Здравей Гост

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Toshko

*
  • 4015
    • Профил
Re:Бюджетно двулентово ОТ с басрефлекс
« Отговор #30 -: Декември 22, 2012, 03:59:27 15:59 »
Ами прослушай го през кондензатор бе!  ;D
Мърдай в страни, пускай различна музика.
Включи го на мястото на ВЧ на налична колона (да е със същия импеданс)
После го пробвай с махната капачка.

И ти ще кажеш ;)

Неактивен yavor

*
  • **
  • 89
    • Профил
Re: Бюджетно двулентово ОТ с басрефлекс
« Отговор #31 -: Декември 17, 2017, 05:55:05 17:55 »
След дълго отсъствие от форума и тотално замръзяване на проекта с двулентово ОТ отново съм тук и имам желание да доведа проекта до край :) . Говорителите си остават ВКН 09370 и ВВ108-01. Днес събрах една тестова кутия с обем 21л. Знам, че за 09370 най-добре е 30л, но за сега тази е само за проби. За сега кутията е без басрефлекс. На пъвро слушане звука е с хубави отчетливи високи и плътен бас, може би малко трябва да се подчертаят средите. На високите съм сложил един кондензатор WIMA 4.7 uF. За сега мисля да свалия ниските и да ги разработя на 20-30Hz, че ги монтирах направо от кутията. после може да експериментирам как ще е с басрефлекс и вата.
В най-скоро време ще кача и снимки.

Неактивен Toshko

*
  • 4015
    • Профил
« Отговор #32 -: Декември 18, 2017, 03:46:24 03:46 »
Здравей отново.
За високочестотния задължително трябва да предвидиш някакъв фазов палец. Може външен и вътрешен концентрични вълноводи.
Може и прегради.
Освен това не знам каква диаграма на излъчване ще имаш. Двата говорителя се срещат на честотата на която баса вече излъчва насочено.
По-добре ги измери първо. Особено високочестотния.
Има два модела хартиени ВЧ Визатон, които поне вадят високи.
Според мен направи класическа трилентова система с втори ред разделяне на 500 и 5000 има няколко доста подходящи среди на Благоевград. Даже може да направиш 3.5 ленти с два баса, единия отрязан по-ниско.
За ВЧ не ти казвам реда на филтъра, защото и 4-ти хартиените затворени високи имат едни артефакти от резонансната честота, които са неизтребими. Трябва компенсираща верига.

И какво, 20 литра и това вади бас. Учудващо добри говорители.

Неактивен yavor

*
  • **
  • 89
    • Профил
« Отговор #33 -: Декември 18, 2017, 01:26:48 13:26 »
Добре може ли ти да ми препоръчаш конкретен модел ВЧ, такива които биха били подходящи в комбинация с 09370. Нещо не ми се занимава, а и нямам нужните знания да правя фазов палец и външен и вътрешен концентрични вълноводи. Ще имам нужда и от помощ за филтрите. Мога да направя и 30л кутия въпроса е да свири добре.
Ето и снимки на тестовата кутия, готов съм за доста критики :)
« Отговор #34 -: Декември 18, 2017, 01:52:50 13:52 »
Здравей,
В тази тема http://penkiller.com/index.php/topic,1979.msg14494.html#msg14494 с Тошко обсъждаме колоните, който да си направя с подобен нискочестотен. За високочестотен избрахме широколентов Visaton FRS5X във вълновод, за по добра диаграма на излъчване. Разделени са под 1000 Hz, така че нискочестотния да излъчва не насочено. Във Fb групата на форума има видео с начина по който би свирила такава колона. Звучи много приятно.

