Здравей Гост

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Здравейте,

Реших да спретна едни прости колони с широколентов ВК 0832. Имам тези говорители от известно време и реших да ги оползотворя за нещо. Направих кутии от 18мм пдч с външни размери 43х17х19, около 7-8 литра вътрешен обем запълнен със синтетична вата около 100-110 грама. Едната страна все още не е залепена докато тествам.

Снех АЧХ-то и направих симулация с XSim. Сложил съм BSC и Зобел с пробни елементи. Коригиращата верига е с бобина 1mH (две последователни по 0,5 - само за пробване), резистор 8,2 ома и кондензатор 2 uF. За сега пробвам само с едната колона. Звучи прилично, като за такъв говорител. Мисля да оставя елементи с тези стойности. След като се снабдя с бобини от по 1mH ще ги довърша - лепене, боядисване и т.н. :)

Поздрави!

Неактивен Toshko

*
  • 6642
    • Профил
Re: Малък широколентов ВК 0832 в затворен обем
« Отговор #1 -: Април 24, 2023, 04:06:47 16:06 »
Аз лично се изкефих! Особено високите среди и високите са разкошни, има си и накакъв фундамент не лош въобще.
Не знам как ще издържиш да не пробваш примерно по-дълбока корекция и по-малък кондензатор. ;)
Или същата дълбочина, но по-голяма индуктивност. Например да им мушнеш едни сърцевини. Имаш уред до колкото си спомням.
« Отговор #2 -: Април 24, 2023, 07:56:26 19:56 »
Имам и бобина 1,6 mH. Първоначално пробвах с нея, но ми се сториха малко слаби средите на слушане. Може да направя и другата колона с по-голяма бобина, ако намеря части, и да ги сравня.

За резистор пробвах и с 9 и с 7,5 ома. Реших да го оставя с 8,2. Предполагам, че след като ги залепя, ще дадат допълнително бас. Ще видя как ще се отрази още малко вата в кутията.

Ще пробвам и с 1,5 uF кондензатор.

Мисля да ги оставя затворен обем. За ТЛ имам нужда от още знания и опит. Предходните колони, които правих с ТЛ имаха недостиг на бас. Линията се оказа прекалено тясна. След като веднъж се направи кутията промяната на линията е много трудна. За тях предстой да ги преработя с бас рефлекс, вече ги правя, когато имам готовност ще пусна тема. След време мисля да направя двулентови в ТЛ.
« Отговор #3 -: Август 31, 2023, 09:10:18 21:10 »
Направих крайния вариант на BSC-то. Бобина 1,2mH резистор 9 ома и кондензатор 1,5uF. До като го настройвах, опитно установих няколко неща:

Изключително важно е качеството на последователните кондензатори за качеството на звука. До сега не бях го забелязал/чул така отчетливо. Като има само един говорител и един кондензатор, директно може да се оцени влиянието на кондензатора върху звука. Първо пробвах с евтини безименни. Водят се MKP, но вече се съмнявам. Звука беше най-зле с тях. Размазани високи липсваше отчетливост. Побрах и други малко "по-маркови", но пак не ми хареса. Пробвах и Wima MKP (на снимката са те), но най-добре ми звучи с Visaton MKP (това са най-качествените, с които разполагам). Оставих визатонските.

Колони с широколентов говорител, дават отличен стерео ефект. Няма проблеми с фазата. Вероятно има разлика между фазата на входа и на изхода, но тя не се забелязва, така както при два говорителя свирещи с различна фаза, при много лентови системи.

Бобина с магнитопроводяща сърцевина причиняват изкривявания! Преди време бях попадал на такава информация, но не бях и обръщал внимание. Пробното BSC беше с няколко последователни бобини за да постигна нужната индуктивност. Въпреки не малкото допълнително съпротивление (около 0,7 ома) звука беше чист, ясен, добър стерео ефект. Поръчах от e-bay две бобини с феритна сърцевина, 0,3ома 1мм проводник. С тях нещата се влошиха. Дращящи вокали, изчезнаха детайли, влошено стерео... Може би зависи от вида на магнитопровода, но вероятно ефекта ще го има в една или друга степен. Предполагам когато се филтрират по-ниски честоти (под 300-400Hz), изкривяванията не са така забележими. Купих втори чифт без магнитопровод - 1,4мм проводник и почти същото съпротивление. Звука се подобри значително.

За уточнение синтетичната вата е 125г в 7,8 литра обем. Пробвах на слух и мерене на импеданса, с това количество ми звучи най-добре.

Надявам се скоро време да намеря желание да ги боядисам :) Към момента това са ми основните (единствени) колони.

Поздрави,

Неактивен Toshko

*
  • 6642
    • Профил
« Отговор #4 -: Септември 01, 2023, 12:35:14 00:35 »
На Мари Фредриксон й чух техниката на пеене през телефона! Тоест, много са линейни.
Широколентовите въртят фазата само с 90° от резонанса до последната октава, обикновено много плавно. Тоест, да.

