Здравей Гост

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Toshko

*
  • 4252
    • Профил
Re:Бюджетно двулентово ОТ с басрефлекс
« Отговор #16 -: Декември 15, 2012, 04:30:33 16:30 »
Ето симулацийка - вж. прикачения скрийншот...

А как е достигнато до нея, ще разбереш, когато си инсталираш boxsim и отвориш файла, който също прикачам като архив.

Поздрави!

Неактивен yavor

*
  • **
  • 89
    • Профил
« Отговор #17 -: Декември 15, 2012, 05:16:11 17:16 »
Tшко, благодаря за симулацията. Проблема е че все още ми е трудно да разчитам самата сумулация, в кои случаи кривата е ок и в кои няма да е. Това се дължи на слабото ми познаване на материята. Наясно съм че четене му е майката. :) Да разбирам ли че симулацията която ми прати е това към което трябва да се придържам и съответно W170S и SC5 са говорителите удачни за моя проект. Благодаря!
..А ето и симулациите на  STX 16-50-8 в вариант с затворен обем и фазоинвертор при ≈18л.
http://picbg.net/album_folder.php?u_id=709308dJ7A&f_id=53986 Загледах се по тях основно заради по-ниската им цена ot Визатона-а.

Неактивен Toshko

*
  • 4252
    • Профил
« Отговор #18 -: Декември 15, 2012, 06:47:46 18:47 »
Отвратително!
Не, графиката, като линейност е прилична, но като си свалиш boxsim и отвориш филтъра, ще видиш за какъв кошмар става въпрос!
SC5 със сигурност не трябва да участва!
Търси голям куполен ВЧ, който позволява да го отрежеш под 2 кхз., т.е. резонанса му да бъде под 1 кхз!
Тези малките и евтините са за заместващи в трилентови системи, имат такива аномалий около резонанса, че филтъра става ужасен.
Високата разделителна честота пък приближава НЧ към аномалиите в края на обхвата му около 5 кхз и става ужасно трудно да го накара човек да затихва... даже колкото повече честотно зависими елементи има на по-малко от октава под пречувването на мембраната на 5 кхз., толкова по-зле става, даже щръква още... тоест трябва да се реже по-ниско...

По-ниско, обаче мъничкия ВЧ с резонанс на 2 кхз. прави ужасни бели, даже по паспорт е от 4 кхз. нагоре!
Този пък прави същите мизерий, обаче в долния край на обхвата си?!? Отвратително!
Диаграмата на излъчване около разделителната честота е ужасна.
Филтъра сигурно ще струва колкото говорителите...

Затова смело търсиш по-голям ВЧ говорител... с SC10N (26.67 лева) се получава много по-добре!

Филтъра на баса се редуцира до 4 части:
1. бобина;
2. резистор;
3. бобина;
4. кондензатор.

Филтъра на ВЧ също се редуцира драматично до 6 чарка, като от тях съществена сума пари струва само бобината:

два резистора, три кондензатора и една бобина...

Мисля че се получи чудесно особено като диаграми на излъчване.

Сега от теб се иска да си разчетеш файлчето, за да си видиш схемата и стойностите на филтъра, а също и размерите на лицевия панел, обема и разположението на говорителите на лицевия панел  ;D

Поздрави!

Неактивен yavor

*
  • **
  • 89
    • Профил
« Отговор #19 -: Декември 19, 2012, 02:24:17 02:24 »
При мен има промяна в плана. За сега се отказвам от покупка на W170S, мисля да си взема ВКН 09360 или ВКН 09370 за проекта.

Неактивен Toshko

*
  • 4252
    • Профил
« Отговор #20 -: Декември 19, 2012, 08:51:04 08:51 »
Ха! Чудесно!
Между другото, откажи се от заден монтаж с дупка за ВЧ.
Сега ти трабва само BSC и филтър LR-2 на 3 кхз + l-pad за ВЧ...
А може и по-просто... НЧ без филтър само с BSC, прослушваш с тестови сигнали къде затихва и там 2-ри ред за ВЧ. L-pad-a на ВЧ не отпада :)

Поздрави!

Неактивен yavor

*
  • **
  • 89
    • Профил
« Отговор #21 -: Декември 19, 2012, 10:37:12 10:37 »
Ще ми дадеш ли малко по подробно инфо относно BSC? Защо да се отказвам от задния монтаж, по принцип имах идея и ВЧ и НЧ да са монтирани по този начин. Това което си мисля обаче е че при подобен монтаж един път затворена (залепена) кутията и нама да има достъп до вътре.

Неактивен Toshko

*
  • 4252
    • Профил
« Отговор #22 -: Декември 19, 2012, 11:53:56 11:53 »
Baffle Step Compensation има много извори в Гугъл.

Не е хубаво ВЧ да свири през дупка. Може заден монтаж, но със голям конус отпред.
Я опитай, ВЧ свързан по следния начин:
- първи ред на 5 кхз. това е един кондендатор (смятай с Бътъруърт);
- L-pad 4 дб;
- LR-2 на 2500 херца.

