Здравей Гост

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Избор на турбина
« -: Юли 26, 2011, 05:37:41 17:37 »
Привет на всички които обичат автомобилите и ги кефи да човъркат двигатели. Имам едно питане и се надявам да ми помогнете да взема правилно решение. Искам да сложа турбо на двигател BMW м20в20 това е стария мотор на е34 е30 и на още няколко модела произвеждан до 91г  2000 см3 12 клапана .Този мотор сток е 129 к.с. В момента си работи перфектно на газ със газов инжекцион .Целта е да се постигне окло 200к.с. максимум като не искам мотора да гръмне след 200км. а да може читаво да се кара.По двигателя няма тайни за мен обаче турбото ми е малко тъмна индия.Моля да ме насочите каква турбина да търся като се има предвид че мисля да ползвам втора ръка от автоморга като избора не е малък 1.9 jtd 2.4jtd alfaromeo hundai 2.0 и още няколко от audi opel fiat
Re:Избор на турбина
« Отговор #1 -: Юли 26, 2011, 06:27:45 18:27 »
Добре дошъл колега в форума.
Радвам се ,че  учениците в този форум се увеличават.
Ако искаш като за начало прегледаи моята тема може да ти бъде от полза.
За жалост с друго не мога да ти помогна в момента но ще следя темата ти с интерес.

Поздрави

Неактивен Toshko

*
  • 5055
    • Профил
« Отговор #2 -: Юли 27, 2011, 12:33:40 00:33 »
Прегледай темата на колегата, както той те съветва, ако вече си го направил, опитай да прочетеш и линковете в нея и после пак да я прегледаш. Всичко написано там важи с пълна сила и за твоят случай.

Като имаш предвид, че твоят двигател има по-висок коефициент на обемна ефективност и същевременно е по-бавнооборотен от C20NE, тоест фазите на газоразпределение са с по-малко застъпване.
От друга страна имаш предимството на по-ниската степен на сгъстяване, която е почти идеалната 8.8:1...
Като дизайн под капака, нещата с БМВ-тата са доста добре усвоени в практиката, остава ти само да си намериш правилната турбина, като имаш предвид, че Т3 A/R 0.48 при БМВ се използва най-много на 1.8 - 8 клапана, 115 коня, за IS-ка малее, както малее и за 2.0-12 клапана  ;)
Същото това Т3 е по-голямо от повечето дизелови турбини и от всички, които си изброил, тоест те също отпадат автоматично!

Другото е Мегаскуирт и мерак!  ;)

« Отговор #3 -: Юли 27, 2011, 07:54:08 19:54 »
Мотора е с газов инжекцион. Тая мега мисля да я пропусна .и откъде да се сдобия с това Т3 0.48 ? Не ми се набутват много кинти щото високата цена на нова турбина и другите железа идват на кантар с един нов 3.0 мотор или 2.5 със дифа и кардана.То и идята есенцията на турбокомпресора е това с помалък мотор по голяма мощност.

Неактивен Toshko

*
  • 5055
    • Профил
« Отговор #4 -: Юли 28, 2011, 12:07:05 12:07 »
Малка е Т3 0.48, тя иска по-къси и с по-малко отваряне турбо валове, по-яки бутала и управление като за много бекпрешър и жега! Ти нямаш нито такива бутала, нито такова управление!
Затова ти трябва турбо за коренно различна концепция! Близки налягания пред и зад мотора и голяма пропускливост на турбината.
« Отговор #5 -: Август 01, 2011, 04:12:46 16:12 »
К16 на 3к ще свърши ли работа ? Някой ползвал ли е за проект такава и ако има малко повече инфо. Не намирам никакво инфо освен че се слага 2.5 дизелов мотор и дава до около 300 к.с.
« Отговор #7 -: Август 01, 2011, 07:55:27 19:55 »
k16 308816         988871144 това пише на табелката но не намирам никакво друга инфо освен че е хибриден турбокомпресор за около 300к.с

Неактивен Toshko

*
  • 5055
    • Профил
« Отговор #8 -: Август 02, 2011, 12:08:11 12:08 »
Да, в нета има карти само на един К16 компресор. Може да е хибрид с К16 турбина и по-голям компресор. Както между другото турбото на LET е фабричен хибрид.

