Здравей Гост

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Toshko

*
  • 6534
    • Профил
Прозрение за ВКН на Благоевград
« -: Януари 23, 2023, 06:34:00 06:34 »
Хем са отчайващи, хем имам сантименти.
Като че ли като събирах колекцията си идвадих късмет и то с доста ново производство ~2005-2010 г.
Отчаях се от тях, когато си купих 8-ците с лято шаси.

Някои казват, че са пъргави...
Не съм съгласен, че са пъргави обаче, точно обратното. Няма пъргав говорител с нисък Qms и нисък BL, ако ще и да е лек.

Имат прекрасни мембрани, линейни са и звучат приятно.

От там нататък имат абсолютно нестандартен набор от параметри.

Правил съм какво ли не и имам да кажем общо четири сполучливи проекта, малък ТЛ по класическа схема с 09360/370, огромен ОБ с по 2х12311 в 1.5 ленти, Барбарон - малък ОБ с DSP, но има прост пасивен еквивалент, макар и скъп и сега това с ОТГ в U-рамка. А не е като да не съм им обръщал внимание. Факт, че нямам успешен бас рефлекс с каквото и да било ВКН, но просто не харесвам бас рефлекс или просто не му разбирам. Направил съм общо два читави бас рефлекса с 10ГД30Е и с 15-ки Дайтон. Като с руския говорител е по-скоро МЛТЛ.

Особения набор от параметри изисква такива усилия, средства и време, че може би не си заслужава, защото един прост 6-8 инча ТБ или Фостекс ще ги надсвири с 2-3 елемента и една кутийка.

И накрая имаме парадокс, 12-ка, резонанс 25 херца,  не ще да дава бас ако не построиш кучешка колиба, а силата й е че има приятни среди, но понеже е 12-ка се връзва най-добре към 4 инча на до 700 херца, тогава защо свири до 4 килохерца? Същевременно струва 60 лева и се чупи лесно.
Същото обаче важи и за 8-ците на Благоевград, даже те звучат най-добре ако се отрежат докъм 500 херца, тоест още по-надолу, при това отгоре съм пробвал много непретенциозни неща като ТБ871 и ФРС5Х. Даже с 871 12-ката се преборва до 1250 херца.

Истината, е че са красиви и секси, като Форд Мустанг. Мустанга не е най в нищо, но е по от всичко, което не е спортна кола с форма на изтребител и хората си го купуват за да се мъчат с него.

Оригиналните алнико 12-ки, които се водят до 2.500 като че ли имат вложена малко повече мисъл.

Обаче в този завод или има някакъв зъл гений или някакво стечение на обстоятелствата, защото от Qts под 0.4 до 0.55, от BL 7 до 9, Qms 1.6 до 2.4 и Fs от 24 до 31, всичките дават 25 херца на -15 в 50 литра :lol: това е някаква прокоба. И всичките не свирят особено като 12-ки в 130 литра настроени на около 30 херца.
На ниски нива стари 09360 вадят повече бас в 30 литра :lol:

Това особено за някой начинаещ става да си го бие в главата. Накрая да му навие корекциите и да го скъса.

П.п. 12350 са друго нещо, понеже нямат нисък резонанс са лишени от прокобата на неоправданите очаквания и са много приятни. Ако измислите какво да ги правите.

Неактивен Toshko

*
  • 6534
    • Профил
Re: Прозрение за ВКН на Благоевград
« Отговор #2 -: Януари 25, 2023, 09:23:08 09:23 »
Да се похваля, че с колегата Техноарт се наиграхме здравата.
Купихме едно китарно кубе с 4 12-ки... две за него, две за мен... Какво може да стане?  ;D

Шаситата са по-нови от старите за двойните намотки, клемите са мъжки кабелни обувки. Кобалтови магнити, криви отливки до един. Една крива междина в магнитната система.
Намотки на алуминиева основа и върху нея наистина вестник работническо дело, може и да се чете. Трептилките отлепени.
До тук с фабричните гнусотии.
Два от говорителите пренавити на каптон с къси намотки.
Всичките говорители със сменени шапки, махнати хартиените и сложени по-големи метални.

Такива боклуци не бях виждал.