Това е по веригата от говорителя към усилвателя и изглежда така:
Кондензатор, паралелен резистор, последователен резистор, паралелна бобина, последователен кондензатор.
Всички стойности можеш да сметнеш с уеб калкулатор.

http://www.diyaudioandvideo.com/Calculator/XOver/

L-pad-a е в подменюто "driver attenuation circuit", филтрите ги смяташ като двулентови и преписваш само схемата и стойностите за ВЧ говорител.

Неактивен yavor

*
  • **
  • 89
    • Профил
« Отговор #23 -: Декември 19, 2012, 06:33:04 18:33 »
Днес си поръчах два броя ВКН 09370, чакам да ми ги доставят и се захващам с дърводелската работа  ;D.  До колкото четах тези говорители били по-добре за затворен обем. Поправете ме ако греша. 25л дали ще са ОК? Относно ВЧ май за сега оставам на SC10N, но ще изчакам още малко с покупката.

Неактивен yavor

*
  • **
  • 89
    • Профил
« Отговор #25 -: Декември 20, 2012, 11:36:03 23:36 »
Така е, 30л че и повече сигурно ще е по-добре но все пак ми се иска да запазя по-компактни размери. Ще гледам да се придържам към дизайна на ОТ който публикувах малко по-назад в темата. А за направата на кутиите, кой материял ще е най добре, ПДЧ, МДФ или шперплат.
В процеса на работа мисля да направя подробен снимков материал който да споделя тук в форума. :)

Неактивен Toshko

*
  • 4252
    • Профил
« Отговор #26 -: Декември 21, 2012, 11:12:54 11:12 »
Ами супер :)

Шперплата го харесвам най-много.
Имаш ли някакъв обем да ги прослушаш първоначално?
09370 стават и за бас рефлекс. Ако имаш тестова кутия, можеш да поекспериментираш. Трябва и да ги разсвириш преди да правиш изводи :)

Поздрави!

Неактивен yavor

*
  • **
  • 89
    • Профил
« Отговор #27 -: Декември 21, 2012, 11:36:12 11:36 »
Това с тестовата кутия е добра идея. :) Мисля че мога да спретна една такава за проби и разсвирване от ПДЧ. Намерих в другата тема ''Помощ за ремонт на ОТ'' параметрите на 09360 те дали са аналогични с 09370 за да мога да симулирам  с BassBox?

Type: Standard one-way driver
  No. of Drivers = 2
  Mounting = Standard
  Wiring = Parallel
  Fs =  40 Hz
  Qms =  2.54
  Vas =  27 liters
  Cms =  1.298 mm/N
  Mms =  12.2 g
  Rms =  1.207 kg/s
  Xmax =  5 mm
  Xmech =  7.5 mm
  P-Dia =  124.1 mm
  Sd =  121 sq.cm
  P-Vd =  0.0605 liters
  Qes =  0.94
  Re =  7.601 ohms
  Z =  8 ohms
  BL =  4.979 Tm
  Pe =  50 watts
  Qts =  0.686
  1-W SPL =  88 dB

Неактивен Toshko

*
  • 4252
    • Профил
« Отговор #28 -: Декември 21, 2012, 04:46:46 16:46 »
Да, има ги на сайта
http://vissokogovoriteli.bg/products/VKN-09270_370.htm
http://vissokogovoriteli.bg/products/VKN-09270-01_370-01.htm

И се покриват напълно с впечатленията ми от 09360.

Единствено съм задал резонанс 40 херца, което е по-ниско от 50+10/-5, но пък на 09360 толкова му дават
http://vissokogovoriteli.bg/products/VKN-09260_360.htm
А и след сериозно разработване - няколко часа на x-max при 30 херца ще станат толкова, че и по-ниско... ;)
Разработването на НЧ преди употреба е задължително, защото после в кутията продто не можеш да ги раздвижиш толкова с музикален сигнал!

Намери си програмка генератор на тонове за компютъра, свързваш към усилвателя, пускаш 30 херца и ги оставяш така. Даже на 20 херца е още по-хубаво.

Внимавай с волумето да не ги скъсаш! В началото ще правят по-малък ход, ако ги оставиш без наблюдение към края на разработването вече може да правят прекачено голям ход!

Поздрави!

Неактивен yavor

*
  • **
  • 89
    • Профил
« Отговор #29 -: Декември 22, 2012, 03:15:31 15:15 »
Тошко благодаря за ценните съвети, радвам се че научавам нови неща тук в форума.
Днес един приятел ми подари един нов ВВ108-01 60W 8ом.. Въпроса ми е как се справят тези ВЧ? Ако са ОК мога да си поръчам още един,гледам че ги има налични http://elimex.bg/product/31231/bg-vv108-01.html , или да си остана на варианта с SC10N.