Въсщност повечето от нещата, които ще споделя с вас в тази тема са причината за пълната несъвместимост на моята личност с повечето форуми с тематика в сферата на озвучаването.
Първото и най-важно нещо, което трябва да се знае, е че няма лоша техника. Има прехвалена и надценена техника, но лоша няма!
Второто най-важно правило, което е също толкова важно са техническите характеристики. Сред аудиофилите и хората внушаващи си че разбират нещо от озвучаване битува схващането, че техническите параметри на апаратурата са с второстепенна важност и че те не могат да дадат представа за звученето. - Ето, направихме си форум за да кажем на спокойствие, че всъщност техниката има само и единствено технически характеристики, а потребителската стойност и качеството на изпълнението са само и единствено резултат от тези характеристики!
Преди да продължа с анализа на ситуацията в "аудио" форумите ще дам моите препоръки за избиране на домашно озвучаване със задоволителни характеристики.
1. Усилвателя е обикновенно най-интересната част от системата. В него има транзистори или интегрални схеми с каскади от транзистори (STK), има голям трансформатор, потенциометър и екранче, може да бъде свързан с дебели кабели и т.н. освен това е нещото, което зяпаме докато слушаме музика.
- На науката е известно, че изкривявания над 1% (наричат се THD от Total Harmonic Distortion) са доловими за човешкия слух, изкривявания над 3% са вече неприятни, а изкривяванията над 5% са непоносими;
- Трябва да се подбере усилвател или ресивър с изкривявания на пълна мощност не повече от 1% - ако в документацията са посочени по-големи изкривявания това означава, че производителя е настроил апаратурата да отдава по-голяма мощност от допустимото с една единствена цел: да изпише по-голямо число за максимална мощност...
- Задължително трябва да са посочени изкривяванията при мощност различна от максималната и задължително тези изкривявания трябва да са под 0.1%
- Усилвателя трябва да има равна Амплитудно Честотна Характеристика в чуваемия диапазон! Допустими са отклонения до 1 децибел.
- Отношението сигнал към шум е напълно безинтересен показател! Всичко над 50 децибела разлика означава толкова ниски нива на шума, че да не сте в състояние да ги чуете!
- Разделянето на сигнала също е безразличен показател. Всичко над 35 децибела разделяне на каналите е напълно достатъчно! - Такова разделяне на каналите има стерео предаването с честотна модулация на ултра къси вълни (Fm/УКВ) и всички знаем, че радиото има прекрасен звук понякога.
- Damping Factor - това е израз показващ съотношението между съпротивлението в изхода на усилвателя и съпротивлението на говорителите. Ниското изходно съпротивление на усилвателя действа като електромагнитна спирачка върху бобината на високоговорителя и по този начин контрола върху мембраната се увеличава - от тук и по-точен звук.
- N.B. Много важен показател е така наречената динамика на усилвателя. Когато е посочен динамичния обхват на усилвателя обикновенно той е наречен Dynamic Headroom и се измерва в децибели. Върховите усилватели имат динамика достигаща до 3.5 децибела! Всъщност при добри други показатели най-голямата и най-съществена разлика между два усилвателя ще е именно динамичния обхват!
Нормалните усилватели и ресивъри обикновенно динамичен обхват около и малко под 1 децибел и рядко към 2 децибела.
Динамиката на усилвателя показва до каква степен той ще е способен да предава реалните разлики в амплитудата (силата) на отделните музикални пасажи или инструменти - това е запаса от мощност за възпроизвеждане на пикове.
Усилвателите с малка динамика ще се нуждаят от по-голяма тон корекция на ниските честоти за да ги възпроизвеждат в правилно съотношение с останалия музикален сигнал. - На динамиката ще посвета отделна статия.
Това което търсим е усилвател с максимална динамика, THD<0,1% (колкото по-малко толкова по-добре), мощност RMS от поне 50 вата на канал, Дампинг фактор поне 80 и равен честотен отговор за чуваемите честоти - +0/-1дб.
Над 90% от съвременната техника отговаря на тези изисквания и даже ги надхвърля с много!!!
Нормалния човек не се интересува от нищо повече!
2. Плеър
Практически 99.9% от CD и DVD плеърите са в състояние да възпроизвеждат правилно и с минимални забележки музикален сигнал от Компакт Диск! Технологията е стара и вече е на над 30 години. Поради тази причина декодерите от дигитален към аналогов сигнал са унифицирани и много ефтини и всеки производител може да си позволи да инсталира достатъчно добър DAC (digital to analog converter) - просто чипчетата са безкрайно прости (с 18 крака понякога) и струват стотинки. Следващото нещо, което трябва да се случи в плеъра е слабия сигнал от дака да се усили до ниво 0.5-2 волта от едни малки транзисторчета с SMD монтаж - също много евтини.
Възпроизвеждането на музика и филми от ДВД е по-нова технология, обемите информация са значително по-големи и затова не всички плеъри се справят еднакво, но имайте предвид, че плеърите от ценовата категория над 100-150 лева рядко имат каквито и да било забележки! Повечето по-евтини плеъри също си вършат работата безупречно!
Характеристики на плеъри е безсмислено да се гледат - поради малките размери на изходните транзистори за музикален сигнал, те имат достатъчно голям и точен честотен и динамичен обхват.
Динамиката на сигнала на плеъра не е ограничена от негови технически характеристики а от формата, който възпроизвежда!
За Компакт Дискове динамиката е до 95 децибела (16 бита дълбочина на кодирането). До 95 децибела динамика ще има и всеки 16 битов DAC.
Супер Аудио СД-то и 20 битовите Компакт Дискове от тип ДДД (DDD) имат динамика около и над 98 децибела - такава е и динамиката на 20 битовите дакове, но само когато работят с 20 битов сигнал. 16 битов дак работещ с 20 бита запис има 16 битова динамика - тоест до 95 децибела и даже има паразитни шумове, които обаче не се чуват.

