Здравей Гост

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Toshko

*
  • 3229
    • Профил
Първата тема в раздела ще бъде посветена на нещо все още екзотично по нашите географски ширини

Акустично оформление тип Акустичен Екран още познато като Оупън Бафъл (ОБ) или само Бафъл (англ. Open Baffle)

Харесах си проект от тук: http://www.quarter-wave.com/ и по-точно този: http://www.quarter-wave.com/Project08/Passive_Crossover.pdf

Хубавото на проекта, е че е готов и само трябва да се изпълни. Автора на проекта дори е създал програма с която се определя положението на говорителя върху горния екран - в случай че не използваш препоръчаните от него говорители... Упътването http://www.tolvan.com/edge/help.htm И самата програма http://www.tolvan.com/edge/

Програмата за смятане на филтри е от тук: http://www.constructor.bg/mk/ - избирате менюто "Софтуер" петата програма отгоре надолу. - аз така и така съм възпитаник от малък на ДОСО, а там продуктите на млад техник бяха особено силно застъпени  ;D - Съветвам ви да разгледате много внимателно електронния магазин на Млад Конструктор!!!

Поръчах нискочестотните и огромните индуктивности от щатите, защото тук просто никой не е чувал за такива говорители и елементи за цивилна употреба  ;D

Днес сутринта взех басовите говорители   - наистина 18 инча изглеждат впечатляващо и се надявам да свирят пак така.

Системата ще е с Голдууд 18 инчови баси, 8 инчови широколентови на Радо (Аудиомастер - един от многото некадърници, които си въобразяват, че могат да правят широколентови високоговорители!) и лентови високочестотни на Професор Вълчев (най-добрия производител на лентови високочестотни може би в света!!!).

Всички филтри ще са от втори ред

Филтъра на баса е настроен на 100 херца (13 мх. и 150 мф)

Филтъра на широколентовия е настроен на около 200-250 херца (5.5 мх. и 40-50 мф. - според зависи) + атенюация между 3 и 6 дб с резистори пред филтъра - според зависи - взел съм много за да експериментирам.

Филтъра на лентовите високочестотни е настроен на около 12 кхц. (1.17 мф. и 0.17 мх.) също може да го намаля 1-2 децибела с резистори

Взел съм 0,04 мф дискови кондензатори за шунтиране на другите кондензатори, също така съм взел 0,1 мф за да догодя 1.17 мф а може и 1.34 мф. - още не знам.

Дупка между баса и широколентовия няма да има, защото на 100 херца баса с този филтър е 89-91 дб, а самият говорител от там качва много чувствителност и в комбинация с чудовищните стойности на филтъра държи до 200 херца средно ниво 89-91 дб. и започва да пада...

Ето малко снимки  

(отбележете си, че фазовият палец на широколентовия говорител (т.е. средата) е правен от мен на струг и го уцелих от първия път  ;D)

п.п. ако ви се струва, че съм якакъв гений... - грешите! - поне по отношение на аудиото  ;) - просто съм информиран  ;D... гадното в цялата работа, е че повечето "специалисти" използват същите ресурси и източници на информация като мен  :o - обаче ще ви вземат парите като за хай-енд... например за тоя бафъл спокойно могат да ви одерат кожата много безобразно!
Re:Озвучителни Тела с Акустично оформление Екран (ОБ)
« Отговор #1 -: Април 14, 2010, 12:08:08 00:08 »
Проекта изглежда интересен! Дано излезе нещо добро!

Тошко, споменаваш че някой набеден специалист би ни одрал кожата за тези колони... ако не е тайна, можеш ли да споделиш колко струват частите?
Също така смятам, че си направил добре, че си се снабдил с индуктивности за лоу пас филтъра, но също така ми се струва, че ще береш ядове с тези стойности на хай-пас филтъра на широколентовия, стойността е много голяма заради ниския срез и предвиждам едни 500 грама мед как си отиват за всяка индуктивност...

Евала за ентусиазма!

