Здравей Гост

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Jaguar XJR V8 4.0 Supercharged
« -: Юли 31, 2012, 12:35:19 00:35 »
 Jaguar XJR 4.0 Supercharged - модел X308 от 1997 - 2003 г., ето какво казва и Wikipedia за XJ X308 : http://en.wikipedia.org/wiki/Jaguar_XJ_%28X308%29

Първо за разликите между нормален X308 XJ i XJR - версията с механичен компресор е разбира се по - мощна - 3.2 и 4.0 литровите осмаци са 240/290 к.с, скоростните им кутии са ZF и са малко мудни, атмосферните версии имат VVT, тези с компресор не, 16 цолови джанти серийно срещу 18" за XJR. Освен това окачването е активно и по - твърдо при XJR. Разлики в интериора и екстериора- седалки, лайсни, броня, решетка....

Снимки:http://tachip.snimka.bg/automobiles/jaguar-xjr-supercharged.692661

Двигател:  Бензинов,V образен, 8 цилиндров,32 клапана, 4000 куб. см с механичен компресор Eaton M112  с 2 чардж- кулъра, диаметър/ход на буталото 86 х 86 мм

Мощност: около 370 к.с.при 6150 об/мин (малки разлики при AJ26s /AJ27s)

Въртящ момент: 525 Nm

Скоростна кутия и диф: Mercedes Benz W5A580 :), автоматична, 5 скоростна, спортен режим – еднаква с тази, вграждана в Мерцедес  Е 55 AMG (5G Tronik ) и всички W221 с V12 мотори – издържа до 1080 Nm въртящ момент.Когато не е на спортен режим тръгва от втора скорост. Серийно с отворен диф 3.08 -впоследствие излизат  доста опции за LSD....често слагат и Torsen  касети....диф-а го сменят с по къс 4.11 за драг.Доста благотворно се отразява на старта.

Дата на производство: 1998 г.

Окачване :Независимо, двойни напречни носачи, стабилизиращи шанги:http://en.wikipedia.org/wiki/Jaguar_independent_rear_suspension Адаптивнo окачване с амортисьори с променлива твърдост - CATS (Computer Active Technology Suspension). Ето и линк за различните активни(адаптивни окачвания):http://en.wikipedia.org/wiki/Active_suspension.Има си и акселерометър , който "усеща" въодушевлението на шофьора и променя твърдостта...или ако искате максимално твърдо просто изваждате някой куплунг на амортисьор и системата задава максимална твърдост...хубаво щеше да е да има и ръчен режим, но уви....Като цяло се усеща доста стегнато за такъв тип кола - няма нищо общо с нормалните модели  - по- твърди пружини и малко по -ниско окачване в комбинация с CATS амортисьори правят разликата осезаема.Когато карам нормален XJ ми се струва , че карам гондола върху надуваем дюшек.

Спирачна система: Двойно вентилирани дискове 325мм отпред и отзад, за моделите XJR 100 - Brembo спирачки с по големи дискове.Като цяло спира добре. Може да се помисли за апарати и дискове от новите модели - 410 мм...

Гуми и джанти: 18 цолови оригинални джанти- модел Penta, с почти нови гуми 18/40/255 Accelera...

Размери и Т/Т данни: Д/Ш/В - 5024/1799/1345, тегло около 1800 кг - никога не съм го мерил точно, драг коефициент 0.37, ускорение 0-100 км/ч за около 5.5 -5.6 сек.  средни/високи  13ки на 400м , максимална скорост около 280- км/ч (при премахнат ограничител до 250), разход при 120-130 км/ч – 12-14л/100км, градско в София – 18-25 л/100км.

История: Закупена от братска Англия, пълна сервизна история с 3 важни момента:

1.Гаранционно подменен двигател от оторизиран дилър на Ягуар през 2003г.  (колата е била на 80 000 мили)  с такъв, със стоманени цилиндрови втулки (кампания по подмяна на старите мотори  с никасилово покритие поради проблеми породени от високо съдържание на сяра в горивата  до 2000г.) BMW M60 моторите са страдали от същото явление)
2.Гаранционно подменена  скоростна кутия от оторизиран дилър на Ягуар през 2004г. .  (колата е била на 90 000 мили)
3. Сменени  ангренажни вериги и обтегачи  – необходим и много важен момент от обслужването на двигателя  ,защото старите обтегачи са пластмасови , а последното поколение са метални.Пластмасовите направо се разпадат в един момент и докато разбереш какво става отиваш на много скъп ремонт и тези 1000 паунда , които ти се струват първоначално много за труд и части вече ти се иска да си ги дал по - рано.

