Здравей Гост

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Toshko

*
  • 3395
    • Профил
Отиде си Ричард Груев
« -: Юли 14, 2011, 09:07:45 09:07 »
Човека, който е запалил много от нас по моторните спортове още докато бяхме деца.
Професионален спортен коментатор, който увличаше всички с любовта си към автомобилите и пилотите. Той беше от малкото хора, които могат едновременно да имат лични симпатии и пристрастия, и в същото време да не ощетяват почитателите на останалите пилоти.
Под негово ръководство Шумахер се бореше с Хил, Вилньов и Хакинен, преди това е запознавал зрителя с характерите и кариерите на Аертон Сена, Ален Прост, Найджъл Менсъл и всички останали легенди на Формула-1.(
Уикипедия за Ричард Груев

Той е човека благодарение на когото Формула-1 започва да се излъчва в България през 1986-та. Като имам смътно подозрение, че съм бил зрител ако не на първото излъчено по БНТ състезание, то със сигурност на някое от първите, когато един болид изхвърча от пистата на старт финалната права (не зная на коя писта) и от него остана само кокпита на пилота, който се озова на трибуните, а пилота слезе невредим.
На повечето ралита, а да не кажа и на всички на които съм ходил (наричам рали писта, планинско и самите ралита), той връчваше купите и наградите на пилотите. Тоест той е човека от когото е получавал признанието си всеки един пилот! И според мен, трудно може да се намери по-достоен човек за тази работа!
Бохем, невероятно благ и услужлив и винаги усмихнат на живота, сигурно защото светът е пълен с автомобили.
Аз съм се срещал няколко пъти с него по не формални поводи. Винаги е будил у мен огромно уважение, въпреки че се държеше много земно и приветливо.
Пилотите наричаше момчета, това момче кара много добре, онова момче така направило, отношението му към тях беше бащинско в истинският смисъл на думата.
Спомням си навремето, когато Илия Царски доминираше по пистите с червената си Ланчия, коментарите за Царя  :) самият начин по който Ричард Груев изричаше марката и модела на автомобила Ланчия Делта Интеграле ме караше да почувствам мирис на бензин.
Рядко назоваваше имената и моделите накратко, изричаше ги целите Форд Сиера Косуърт или Форд Ескорт косуърт
От него знаем подробности, като например, защо Форд Ескорт Косуърт кара с два разреда по-твърди смеси на задните сликове в сравнение с предните, причината е в двата ауспуха, които излизат точно пред задните колела.

Ето тази статия: http://www.blitz.bg/sport/article/96151
И фразата "от този завой по-обратен няма" ми напомнят за друга крилата фраза, изречена по адрес на фибата в Монако: "Този завой се взема на първа и леко на задна" когато я чух, толкова я харесах, че тази фраза е част от речника ми и до днес и с удоволствие я използвам за да опиша разни криви завои. Винаги ще си спомням за любимият си коментатор, когато я употребявам.

Миналият месец, няколко поколения, всъщност всички поколения автомобилни запалянковци загубиха най-големият си съмишленик и най-големият си приятел.

Поклон Пред Паметта Му!

Копирам статията от Блиц тук, защото им нямам доверие (да не се изгуби)
Цитат
[size=85]РИЧАРД ГРУЕВ НЕ ДОЖИВЯ НАЙ-ГОЛЯМАТА СИ МЕЧТА... коментари/5
15 юни 2011, 19:16МОТОРНИ СПОРТОВЕ
София, България

Той жадуваше да види кръг от Формула 1 в България, малцина знаят, че е кръстен на популярен английски крал, властвал през XII век
изпрати на приятел

Един от най-обичаните български журналисти Ричард Груев си отиде от този свят, покосен от инсулт. С характерния си говор и любов към автомобилите той ни правеше част от този спорт повече от 30 години. Ричи, както го наричаха, остава в историята с фразата: “От този завой по-обратен няма!”

Ричард Груев е роден на 1 юни 1947 година в София. Малко преди това майка му Олга чете английската история и толкова се впечатлява от подвизите на Ричард Лъвското сърце, че решава да кръсти  сина си на популярния английски крал, властвал през далечния XII век.

Когато той е на 2 години, баща му ги изоставя. Майка му не се отчайва, завършва медицина и работи по разпределение в Долни Пасарел. По това време тя се запознава с големия български художник Дечко Узунов. През 1959-а двамата се женят, като това е трети брак за Узунов, който няма деца. Живописецът, който по това време е на 60 години, предлага на Ричард да го осинови, но 12-годишното момче отказва. Това не вреди на отношенията им. Журналистът винаги говори с топлота за втория си баща, който нарича бай Дечко. Впоследствие, когато се жени и му се раждат близнаци, Ричард кръщава сина си Дечко, а щерката – Теодора.

"Първият ми спомен за Бай Дечко е от 1959-а година. Тогава майка ми се омъжи за него. Ходихме на море с неговото "Рено". Бавно се пътуваше, то едва ли вдигаше и 100 километра. Спряхме в Стара Загора Бай Дечко да се види с негови приятели и на другия ден продължихме. Отседнахме в хотел "Олимп" в Слънчев бряг, страхотно изкарахме. "Покрай мен Бай Дечко се запали по спорта. През 1962 година си купихме телевизор "Опера", за да гледаме световното по хокей", разказваше приживе Ричард Груев за големия художник.

изтрит пасаж, поради липса на отношение към автомобилите

Подкрепян от Дечко Узунов, Ричард се отдава на голямата си любов автомобилизма. В периода 1968-77 година е сред най-добрите ни състезатели. Куриозен инцидент довежда до тежка травма и прекратява рано кариерата му. По време на състезание каруца с магаре излиза на трасето и той е принуден да направи маневра и се удря в друга кола.