Неактивен Toshko

*
  • 3229
    • Профил
« Отговор #2 -: Април 14, 2010, 12:36:37 00:36 »
И аз се надявам да свирнат хубаво!

Цените са доста прилични да не кажа ниски, единственото оскпяване е транспорта от щатите 166 долара заедно със застраховката и митните сборове и ДДС в размер на 58 лева + 12 лева пощенска такса за нашите пощи.

Нискочестотни - 2Х69 до 85 долара - цената непрекъснато варира, като февруари месец имаше разпродажба и струваха 45 долара!!! Докато се наканя станаха 84 долара, колкото ги и платих.

Широколентови (в тази система изпълняват ролята на средночестотен с много голям обхват) - купих ги втора ръка, но не употребявани за 60 лева двата  ;D по принцип производителя им е скъпчия и спокойно може да ви поиска сума от сорта на 400-500 лева за двата, като се отчете, че това не са му топ моделите, а едно стъпало по-ниско... и слава богу, защото топ моделите му са за лампови усилватели и са с максимална мощност 7-12 вата... моите са 30 вата...
+ към тази цена от 60 лева трябва да добавя и символичните 10 лева за изработването на фазови палци при чичо Мишо

Високочестотни - Професор Вълчев ги продава по около 70 лева бройката, което е невероятно ниска цена за тези говорители!!! Първите говорители способни да се сравняват с тях са за поне 300 евро, а равни или аналогични нямат в ценовия диапазон под 2000 лева!!!

Части за филтъра

Двете огромни индуктивности по 13 микро херни струват по 42 долара, но ги купих от разпродажба за по 22, освен това не ми ги обмитиха, защото помислиха, че са принадлежност на говорителите  ;D

Всички останали части струват 85 лева, като малките кондензатори струват стотинки единия, 18-те руски кондензатора са с метализиран полипропиленов филм - биполярни не електролитни (аудиофилски) и са по 2.50 лв, резисторите са по над 50 стотинки бройката, двете индуктивности по 0.17 мх са по 2.50 лева...

Общо всичко излиза 595 лева.... без тъпата доставка на 2Х7.3 кг. от щатите и тъпото мито (тоест ако някой ви донесе нискочестотните)

Доставката е още 166Х1.4=232 лева , митото и пощенската такса са точно 70 лева :'( значи общо 897 лева по цени буквално на едро само на компонентите, защото ще ги сглобя сам, при това това е цена без дървото и лепилото и със широколентови купени за без пари...

Направете сметка ако трябва някой да ви ги направи без да ви скубе, че трябва да ви вземе частите Х2 + труд поне 300 лева, тоест над 2500... но понеже няма да се намерят нито едни колони за 2500, които да свирят по-добре... както и нито едни колони за 5000 ако трябва да сме точни.... и като познавам какво се случва на пазара на аудио в България и като знам, че наскоро на един приятел му взеха 3000+ за безобразни ментета с кутии от китайски колони за 200 лева и говорители за още 350, просто ми се струва, че за под 4-5000 от майстор тия колони човек не може да ги пипне... не ми се разсъждава колко точно могат да оскубят някой за такъв звук...
Но от тази гледна точка е вярно правилото: Или сам правиш с фантазия или по изпитан модел или купуваш от магазина!

Поздрави!

Неактивен ton4o

*
  • *
  • 37
    • Профил
« Отговор #3 -: Април 14, 2010, 12:41:25 00:41 »
Хубави са всички тези проекти, но за съжаление докато не накупиш всичко и сглобиш, не можеш да разбереш в действителност, колко са хубави. Тошко сглоби ги, пусни ги да свирят и дай сравнение с подобни колони, но готови като качество на звука и крайна цена, Защото това, което чета е бюджет около 1000 лева с много обиколки(чакане, търсене на компоненти, труд и т.н) и с неясен краен резултат. Някой, някъде написал проект и пише, как това свири. Това не е като да си купиш нещо по каталог с параметри от гарантиран производител на сляпо и да поемеш риска, щото си чувал други неща на същия производител и му гласуваш доверие. Аз лично и готови колони не бих купил/поръчал без да съм ги чул. Това, че един говорител е добър сам по-себе си, нищо не значи.

