Здравей Гост

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Мерак за домашна аудио система
« -: Февруари 05, 2012, 09:51:12 09:51 »
Здравейте всички :)
Попаднах на този форум без да искам, но виждам, че мога да питам смело тук. Няма да коментирам другите форуми
дето наистина си е за страх да се питата неща които не са DIY.
Та, на въпроса. Имам си детска мечта да си събера Hi-Fi домашна системка. Не искам да проследявам
посоката на звука по кабели и съпротивления-не разбирам!!! Просто искам като застана в къщи да чувам и китари
и вокали и всичко. Пак ще повторя-Не разбирам от техника, нито от ватове, нито от херци, мерци.
Но пък знам когато един звук е хубав. Музика слушам хаус -пошлекичък, чилаоут, поп, ретро, хардрок, метъл по-раядко.Чалга-никаква!!! Та помещението което имам на разположение е панелен хол 17кв.м. обзаведен тип
ранен СОЦ. Мокет, секция с книги(без стъклария), диван, футьоили и джам PVC дограма.
Та един от първите ми въпроси е от къде се започва- ОТ или усилвателя. Малко въпрос тип: Кое е първо, яйцето или
кокошката ;) Музиката ще си я слушам като за начало от ПС, а в последствие тунер и СД, също и дек.
Другата ми дилема е ОТ нови ли да бъдат, или пък сътворени на местна почва. Имах предложения за наистина безумно цифри( не знам, може би да си заслужават) от местни производители. Скромен бюджет като за ОТ и усилвател-2000-3000лв. като за начало.
Та това са ми питаниците ЗАСЕГА. Ще съм благодарен за всеки един съвет !!!

Поздрави :)

Неактивен Toshko

*
  • 4256
    • Профил
Re:Мерак за домашна аудио система
« Отговор #1 -: Февруари 05, 2012, 12:31:23 12:31 »
Ще бъдеш уреден с хубаво озвучаване!  ;D

Първо бюджета ти е много голям! Няма за какво да похарчиш толкова пари! За сметка на това има кой до ти ги похарчи, но без да ти каже мерси!

Първото нещо, което трябва да решиш е концепцията. Също имай предвид, че колоните са компонента с над 90% тежест в системата, второто най-важно нещо е записа и електрониката я има 1% тежест, я не! Казва ти го човек с 10 чифта колони, който има 18 вата Пионер 1974 и монстър Ямаха 1000 вата и всичко помежду ;) с плеърите пак съм така ;) имам Техникс 1200 с доза за 200 долара, Ямаха ЦДХ 993 от горния край и Сони 2-ра серия за 40 лева на старо... Та, забрави за изгъзици и електрониката! ;)

Пътищата са няколко, ленти ВЛД-13 примерно, отдолу широколентов и бас, другия вариант е компресионен драйвер или коаксиален (двоен) компресионен драйвер и бас, или пък двулентова система с 8-10 инча и хубав ВЧ.

Трябва да знаеш, че в момента, цената няма нищо общо с качеството на звука! Няма зависимост, звука идва с това колко си информиран, с дизайна и с обоснованото изпълнение!

В момента разработвам евтина и ужасно много свиреща система с 2х 09360, 0822 и ВЛД-13.. цена на говорителите за двете колони под 200 лева ;) и нещото като е свирещо, ако искаш и 5 бона можеш да похарчиш, пак няма да го надсвириш ;)
Не съм от хората, които се дърпат като им правят подаръци ;)
0822 са изключително боклучиви на вид говорители за 8 лева, които свирят като по конец между 200 херца и 12 килохерца с един единствен тесен пик от ~5 дб на ~6 килохерца... Мериха ми ги с микрофон в лаборатория ;)

Направи две рисунки на пейнт с мебелите в стаята и една поглед към стената на която ще са колоните. Да видим колко големи и какви да бъдат.

Поздрави!

