Здравей Гост

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Toshko

*
  • 3638
    • Профил
Re:Любителски тонколони
« Отговор #15 -: Май 05, 2012, 04:27:21 16:27 »
Избираш два с еднакви шпули (бобини), свирят еднакво - доказано  :D :D :D
Къде ще навреш ВЛД-13 в твоите кутии? И пак ли на земята ще стои?  :o

Ако така ще правиш, по-добре вземи чифт широколентови BG-17 на Визатон, резултата ще е по-добър.

Дай линк към норвежците.

Аз май ще си направя такива като на прикачената рисунка... затворен обем, ще им мацна две усилвателчета, активни филтри и Линквиц Трансформ еквализация на ниските  ;D

Пак ти казвам, ако ще пваиш така се обезсмисля цялото начинание, твоите кутии не са някаква ценност! Щом усилвателя ти може да пуска от 200 херца нагоре, идеално! Направи си едни кутийки с 0822 и лентите, връзвай ги към усилвателя и си ползвай суба, докато ти писне от него и си направиш две нискочестотни секции ;)

Не вярвам чак толкова да те мързи?
« Отговор #16 -: Май 05, 2012, 04:35:42 16:35 »
За ВЛД 13 има бол място . Малко трябва да разширя дупката горе и си пасва само незнам хоризонтална ли трябва де позицията или вертикална ? Срещам и двата варианта.
http://mediaservice.nu/docs/gamma30.htm
Ето едно такова  имаше  и други подобни но това е смойте размери  ;D

Неактивен Toshko

*
  • 3638
    • Профил
« Отговор #17 -: Май 05, 2012, 04:52:12 16:52 »
Това са VLD-40 и Гама ВВК-200

Най-близко приближение: http://vissokogovoriteli.bg/products/VVK-201B4t_8t.htm

И самото VLD-40 http://vissokogovoriteli.bg/products/VLD-40.htm

Както виждаш, ВЛД-40 има втори ред филтър, защото е с хорна, въпреки че при тези стойности ще се скъса да гори и ще криви. Хорната го натоварва до по-ниски честоти, но пак никой не е прокопсал с ниско срязано ВЛД-40... дори при 4-5 килохерца с 3-ти ред гори непрекъснато... Вярно, че със 100 ватови усилватели издути до край (клип режим) ама все пак...

В аудиото, ако ще започваш да се занимаваш, първия проект трябва да го направиш под ръководството на някой който разбира или директно да изкопираш готов доказан проект. Иначе се обричаш на мъки и страдания!

Няма шанс да ти скимне да слагаш някакъв си 6 инчов благоевградски говорител с висока резонансна и висок Qts в някаква си кутия и да ти върже!

Просто направи както ти казвам, ще ти публикувам и схеми и стойности и рисунки и чертежи. Ако ще измисляш акустиката на ново, просто ще се самопрецакаш!

Прочети за Thiele-Small  параметрите.

Ако няма да започваш, а просто искаш хубав звук, тогава пък задължително трябва да следваш съвети или готов дизайн! Ама просто друг вариант няма!

Двугото добро приложение на ВЛД-13 е като супер туитър към голям широколентов, примерно ВК-12350 или ВК-12351 или пък към моите 12 инчови ВКШ с резонанс 22-23 херца, пуснат от 6-7 или 10 килохерца нагоре... Или от 4 килохерца над куполен средно честотен и с много стръмен филтър.

Тия кутии просто забрави, че ги имаш! Кутии 5-10 литра се правят за половин ден, при това от тополов шперплат, който се шкури, байцва и лакира за половин час и става прекрасен!

Направи си кутии за среди и високи, ще ги сложиш на стойки, ще ги лакираш да са красиви, вътре един филтър, пускаш им от 200 херца нагоре от усилвателя и се кефиш. Недей да правиш тия кърпени историй, щото файдата е точно никаква!

Ако накрая не свирят добре ще ти купя говорителите!  ;) ;D

вж. прикачената рисунка - това трябва да направиш, пропорциите са почти 1:1  ;)
« Отговор #18 -: Май 05, 2012, 06:28:25 18:28 »
Баце искам най обикновени тонколони като тези но не по големи.Неща пирамиди кули топки ромбове мини хорни и тем подобни а най обикновени две прости кутии може и на стойка и да свирят що годе ясен и чист звук без претенции за хай енд но поне HI-FI да покриват. ;D Понеже имам един чифт нищо не ми пречи да си поиграя с тях преди да ги нацепя.
http://www.hifi-forum.de/bild/img-0646_167949.html

Неактивен Toshko

*
  • 3638
    • Профил
« Отговор #19 -: Май 05, 2012, 06:53:06 18:53 »
Да бе, то няма разлика кои говорители ще вземеш, дали 0822 или 09хх ;)
Филтрите все са филтри, свързването все е свързане. Общо взето работата и цената са едни и същи.
Всеки нискочестотен иска кутия с обем и настройка (настройка ако има порт) съобразени с неговите електромеханични параметри. Това означава, че ти имаш кутии за говорителите за които е проекта, който си изпълнил и за други с много подобни на техните параметри.