Краят на кариерата му не означава край на автомобилизма. Груев започва работа в Националната телевизия, където коментира моторните и автомобилни спортове, предимно Формула 1. Именно в БНТ неговата популярност достига своя апогей До края на живота си той ни правеше съпричастни към Рали България.

Голямата мечта на уважавания от стотици фенове журналист беше да доживее страната ни да стане домакин на кръг от Формула 1.

“Ричи много искаше да види най-зрелищното състезание на българска писта. Постоянно повтаряше, че това ще го направи по-щастлив от всякога. За жалост, вече не е сред нас...”, твърдят от обкръжението на Груев.

Близките на Ричард са категорични, че той е живял и дишал с мисълта за автомобили, състезания, двигатели и бензин. Описват го душата на компанията. Дори сред приятели той има неизчерпаемата енергия във всяка секунда да говори за коли, пилоти и състезания.

Известният журналист Радослав Янкулов го определи като артист с детско излъчване.

”Познавам Ричи от 80-те години на миналия сек. В него имаше вроден артистизъм, който му помагаше да разчупи скучните рамки. Това, което ми правеше впечатление в него е, че до последните си дни запази някакво детско излъчване. Едно намигване на чистата душа. Някак е съвсем логично, че последните мигове от присъствието му на този свят са свързани с автомобилите”, сподели Янкулов пред БЛИЦ.
[/size]

Неактивен Toshko

*
  • 3395
    • Профил
Re:Отиде си Ричард Груев
« Отговор #1 -: Юли 30, 2011, 02:40:17 14:40 »
Когато чета неща като цитата по-надолу си спомням с умиление за коментрите на Ричард Груев  :)

Може да ви се стори прекалено весело като за тема в памет на починал човк, обаче пък от друга страна, тябва да сме щастливи, че сме имали такъв коментатор. Той беше част от всичко това, самият той се забавляваше с бисерите на пилотите, но и гледаше да не изостава от тях. Ето това се нарича професионализъм, да успяваш да потопиш аудиторията в атмосферата на състезанието!

Затова и колкото съм почитател на Шумахер, толкова и на Ричард Груев!

Цитат
Бюлетин N.: 11
Saturday, 30 July 2011 11:17
ПРЕС БЮЛЕТИН №11

Реакции след първото преминаване на четирите скоростниотсечки:

Димитър Илиев – Янаки Янакиев:
Изкарахме огромен късмет. В средата на СЕ 2 излетяхме, защото стъпихме на хлъзгав участък. Случи се на завой, продължихме през някаква горичка, за щастие без дебели дървета, само с дребни храсталаци. Съжаляваме, че не спечелихме и четвъртата отсечка, а дадохме на Пепи и Митко цяла десета.

Крум Дончев – Петър Йорданов:
Неточен избор на гуми. Сега ще сложим новите и ще видим какво ще стане.

Петър Гьошев – Димитър Спасов:
Нещо се мотаем. На първата отсечка загубихме доста. За жалост тръгнахме с много неподходящи гуми. Сега в сервизната зона ще сложим сухите и тръгваме в здрава атака.

Ясен Попов – Даниел Попов:
Сутринта направихме грешен избор на гуми. Тръгнахме с гуми за мокро. После сложихме сликове отпред, но колата продължи да се пързаля. На СЕ4 се завъртяхме малко преди финала и останахме в крайно неподходяща позиция – пред нас мантинела, зад нас скат. Загубихме време докато се върнем в правилната позиция. За второто минаване изборът на гуми е къде по-лесен.
Ще атакуваме.

Стоян Апостолов – Саня Апостолова:
Досега се справяме добре. Почти отличен синхрон между пилот и навигатор. Макар, че карахме всички отсечки с мокри гуми съм доволен.

Георги Маринов – Красимир Механджийски:
Както и почти всички – и ние имахме проблеми с гумите. Загубихме време, сега караме за едното удоволствие.

Стоян Мечков – Еди Сивов:
На последната скоростна успяхме да влезем в топ-10. Удовлетворени сме, понапляскахме някои. Добре сме.

Пламен Пантелеев – Васко Христов:
В СЕ3 отказа хидравликата и до края ще направя сериозна мускулна маса на ръцете. Навигаторът ми пък се задави нещо на СЕ4, загуби глас и се наложи да “чете” записките с ръце. Все пак стигнахме финала без други премеждия.

Христо Атанасов – Марин Иванов:
Гумите не са подходящи, затова караме, колкото може.

Диана Стоянова – Моника Стоянова:
Засега сме добре, стана доста топло. Вървим колкото можем, но почти не останаха гуми.

Димитър Пенчев – Таньо Пенчев
На финала на СЕ2 се ударихме. Стъпихме на мокро, хлъзнахме се и доста здраво се “подпряхме” на едно дърво. Има побитости по предния десен калник и капака, но за късмет отдолу няма нищо ударено. Е, дясното огледало хвръкна, но си го носим в колата.

Марио Попов – Христо Попов:
На прехода не видяхме дупка вдясно и скочихме в нея доста здраво. Не знаем дали е диференциал, дали е каре, нещо здраво тропа. Е, изкарахме седем поредни старта без нито един технически проблем, така че това също е част от обучението – случват се такива работи на рали. Добутахме колата до сервизната зона, ако имахме готова резервна част – щяхме да я сменим и ако можем – да продължим. Сега товарим и това е.

Прес център на рали Хеброс-2011

Източник: http://www.dracon.bg/latest/index.php?option=com_content&view=article&id=85%3A-n-11&catid=20%3A2011-07-04-19-09-08&Itemid=22 - сайта на писта Дракон, поне аз от там го прочетох