Неактивен Toshko

*
  • 4256
    • Профил
« Отговор #2 -: Февруари 05, 2012, 02:05:52 14:05 »
Между другото, ако ти се дават много пари... ето нещо, което си заслужава:
http://www.studitech.ru/resque/manuals/volt/Volt_DVC251-7.pdf

110 литра, фазоинвертор 100Х490мм -3 дб на 18 херца... - Мечта! Стига да има къде да побереш 110 литрови колони.
80 литра, фазоинвертор 100Х400мм и -3 на 25 херца, също е образцово  ;)

Струват по ~320 евро бройката и са без мито и ДДС, защото са с произход от ЕС  ;) И като гледам каква АЧХ имат, отгоре се комбинират идеално с едни коаксиални BMS (500 лв/бр), които ще имат някакъв бая голям L-Pad (резистори смъкващи чувствителността) и резултата ще е такава система, каквато никой няма  ;) Басове, филтри, компресионни драйвери и хорни за компресионните ще ти излязат към 2.500-2.600 лева, кутий, това-онова, тамън 3.000 и получаваш истинска система 20-20 с много ниски изкривявания, относително компактна и с много голяма динамика  ;)

Тоест има и скъпа алтернатива, която си заслужава  ;)

Другото относително скъпо нещо, което си заслужава е http://www.aespeakers.com/ обаче е много разправия с доставката от щатите и имаш транспорт, мито и ДДС. Освен това изискват по-големи кутий.

Но въпреки всичко те съветвам да започнеш с Благоевград, хем евтино да не те е яд, хем свири така че ти пълни душата ;)

Поздрави!
« Отговор #3 -: Февруари 05, 2012, 10:42:24 22:42 »
Благодаря за бързия отговор :)
Но както казах аз не разбирам от техника. Искам просто да разбера кой е по-добрия вариант за
озвучаване. ОК, първи ще са колоните. Но какви да бъдат? Някакви подбрани съобразно помещението ми и
закупени от магазин или домашно направени, та било то Визатон, Благоевград или др. Само, че аз не разбирам
и няма как да си ги сътворя сам, колкото да имам желание.
Благодаря за търпението с мен, Поздрави :)

Неактивен Toshko

*
  • 4256
    • Профил
« Отговор #4 -: Февруари 06, 2012, 12:15:09 00:15 »
Тогава стерео усилвател Ямаха с радио RX-497 или по-голям и колони Таной от магазина.
Или Сървин Вега VE-5M ако още се намират + суб.
Ямахата е около 700 лева, колоните са около 200 лева чифта, малки са и свирят прекрасно, но имат нужда от суб.
Трябва да се провери в Динакорд и Технополис дали още ги има.

На Визатон всичко свири много хубаво, но ми се виждат малко скъпи, особено трилентовите системи. Вальо от Визатон е изключително любезен и компетентен, отиди и се консултирай с него. Примерно чифт широколентови B200, свирят много финно и хубаво, кутийте са им прости, даже могат да ти ги направят и имат коригиращи вериги с по два елемента... Само дето струват по 300 лева.

Виж също и Визатон Фонтана, но не съм ги чувал и не гарантирам, че имат хубави ниски.

Друго не се сещам така, виж ако имаш някой по-сръчен приятел ще ми е много по-лесно.

Имай предвид, че си в най-опасния ценови клас! Нито за скъпи играчки, а повече от класът с най-голяма конкуренция ;) тамън да те излъжат с лампи и някакви садрани широколентови навряни в нещо като цинкова кофа :)))

Провери кой модел е новия на Таной Сенсайс DC-2

Втора ръка ако си намериш Тошиба или Сансуй с бас 10 или повече инча направо вземай!