Неактивен Toshko

*
  • 4015
    • Профил
« Отговор #35 -: Декември 18, 2017, 03:41:32 15:41 »
Ето клип 2 от 3:

https://www.facebook.com/PenkillerDIY/videos/1552294821520445/

Под Фазов палец или вълновод имам предвид просто две балсови летви или дори по-качествен картон на Х пред говорителя.
Формата на преградите трябва да навлиза навътре в чинията на мембраната, като се оставят няколко милиметра.
Можеш винаги да използваш и окачен близо пред мембраната високочестотен конус, който ще служи за фазов палец и за вълновод едновременно.
А можеш и да вземеш една евтина хорна и с фланец да закрепиш високочестотния към нея, тамън може и по-ниско да слезе.
Намерих две хорни, които не знам за Вас, ама аз може да си взема.

http://megavoice.bg/?pid=34&product=1772 Тази е много подходяща за всякакви малки високочестотни.

Милене, спокойно, не си се минал, високочестотните на Явор свирят високи слабо и много насочено. Ти ще имаш директно излъчващи говорители във вълновод. Има усилващ ефект, но по-малък, а другите ефекти са по-важни.

За 09369 и 370, изненадващо лесно се филтрират с първи ред, явно имат импедансно плато продължаващо поне 1 октава над 800 херца.
Риска при покачващ се импеданс е по-високите честоти въобще да не се филтрират. Просто на 1600 говорителя има вече 15 или 20 ома, които нашите 1.5 мХ не ги броят за нищо. 1.5 мХ в 20 ома са над 2 килохерца, ама на 2 килохерза импеданса вече е например 25 ома, което също попада в не филтгрирания обхват на 1.5 мХ, щото в 25 ома, това е филтър на 2600 Херца. И така нататък. Затова често има проблеми с филтрирането на басове отгоре. Това е и причината да препоръчвам зобел без да се замислям. 100% ще подобри звука ако е във веригата на баса. Без никакво съмнение. Изправиш ли му импеданса да остане 8 ома нагоре, филтирането ще бъде плавно и предвидимо чак до 20 кХз.

Зобел е хубаво да се слага на всеки говорител, който ще бъде филтриран отгоре.

Неактивен yavor

*
  • **
  • 89
    • Профил
« Отговор #36 -: Декември 18, 2017, 11:34:15 23:34 »
Добре, това за фазовия палец и вълновода го разбрах. Единия ми въпрос е ако сложа високочестотен конус има ли значение от какъв материал е и дали трябва да е плътен или кух. Мислих си да си струговам от дърво.
Другия вариант е ако взема евтина хорна тогава мога ли да сложа ВЧ с заден монтаж с заоблени ръбове на дупката + хорната.
В този случай кондензатора който съм сложил на ВЧ удачен ли е?
Относно НЧ до колкото разбрах ми трябва филтър първи ред, BSC и Зобел.
Гледах клипа в Фб. и много ме заинтригува.

Неактивен Toshko

*
  • 4015
    • Профил
« Отговор #37 -: Декември 19, 2017, 12:12:08 00:12 »
Нали разбра, че въпросния ВЧ конус просто ще стои на няколко мм пред мембраната и ще се прави на кух фазов палец? Може даже в правата си част в началото да е преграден на Х и той.

BSC не е задължително ако например колоните са долепени отзад до стена.

С ВВ108 двулентови колони ще станат трудно, особено с тези басове. Не случайно дори стиснатите комунисти са правили три ленти с тези говорители. Даже в моите Тонакс баса е пуснат без филтър и не си пречи със средата.

Мен ако питаш купувай вълноводите и Фрс5Х и се присъединявай към групата.

Има още два клипа във Фейсбук.
« Отговор #38 -: Декември 19, 2017, 09:58:10 09:58 »
Аз пък много харесвам звука на ВВ108, някак брилянтно ми звучат. Ето преди време какво измислихме с Тошко за в колата, още си ги слушам.
http://penkiller.com/index.php/topic,535.15.html
Ако си от София винаги може да се разберем нещо да чуеш за какво става въпрос.
Ето пак прекрасно звучене.
https://www.vbox7.com/play:95b90015ca

Неактивен yavor

*
  • **
  • 89
    • Профил
« Отговор #39 -: Декември 20, 2017, 03:30:09 15:30 »
Тошко мисля, че ме нави за класическа трилентова :), а по нататък може да направя проекта с вълноводите и Фрс5Х.  Днес минах през един магазин в Варна да видя какви бг среди предлагат. Имаше ВКС 0733, ВКС 1832 и ВКС 0933. Тези първите два не ги намирам на сайта на производителя, има ВКС 0732 и ВКС 0933. Ти какво ще ме посъветваш някой от тези изброените или друг?