Филтъра сам ли, ще го събираш или ще го дадеш на фирма от рода на "спойка" ли беше, да ти го налепят.
« Последна редакция: Април 28, 2010, 04:56:52 16:56 от Toshko »
Любимата ми тема: http://penkiller.com/index.php/topic,149.0.html

Неактивен ton4o

*
  • *
  • 37
    • Профил
« Отговор #4 -: Април 14, 2010, 12:49:54 00:49 »
А и още нещо, ако искате да правите сериозен форум по темата, неща от рода "познавам едни хора, те познават едни хора, на които им поръчах да ми пратят едни неща на цени на едро" е несериозно.
Всеки компонент от къде е поръчан, каква му е реалната достъпна/доставна цена и т.н.
Щото иначе раздела трябва да се казва - "Бутикови, направи си сам, ама не за всеки на тези цени"

Аз за пръв път чувам за професор В..., кой е той, с какво е известен, къде продава, къде може да се чуят неща, които продава и т.н.

Добавено:

A чичо Мишо, пък кой е, някой ваш роднина или .... Преди да заплашвате с бан разни потребители, бъдете изчерпателни.
« Последна редакция: Април 14, 2010, 12:56:08 00:56 от ton4o »

Неактивен Toshko

*
  • 3229
    • Профил
« Отговор #5 -: Април 14, 2010, 01:08:07 01:08 »
Хубави са всички тези проекти, но за съжаление докато не накупиш всичко и сглобиш, не можеш да разбереш в действителност, колко са хубави. Тошко сглоби ги, пусни ги да свирят и дай сравнение с подобни колони, но готови като качество на звука и крайна цена, Защото това, което чета е бюджет около 1000 лева с много обиколки(чакане, търсене на компоненти, труд и т.н) и с неясен краен резултат. Някой, някъде написал проект и пише, как това свири. Това не е като да си купиш нещо по каталог с параметри от гарантиран производител на сляпо и да поемеш риска, щото си чувал други неща на същия производител и му гласуваш доверие. Аз лично и готови колони не бих купил/поръчал без да съм ги чул. Това, че един говорител е добър сам по-себе си, нищо не значи.

Филтъра сам ли, ще го събираш или ще го дадеш на фирма от рода на "спойка" ли беше, да ти го налепят.

Тончо, точно затова съм избрал проект, който е проверен и със сигурен резултат! Мартин Кинг - автора на проекта е със статут на национален герой в DIY обществото в щатите!!! Ето връзка към тема в която се обсъждат именно озвучителните тела, които аз ще правя: http://www.diyaudio.com/forums/full-range/131590-mjk-s-jordan-jx92s-ob-goldwood-gw-1858-woofer-h-frame.html
Разгледай и сайтя му - човека е учен в истинския смисъл на думата и е математик и физик освен това...

Извън българското интернет пространство има много форуми в които може да се намери информация за проверени конструкции и концепции и авторите им за разлика от нашите тука форумни деятели споделят реално конструкцията, схемите и чертежите... за да могат по-грамотните да преценят дали е за тях, а останалите директно да копират!

При озвучителните тела работата с цената е много дебела! Докато полупроводниковата техника е адски напреднала и унифицирана и предлага високо качество на разумна цена, то работата с говорителите и колоните е много тегава!!! Просто едни свирещи колони струват от 2.5-3 хиляди евро нагоре! Затова на запад DIY е страшно разпространено! Тук за съжаление още сме много бедни дори са читаво DIY, защото един комплект хубави широколентови марка Фостекс струва от 200-300 лева нагоре, а трябват и материали и т.н. и така всичко се изкривява адски много!!!