2 часа правене на едни кутийки за среди и високи не вярвам да те измъчат много. Докато си пишехме днес можеше вече да си ги направил ;) подходящ е 15 мм шперплат, реже се лесно, лесно се лепи с едно лепилце Хенкел от 8 лева, а всичкия материал ще ти струва примерно 20...

Не виждам, защо искаш да положиш абсолютно същия труд, обаче хем пак да нямаш бас, ама и другото да го объркаш.
И защо искаш просто свирещи колони, като имаш възможност да имаш супер колони?

Сегашните ти кутии си ги запази, в тях може да сложиш 09360 или 09370 басчета, те са с резонанс под 50 херца и свирят много благо точно в 30 литра затворен обем.

Вземи си говорителите, отлежавай малко с идеята и като не те мързи ги направи както ти казвам. Съжалявам, че така се изразявам, обаче това са фактите. Общо взето комбинацията е толкова добра, че едва ли някога ще чуеш нещо по-добро ;) Можеш да си сменяш само басовите части и ще ти се наложи да ги смениш единствено ако се преместиш в по-голямо жилище и те засърби за много повече сила ;)
Говоря сериозно!
« Отговор #20 -: Май 05, 2012, 07:39:13 19:39 »
Не бе човек няма проблеми по проекта .Аз и така съм направил както казваш.Взех ВЛД то и другите не ги взех  понеже ти казах че бяха събрани от кол и въже. Трябва да са поне на вид еднакви и с подобна твърдост на мембраните и окачването. Тия 0822 съм вземал и преди от тях имат много голяма чувствителност и като са стари им пресъхва мембраната особено ако са от някоя витрина и стават на скрап..Сега ще отлежи малко да си изясня какво точно ще правя и каква кутия и филтри.
Мен ми е пределно ясно че акустичната система не е прост съндък с тонколони вътре.За да възпроизвежда качествено си има тънкости които рядко можеш да ги прочетеш добре описани затова слушам с интерес.
Поздрави

Неактивен Toshko

*
  • 3638
    • Профил
« Отговор #21 -: Май 05, 2012, 08:02:28 20:02 »
Чак голяма чувствителност нямат - ~88 дб при 1 ват на 1 метър...
Да, гнусно изглеждат, от моите 6 един с един не си приличат, обаче според измерванията в т.ч. и на АЧХ са еднакви :)
Просто си избери два с еднакъв цвят на мембраната.

Не ме карай сега да ти купувам и да ти подарявам говорители само за да ги чуеш и да се убедиш, че свирят уникално!  :D :D :D

« Отговор #22 -: Май 06, 2012, 09:44:41 09:44 »
От днес съм в бизнеса със шоколади.  :D :D :D
Тия ВЛД са ми набори със сигурност. Гледам я едната вътре лентичката не е баш като лентичка. Отварям и изненадаааа..Плоските накрайници на магнита дето формират линиятта на полето слепнали един за друг .От времето лепилото с което са залепени за магнита се е разпаднало и от тръскането или удар следва слепване и мачкане на лентата.
Понеже днес по обективни причини не ми е деня за лепене на мембрани утре ще се занимая с тях.
Поздрави

Неактивен Toshko

*
  • 3638
    • Профил
« Отговор #23 -: Май 06, 2012, 10:13:07 10:13 »
Еее! Гадост! Пробвай да им го върнеш и да ти го сменят с нов.
Това лепило трябва да държи, с него лепят магнитни системи на говорители, все едно да ти падне магнита на някоя дванайска?!? Ужас!
Най-вероятно е дефектен от завода, а тия свини магазинерите просто не са го сменили, защото не им пука и ги мързи!

Ще проверя дали все още не се намират лентички в един магазин тук и ако има ще ги изкупя и ще ти пратя една :)

Между другото, моите 4 броя ги купувах декември и са произведени между 96-та и 2002-ра... Гледа се печата на паспорта, а не БДС-то, което е някакво супер архаично.