Широколентовите пък имат повече изкривявания.

Прекрасно звучат!

Мислиш ли за суб?
« Отговор #5 -: Септември 02, 2023, 12:21:27 12:21 »
Имам един субуфер от компютърни колони. Може да пробвам как ще звучат с него, но не мисля да правя нещо повече по този проект. След като ги боядисам ще са готови. Ще отделя време за колоните/кутиите от предишния ми проект. Преработвам ги с фазоинвертор, но за тях като им дойде времето... 8)

Неактивен Toshko

*
  • 6642
    • Профил
« Отговор #6 -: Септември 03, 2023, 09:09:37 09:09 »
Фантастично се е получило.
Сигурен съм, че на живо се чуват още малко повече ниски.

Обаче на записа се чува, това което всички системи с висок резонанс правят, въртят много фазата в ниските около системния резонанс и някои олертонове на ниските звучат отделно от цялата музика.
Може би имат нужда от малко проветрение на кутиите или файл с фазова корекция. Тогава може да стане потресяващо.
« Отговор #7 -: Декември 05, 2023, 08:57:36 20:57 »
Ииии викам си глей ся най-после нова тема! И таман реших да пиша "що не им добавиш по един суб, ама са ме изпреварили... но да добавя - активен кросовър и би-ампинг! Това се опитвах да направя преди време, ест. с друг (уж) широколентов говорител, но се наложи да го подкрепя с високочестотен, заради огромна ясно чуваема дупка в ачх-то.

Неактивен Toshko

*
  • 6642
    • Профил
« Отговор #8 -: Декември 06, 2023, 12:57:23 12:57 »
Фундаментална тема: http://penkiller.com/index.php/topic,66.0.html
Апропо напълно приложимо и върху двулентови системи, особено ако са с първи ред последователен филтър.

Да вземем да потърсим подходящи комбинации от ШЛ+ВЧ или Мидбас и ШЛ, които да могат да се вържат с първи ред последователен филтър, да са разделени ниско и да им лепнем една такава компенсация отпред. Естествено и да бъдат акустично издържани, т.е. ШЛ или ВЧ да са ОБ.
Неща като моя барбарон, обаче с повече ниски.
« Отговор #9 -: Декември 07, 2023, 06:05:36 18:05 »
Доволен съм от постигнатия резултат. Мислех да пробвам как ще звучат с един стар събуфер от компютърни колони, но той изисква накрайници за кабелите за да го включа. Не ми се занимаваше да ги правя... И така звучат приятно. Естествено, че от такива говорители баса е минимален, но BSC веригата върши отлична работа и бас има. Разликата е значителна в сравнение без коригираща верига.

Това са първите завършени колони, които имам. Малки по размер, проста конструкция на кутията и филтрите, но от голяма полза за да си изясня някои технически подробности и къде съм бъркал с предишния проект  8)
« Отговор #11 -: Декември 08, 2023, 05:25:12 17:25 »
Може да направя един разбор в близко време. Нещо, като заключение и направени изводи  :). Ще го пусна в темата на проекта.

Неактивен lordoff

*
  • 212
  • Кирил
    • Профил
« Отговор #12 -: Декември 09, 2023, 09:25:19 21:25 »
Широколентовите говорители, особено поизправени са голяма магия.
Хм....
Как така се случва, че мине не мине време и с теб сме на абсолютно една и съща вълна, без никакво съгласуване?! :-)
Тези седмици като бесен обикалям форуми, loudpseakerdatabase и какво ли не, на тема "ШЛ в ОБ" и серийни пасивни филтри.
different is easy, better is a lot more difficult

Неактивен Toshko

*
  • 6642
    • Профил
« Отговор #13 -: Декември 10, 2023, 01:13:52 01:13 »
А, т'ва няма да стане със серийните филтри.
Единствения такъв е между мидбаса и ШЛ в ЛХ монитора, всичко друго там е активно.

Иначе с 2-ри ред паралелни ШЛ и 15-18 бас Мартин Кинг ги бълва непрекъснато.

Да, ШЛ са прекрасни. Докато не се опиташ да усилиш и ако не искаш баш хубави високи, както и да можеш да си мърдаш главата. Нещо като семейната ти кола да е 88% от идеалната мечтана. Зависи колко други занимания имаш за мозъка си, за някои тези 88% са като вселената - безкрайни, за други факта, че не могат да карат на 89% ги разболява.
« Отговор #14 -: Януари 01, 2024, 03:33:01 15:33 »
Честита нова година!

Вече мога да кажа че колоните са завършени :) Придобиха и естетичен вид. Облепих ги с мебелно фолио.

Поздрави,

П.П. От опит установих, че покритието на мебелно фолио е много не устойчиво. Лесно се отмива от разтворител дори от спирт :o Поне това, което аз използвах купено от Практикер.