Здравей Гост

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Toshko

*
  • 4922
    • Профил
Re: За Моторните Масла Стандартите и Вискозитетите
« Отговор #45 -: Март 20, 2019, 04:50:54 16:50 »
100% ПАО, мисля, че написах, нали е в позитивния списък на доказано синтетичните масла. То е за ГТР и го пише в ПДФ-а.
Х-макс и х-клийн са двете масла, които устискват над 8.000 в мотора на Тойотата. Поне 5-6 години не можех да уцеля такова.
Остава някой да пробва Яко RS, че все не стигам до него.
« Отговор #46 -: Март 20, 2019, 04:57:06 16:57 »
Може да звучи тъпо, и аз също не съм привърженик, и не си карам колите по този начин, но последната кола, която купих, е карана 10 години в Италия, и след това 10 години тук, САМО със 10-40 полусинтетика, вярно, сменяно на не повече от 10000 км. говорим за 2.0 турбо бензин 185 коне. Като я взех, малко след това реших да сменя биелни и основни лагери, защото стана на 240000км, и по книга дават ревизия на тия км. еми биелните наистина ги хванах точно на време за смяна, но основните бяха като нови, и в сервиза ми викаха че съм луд да ги сменям. Турбото го смених поради ъпгрейд, и луфт в лагера НЯМА, съвсем леко припушваше при спускане на много дълъг наклон без газ, заради тъпия сегмент на топлата част. Така че, може би наистина при нормално каране и редовна смяна, маслото не е чак такъв огромен фактор, разбира се ако производителя на двигателя е посочил че такова масло е допустимо за използване, и самото масло отговаря на посочените в изискването норми и спесификации.

Неактивен ivan93

*
  • 268
    • Профил
« Отговор #47 -: Март 20, 2019, 05:39:51 17:39 »
Да, но разликата си проличава при високи натоварвания и температури.
Аз съм държал стария двигател на магистралата по 20-30мин. с пълна газ.
Какво мислите за Xenum и цената от 55лв. за литър ?Не е много коментирано масло.

Неактивен Toshko

*
  • 4922
    • Профил
« Отговор #48 -: Март 20, 2019, 05:54:34 17:54 »
Познавам дистрибутор, който ми е и приятел и колега по старите опели... още не е успял да ми продаде  ;D
Ти какво мислиш?

Гледам, че никой не е свалил ПДФ-ите от предишната страница... Ако прочетете документа на ACEA ще разберете колко е HTHS-а на Xenum.

Неактивен ivan93

*
  • 268
    • Профил
« Отговор #49 -: Март 20, 2019, 10:17:54 22:17 »
PDF-а съм го пропуснал, че е със ситен шрифт и съм го помислил че е към подписа.Аз влизам през телефона, че в нас не се спирам много.

Неактивен Toshko

*
  • 4922
    • Профил
« Отговор #50 -: Март 22, 2019, 09:44:23 09:44 »
Господа,
В две теми на по 4-5 страници събираме стандарти и информация повече от 5 години, особено аз.

Извод 1: За автомобил, който ценим, за да не кажа обичаме, смяната на маслото трябва да се прави на 5-6.000 за да сме сигурни, че в нито един момент маслото не допуска работа различна от първите 1000 км. Най-хубавото често е и най-скъпото.
Дори мога да определя 3-4.000 километра пробег за автомобили побиращи до 6 литра масло.
Обема и броя на цилиндрите не е толкова важен, защото работата е пропорционална на използваното гориво, а то е пропорционално на използвания въздух. Извършената работа в крайна сметка е една и съща и е пропорционална на скоростта и пробега.
Повечето цилиндри даже означават повече триеща площ за същата работа.
Това е начина двигателя да износи купето.

2. Молибденовия бисулфид и Цератек са един дол дренки - сухи или твърди смазочни материали. Как се погаждат сухи смазочни материали от втората световна война със съвременни лагери и повърхности включително никасила.
Хвърлих разпределителен вал на сенатора малко след като налях добавка на Лили Моли.

3. Трябва да караме електромобили! ДВГ е свръх сложен и пълен с части с противоречиви нужди работещи при екстремни условия.
Електромобила има едни съчмени лагери и редуктор за които не ни е жал и са евтини.