Е сега вече ме е срам, че ги препоръчах!
« Отговор #24 -: Май 06, 2012, 10:38:30 10:38 »
Не са разлепени магнитите а самите накрайници ..двете пластинки .Те самите магнити ги държат на място но не са предвидили че може от вибрации или изтърване да се изместят и са подценили доброто залепване.Тая оригиналната мембрана е най обикновено ал. фолио подлепено с много тънък найлон . Търговското му име на това е майлар и това ползваното е около 5 микрона .Едва ли тия от завода са ползвали нещо извънземно. Добре че всичко е ремонтно пригодно. Фолио имам бол и с по една капка лепило на магнитите ще се оправи.Само се чудя дали да залепя по края лентичката или да я оставя така.Но мисля че това е толкова тънко и със сигурност провисва в последствие даже и да е гофрирано.

Неактивен Toshko

*
  • 3638
    • Профил
« Отговор #25 -: Май 06, 2012, 11:20:53 11:20 »
Като седи вертикално не провисва, както и ако няма вибрации.

Евала обаче! Завода има един гаден провал по тоя повод. Тръгнали за експо някъде 80-те, стигат и се оказва, че лентичките са провиснали... Резил голям!
Професор Вълчев, бог да го прости, правеше NdRl-ите с фолиото на платка и залепено отвсякъде, точно за да не провисва. За ВЛД-80 не съм сигурен дали и те не бяха така...
« Отговор #26 -: Май 06, 2012, 03:22:21 15:22 »
Проблема е отстранен.Заложих на линд  ;D подлепен отзад с лентичка от 3 микрона самозалепващо фолио. Резултата е по добър от говорителя на който мембраната е фабричната.Засега мисля да не ги подлепям странично. Ако в последствие реша мога да я направя и тая процедура.

Неактивен Toshko

*
  • 3638
    • Профил
« Отговор #27 -: Май 06, 2012, 07:15:16 19:15 »
Ей, Браво!

А сега, извинявай, че настоявам, обаче си купи и 0822 хахахах, ако не ти харесват щи ги купя аз.

Гледай сега, къф е зора, 6-те ми 0822 са мерени с микрофон на тия: http://www.bksv.com/ Бруел и Кджаер, закачен на съответната апаратура от същия ранг... в малка тестова кутия с известни размери...
Тия малки, гадни, грозни, боклучиви говорителчета извадиха ЛИНЕЙНА АЧХ от 200 херца до 12 килохерца!!! В този диапазон влизат в тунел от +/- 1-1.5 дб  :o :o :o - това е не реално, не вероятно, не мислимо и каквото още НЕ се сетиш, но е ФАКТ! - Главните букви са, щото и аз още не вярвам... Прослушвах ги с класическа музика, със Питър Гейбриъл, Пинк Флойд, Гънс енд Роузис и т.н. - е супер звучат! К'во супер, звучат да си ебе Франко магарето!

Та, ако си зачитал околните раздели, ще знаеш, че има такива феномени като дифракционни процеси, повдигане от лицевия панел и т.н. - това са важни съображения при дизайна на една система, отделно завала надолу към ниските е обусловен от системата говорител-кутия и т.н. Е да, ама аз знам точните размери и параметри на тестовата кутия в която дават линейна АЧХ от 200 херца до 12 килохерца. И на мен ми дойде на готово, аз какво да направя, няма се дърпам я! Това е все едно половин година мъки и чудене да си ги спестиш с едно щракане на пръсти... При това положение имаш нужда само да им направиш филтър с лентите, да си седнеш на гъза и да се размажеш от кеф! ;)

Филтъра с лентите ще бъде направен с измервания със същия този микрофон Бруел и нам кво си и същата тази апаратура, но вече в кутията, която аз ще направя ;) и стават такива колони, дето никой няма такива ;)

Това е зора и затова те тикам, поне веднъж да намаже и някой друг освен мен ;) нали това е смисъла на форумите. Да се види, че може лесно, евтино и хубаво. - Не винаги е така, да не кажа, че съвпадението и стечението на обстоятелствата в този случай са малко прекалени, ама факт. Да не говорим, че дори много да се замисля, не се сещам за друга толкова лесна алтернтива за постигане на перфектен във всяко отношение звук със само два говорителя и с общо взето учебникарски филтър и два-три резистора за 0822... ;)

Поздрави!
« Отговор #28 -: Май 06, 2012, 08:38:03 20:38 »
Вярвам ти за 0822 .Аз ти казах по нагоре че съм вземал такива преди и от другите 083хх и нещо същия въпреки че е елипса е добър. Свирят идеално в малки кутии около 2.5 литра обем затворени .Имат си всичко без да кривят от долу до горе но пак ти казвам много са смешни с тия книжните мембрани и малко да се претоварят почват да пращят и шушнат .
Сега за моя случай. Отворих кутиите и огледах филтъра. на 4.8 Khz е разделянето. Закачих и ВЛД то на мястото на куполните ОТ .Ползвам един диск на JVC със джаз за тестове .Има доста подобрение и сега виждам къде ми е проблема ...филтъра.