Опции за тунинг:
1.Евтини варианти – Панелен филтър/конусен филтър с Cold Air Intake, премахване на катализатори и по- „отворена” генерация,Х- pipe,  смяна на малка  ролка на компресора, смяна на голяма ролка на компресора или и двете, ремап на ECU, допълнителен съд на кулъра и циркулационна помпа с по – голям дебит.
2.Средно скъпи – по голям кулър, Torsen диференциал , портване на компресора, Jaguar Brembo  спирачни апарати и дискове
3.По- скъпи – смяна на компресора с Twin Screw  Kenne Bell 2.6l ( отивате в 550 +Hp  категория), битурбо, турбо + компресор...първото поне е с доказан ефект и си струва 5-те хиляди  евро  до стотинка.

Интериор/екстри Кожа, полиран орех, хром....какво да кажа....ел. глезотийки....предните седалки са с добра странична опора и са удобни, отзад е малко тясно за краката...уж 5 метра, а предния капак е изял мястото на задните пасажери... :)

Резервни части и поддръжка:относно резервни части – можете да си поръчате абсолютно всичко, независимо дали е ново или втора употреба, на смешно ниски цени по интернет от Великобритания. За по – богатите има Мото Пфое... Не е лошо да си имате и един кодочетец под ръка. За ремонтите  - още не ми се е наложило, но все пак търся някави Ягуар гуру-та...ако някой знае, да сподели.

Субективно мнение и усещане: Всяко каране на тази кола носи неописуемо удоволствие и всяко натискане на кикдаун-а те кара да се усмихваш, а звукът на компресора просто е музика за ушите. И само като си помисля колко хора са я подценявали на светофара пак започвам да се усмихвам... :)

П.С. Дино графиката е на сток мотор със и без катализатори - не е моя, просто за инфо...
« Последна редакция: Август 04, 2012, 01:01:36 01:01 от tachip »

Неактивен Toshko

*
  • 4318
    • Профил
Re:Jaguar XJR V8 4.0 Supercharged
« Отговор #1 -: Август 01, 2012, 10:06:47 10:06 »
Ауууу! Голям кеф! Мръсните англичани каква кола са направили!  :)

Честито и с кеф да си я караш. Сигурно имаш две мечти свързани с отарака, да харчи по-малко и да е с ляв волан, като втората даже е осъществима :)

В тези джаги винаги много ми е харесвало колко са дебели праговете и как като седнеш на седалката имаш усещане за супер класическа спортна кола, всичко е много спретнато подредено и луксозно.

Ще следя темата с интерес!
« Отговор #2 -: Август 03, 2012, 04:08:42 16:08 »
Брех че готино котенце ....Комплименти!! Засичах го на няколко пъти из столицата и определено ми хвана окото на познавач и ценител - факта че "близък" (по какъвто и да е начин - дори на форумно ниво) е наместил дупето си именно в него, успя да ме зарадва и усмихне почти колкото теб самият (не претендирам за еквивалентност на "каратите" предвид собственоста на "мацката" - но пък "завистта" ми е наистина благородна).
Успех, безаварийно и кеф до небесата... абе ти си знаеш  8)

П.С. - сега обърнах внимание на снимките и дирекцията... преди седмица-две ми се стори че същата е вече "нормална" (когато го видях за последно) - така ли е или греша? ..
П.С.2 - в случай че съм се объркал за волана - сподели ти какво мислиш по въпроса?
« Последна редакция: Август 03, 2012, 04:16:18 16:16 от МладежЪ »
« Отговор #3 -: Август 04, 2012, 01:00:14 01:00 »
Автомобилът е с дясна дирекция и ще си остане така, защото от години карам автомобили и с десен и с ляв волан и  вече ми е напълно безразлично дали е отляво, отдясно или в средата - дано някой ден да се кача и на McLaren F1..:)

Точно този модел ми е любим, защото е последният от XJ серията , в който са запазени такива пропорции, че колата изглежда много ниска, широка и дълга.Следващите модели са малко по- високи и изглеждат "изтумбени". Е , липсва ми алуминиевото купе на Х350 , който е  със 100тина килограма по- лек, но поне съм се спасил от грижите с прословутото въздушно окачване...