Неактивен ivan93

*
  • 268
    • Профил
« Отговор #51 -: Март 22, 2019, 12:32:15 12:32 »
Руснаците много хвалят EXTREME AMG маслата.Всичко там е прозрачно и написано.Като цяло са 70% ПАО и 30% естер.
Като цена са евтини и са немски, щом пише на етикета че са пълна синтетика и че имат пао и естер, мисля че там няма как да излъжат.
Дори имат 5-30 на което си пише,че е полу-синтетика.
Venol.de е официалния сайт.
Въпроса е дали това е истина и как да ги поръчаме тук ?

Неактивен Toshko

*
  • 4922
    • Профил
« Отговор #52 -: Март 22, 2019, 07:14:15 19:14 »
Не ги бях чувал, но и трите модела: https://extreme-oil.com/shop/motornoe-maslo-polnostyu-sinteticheskoe са да си ебе майката!
5-40 е HTHS 4, 5-30 e 4.4, а 0-40 е 4.5!!! Пламни температури над 260 градуса, потичане при -60, висок TBN, много SAPS, перфектно.
Не е претъпкано с присадки, но има в достатъчни количества. Това е недостатъка на PAO, че не може да разтваря добре присадки и трябва да се сложат естери, които ги разтварят добре. PAO е добавката в малки количества, която обосновава FST на Кастрол, че се активирало в точките на натиск и разкъсване.

Неактивен ivan93

*
  • 268
    • Профил
« Отговор #53 -: Март 23, 2019, 09:58:38 09:58 »
Това пък е отговор за тях...
None are an SAE grade, the designation listings are wrong. None of them have API licensing even though it implies they do.

Неактивен Toshko

*
  • 4922
    • Профил
« Отговор #54 -: Март 23, 2019, 10:23:33 10:23 »
Това в различна степен важи за повечето измислени марки, Фухс, Амсойл, Роял Пърпъл, Ред Лайн и Ксенум и още такива марки я имат едно одобрение или барем SN/CH, я не. Ксенум поне имат C3-12 (т.е. 2012 г. са имали HTHS над 3.5).
« Отговор #55 -: Април 14, 2019, 08:13:30 20:13 »
Зарових се няколко часа да сравнявам вискозитетни индекси при различни температури,температура на самовъзпламеняване,температура при която няма течливост и т.н. на масла който масово ползвам.Оказва се,че Кастрол който сипвам за хубаво масло на клиентите не е толкова добро при това сравнение и примерно Бардал с по-ниска цена,има по-добри показатели,дори Тотал което е доста евтин вариант е сходен с Кастрола,но дали това е всичко...може да се каже след като се експлоатира в автомобил с уред за налягане.А за това едно масло как пази мотора от нагари и мръсотия май само практиката може да покаже.Кастрола поне в това отношение е невероятен,виждал съм на ТДИ 90к.с. как след две смени на 7-8000км чернилката от мотора е почнала да се откъртва и да се показва чист алуминии отдолу,дори без жълтеникав отенък.На 1.9TDI VAG 131 к.с. след 10 години само Кастрол като свалих капака на клапаните не бях виждал такава чистота дори в бензинов мотор.Дори разпределителен вал и повдигачи не е сменял човека за тези 10години което е нечувано 😃

Неактивен Toshko

*
  • 4922
    • Профил
« Отговор #56 -: Април 15, 2019, 11:53:54 11:53 »
Потвърждавам, че Кастрол държи чисто. Но за съжаление базата му е долнопробна, смес от група II и III. Вероятно има високотехнологични присадки. Опита ми е с доста смени с Edge FST titanium. Като подозирам, че частта с FST се дължи на малък процент група IV ПАО, защото именно това базово масло има свойството да се активира в точки на голямо налягане. Титана е съвременна суха смазка заместваща типичните saps и неутрална към сонди и катализатори.
Опита ми също показва, че е относително издържливо по отношение на сгъстяване, с него няма типичната загуба на мощност след 6.000 километра, която установих с много други масла като Амсойл и дори Мотул (без х-макс с него усетих загуба на мощност чак след 7-8.000 км.). Обаче не е издържливо на разкъсване, някъде след 8.000 мощността даже се покачва, мощността се покачва, разхода пада, но пада и налягането на маслото. Затова и съм го сменял на около 9.000 (при предписание 20.000 и количество 12 л.), което е постижение, но е и опасно колко добре защитава при явната и осезаема разлика в работата.
Другото, което съм забелязал, е че след дълги интензивни карания, например 2х1500 км с висока скорост налягането пада.