Неактивен Toshko

*
  • 3638
    • Профил
« Отговор #29 -: Май 07, 2012, 12:30:25 00:30 »
Надписан ли е или се ориентира по стойностите на кондензаторите, импеданса на говорителите и проби с уеб калкулатор? Ако е второто - евала отново!

Едит: забравих най-важното! Филтъра ти е втори ред, което е малко! Можеш да пробваш ама само тихичко! 12дб/окт. от 4.8 кхз., прави -24 на 1.2 кхз., -36 на 600 хз. и -48 на 300... 18дб/окт., колкото е минимума, на минималната честота от 3кхз., прави -36 на 750 хз., -54 на 375хз и около -60 дб. на 300 хз.. ;) 3 дб разлика е двойна разлика в електрическата мощност! Тоест пускаш им 2-4-6 и повече пъти повече среди и ниски от максимално допустимото!

Ми 0822, смешни не смешни, това е положението, аз им пусках до 2-3 вата пълночестотен сигнал и не изкривиха.
Ако отдолу са отрязани хубаво на 200-300-400 херца, няма да изкривят никога, защото до тях няма да стига бас и ще работят с много малки амплитуди.
Тези 4 вата са показател с каква мощност развиват максимална амплитуда около долната си гранична честота от около 100 херца. Окачването им е доста меко ;) 3.5 грама на относително голяма периферия и с трептилка отгоре на това и постигат резонанс около 100 херца ;)
Топлинно според мен носят над 10 вата, което е напълно достатъчно.
При 10 вата между 300 херца и 6 килохерца, нагоре ще имаш не повече от общо 1-2, а надолу може и 30-40 да са, т.е. могат да участват в 50 ватови колони. При пйлночестотна система с обхват надолу от 30 херца примерно, баса ще е първото нещо, което ще ограничи максималната мощност.
Слушането обикновенно става при под 0.5 вата общо, рядко над 3 и много рядко над 7, 10 вата в под 50 квадрата е много силно.

Елипсите не са непременно по-лоши от кръглите говорители. Има си причина да има елипси.
1. Повече площ, тоест повече изтласкван въздух за един цикъл при същата ширина ;) - много силно съображение.
2. Имат два диаметъра. Тоест също като правоъгълната лентичка имат различна диаграма на излъчването по хоризонтала и вертикала. И отново при площ на кръгъл говорител с по-голям диаметър, запазват хоризонталната диаграма на излъчване широка до по-високи честоти ;) а това е важно за доброто стерео ;)
3. Понеже имат два диаметъра, пречупването на мембраната настъпва постепенно (cone break up). Това е характеристика свързана с насоченото излъчване във високите, но не е същото. Насоченото излъчване се дължи на две неща:
-начина по който се пренасят високите честоти от бобината на мембраната - самата мембрана се гърчи вместо да се мести напред-назад като бутало и естествено по-късите вълни затихват по-бързо и саответно се излъчват само близо до центъра;
- размерите и контура на мембраната обуславят на каква честота излъчените от слещуположните страни на мембраната вълни ще се срещнат в плотивофаза извън оста и ще се анулират взаимно (изминатия път е различен).
Докато пречупването на мембраната става на честотата при която част от периферията започва да се движи а-синхроннно със средата на мембраната и даже може съвсем да спре да следва сигнала. Тогава, мотора на говорителя се разтоварва, защото за него вече е закачено много по-малко тегло, а при високи честоти така и така изискването за преместен обем за един цикъл за поддържане на същото звуково налягане е много по-малко. Затова около честотата на пречупване имаме подем в АЧХ и импедансен пик ( разтоварване ).
По-некадърните говорители правят пикове от по 10 и повече дб и имат грозна и неравномерна АЧХ. Подема може да продължи, а може да завърши с дупка, а може преди и след него АЧХ да е силно разколебана.

Поздрави!