Има и попадения с колоните, като марката Таной например - те също са скъпа марка, но са направили цяла линия колони от среден клас с която да тормозят конкуренцията при цените от 500 до 1500 лева... Има и други такива, но трябва да се търси и да се слуша и да се пита!

Имаме вече първи кандидат за бан! Е те точно заради такива мнения по другите форуми поисках да направим форума!!!

Давам срок на потребителя да си оправи мнението до утре, след което ще го изтрия (мнението това)!

:) Обещавам повече, да не правя така. Просто изразих мнение. Щото в едни други форуми четох за едни пак така hand made усилвателчета с цена с много нули. Та реших и тука да не сте привърженици на "Марковото не струва".

Пак сори, ще внимавам как се изразявам занапред, да не засегна някой админ, както се случва по другите форуми :)

Усилвател къстъм дизайн няма смисъл да се купува, защото е безсмислено  ;D :D ;D има много голям пазар втора ръка, има доста избор при цените до 1000 лева за нова техника... Има Ямахи, Пионери, дори Харман Кардан (имиджова марка...), Денон, Маранц и както ли не...

От всичко различно от колоните единственото за което трябва да се внимава повече е усилвателя/ресивъра и то трябва да се внимава малко, но внимателно  ;) трябва да се избере възможно по-мощна машина за да има резерв от мощност за пикове при ниско средно ниво... (100 ватов усилвател може да се слуша без компромис до около 5-7.5, най-много 10 вата... просто 6 децибела пик означава десетократна мощност спрямо общото средно ниво... 50 ватов усилвател може да се слуша на около 3 вата средно ниво... и тогава гледайте да сте с по-чувствителни колони  ;))

Неактивен jommy

*
  • 47
    • Профил
« Отговор #6 -: Април 14, 2010, 02:07:01 02:07 »
WoW Получила се е готина тема....Браво на Тошко
Една забележка ще си позволя: Да давамв повече инфо тук и след това да цитираме източника на информация, че и мен ме мързи да обикалям да чета. И къф по дяволите е тоя ключ за откриване на сайтове ;) :D

Неактивен Toshko

*
  • 3229
    • Профил
« Отговор #7 -: Април 22, 2010, 05:24:43 17:24 »
Колоните са готови.

Свирят много добре.

Имам сериозни проблеми с филтрите.

За сметка на това направих много готин дизайн на топологията на филтрите.

Прилагам снимки.

Поздрави.

Неактивен ton4o

*
  • *
  • 37
    • Профил
Супер са станали. Сега и малко визиика, ако им докараш. Едно лакиране, една мрежичка отпред, ще станат слънце. Мрежичка долу на баса, а горе ако се направи една повдигната рамка, което да държи само мрежа мисля, че ще изглеждат като купешки :)

Неактивен Toshko

*
  • 3229
    • Профил
Между другото, от известно време разкарах тия големите горни бафъли със широколентовите гаражно производство, защото така и не можах да ги накарам да засвирят като хората! Оказа се че говорителите (широколентовите) не стават за нищо!

Вместо това взех, че проектирах с EDGE изцало мой дизайн на оупън бафъл надстройката за среди и високи + филтър мой дизайн, като използвах интернет калкулатори за стойности... е както и огромният си опит  :D :D :D - т.е. на око  :D :D :D
Нещата се навързаха в момента в който осъзнах, че EDGE не симулира пода. Бафъла в EDGE си виси във въздуха и програмата дава предсказан честотен отговор за идеален говорител поставен на акустичен екран висящ във въздуха.
Викам си на акъла, ма що не взема да окача екрана във въздуха, че поне предсказанието да е идеално вярно?!? И го направих  ;D Предсказанието се оказа идеално вярно  ;D А звука се оказа идеално отворен и обемен  ;D
Забележка: Не забравяйте да щракнете в квадратчето "open baffle" на EDGE, щатото ако забравите, програмата симулира обикновен лицев панел на колона с кутия!

