 и 1.250 вата... Тоест трябва да си нагласиш нивата.
Основната идея да се обърне внимание на gain staging е да се намали шумът и да се увеличи динамиката с постепенно усилване по цялата верига.

Имай предвид, че 15 инча не е чак толкова много... Нещо като най-после си купиш 4.6V8 и научиш за 6.2, 7.0, 7.5 и т.н., а още малко по-късно разбираш, че същите ги има и с турбо  ;D затова си казваш, че няма смисъл и каквото такова.
Та ти обяснявах, че 15-ката при интензивни ниски, примерно електронна музика или Бах за катедрален орган й свършва хода на между 10-15 и 30-40 вата в по-тежките пасажи. в което няма нищо лошо. Така че няма къде да усилваш след средата.
На ямахата ми, която е 396 чисти вата в 8 ома съм виждал пикове около тази стойност и нямам спомен да съм въртял преда след средата...

Какъв е филтъра на СЧ отдолу и на каква честота?
Сега няма да те сугестирам повече, сигурен съм, че ще чуеш всичко сам и ще ти направи впечатление.

Филтъра няма никакво значение къде е стига да няма добавен импеданс или съпротивление между него и говорителя за да може да работи правилно.
Аз слагам зобела близо до говорителя за да е точен, а филтъра където ми е удобно.

Принципно и кондензаторите и бобините са и микрофони иса чувствителни към вибрации. Последно ползвах на Вима двете серии фолийни кондензатори и не мисля, че могат да уловят каквото и да било, а са и относително малки. Преди това съм ползвал руски хартиени и PP и също не мисля, че могат да звънат. Индуктивностите при мен са малки, заляти и стегнати със свински опашки... Където ти е удобно, красиво и прегледно. Разхвърлял съм части по целия бафъл за външен вид преди. Правил съм си платки от цели универсални. Демек всякак. Ако го докараш на вид на филтъра не му пека много къде е. Гледай да спазиш правилата за поставяне на бобини, защото се влиаят ужасно много. Особено се пази от бобини на платки с цяло фолио, защото фолиото се куплира като вторична намотка на късо и много променя стойността, обикновено я намалява.
« Отговор #63 -: Септември 21, 2022, 06:50:04 18:50 »
Пууу, колко далеч сте стигнали в дискусията... Трудно ще наваксам, но здраве да е. Ще се включвам където мога,
колкото да не е диалог само с модератора :-)
Вие хубаво си говорите за атенюатори и gain структура на с-мата, ама на мен не ми стана ясно,
дали са изравнени НЧ ус-л (който е с активен крос) и ламповия амп, така че да получим резултантната АЧХ/ФЧХ на ОТ.
Нали правилно съм разбрал?
На практика това е хибридна с-ма, където НЧ е с активен крос и стъпало, СЧ/ВЧ са отрязани пасивно по между им, захранени от ламповия SE?!
-----
Троелс имаше хубаво систематично описано как се разполагат индуктивности по филтрите.
Както и неговите си изглеждат издържано.
Друг конструктор за пример е Tony Gee (https://www.humblehomemadehifi.com/assembly.html).
Също има какво know how да се чопне и от там.
Само не се зачитай по раздела му с тест на кондензатори. Ще те вкара в беля.  ;D
different is easy, better is a lot more difficult
« Отговор #64 -: Септември 25, 2022, 02:50:23 14:50 »
Препоръчайте ми хубав тинол за започване. Ако знаете, препоръчайте ми дебелина на кабелите за среди и високи, сега са с една и съща, искам да си поиграя с дебелините, да видя ще има ли ефект?

Неактивен zlatkoo

*
  • 1318
    • Профил
« Отговор #65 -: Септември 26, 2022, 09:32:17 09:32 »
За тинол не мога да кажа, олзвам някакъв. Колкото до кабелите мисля си, че няма толкова голямо значение, защото са доста къси. По скоро само гледай да не са алуминиеви, те и прекалено трудно се запояват.
Нема начин да нема начин!
« Отговор #66 -: Септември 26, 2022, 07:01:48 19:01 »
Хубави са кабелите, исках да чуя ако някой си е правил експеримент да ги сменя за по-дебели, има ли ефект или си е загуба на време.
« Отговор #67 -: Септември 27, 2022, 11:11:52 11:11 »
...експеримент да ги сменя за по-дебели, има ли ефект или си е загуба на време.
Ефект има. До колко е осезателен - субективно :-) Пробвай и с по-тънки, не само да увеличаваш диаметъра.
Аз бих си избрал от тук нещо прилично: https://www.exproject-bg.com/products.php?category=14&mode=33

Тинол: имам приятни впечатления от този: http://www.cardas.com/solder.php
Не съм се занимавал да му търся алтернатива/кусири. Виждам, че става и за мен въпроса е приключен.
« Последна редакция: Септември 28, 2022, 07:45:34 19:45 от lordoff »
« Отговор #68 -: Септември 28, 2022, 09:33:30 21:33 »
В момента съм с 1,5 мм KCE-LSW15, не знам има ли смисъл да сменям. В момента се боря с шумове, предизвикани от импулсни захранвания. Лошо си влияят с лампата. Ако някой има опит в това отношение, нека да сподели. Не го предвидих това, като правех стаята. Загледах се в т. нар. аудиофилски захранвания. Имаше снимка на един 6 гнездов контакт - вътре имаше филтър ЕМИ. Цената беше доста солена.  Другият вариант е, да намеря скин (оплетка), в която да вкарам кабелите с такова излъчване или да ги включвам в еми филтър. Експериментирам за сега...

