Здравей Гост

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Избор на усилвател
« -: Ноември 19, 2012, 02:12:51 14:12 »
Здравейте колеги.Моля за вашето мнение кой усилвател е за предпочитане или и двата са един дол дренки .Денон 500 5та серия или маранц 603 или 6 та серия ? Резервния вяриант е маранц втора ръка с добра цена но модел 6100 но е многоканален а не стерео като първите два но пък е на добра цена и почти нов ?
Re:Избор на усилвател
« Отговор #2 -: Ноември 19, 2012, 04:49:30 16:49 »
за денона цена около 450лв
http://www.denon.bg/bg/Product/Pages/Product-Detail.aspx?Catid=HiFiComponents&SubId=Amplifiers&ProductId=PMA510AE
маранц .Това от линка е предния модел а което коментирам е между 5та и 7ма но не го намирам в наличност
цена около 550лв.
Резервния ми вариант е този marantz втора ръка на добра цена и почти нов sr5600

цена около 500лв
http://www.manualslib.com/manual/294431/Marantz-Sr5600.html
или този маранц втора ръка на преференциална цена
http://www.marantz-bg.com/?PageID=10&RecordID=60
цена около 300лв
« Последна редакция: Ноември 19, 2012, 05:22:32 17:22 от турбината »
« Отговор #5 -: Ноември 19, 2012, 05:38:11 17:38 »
С кой да започна ? sr5600 е наличен мога да го пробвам с колони в аудио рума на технополис /избора не е голам/
Малкия денон също .Малкия маранц е с доставка 30 дена мога да ги пробвам всичките с посочените колони по избор но какво да слушам ? Така или иначе в къщи съм с други колони ? Или да отнасям едни от там със усилвателя ?

Неактивен Toshko

*
  • 3404
    • Профил
« Отговор #6 -: Ноември 19, 2012, 05:38:57 17:38 »
не бе, не мога да публикувам по-дълго мнение, затова пробвам...

проба...

Не виждам причина да купуваш което и да е от изброените. Не знам какво може да те накара да го направиш!

- изкривявания при голяма мощнот (над 1/2-ра) - зле при всичките;
- динамичен запас (dynsmic headroom)  - даже не е посочен!!! (това е преоразмеряване на захранването, има брилянтна презентация пред AES от края на 70-те на проф. Джони Пенков по въпроса, как например един 70 ватов усилвател, може да възпроизведе кратък 200W пик)
- Запас от мощност за пикове в записа - никакъв... при 40-70 вата трудно ще можеш да слушаш хубави записи на ниво по-високо от средно 4-5-6 вата, което с 90 дб/ват колони са не повече от 98 дб на 1 м... - подчертавам средна системна мощност... до 7 вата... всъщност не са и 98 дб@1м! 7 средно са не повече от 1-2 вата на 1 кхз... нищо и половина!
- никакви данни за усилващите елементи... вероятно са чипове я STK, я нещо по-съвременно и долно... по-долно от LM3886 или LM12... никакви данни за захранването, никакви снимки отвътре...

Наистина няма причина да си купиш някое от тези изделия... Можеш да го направиш безпричинно, но усилвателя трябва или да е много хубав или да е много евтин... поне едно от двете!

Виж ямахите, те поне са транзисторни та поне някаква причина да ги купиш има! И се замисли за DIY компилация от готови части - кутия, захранване, изправител (грец), батерия и/или филтрови кондензатори, атенюатор/пред с операционен усилвател и потенциометър, усилвател, радиатори, куплунги... От теб се иска само да ги набуташ в една кутия и да ги свържеш... За тези пари можеш да стъкнеш нещо с LM3886 или мостово с 1875, поне да знаеш какво имаш и че свири... ако искаш да се изхвърлиш - с по 4 LM3886 на канал - паралелно и мостово... това вече ще е животно! И според мен може да се впише в 500 лева цялото с 350 вата тороид и 100.000 мф филтрови кондензатори... ;) поне да знаеш, че имаш едни 120 вата в 8 ома и 240 в 4 ома с пикове до 500 вата ;) т.е. да си ебе франко магарето и усилвател за 500 лева! ;)

Не виждам причина да купуваш което и да е от изброените. Не знам какво може да те накара да го направиш!

