Ако имате вила близо до водоем, еле пък морето, то някъде по времето, когато си избирате диван си купете и лодка!
Просто не проумявам защо чак тази година се захванах с лодките. Разнообразието и предлагането са толкова големи, че има на абсолютно всички цени, нови, стари и комбинации от двете, така че никой няма оправдание, че няма лодка.
Всъщност, миналата година през ноември ми се роди второ дете, син, така че това лято докато жена ми се занимаваше с т.н. бебе, аз и кака му на почти 6 години трябваше да правим нещо. Това нещо в известна част от времето беше да обикаляме близките и по-далечните плажове с 3.35 метров надуваем катамаран с голяма тента, 6 конски сили и трим табове. Последното означава, че с нас двамата глисира когато й кажем и накъдето й кажем.
Още по-странно е че чак тази година се загледах в лодките, защото мога да плувам, даже съм тренирал плуване, интересувам се от двигатели, прекарвам много време на морето, возил съм се и съм карал много моторници, почти напълно обучен съм за екипаж на ветроходен катамаран - десетки излизания в морето като активен пътник, а също и на учебна ветроходна яхта - десетина излизания, плюс към 100-тина часа на джет и няколко лета сърф по цял ден. Отелно, придвижвам се с плуване покрай брега на до 2-3 км и се връщам пеша. - в черно море течението е от север на юг и обратната посока е по-тегава.
Всичко изброено безспорно е забавно и приятно, но нищо от това не може да се сравни с функционалността и лекотата на малката, но удобна моторна лодка. Слагаш плажната чанта и чадъра, вдигаш гюрука, палиш моторчето и отпрашваш с около 20-25 км/ч към всеки плаж в радиус от 10 км. Например Арапя е на 4 км от Лозенец и до там ходим за 9-10 минути - непостижимо кратко време за автомобил или рикша. Преди 15-тата минута сме спуснали транцовите колела, издърпали сме я на плажа и се водим пристигнали. Да не говорим пък за достъпа до всевъзможни диви плажове и други дестинации.
Малката надуваема лодка и въобще всяка надуваема лодка, включително рибовете имат няколко недостатъка.
Първо, друсат. Като излезе чоп все едно карате разбит стар камион офроуд, направо Ви пребива! То е ясно, че ще се движите с ниска скорост като водоизместващ корпус или на полу-глисиране. тоест 10-15-20 км/ч - за полу-грамотен корумчия навигацията в типичните следобедни черноморски води не е никакъв проблем. Гумената лодка друса безмилостно. Водоизместващият твърд корпус все пак се държи като лодка и вози като такава, може да люлее, но няма да пренася удари върху пътниците си.
При твърдата лодка ще си нагласите скоростта и трима идеално за позиция на носа спрямо вълните или чопа и за газене/глисиране и готово. Има вариант дори да се глисира върху чоп.
В гумената лодка се седи ниско със свити крака и почти задължително в неудобна позиция на тялото. Освен ако не е много скъпа гумена лодка или риб. Но тогава става въпрос основно за фасон и пак пространството е като в три пъти по-малка нормана лодка.
Гумените лодки са изключително сигурни, защото са непотопяеми.
Удобни са, защото са леки и заемат малко място.
И до там.
Качването на надуваем катамаран, както от брега, така и от водата е изключително лесно. Докато на твърда лодка ще се катерите по стълба в най-добрия случай. Обикновената гумена лодка е най-гадна, защото няма откъде да се метнете отгоре.
Гумените лодки имат проблем с вентилирането на пропелера, особено пък катамараните. Много гадно и не Ви позволява да му направите свестен трим, което пък Ви влошава другите параметри.
Гумените лодки типично са за двигател с къс ботуш до около 20 к.с., макар, че има доста по-големи. Само че големите имат всички недостатъци на твърдите лодки без нито едно от предимствата.
Тези двигатели типично нямат електрически или хидравличен трим, което означава, че никога няма да са на правилната дупка, а това е неудобно и понякога опасно, защото типично ги държат натикани на първото положение, когато пропелера натиска носа надолу и вади задницата нагоре. В спокойни води и за по-бързо излизане на някакъв глисаж е ОК, но максималната скорост страда, а в бурно море носът може да заоре.
Ако имате тента бимини на гумената си лодка почти със сигурност не можете да се изправите под нея.
С натрупания през лятото опит от около 22 мото часа, което са 100 км за първите 10 часа и над 200 за вторите 12 или 300+км по море вече придобих усещането, че искам да се придвижвам по-бързо, по-надалече и като има чоп да се прибирам без да обикалям по бабуните из морето като малък джип по хълмист терен. За сравнение, електрическата ни рикша за три сезона е на около 800 км, а я караме денонощно и не я караме само докато спим. Просто разстоянията са малки, около 2 км за двупосочно пътуване до магазин, ресторант, площад или площадка.
Малко икономика, при 30 до 50 лева комплект чадър със шезлонги, разкарването на 4-членно семейство с малка моторница в радиус от 10-20 км вече не изглежда като излишество оправдано само от прищявки (т.е. лукс). Още повече, че наоколо има няколко прекрасни диви плажа.
Сега за самата лодка.
Марка Аква Дар, произведена от Аква Дар 111 ЕООД - Видин
Модел MC-48 (МС-48)
4.8х1.98х0.86 м, много добре глисиращ корпус с много добре разпределена плаваемост и не клатещ се с клас на мореходност C по CE.
Тегло на корпуса 400 кг
Допустимо тегло на двигателя 180 кг
Тегло на текущия двигател 115 к.с. Ямаха 2-такта V4 1.75 л. - 154 кг;
Примерно тегло на лек 4-тактов двигател - Меркюри 2.1 литра 4 цилиндъра с 8 клапана, 115 коня, 165 кг, даже има ProXS 115, който е със същия 2.1 двигател, но тази серия се води с легално позволените +10% мощност дори със слаб бензин, тоест 125-130 коня.
Забележка: мощността на извънбордовите двигатели от 80-те години насам и в САЩ и в ЕС се мери и заявява като изходна мощност на пропелера.
Според boat speed calculator-а
https://www.omnicalculator.com/everyday-life/boat-speed с настоящата мощност и между един и трима пътници максималната скорост е между 78 и 83 км/ч и това е без спекулации пък текущата Ямаха колко точно коня е.
Плейлист от тестовете на вода по дунава:
https://youtube.com/playlist?list=PLHacDnpeJe5ceChvbxdX5soAmh6lGeKpc&si=m4QXinISMeieuuAE