Задължително питай преди да купиш нещо! :)

Поздрави!
« Отговор #5 -: Февруари 06, 2012, 08:58:03 20:58 »
Ето това ми хваща окото на първо време:
http://www.acoustic-energy.co.uk/Default.aspx?pagename=Neo-3-loudspeaker
или пък това:
http://dls.se/en/home/prod.html?produkt=en_829
Ще се поразходя да намеря някъде да ги чуя, но ще съм благодарен и на твойто мнение :0
Благодаря

Неактивен Toshko

*
  • 4256
    • Профил
« Отговор #6 -: Февруари 06, 2012, 10:43:11 22:43 »
Ни едното, ни другото ми хващат окото.
Имай предвид, че съм предубеден към куполни високочестотни, малки нискочестотни и колони с повече фасон отколкото части.

Ето ти насоки какво да гледаш:

- ако има куполен ВЧ, задължително разделителната честота между него и предишния говорител трябва да бъде над 3 килохерца;
- 13 сантиметра бас, не е бас!;
- два 13 сантиметрови баса са също толкова не басови, колкото и един!;
- куполен високочестотен, ако ще и над 3 килохерца да е пуснат, пак си остава куполен високочестотен... - нищо и половина, стават за супер туитър (над 12.5 килохерца), но не и за възпроизвеждане на музика!
- когато купуваш нещо малко над цената на ширпотребите, гледай характеристиките му да са по-добри от на ширпотребите... и най-вече не купувай нищо малко по-скъпо от ширпотреба, ако единствената разлика, е че е от слабо известна марка или пък фурнира!  ;)
- задължително направи прослушване на всички набелязани колони!
Прослушването е хубаво да се прави с непознати записи, но не с тестовите дискове на продавачите! Вземи от приятел музика за която твърди, че е хубава и харесва, но ти не познаваш  ;) Колоните на които ти хареса са твоите!  ;)
Изслушай няколко парчета на спокойствие и относително високи нива, ако накрая си раздразнен, това не са твоите колони! Поискай да ти пуснат радио  ;) Фокус (103.6), Джаз ФМ (104), Хоризонт и Христо Ботев са с хубав сигнал и хубав звук...
- Имай предвид, че нито едни колони няма да звучат по същия начин у вас!!!
- Не се опитвай да си купиш страхотни колони от първия път! Купи си приятни и евтини колони!
- По възможност си вземи малки колони или т.н. сателити, така ще можеш да им намериш подходящо място в помещението  ;)
- Ако имаш намерение да правиш домашно кино, си купи 4 еднакви малки колони, център, суб и ресивър 5.1;
- Ресивър си купи каквато транзисторна Ямаха има за около или под 1.000 лева, ако има такава... май има... Ще можеш да превключваш между Стерео, 5.1 и стерео със суб.
- Субовете за ефекти не стават за музика, обикновенно, какъвто и музикален сигнал да им подаваш, те бучат по един и същи начин, орган, бас китара, бас барабан... БУУУУУУ-то е едно и също  :D :D :D
+ за сметка на това суб се прави много лесно с подходящия говорител, просто си поръчваш една 15-ка от щатите, излиза ти ~300 долара с доставката, митото и ДДС-то, слагаш я в една затворена ~100 литрова кутия, слагаш кутията където си искаш и я използваш за поставка на нещо... в този случай, ще трябва да търсиш ресивър с директен изход за суб (повечето имат само изход за сигнал и всички субове за ефекти имат вграден усилвател, скъпи са и не свирят)
- Ако не знаеш какво да правиш си купуваш Таной, ако са ти скъпи си купуваш един от двата малки модела на Сървин Вега VЕ-5М или VЕ-8F, не за друго, а защото по-големите не свирят...

Ето ти моите предложения:
За стерео:
Усилвател с вградено радио: http://www.technomarket.bg/products/09023650/yamaha-rx-497tml
Характеристики: http://europe.yamaha.com/en/products/audio-visual/hifi-components/stereo-receivers/rx-497__g/?mode=model

По-скъп усилвател с вградено радио (нарича се ресивър): http://www.technomarket.bg/products/09098624/yamaha-r-s700-bl
Технически характеристики: http://europe.yamaha.com/en/products/audio-visual/hifi-components/stereo-receivers/r-s700__g/?mode=model

Колони: http://www.technopolis.bg/b2c/details/51172/P11070502/Kolona-TANNOY-REVOLUTION-DC6T-ESPRESSO
Цената би трябвало да е за чифт, ако не е ги забрави!