- динамичен запас (dynsmic headroom)  - даже не е посочен!!! (това е преоразмеряване на захранването, има брилянтна презентация пред AES от края на 70-те на проф. Джони Пенков по въпроса, как например един 70 ватов усилвател, може да възпроизведе кратък 200W пик)
- Запас от мощност за пикове в записа - никакъв... при 40-70 вата трудно ще можеш да слушаш хубави записи на ниво по-високо от средно 4-5-6 вата, което с 90 дб/ват колони са не повече от 98 дб на 1 м... - подчертавам средна системна мощност... до 7 вата... всъщност не са и 98 дб@1м! 7 средно са не повече от 1-2 вата на 1 кхз... нищо и половина!
- никакви данни за усилващите елементи... вероятно са чипове я STK, я нещо по-съвременно и долно... по-долно от LM3886 или LM12... никакви данни за захранването, никакви снимки отвътре...

Наистина няма причина да си купиш някое от тези изделия... Можеш да го направиш безпричинно, но усилвателя трябва или да е много хубав или да е много евтин... поне едно от двете!

Виж ямахите, те поне са транзисторни та поне някаква причина да ги купиш има! И се замисли за DIY компилация от готови части - кутия, захранване, изправител (грец), батерия и/или филтрови кондензатори, атенюатор/пред с операционен усилвател и потенциометър, усилвател, радиатори, куплунги... От теб се иска само да ги набуташ в една кутия и да ги свържеш... За тези пари можеш да стъкнеш нещо с LM3886 или мостово с 1875, поне да знаеш какво имаш и че свири... ако искаш да се изхвърлиш - с по 4 LM3886 на канал - паралелно и мостово... това вече ще е животно! И според мен може да се впише в 500 лева цялото с 350 вата тороид и 100.000 мф филтрови кондензатори... ;) поне да знаеш, че имаш едни 120 вата в 8 ома и 240 в 4 ома с пикове до 500 вата ;) т.е. да си ебе франко магарето и усилвател за 500 лева! ;)

... По препоръките на Зигфрид Линквиц: http://www.linkwitzlab.com/builtown.htm
и по-точно: http://www.linkwitzlab.com/xo_eq.htm

- динамичен запас (dynsmic headroom)  - даже не е посочен!!! (това е преоразмеряване на захранването, има брилянтна презентация пред AES от края на 70-те на проф. Джони Пенков по въпроса, как например един 70 ватов усилвател, може да възпроизведе кратък 200W пик)

... По препоръките на Зигфрид Линквиц: http://www.linkwitzlab.com/builtown.htm
и по-точно: http://www.linkwitzlab.com/xo_eq.htm

***проба***не*ми*дава*да*цитирам*****
« Отговор #7 -: Ноември 19, 2012, 05:59:05 17:59 »
Ми честно да ти кажа сглобил съм над двайсе усилвателя като почнеш от 1 ватови с интегрални схеми и стигнеш до 200 ватови с транзистори и с кви ли не интегрални схеми STK TDA и всичко дето го имаше преди.
Е честно да ти кажа нито един не ме кефи .Все нещо има да се доизпипва или не се получава.След крайното стъпало почват предусилватели филтри корекции и един куп допълнителни неща.Да не говорим че механиката и шасито за да станат що годе прилични ти трябва шлосерка работилница само за тях и време бол а и не искам да преоткривам топлата вода. Не разполагам и с двете и не ги харесвам тези изделия андъче с стърчащи кабели и постояно ровичкане из чарколята.Не мисля че даже и да имам вече условията ще ми стигнат нервите да изкарам такъв проект до края.Затова предпочитам нещо готово което мога да чуя как свири ако не ми хареса не го вземам ако ми хареса плащам и го отнасям.Ми не знам тоя RS5600 ми изглежда доста приличен сандък около 13кг тежи .Човека го плати към 1500 лв Ще ги прослушам и тогава ще мисля.
« Последна редакция: Ноември 19, 2012, 06:04:59 18:04 от турбината »