Средите са Фейн Соверен 6-100 - струват около 50-60 лева едната и ги имах под ръка, високите отново са на професор Вълчев. (имам два чифта лентови високочестотни на пофесора - те са моята гордост!  ;D)

Филтъра е първи ред отдолу за средата и трети ред за високочестотния. Честотата на срез е около 8-10 килохерца.
Средночестотния е оставен без филтър отгоре, защото има естествен и плавен завал от около и даже над 12 децибела на октава след около 7 килохерца. Реално фейна достига 10 килохерца на около -10 децибела.

Също така тапицирах едната колона с изкуствена кожа и корк и съм много доволен от резултата! Малко се заиграх с надстройката и сега говорителите са на нула с лицето на бафъла (т.н. flush mount за любителите на чуждици) - използвал съм 3 слоя 3мм корк за да го постигна със средата и два слоя за високочестотния с плавен преход между тях.

Звука няма как да ме радва повече! Могъщ и реалистичен звук с истински детайлен и ясен нисък, дълбок или там още както искате го наричайте бас!

Надстройките нарочно ги проектирах да могат да се накланят назад свободно (стоят както ги оставиш) - така + възможността да ги мърдам напред-назад върху Н-рамката на баса мога да постигам добър стерео ефект и добро сфазиране независимо къде седи слушателя и дали ще слуша прав или седнал.

Между другото докато правех тапицирането на новите надстройки ми дойде една идея - да оставя две кухини от двете страни на средата - така си мислех, че ще постигна подобряване във възпроизвеждането на соло барабан.
И между другото успях. Така ги натамъних, че при почукване с пръст издават звук подобен на соло барабан  :D - колко е аудиофилско не знам, но със сигурност възпроизвеждането на соло барабан се подобри.

+ на схемата на филтъра не е показано, че има зобел верига за изравняване на импеданса на средата. Без него Л-пада за подтискане на нивото не действа особено много...

Прилагам снимки.

Поздрави!
« Отговор #10 -: Март 11, 2011, 08:38:09 20:38 »
Могъщ и реалистичен звук с истински детайлен и ясен нисък, дълбок или там още както искате го наричайте бас!

Това е супер, особено щом не са с размерите на хладилник  :) На една-две снимки виждам че колоните са доста далеч от всякакви стени и предполагам че това оказва влияние на басите. А и стаята ти никак не е малка. Как се чуват басите ако колоните ти са на най-много 30-40 сантиметра от стената зад тях? Носил ли си ги в някоя малка стая да чуеш как се държат там? Като казвам малка, имам предвид всекидневна в панелка. Ще е интересно да разкажеш малко по подробно.

Неактивен Toshko

*
  • 3229
    • Профил
« Отговор #11 -: Март 13, 2011, 12:04:25 12:04 »
За съжаление не съм ги носил в хол на панелен апартамент.

Обаче, в едното от двете помещения в които съм ги слушал има обособено пространство приблизително 3 на 4 метра - почти като хол на панелка 3.5х4.5/4.7 - разликата, е че като стоиш по оста на дългата страна и гледаш колоните, дясната стена започва до дясната колона, но свършва след около 1.5м и надясно започна голямото помещение.

Така сложени отзад имаха по 30-40 см, а отстрани по малко повече.

Пак звучаха добре, баса става малко по-дървен и се губят най-ниските честоти, примерно 30 херца стават на -4 дб а около 20 херца нищо не се чува  :D - не се шегувам, настина слизат ужасно ниско! На средите и високите това разположение не влияе, да не кажа, че стават по-триизмерни. Задните отражения малко омазват стереото.

Колоните въпреки всичко не са малки. Чел съм в американския форум, че ги слагат по разни мази и други подобни и пак звучат добре, но само когато помещението е специално предназначено за това. Тоест има апаратура, колони и едно кресло.
« Отговор #12 -: Март 14, 2011, 08:21:07 20:21 »
Да, сигурно наистина слизат доста ниско, все пак това не е 6 инчово говорителче  ;D ;D Поогледах в нета за този проект, но общо общо взето не видях някой да препоръчва да се облицоват вътрешнитете стени на обособения обем пред говорителя, било то с мек корк или с някаква вата/филц. Слагал ли си някакъв поглъщащ материал да пробваш дали подобрява звука? Също така пробвал ли си дали няма да изцедиш още няколко херца надолу ако удължиш задните "крила" още малко. Там явно всеки сантиметър е от значение, щом като говорителите дават толкова нисък бас при толкова малки стени.