Като цяло характеристиките са плашещо лоши и определено е по-добре да се използват масла с по-добра база и повече присадки.
В България се кара бързо по магистралите, които са хълмисти, по другите пътища пък се кара бавно и пак са хълмисти и се налагат много изпреварвания.
Температурите пък са екстремни, зимата много студено, лятото топло като в арабска или африканска държава.

Затова и целия зор да се намери супер масло.
« Отговор #57 -: Април 16, 2019, 11:23:21 11:23 »
За това при последната ми смяна налях най-обикновенния Бардал 5в40 и добавих фюлеринова добавка точно за летните жеги,където антифриза подминава 100 градуса в града и държи 95-97 извънграда а маслото никой не знае.Мотора е М52Б28 бившо Б25,на 7-8000км след шлайф на вал,нови сегменти и т.н.
Не твърдя че е правилна комбинацията ми но да му мисли мотора  :D .С това масло Волво В70 2.4 170к.с. вече 60-70000км няма грижи,сменя се на по 10000км.

Неактивен Toshko

*
  • 4922
    • Профил
« Отговор #58 -: Април 16, 2019, 01:45:34 13:45 »
Фюлерина работи навсякъде с изключение на местата с висока температура и налягане. Тоест, не работи. Да не говорим, че за да работи наистина трябва да бъде 5% от маслото, което е абсурдно много.
По-добре сипвай някаква ZDDP. Ама и това не прави, защото ще анулираш всички миещи присадки.
10.000 е много, мъчиш ги. В нашите условия 7-8 е висока горна граница.

Това, което аз направих е да издиря най-качествените масла с най-качествените съставки. От тук нататък вече ще правя основни ремонти или ще сменям колите.
Изключително силно се изкушавам за електромобил, но рекламираните 510 км не съм сигурен, че ще могат да ме закарат реално от София до Лозенец - 445 км. Пътя е 3 часа, така че няма нужда от спирания или евентуално за 5 минути.

При маслата важи по-скъпото е по-добро, стига да уцелиш правилното скъпо.

Неактивен Toshko

*
  • 4922
    • Профил
« Отговор #59 -: Април 17, 2019, 04:05:38 16:05 »
Намерих един нормален Кастрол!
236 градуса температура на запалване, висок вискозитетен индекс и ACEA C3, което значи HTHS над 3.5. Посочвам, че доста други кастроли също имат C3 и че това е желаният параметър, а не например A5/B5, които са с по-слаб HTHS. Обаче другите C3 са с плачевни характеристики, някои дори под 200 градуса температура на запалване.
https://msdspds.castrol.com/bpglis/FusionPDS.nsf/Files/7815D51650BB16708025832F006C0247/$File/BPXE-B5W7GQ.pdf

Цитат
CASTROL EDGE 5W-30 M
Castrol EDGE 5W-30 M е естественият избор за водачите, които очакват максимална мощност от двигателите на съвременните автомобили, изискващи високо ниво на защита и масла с още по-добри характеристики.

ПОЛЗИТЕ:
Преобразява се, за да бъде най-устойчиво когато налягането е най-високо – защитавайки Вашия двигател
Намалява триенето, отнемащо част от мощността при всякакви обороти и условия на работа
С доказани характеристики чрез независимо тестване според най-високите стандарти
Препоръчвано от водещи световни производители на автомобили
Защитава двигателя през целия интервал до смяна на маслото, дори при екстремни налягания
Подходящо за употреба в хибридни автомобили
УДОВЛЕТВОРЯВА ИЛИ НАДВИШАВА ИЗИСКВАНИЯТА НА СТАНДАРТИТЕ:
SAE 5W-30
API SN Plus
ACEA C3
BMW LL04
MB-Approval 229.31/ 229.51/ 229.52
НАДЕЖДНО В ЕКСПЛОАТАЦИЯ:
BMW
INFINITI
HYUNDAI
KIA
MAZDA
MERCEDES BENZ
NISSAN
TOYOTA
SUZUKI
Когато избирате масло, направете справка с ръководството на вашия автомобил и изискваните характеристики. Всяко масло може да е подходящо и за други автомобили.
ХАРАКТЕРИСТИКИ НА ПРОДУКТА

Явно са им казали, че така няма да стане та са извадили едно с нормални характеристики.
Някои от другите им масла пък имат почка на потичане -51 градуса, но пак с много ниска пламна температура.