Ето симулации на работата на компенсиращата верига.
Забележете, че за товар съм използвал индуктивност 0.1 мх с правотоково съпротивление 7,2 ома, това се доближава до параметрите на доста широколентови високоговорители, като например много модели на Фостекс, Аудио Нирвана и дори ВК 12350 на Благоевград. Измервания на ВК 12350 в Пенкилер:
http://penkiller.com/index.php/topic,471.0.html- В стъпка едно се вижда, че добавянето на последователен резистор пред говорителя, води до спадане на цялото ниво с около 6 децибела;
- В стъпка две прехвърляме високочестотните сигнали с кондензатор, а нискочестотните с бобина (индуктивност). Резултата се вижда на насложената графика. В червено е новата крива на подавания електрически сигнал, той е повдигнат с 6 децибела в ниските и с около 3 децибела във високите.
Повдигането в ниските може да се управлява с правотоковото съпротивление на прехвърлящата индуктивност, а дълбочината на корекцията със стойността на резистора.
С по-голяма дълбочина и съществено правотоково съпротивление на индуктивността, може да се постигне симетрично компенсиране за високите и ниските честоти.
Естествено изглаждането на завала към ниските и завала към високите си има цена, общата чувствителност на системата спада... но това не е никакъв проблем за тези от нас, които използваме транзисторни усилватели

да му мислят лампаджийте!