Оптиките (лазера и лещата) на всички плеъри са еднакви, тоест има 3-4 основни разновидности с по няколко различни модела корпуси

3. Кабели и чинчове - нямат абсолютно никакво значение! От 3 лева метъра и от 300 лева метъра (има и такива) все едно и също, като винаги има шанс този от 300 лева да свири по-зле от този за 3 лева!!!
Миналата година в Канада беше заловена група измамници на аудиофили, която се занимавала с преопаковане на долнокачествени китайски чинчове струващи стотинки и продажбата им на баснословни цени... До залавянето на престъпниците, аудиофилите са чували разликата между "скъпите" и нормалните чинчове, след това вече не чуват разлика...
Това, което може да се случи на едни чинчове е да остареят с времето и медта на проводниците им да се окисли или да си ги купите вече "втасали" от стоене - тогава действително не свирят добре, защото както знаем електрическият ток върви по повърхността на проводника

- тоест избирайте си чинчове с хубава изолация и позлатени накрайници. - това е по желание!
- Препоръката за кабелите между озвучителните тела и усилвателя е следната:
Кабелите имат следните три характеристики:
а. съпротивление
б. индуктивност (като бобина - а бобините имат високо съпротивление на високи честоти)
в. капацитет (като кондензатор - кондензатора има високо съпротивление за ниски честоти и може да пулсира)
Тези характеристики на кабелите за колоните са напълно незначителни и нищожни!
Единствената характеристика на кабелите, която наистина е от значение за кабелите е тяхното съпротивление! Колкото е по-дебел кабела, толкова е по-ниско съпротивлението му за метър.
Проблема идва от там, че колоните имат съпротивление от най-много 8 ома в общия случай, ако кабела има съпротивление 0.8 ома това са 10% от съпротивлението на говорителя/колоната... от гледна точка на звука това означава 5 или повече процента ограничение на максималната мощност. По-лошото е че съпротивлението на кабела влошава много дампинг фактора на усилвателя, а не винаги това е желано. От гледна точка на 8 омова колона изходното съпротивление на усилвател с дампинг фактор 90 за 8 ома е 0.088 ома...
Ако кабела има съпротивление 0.5 ома, това означава, че общото съпротивление в изхода, което вижда колоната вече е 0.588 ома, а това означава 8/0.588=дампинг фактор 13.6, което вече е малко... - повече изкривявания и по-малък контрол.
Затова и по-нагоре казахме, че практически дампинг фактора на усилвателя е безразличен. Колкото и да му е ниско съпротивлението в изхода, съпротивлението на кабелите винаги ще е по-високо и те ще обуславят общия дампинг фактор.
Затова и аудиофилите по емпиричен път са стигнали до извода, че медните кабели са добри за ниските честоти, докато сребърните са добри за високите.
Кабела с по-високо съпротивление намалява контрола особено върху мембраната на нискочестотния говорител и баса се размазва, което води до впечатление за по-силен бас...
Кабели от мед със сечение от 3-4 квадратни милиметра е напълно достатъчен за дължини до 5 метра!
Повечето качествени колони имат предписание в упътването за оптимална дебелина на кабелите.
4. Колони - най-трудната и важна част - следва продължение...