Неактивен zlatkoo

*
  • 1454
    • Профил
« Отговор #3 -: Януари 25, 2023, 02:12:49 14:12 »
Лошо, ами другата обява още стои.
Нема начин да нема начин!
« Отговор #5 -: Януари 25, 2023, 03:23:13 15:23 »
За мен ценното в старите български дванайски е алнико магнита и алуминиевото шаси, поради това, че вече почти няма говорители с такива магнити. Ако попадна на обява с добра цена, бих ги взел с цел ремонт, но не и да ги използвам в оригинален вид. Най-малкото са на 30-40 години... Дори и след ремонт, крайния резултат пак е неизвестен  8)
« Отговор #6 -: Януари 25, 2023, 06:16:47 18:16 »
Тошко, не можа да се въздържиш.... Резил. За моралното право няма да говорим  :) Само Работническото дело си струва.

Златко, аз съм по-зле от Тошко. Това ми е втора греда за годината. Другата обява още стои, не знам кой я намери, ама аз ще я пропусна.Ако искаш да се възползваш от нея.....

Милене, купихме си котка в чувал.  Какво ще излезе, ще разберем след като ги отремонтираме. Предполагам, че стъпят на цената на нов монакор или Танг Банг, но няма да могат да минат фостекс-а. За крайния резултат - ще свирят, няма къде да ходят. Тези дни заминават за ремонт в ръцете на добър майстор.

Както е писано в старите книги, нека хвърли камък, който е безгрешен. Ако накой от Вас има 100% успеваемост в покупките втора ръка, шапка му свалям. Съмтаимс уин, съмтаимс люн, ако цитиран един голям българин и титан на мисълта ... Здрави да сме, другото ще се оправи.

Неактивен Toshko

*
  • 6534
    • Профил
« Отговор #7 -: Януари 25, 2023, 11:53:56 23:53 »
Бе върти ми се една идиотщина  ;D

Да намотаем новите намотки от медно фолио... получава се многократно, над 10 пъти повече сечение на проводника в междината, но и много нисък импеданс.

Само че ниския импеданс е отигран с ленти, лентови слушалки и т.н.
Трябва просто един съгласуващ траф 8:0.1 ома. ще се получат брутални говорители. Като ще е гавра. Ама може и да не стават за ОБ.

При тел 0.2 мм в междина от 5 мм има сечение от 141.372 мм3.
При фолио 0.03мм дебело в същата междина има 600 мм3 сечение...
Това вдига BL 4.25 пъти.

Неактивен Simeon Petkov

*
  • Обрало си е лайката...
  • *
  • 9
  • Шемет
    • Профил
« Отговор #8 -: Февруари 10, 2024, 09:42:55 21:42 »
Малко ме объркваш обаче  ;D
В други теми ги хвалеше колко невероятни и пъргави били с тази лека маса, колко добри среди свирели, как слизали супер ниско, па ся се оказва, че са пълна скръб. За да станат наистина подходящи за бас, трябва значителна преработка на окачването, добавяне на меден ЦПН и вероятно добавяне на малко маса към мембраната с твърда промазка.

Неактивен Toshko

*
  • 6534
    • Профил
« Отговор #9 -: Февруари 10, 2024, 11:44:02 23:44 »
 И едното и другото е вярно, писано е по различно време.

Много са хубави, защото са линейни. Обаче са невъзможни за имплементиране в кутия.
Най-големия парадокс, е че например ОТГ1-01 биха имали повече бас, тоест биха слязли по-ниско ако гърба на кутията им бъде изрязан и бъдат превърнати в U-рамка. Още по-добре ако оформлението е още малко по-голямо.

12211 заменят идеално Сървин Вега 12-ки... С което всичко във вегите се подобрява с изключение на мощността. Да, малко по-ниско слизат... Обаче Вегите и без това не слизат особено ниско.
Освен това т ябва да попаднеш на чифт ВКН12211 с резонанс 25-26 херца, а това е почти невъзможно.

На ОБ съм монтирал два чифта, симулират се и после се мерят на 0 на 30 херца... Обаче лицето на екрана е примерно 120х85 см... А за да станат 1.5 ленти трябват два 2кг трафа...

В кутия изискват такъв обем, че всеки разумен няма да сложи 12-ка с 4.5мм ход, а  оне 15-ка с 8мм ход. Чифт 250-400л. Кутии изискват да кажем три листа брезов шперплат, тежат над 100 кг и са просто скъпи.

12350 също са прекрасни... Но са стегнати и маломощни ШЛ. Да кажем, че те са по-приложими. Обаче колко да са приложими, като 30-40 литра са им малко?

Средите и лентовите високи са им доста по-универсални.