Неактивен Toshko

*
  • 3404
    • Профил
« Отговор #8 -: Ноември 19, 2012, 06:23:59 18:23 »
Купуването на качествен усилвател предполага наличието на качествени колони и качествени записи.
Ако нямаш намерение да минаваш на Flac, оригинални дискове и плочи, няма защо да се напъваш... отделно ако нямаш някакъв як DAC, як плеър или грамофон с доза за над 200 долара също няма смисъл... Искам да кажа, че няма смисъл от супер усилвател...

Търси нещо мощно с транзистори!

Та за тези посочените просто няма какво да им се обсъжда, конвенционална техника от нисък клас на марки с малко по-голяма надценка заради името. Нещо като Тъндър, но в по-прилична кутия и минал ОТК...

Има ямахи до 1.000 лева със сериозни показатели, подбрана елементна база, транзистори и разни аудиофилски чалъми... от там нагоре вече си заслужава да се мисли и да се разсъждава... сега все едно ме караш да избирам между Тико, Матиз и Спарк, докато ямахата е последен модел БМВ 3-ка с базов 6 цилиндров двигател... - т.е. почти всичко необходимо за почти всеки... ;) - сравнението ми се получи много точно!

Поздрави!
« Отговор #9 -: Ноември 19, 2012, 07:42:05 19:42 »
Мммм тука ме хвърли във размисъл. 99% от аудио филите около мене /не знам дали е точен термина аз не съм от такъв/казват "бягай" от ямаха.Нямам нищо качествено от изброеното.Но си мисля че ако се започне с домашното озвучаване трябва да почна с усилвател после колони .Мен ми е пределно ясно че в тази сфера две еднакви мнения няма та питах какви са мненията за такива усилватели .Явно е добре да се спази основния принцип - вземаш това което ти харесва и си свиркаш.

Неактивен Toshko

*
  • 3404
    • Профил
« Отговор #10 -: Ноември 19, 2012, 08:21:58 20:21 »
Да, това ми е известно. Както и факта, че публикуваните характеристики на Ямаха са с по поне един разред по-добри от на конкуренцията, факт от който аудиофилите се абстрахират упорито!

Имай предвид, че това производство е мъртво от години! Няма новости, схемите и елементите са стари! Никоя голяма фирма не се интересува от него. Няма причина един усилвател да бъде скъп!

Поне да не е STK миризливец! Поне транзистори! И яко захранване!

Другото няма значение. Винаги съм казвал, че разликата между два усилвателя са динамиката и запаса от мощност.

Поздрави!
« Отговор #11 -: Ноември 25, 2012, 10:42:00 10:42 »
Добре де .След като култа към транзистора вече 40 години не умира защо да си сменям мойта стара щайга вярно служила доста години? Тоя въпрос назрява след като гледам какво се предлага за 4-5 стотака по магазините.За тия пари няма да те подхлъзнат с интегрални усилватели но каква е разликата ?
Ето мойта машина като уточнявам че не обичам високи нива на шума и харесвам музика за слушане а не децибели.
Дискретни елементи и транзистори - мисля че е доста кадърно изпълнен макар и да е многоканално решение.
Двата стерео канала са с по голяма мощност сателитите са наполовина но така или иначе сега го ползвам само в стерео режим .Капацитетите са малки/2 х4700 мкф/ но това са схемни решения на конструктора и явно имат някаква цел /зависи от напреженията които се ползват и типа на крайните стъпала/понеже не е спестявано а периферната електроника си е стандартно с импулсно  .
« Последна редакция: Ноември 25, 2012, 11:01:00 11:01 от турбината »