По-евтини колони, които свирят хубаво: http://www.technopolis.bg/b2c/details/55322/P11070502/Kolona-CERWIN-VE-8

Още по-евтини колони, които свирят хубаво, но се нуждаят от субуфер: http://www.technopolis.bg/b2c/details/55320/P11070502/Kolona-CERWIN-VE-5M
При тези колони има една особеност! Имат 2-3 версии за различните пазари, ти търсиш тези, които изглеждат като на прикачената снимка! Разликата е в капачката на басчето, трябва да е релефна и абсолютно същата като на моите... аз имам три чифта и съм подарил два на приятели  ;) познай защо  ;) :D :D :D

Добра и по-качествена алтернатива на малките веги е това: http://www.technopolis.bg/b2c/details/51169/P11070502/Kolona-TANNOY-REVOLUTION-DC4-ESPRESSO
Също и това: http://www.technopolis.bg/b2c/details/51171/P11070502/Kolona-TANNOY-REVOLUTION-DC6-ESPRESSO
И двата последни варианта се нуждаят от допълнителен субуфер! Не че няма да можеш да слушаш музика на тях и без такъв  ;)

Даже, така както разправяш, че не разбираш, най-добре ще е да си вземеш малките веги, гарантирам, че свирят прекрасно и могат да се слушат самостоятелно, а като за под 200 лева за чифт бих казал очудващо! Като им се нарадваш ги правиш задни/съраунд и си купуваш по-големи предни, още два сателита и суб или въобще правиш нещо с тях и не те е яд.

От домашно кино не разбирам и не се интересувам и даже ще се въздържа да ти давам съвет, още повече че не намирам ресивър с отделен канал за субуфер...
« Отговор #7 -: Февруари 07, 2012, 10:39:58 22:39 »
Та, благодаря отново за отделеното време и хубавите съвети.:)
Само, че мен ме тресна друга шайба. Тъй като няма да ме има в къщи от март до октомври и
аз взех, че си модернизира таратайката(колата) от към музика. Някак едва ли ще ми е комфортно
да знам, че имам хубава система за слушане в къщи да не мога да и се радвам. На есен с песен;),
кат се прибера тръгвам да слушам и да видим какво ще чуя;)
Благодаря още веднъж
Поздрави:)

Неактивен Toshko

*
  • 4256
    • Профил
« Отговор #8 -: Февруари 08, 2012, 09:01:27 09:01 »
Хахахах  :D :D :D
Ми правилно! Използвай времето за да почетеш по въпроса, въпреки че то с четене не става! Тогава слушай! От клубовете в София, единствените за които се сещам да имат хубаво озвучаване са София Лайв и Студио 5, като при кака Хилда високите са малко лабави по някаква причина.
И слушай системи на приятели.
Докато слушаш, може да питаш, ще се радвам да отговарям! Щото с това "нищо не разбирам" си просто перфектния клиент за педофи...., пардон! аудиофилите!
« Отговор #9 -: Февруари 08, 2012, 02:33:09 14:33 »
Оооо, за заведения нещата са съвсем други. Управлявам няколко заведения, но там темата е мнооого по-друга.:)

Неактивен Toshko

*
  • 4256
    • Профил
« Отговор #10 -: Февруари 08, 2012, 04:28:12 16:28 »
Не са чак толкова други  ;) ако се загледаш, ще видиш, че топ моделите домашни колони имат говорители с много сходни на професионалните характеристики.
Напоследък пък лентовите високочестотни прескочиха в PA (public address) озвучаването, а компресионните драйвери отдавна влязоха по къщите на хората  ;)