Ето едно готино клипче от Top Gear кaк Jeremy Clarkson и Tiff Needell се гонят с BMW M5 E39 и Jaguar XJR X308:

..не пада по гръб англйската котка....:)Като се има предвид, че и Тиф си е професионален състезател, V8 S62 е добра машина с 400 к.с  и имаме 6 скоростна ръчна кутия на BMW -то...
« Последна редакция: Август 04, 2012, 01:24:01 01:24 от tachip »
« Отговор #4 -: Септември 05, 2012, 08:22:44 20:22 »
В неделя "котьо" посети свободните стартове на писта Божурище.Отидох късно и успях да хвана само клас "Предно" и "Дизел"  и реших така и така съм пропуснал интересното , поне да видя как върви колицата на бетона на Божурище. Понеже трябваше много бързо да отида да оставя ежедневката и да взема Ягуара нямах време нито да я измия, нито гуми да проверя и така мръсна и прашлясала се яви на пистата. Такааа....първите 2 старта въобще бях забравил да включа спорт режим и тя, милата тръгва от втора скорост....после се сетих , че и тракшъна не съм изключил и първите 3 старта си бяха с опознавателна цел....Като цяло установих , че не знам как трябва да се тръгне бързо с автоматик и че времето ми за реакция е слабо. Явно трябва да се тръгва още на жълто с автомат....Все пак резултатите са добри при условие , че нямам опит със стартове с автоматик и в момента гумите са от среден клас - предпоследното ми време беше 14.4 сек., 60 фута- 2.3сек, време за реакция - 1.13, терминална скорост - 161 км/ч...мисля, че последното ми пускане е още по добро, но- забравих да отида да си взема последното билетче....Другото нещо е , че така и не успях да си загрея гумите...тоя бетон не е като Хасфалта....:)

Впоследствие установих , че съм карал с неприлично мръсен въздушен филтър и се чудя дали направо да не взема панелен K&N? Единствено ме спира някаква непотвърдена информация , че масълцето от филтъра често полепвало по датчика на дебитомера и създавало грижи- някой да потвърди/отрече?

Другото нещо , което смятам да направя е да отстраня катализаторите като и тук имам притеснения относно некоректни данни от ламбда сондите и съответно трупане на грешки...дали това се отнася само за варианта с 4 сонди(горе и долу) или ще трупа грешки дори и да са само 2 сонди след катализаторите?
« Отговор #5 -: Септември 05, 2012, 09:14:41 21:14 »
Здравей колега.Наблюденията ми от КН филтрите не са много положителни.Първо самия филтър е с доста едра мрежа спрямо стандартния .Трябва му време да се натъпче добре с прах за да филтрира което е много неприятно понеже се зацапва и задръства още на 3-4к км.Маслото не вярвам да отиде на дебитомера но прахоляк със сигурност пропуска повече и от това може да дефектира дебитомера тъй като се отлага по подгряващата пластина.За мене лично по хубаво от оригиналния въздушен филтър няма.При мене съм го махнал по принуда понеже се наложи да изхвърля цялата кутия заради турбинирането.
За катализаторите идеята ти не е лоша и мисля че няма да имаш проблем ако си с една сонда на катализатор
« Отговор #6 -: Август 24, 2013, 11:11:31 23:11 »
Днес смених масло и филтри и все пак реших да пробвам и купих панелен K&N - сложих го и пробвах дали има някаква разлика още преди да съм сменил маслото,за да съм сигурен , че нищо не се е променило.Най  - вероятно си внушавам , но сякаш има някакво подобрение, което е напълно възможно  да се дължи на това , че старият въздушен филтър е бил просто мръсен. След това смених и маслото - Castrol Edge 5W30 - там не усетих никаква разлика в работата на двигателя, може би защото старото беше на малко километри, но беше сменяно преди година и половина и реших , че е редно да се подмени.Дълго се чудих какво масло да сложа - дали въобще да е Castrol, каквото препоръчва Ягуар и дали да не е 0W40 или 5W40 заради все по-топличкото лято в БГ, но в крайна сметка взех 5W30 , каквото е по предписание.Дълго гледах едно масло Ford Formula F 5W30, което ползват Мото Пфое и отговаря на една спецификация WSS-M2C913-C (покрива и -А и -Б), която се споменава в книжката на колата, но ми е останал някакъв блед спомен , че съм чел по английските форуми никога да не се слага такова масло...та все пак реших да го пропусна.Някой да има наблюдения върху това масло? Купих и оригинални свещи от Великобритания (имам предвид опаковка с ягуарчета :) ), които всъщност са NGK Platinum PFR6G-13E, но тях още не съм сменил - вероятно няма да се усети разлика и при тяхната смяна , защото визуално старите изглеждат чудесно, което разбира се, не е никаква гаранция за качествена работа. Следващото , което предстои е промени по изпускателната система - евентуално премахване на катализаторите, Х pipe по средата и евентуално премахване на крайните гърнета или байпасни електромагнитни клапани  преди тях, които да вкарат малко звук - вече почвам да се дразня от тази тишина вътре и вън.Ще се радвам , ако някой сподели впечатления от хора/сервизи, които правят изпускателни системи.