Неактивен Toshko

*
  • 3229
    • Профил
« Отговор #13 -: Март 14, 2011, 10:13:44 22:13 »
Моите са доста стегнати, но принципно за други ОБ системи препоръчват т.н. акустично одеало за баса.
Ако отвориш старо радио, ще видиш, че говорителите са облечени с едни платнени кесийки отзад. - Това е чисто и просто съпротивление с което се контролира движението на мембраната.

Колкото до ниските честоти. Н-рамката (H-frame), както и ОБ по принцип имат диаграма на насоченост с форма на числото 8  ;)
Ако прочетеш внимателно всичко по темата на сайта на Мартинг Кинг, ще разбереш, че увеличаването на дълбочината води до смъкване на четвърт вълновия резонанс към по-ниска честота. Тоест повдигането на Н-рамката ще се приближи към точката на филтриране на филтъра на баса, което ще доведе до неприятни аномалии. - Не чети в интернет! Чети Мартин Кинг!  ;)
13мх и 150-мф са около 100 херца за конкретния говорител. Понеже повдигането е малко по-нагоре и е със стръмност 12 дб/октава, а филтъра също е със стръмност 12 дб/октава, общия отговор на системата е линеен до 200-250 херца спрямо нивото на 100 херца  ;)

Ако прочетеш внимателно, ще видиш и че Мартин Кинг е казал, че повече бас може да се получи не с увеличаване на дълбочината от 16 инча (~40см) а с разширяване на отвора. Аз естествено вместо 50 см външни размери при 14мм дебелина на материала, направих 51х51 см вътрешни размери при дебелина на материала 21мм... Което ми позволява да слагам корк за декорация отвътре и пак площа на отвора да е по-голяма от оригинала.  ;)
И не е повече бас като звуково налягане, а е по-нисък бас.
Пред и зад говорителя има около 115 грама въздух (98л), от които около 60% успяват да се "закачат" за мембраната и да свалят резонансната честота от 30 херца на 24 херца  ;)

Корка няма никаква друга функция освен естетика! Това им е хубавото на тия колони, че не страдат от резонанси, стоящи вълни и тем подобни, само са големи и грозни (на мен ми харесват) и изискват повече място.

Мисля си за декоративни мрежи отпред и отзад, ама още не съм сигурен точно какви. Даже не мрежи, а плат. Може да сложа и плат на гърба на горната ОБ, но това ще е след като отделя филтъра в отделна кутия.

Поздрави!
« Отговор #14 -: Март 15, 2011, 09:13:13 21:13 »
Малко ми куца теоретичната част в аудиото и сега тепърва се уча, но до колкото разбрах от сайта на Кинг, дължината на крилата нарочно е малка за да "избута" резонанса нагоре. Обаче бас говорителя е филтриран сравнително високо и на честотата, където е резонанса, говорителя е няма и 10дБ по надолу, което май значи че пак малко или много ще се чува този резонанс. Може би ако се скъсят още съвсем малко стените, така че пика да дойде над 300Хз може би ще е по-добре. Аз мога да направя една проба като си купя един Visaton BGS 40 и му направя подобна рамка с демонтируеми допълнителни панелчета за да видя какво ще стане на практика, че вече ми омръзна да слушам на 20 сантиметров бас. Ако жената не ме изгони от нас, скоро ще изтупам едни 15 инчови монстъри на средата на хола  ;D
Междудругото днес намерих две вехти говорителчета от един стар телевизор и реших да ги пусна да свирят във въздуха от любопитство - баси саунда извадиха!!  :o :o