Добре де, като го имаш под ръка, развинтете му корпусите и премерете разни диаметри и сечения. Такова разглобяване, само със сваляне на корпусите не се отразява на баланса и не изисква квалификация, затова може да се извърши спокойно.
« Отговор #9 -: Август 02, 2011, 05:08:30 17:08 »
Добре де отворих го. Студената част входа е ф44 изхода ф40 .На топлата част входа е овал грубо 50х40 изхода ф50 . Колелото е ф50 с 12 лопатки. Такъв турбокомпресор се слага на порше 911 само че 2бр доколкото виждам .

Неактивен Toshko

*
  • 5055
    • Профил
« Отговор #10 -: Август 02, 2011, 06:48:32 18:48 »
Да, сигурно се слага, на 930 турбо, което е около 300 коня  ;) Ама е с едно турбо. И то е "KKK 3DLZ", а К26 е турбо за Порше 944 турбо и Ауди 100/200 турбо  ;) т.е. до 200 коня, сгъстяване под 8:1, къс вал, много бекпрешър, много лаг. - получаваш класически турбо двигател от края на 70-те  ;)

ККК 3DLZ е по-голямо от К26  ;) да не говорим, че и двете са модели от началото на 70-те.

За 300 коня трябват около 15 кг въздух за минута! Това са 0.25 кг/сек или ~0.2 м3/сек.

За 200 коня трябват около 10 кг въздух за минута, това са 0.17 кг/сек или ~0.14 м3/сек.

Трябва ти такова турбо, което да е способно на тези дебити при ефективност над 65%, най-добре около 70. Зависи каква е максималната ефективност на компресора, ако е 75-77% е добре да правиш максимална мощност при 68-70%, ако е само 72%, то 65% при максимална мощност е добре.

Площа на входа на турбината се мери на мястото където започва отвора към турбинното колело. Показал съм го ясно още в първото мнение в тази тема: http://penkiller.com/index.php/topic,164.0.html  ;)

ЕДИТ: Ахахаххх, вярно, че ставаше дума за К16  :D кви 300 коня ве?!? Кви Поршета?!? Слага се на 996, което оригинално е ~480 коня и няма особено много мегдан за надуване!
Картите на К16, които са налични в интернет показват максимален дебит от около 0.17-0.18 м3/сек., това са пряко сили при идеални условия ~13 кг въздух за минута. Поршето има сгъстяване 9.4:1 и разполага с не повече от 25-26 кг въздух на минута от двете си турбота. Тази степен на сгъстяване говори за висока ефективност и спокойно може да се предположи че вади повече от 20 к.с. от 1 кг. въздух, например 21 ми се струва реалистично. Ако прави 21 к.с./кг, това означава, че на всеки компресор се падат по 11.4 кг/за минута.
11.4 кг за минута са 0.158 м3/сек., хоп и вече сме в картата на компресора  ;) http://www.rbracing-rsr.com/turbosupermaps.html при това при около 65% ефективност... а ако двигателя на поршето е още по-ефективен (напълно възможно) и се справя с още по-малко въздух, ефективността е даже и по-висока.

Всъщност К16 не е лош кандидат, но няма нищо общо с никакви 300 коня! То е просто агрегат с някакви параметри.
Прочети внимателно тази статия: http://www.max-boost.co.uk/max-boost/turbo/turbo.htm  ;)

Твоят проблем са 6-те цилиндъра и факта, че двигателят ти се е родил атмосферен, затова ти трябва един разред по-голяма турбинна част от на К-16  ;)
« Отговор #11 -: Август 02, 2011, 07:49:02 19:49 »
То хубаво ама как да бръкна вътре да го измеря. Навътре се стеснява доста след отклонението за гейта става колкото монета от 1 лев. И все пак ако турбината е с ниска пропускливост не може ли проблема да се реши с байпасна връзка с клапан. Виждал съм такова нещо няколко пъти. Тръба от гофрирана неръждавейка със диаметър ф25мм приблизително.

Неактивен Toshko

*
  • 5055
    • Профил
« Отговор #12 -: Август 02, 2011, 09:26:48 21:26 »
Ей! Да сядаш да четеш!

Монетата от 1 лев е с диаметър приблизително 2 сантиметра, това означава радиус 1 см. Площ на окръжност се намира по формулата P*r*r (Пи по Ер на квадрат - Пиер Квадратов).
В случая площа на най-малкото сечение е приблизително 3-3.5 см2, което е много малко.