П.С. Честита 18-та победа на Кубрат Пулев! :)

Неактивен Toshko

*
  • 4318
    • Профил
« Отговор #7 -: Август 24, 2013, 11:40:22 23:40 »
Честита победа!!!

За свещите да ти напомня, да ги притегнеш с проверен динамометричен ключ до предписаното усилие. Презатегнатите свещи при циклите на загряване и изстиване пукат керамиката вътре в металната част и леко губят херметичност, което си личи по кафеникавото оцветяване в основата на керамиката отвън. - по данни от проучване на инж. Митко (ParadoxSF) чиято дипломна работа е работещ прототип на система следяща налягането в цилиндъра с йонен ток.

Х-тръбата е най-ехективна, когато преди и след нея няма нищо, т.е. от хедърите прави тръби без резонатори и назад прави тръби до задните гърнета.
При х-тръба задните гърнета не пречат, защото идеята е че идвете редици използват пълното сечение след Х-а, т.е. след него гъстотата на импулсите е двойна и има изсмукващ ефект.

Ще съжаляваш ако си направиш Ягуар без гърнета, вярвай ми! А и ще си много жалка гледка отстрани с пърдяща котка. Можеш да бъдеш сигурен, че с прави тръби до отзад и Х посредата ще ти дойде прекрасен звук.
Това, което можеш да направиш е да отвориш задните гърнета и без да променяш конструкцията, да ги преработиш на следващият размер вътрешна тръба, да смениш пълнежа с нов и да срожиш по-големи накрайници на изхода.

Действително спортните филтри се усещат, на моето 2JZ-GE конете на колелата се вдигнаха от 156 на 162.5 и то твърдо сравнявано с нов оригинален филтър.

Поздрави!
« Отговор #8 -: Август 25, 2013, 12:15:05 00:15 »
Аз също предполагам , че без крайни гърнета звукът ще бъде прекален, но така или иначе ще подменям съдинителните скоби, нищо не пречи да пробвам без тях. В общи линии предполагам какво ще се получи - постоянно слушам един черен матов CL около нас , който се чува на около 500-600 метра като раздава газ. А дали Х тръба или Н тръба?Ако въобще има някакво значение? Все още обмислям и идеята за клапи, които да се отварят - използва се при доста нови модели...Сега ще разгледам каталога на "Камоци" дали има нещо подходящо...

Неактивен Toshko

*
  • 4318
    • Профил
« Отговор #9 -: Август 25, 2013, 12:21:37 00:21 »
Н е само за звук, Х е за перформанс и трябва да се изработи внимателто и аеродинамично. Х има изсмукващ ефект стига да осигуриш достатъчна дължина права и гладка тръба от двете му страни.

Без гърне звучат добре високооборотни машини с дълги валове, нормалните коли плякат и губят мощност. Звука на АМГ се постига със сериозно инженерство... ама пробвай де  :D
Аз навремето карах сенатора с едни прави тръби, докато не установих, че вечер не мога да спя, щом затворех очи и започвах да се форсирам... ама буквално, затваряш очи и шестака започва да се изрязва, ужас и накрая те заболява глава от напрежение, а аз не съм от слабонервните.
Мустанга също ми лазеше по нервите та му набих 4 пури, сега ще ги махна заедно с катализаторите и ще си правя дизайн на задните гърнета, че сега съм с едни Флоумастери, които обаче взеха да дрънкат.
« Отговор #10 -: Август 25, 2013, 12:50:09 00:50 »
Ето какво трябва да си направя....клапаните обаче са прилично скъпи.Не мога да разбера само защо тръбата е сплесната преди клапаните?

Неактивен Toshko

*
  • 4318
    • Профил
« Отговор #11 -: Август 25, 2013, 08:24:38 08:24 »
Няма смисъл от тези устройства при двойна система с х-тръба. Освен това сплесканото не е преди, а след клапите. От тези хора нищо недей да купуваш! Те искат да кажат, че като стъпиш и ти трябва мощност Х-тръбата трябва да се изключи  ;D - вандали най-обикновени!  А и Х-а не им е хубав. 

Ако ти е толкова зор, можеш да си направиш двупътни задни гърнета с пневматично задействане като дойде определен буст и да се отваря и втория накрайник.

Поздрави!