Единствената сериозна разлика извън това, че по клубовете няма хубаво стерео, е в баса.
Ако прочетеш тази тема http://penkiller.com/index.php/topic,43.0.html ще видиш, че има пряка връзка между звуковото налягане, честотата и необходимия изтласквам обем въздух, тоест необходимия ход на мембраната.
Ако искаш да имаш 20 херца със средно ниво 115-120 децибела в цялото помещение, сигурно целите стени ще трябва да са в говорители...
Затова сигналите под 40 херца се режат с 12 децибела на октава, а понякога и по-стръмно... така всичката мощност на усилвателя и всичкия ход на мембраната на баса се използват само за честоти при които биха произвели сериозно звуково налягане.
Повечето посетители никога не забелязват, че ниския бас всъщност е изрязан  ;)
Разлика действително има и тя е че диско нискочестотните имат по-висока резонансна честота (Fs), по-твърдо окачване (Cms) по-малки загуби в окачването (Qms) и по-нисък електрически качествен фактор (Qes) и по-нисък общ качествен фактор (Qts)...

Но колко да е различно... в дискотеката има DSP (т.н. процесор или Digital Signal Processor), всеки втори направи си сам запалянко вече използва поне би-ампинг и Behringer DCX... В дискотеката има миксиращ пулт... и аз имам, даже го използвам за грамофонен предусилвател... в дискотеката има 15-ки и 18-ки... и аз имам  ;D ;D ;D Има Фейн и Еминенс, аз също, както и целокупното население на diyaudio.com...

Следващото, което смятам да имам са компресионни драйвери BMS и Беринджър DCX.

А ако знаеш каква прекрасна система се получава с 15 инчов бас АЕ и компресионен драйвер с хубава хорна, разделени на около 1200 херца...  ;)
« Отговор #11 -: Април 17, 2012, 11:13:14 23:13 »
А, дали е удобно да попитам в таз мойта си темичка:
Та попаднаха ми нещо като подарък чивт Cerwin vega AT 10. Но малко са поразпаянтени кутиите и загнили.
Ползвани са за външна употреба 2 лета. Та, да попитам има ли смисъл да се реставрират и евентуално с
какъв усилвател бих могъл да им се радвам?
Благодаря передварително :)

Неактивен Toshko

*
  • 4256
    • Профил
« Отговор #12 -: Април 18, 2012, 09:24:17 09:24 »
Старите веги не са претенциозни към усилвателите, нарочно са направени с висока чувствителност и им стигат 5 до 20 вата за да вдигнат ама много шум! ;)
Тоест за тях усилвателя ще си го избираш по цена и дизайн ;) което е гот :)

Ето ти идеален повод за направи си сам.
Ако говорителите са в добро състояние, премери с рулетка размерите на всички плоскости на кутията и си направи нови кутий.

Ако басовете са пострадали, ще трябва са ги ремонтираш, това може да са само гънки, а може да трябва да се смени цялото окачване и да се пренавият ( спокойно! Не е скъпо.) В този случай, след ремонта параметрите на басовете ще се променят ;) тези, които ти ги ремонтират ще ти дадат новите параметри и по тях ще направиш нови кутии с обем, вата и настройка по новите параметри.

Най ценното на старите веги не е баса! ;) поне не и при 10 инчовите модели ;) средите и особено високите са страхотни! Много са живи и отчетливи!

Филтъра сигурно ще иска нови кондензатори, спокойно и те не са скъпи, даже никак.

Поздрави!
Re: Мерак за домашна аудио система
« Отговор #13 -: Август 19, 2018, 09:06:49 21:06 »
Тошко                                                                                                                                                                                                                                                                             успях да открия тези Cerwin Vega -Ve 5M в един сайт за продаване,но по снимките ,не мога да разбера дали са от тия с релефното изображение.Много бих искал да си ги купя,но се опасявам,да не са ''правилните''.Та въпроса ми е дали така, от пръв поглед,можеш да определиш да от готините колони са или не?Разбира се без никакъв ангажимент...Предварително благодаря!