Неактивен Toshko

*
  • 6211
    • Профил
« Отговор #69 -: Септември 29, 2022, 09:00:09 09:00 »
Пробвал съм със сребърни, 50% сребърни, куче марка за аудио и от железарията... От железарията съм ползвал нещо като звънчев едножичен пресукан и многожичен обикновен двойка в още една изолация и двата варианта по 1.5 мм2...
Дали защото най-много се постарах на последната система и правих най-много итерации или по друга причина, кабелите от железарията ми звучат най-приятно. По някаква причина дълго време високите ми бяха тихи, но после нещо се разработи, дали кондензатор или нещо друго, сега са добре.

Не би следвало да има разлика между кабели, макар че аз самият съм я чувал и я чувам. Особено пък интерконектите дават много чуваема разлика.

Всеки който обяснява как звучат отделните кабели по същество се прави на астролог. Или климатолог. - несъществуващи науки неспособни да предсказват. - което е основно изискване нещо да бъде наричано наука.

Тоест, купи си някакви прилични кабели от железарията. Оголи колкото ти трябват краища, калайдисай ги, стегни изолацията с малки свински опашки върху калайдисаното или сложи термо шлаухи, които да бъдат много плътни за да не влиза киллород под изолацията. - това е всичко, което се иска от теб и което можеш да направиш.

Чисто теоретично, кабелът трябва да е многожичен с възможно най-най-фини жички, които да бъдат изолирани една от друга. Между едножичен (твърд) и многожичен без изолация между жичките почти няма разлика
Тоест, ако някой нещо ще прави, то трябва да бъде многожичен кабел от лакиран проводник за намотки и то изключително тънък.
Единственото на което можем да влияем е т.н. Skin effect. А той зависи от съотношението сечение-повърхност. - при равно общо сечение разликата идва от там.
Всевъзможните силикони и тефлони не мисля, че са по-неутрални от обикновена гума или ПВХ (PVC).

Т. Е. Проект за кабели би имал смисъл ако се изтеглят от 2.5мм2 нагоре общо сечение емайлирани намоткови проводници през някаква изолация, примерно дълъг термо шлаух и това после се нагрее да се свие и се омотае с качествен текстилен авто изолирбанд.
« Отговор #70 -: Септември 29, 2022, 06:16:08 18:16 »
...В момента се боря с шумове, предизвикани от импулсни захранвания. Лошо си влияят с лампата. Ако някой има опит в това отношение, нека да сподели. Не го предвидих това, като правех стаята. Загледах се в т. нар. аудиофилски захранвания. Имаше снимка на един 6 гнездов контакт - вътре имаше филтър ЕМИ. Цената беше доста солена.  Другият вариант е, да намеря скин (оплетка), в която да вкарам кабелите с такова излъчване или да ги включвам в еми филтър. Експериментирам за сега...
Хм... Интересен казус. Трябва да споделиш повече инфо. Какво означава "лошо си влияят с лампата"?

Опит нямам. Може би поради простата причина, че захранването на аудио компонентите ми е на отделен кръг, предпазител, фаза.
Инак наблизо има тв с импулсно, PS3-ка... Но те са в съвсем друг кръг на захранване.

Тези, аудиофилските захранвания, ако ги заглеждаш, можеш да си прережеш вените :-) Или изпразниш джоба в най-добрия случай.
Запълват пазарна ниша просто. Истинско захранване се прави със разд. траф + филтри.
EMI филтри не е лошо да се ползват, но аз не бих сложил на КС (крайно стъпало).
На източник, ЦАП, РИАА и т.н. - Да!
Най-лесно е да експериментираш с някой Schurter или Schaffner. Има ги в mouser, digikey, farnell и подобни.
Ако искаш "върха на сладоледа", търси medical grade :-)
« Последна редакция: Септември 30, 2022, 02:25:45 14:25 от lordoff »

Неактивен Toshko

*
  • 6211
    • Профил
« Отговор #71 -: Септември 30, 2022, 04:38:51 16:38 »
Аз имам изтеглен от таблото на апартамента 6мм2 мостовак с отделен предпазител направо в хола. И какво от това, откъдето ще да го изтеглиш на тази фаза в радиус от 50 метра има 40 сешоара и 400 други вредителя и смутителя. Електричеството както знаем е достатъчно бързо за да му е все тая между 400 метра и 40 сантиметра.

Може би "лампите" просто са с някакъв по-особен вход или пък захранването им е с по-малко филтрови и по-различно.
« Отговор #72 -: Септември 30, 2022, 07:58:37 19:58 »
Аз направих грешка. Имам няколко телевизора с конвенционално окабеляване. И точно стаята за слушане на музика стана гара разпределителна. Сега ще наслагам филтри и екрани за тези импулсните, така че да нямам самовъзбуждане и жужене. При мен е много слабо, почти нечуваемо, но ме дразни. Не трябва да има нищо. Викиват предлагаха оплетка против еми, но в момента пазара е толкова убран, че не знам вече кога, къде и за колко ще успея да намеря нещото, което ми трябва.
« Отговор #73 -: Септември 30, 2022, 11:24:14 23:24 »
EMI/RFI филтрите се слагат на ус-вата, които искаш да защитиш. Не на "причината". Нея се опитай да екранираш.
Макар малко да се съмнявам, че ще помогне...
Честно да си кажа, първия ми "заподозрян" в твоя случай е самия лампов ус-л.
Имам предвид как са реализирани масите, отопление и т.н.

Toshko, да, тока не прави разлика м/у 400м и 40см :-) Но чудесно прави разлика м/у потенциалите.
За това и твоя изтегления от таблото дава добър резултат, особено ако заземяването е прилично.