« Отговор #40 -: Декември 20, 2017, 05:19:07 17:19 »
Ето и моя евтин вариант за вълноводи.

Дебна от доста време в ОЛХ, взех ги за 15 лева двете. Само трябва да намеря време да се захвана с 5-минутните.

Неактивен yavor

*
  • **
  • 89
    • Профил
« Отговор #41 -: Декември 21, 2017, 12:42:34 00:42 »
На мен също ми харесва звука на ВВ108, затова съм се спрял на тях.

Неактивен Toshko

*
  • 4015
    • Профил
« Отговор #42 -: Декември 21, 2017, 09:14:18 09:14 »
Тошко мисля, че ме нави за класическа трилентова :), а по нататък може да направя проекта с вълноводите и Фрс5Х.  Днес минах през един магазин в Варна да видя какви бг среди предлагат. Имаше ВКС 0733, ВКС 1832 и ВКС 0933. Тези първите два не ги намирам на сайта на производителя, има ВКС 0732 и ВКС 0933. Ти какво ще ме посъветваш някой от тези изброените или друг?

И с двете изделието няма да има никакъв вид. 0732 ги имам във версията с отворено шаси и звучат подчертано добре. Другите не бих ги взел, чисто субективно за мен благоевградски говорител означава хартиена мембрана, окачване акордеон, хартиена капачка или мрежичка.
Иначе класиката за този клас говорители е 138B, имам ги в цели колони, които звучат уникално, 09360, 138В и ВВ108-01. Като ВЧ и на двете колони са АлНиКо, а СЧ на едната е АлНиКо, на другата е ферит, а звучат еднакво.

Всъщност, от тези тонакси: http://penkiller.com/index.php?topic=286.0 които се оказаха прототип на несъществуващ модел се светнах, че 09360/370 са хубави. А ги купих от магазина на завода защото се бях вманиачил по намирането на чифт читави хартиени високочестотни. Реостатните L-падове също ме изкушиха.
Тръгнах да ги разглобявам за части без да ги пусна да ги прослушани, обаче докато разфасоваха едната все пак пуснах другата... И веднага събрах първата и от тогава ги съхранявам.
Свирят меко казано страхотно.

Неактивен Toshko

*
  • 4015
    • Профил
« Отговор #43 -: Декември 21, 2017, 09:50:30 09:50 »
Ето и моя евтин вариант за вълноводи.

Дебна от доста време в ОЛХ, взех ги за 15 лева двете. Само трябва да намеря време да се захвана с 5-минутните.

Отворени ли са отзад?
Това са високочестотни в стил и по технология от 60-те, тоест под 5000 свирят криво,а под 2-3.000 въобще не свирят, като същевременно над 15 килохерца няма никой.

5 минутните тонколони свирят пълноценен пълночестотен звук с бас, среди и високи, имат 60-70 херца отдолу заради специалната кутия. Радио се слуша на тях почти без забележки.

Неактивен yavor

*
  • **
  • 89
    • Профил
« Отговор #44 -: Декември 21, 2017, 10:52:52 10:52 »
Нека обобщя за трилентовото ОТ
НЧ - ВКН 09370 (88dB,50W)
СЧ - ВКС 138B   (88dB, 20W)
ВЧ - ВВ108 с фазов палец  (91dB, 60W)
в 30л с втори ред разделяне на 500 и 5000.
С затворен обем или с фазиоинвертор?

« Последна редакция: Декември 21, 2017, 11:10:13 11:10 от yavor »