Това турбо работи при отношение на наляганията между смукателя и изпускателя от порядъка на 1:1.5 в леките режими и над 1:2 в натоварените.

С тръбата от гофрирана ламарина направо ме преби! Това е била тръба за външейн уейстгейт - попитай уикипедия какво е "wastegate". Външния гейт прави същото като вътрешния. В леките режими само управлява налягането като пропуска газове покрай турбината, а в тежките му се налага да работи постоянно защото турбината е достигнала максимален дебит и повече не пропуска нищо!
От един момент нататък газовете стават толкова много, че задължително част от тях трябва да минат през гейта, иначе просто няма да могат да минат изобщо и налягането ще започне да се повишава безкрайно!
Процента газове, които минават през гейта при максимално натоварване се нарича процент на гейтинга.

Този процент е препоръчително да бъде до 30-35%, като в редки случаи много тъпи и упорити хора като Ици например карат на над 50% гейтинг, като същевременно компресора работи само по ръба на choke line (дясната линия на картата след която се запушва). Резултата е че дебита през мотора пада и компресора постоянно се колебае около линията на запушването, налягането в хедъра става такова, че никоя пружина не може да удържи уейстгейта затворен и стават всевъзможни глупости.

Разликата между теб и тапаци като Ици, е че ти не си налял 20.000,00 в железа! Защото на всеки, който си подбира грешно турбото в крайна сметка му се налага в 300 коня кола да сипе железа като за 1000 естествено дори на по-висока цена, защото ги чупи няколко пъти докато напипа по емпиричен път някоя що годе работеща комбинация или извади късмет комбинацията да го напипа. - така се трупа практически опит.  :D

Та ко речи?!? Ше тургаш тръба от гофрирана ламарина байпасно?  :D :D :D А турбото само за баласт ли ще си го возиш?  :D

От друга страна, пред теб винаги е открита възможността да си избереш турбо, което да пропуска без ексцесии 10-12 кила въздух и изгорели газове за минута. Повярвай ми има много по-интересни неща от постоянни механични повреди с които да си играеш в един турбо двигател!

И не съм фен на огромните турбини или нещо такова! Напротив, колкото мразя малките турбинни корпуси, още толкова не понасям и прекалено големите компресори!

Сега ще те помоля да спреш да циклиш, да почетеш известно време и да си помислиш ти кола ли искаш да караш или искаш да започнеш да страдаш и да харчиш пари!
И започни да четеш и съседната тема! Прочети и линка, който съм ти дал, не съм го сложил за украшение!

Поздрави!
« Отговор #13 -: Август 03, 2011, 09:25:33 21:25 »
ако трябва да сме точни е 4.9см2 сечението.А по горе имах предвид външен гейт с достатъчен дебит да разтовари мотора. И какво за 6 те цилиндъра. За един и същ литров обем това е подобре от 4 цилиндъра .По равномерно налягане на газовете на изхода с по малки пулсации.

Неактивен Toshko

*
  • 5055
    • Профил
« Отговор #14 -: Август 03, 2011, 09:56:47 21:56 »
4.9 см2 е добре! Ако ще гейта да ти е 50мм, процента на газовете минаващи през него трябва да е по-малък от 50%, най-добре не повече от 35% - от там нататък се оправяй!
Опитно е почти невъзможно да се установи какъв е процента на гейтинга!!! Това може да стане само при известна турбинна карта. Може и на око основавайки се на някакъв практически опит... практическият опит казва, че К16 макар и да не се затапва фатално, при над ~10 кг газове за минута качва съотношението изгорели газове:сгъстен въздух над 2:1, което е фатално за атмосферен двигател! Все едно да ти се запуши катализатора, а ти за караш с пълна газ. - колко ще изкара така?
- Колкото всички останали пишман турбо конверсии!  ;) И се почват разни "практически" изводи, противни на логиката, като например къси и застъпени валове, почват разни кретенизми, че като запушиш ауспуха ти се вдига буста и други подобни  :D ... сами по себеси "практическите" изводи извлечени от сбъркани дизайни са верни... вдига ти се буста от ауспух с намалено сечение... ама не ти се вдига дебита  ;)

Ако ти се експериментира с турбините, инсталирай един манометър на хедъра и мери налягане, като направи двойно налягане на това в смукателя, хвърляш турбината и вече ще знаеш  ;)