Здравей Гост

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен yavor

*
  • **
  • 89
    • Профил
Re: Бюджетно двулентово ОТ с басрефлекс
« Отговор #75 -: Януари 07, 2018, 02:08:19 14:08 »
Аз също бих ги занесъл да ми ги измерят, но в Варна нямам идея къде може да ми свършат тази работа.
А за въпросната средa няма инфо в нета, те даже хората от Благоевград я нямат в сайта си.

Неактивен yavor

*
  • **
  • 89
    • Профил
« Отговор #76 -: Януари 08, 2018, 02:20:51 14:20 »
Тошко, интересува ме нещо в страни от проекта, който описвам тук. Според теб допустимо ли е да се използва трилентов говорител от кола на 4 ohm в DIY стерео ОТ и може ли да се очаква качествен звук. Питам защото имам от доста време два говорителя на Selenium, доколкото ми е известно са подразделение или дъщерна фирма на JBL, произведени в Бразилия.
« Последна редакция: Януари 08, 2018, 11:13:50 23:13 от yavor »
« Отговор #77 -: Януари 08, 2018, 03:56:20 15:56 »
Останал си с грешно впечатление, че мери, защото аз имам микрофон и меря със Спектралаб. Като добавим и факта на съвпадение на имената става ясно от къде идва заблуждението.
Иначе следя темата с интерес. Измерването в домашни условия е доста голяма тема за дискусия и като свърша ремонта на апартамента си ще поема инициатива да поразчепкаме този толкова важен въпрос и аз ще споделя опита си за софтуера и за микрофона. Правят се доста настройки, необходим е и специален микрофон. измерването с апликацията на телефона е неточна, т.к. обхвата на микрофона на мобилните телефони е относително коректен само за средните честоти и то с адски много компромиси. Бялата графика, показана по-горе, предполагам е АЧХ на телефона + вградения му микрофон. Тя също може да се калибрира, но пак с много голяма относителна грешка. За автора на темата нека ми прати лично с електронна поща, за да изпратя Спектралаб за компютър. На Тошко също я пращах на и-мейл и той може да ти я даде. Иначе Тошко е прав, че няма опасност да увредиш СЧ-говорителя с пълночестотен сигнал. 4.7 мкф е много малка стойност. Ако ще мериш с филтър, го направи поне 3-ти ред и го отрежи и отгоре според мен. За високочестотните си е фатално ако няма кондензатор. Последно, за да не измествам прекалено много темата, ако ще мериш под 300 херца, да знаеш, че в домашно условия е много трудно. Има из нета как се мери със спектралаб и как се донастройват филтрите, но всичко това е реално осъществимо САМО при положение, че си набавиш измервателен микрофон, добър софтуер (Спектралаб минимум) и не чак толкова важно звукова карта с прилична АЧХ до 20 кхц.
Редакция:
Микрофонът, който използвам е с капсула Panasonic  wm 61a, закупена от http://www.futurel.bg/index.php?pg_id=2&g_id=22271&sg_id=117183&sid=b5d69714fd3766fcd7d766ff892b4613&qty=0&lang=bg
« Последна редакция: Януари 08, 2018, 04:09:52 16:09 от Явор »

Неактивен Toshko

*
  • 4256
    • Профил
« Отговор #78 -: Януари 08, 2018, 06:56:38 18:56 »
Тошко, интересува ме нещо в страни от проекта, който описвам тук. Според теб допустимо ли е да се използва трилентов говорител от кола на 4 ohm в DIY стерео ОТ и може ли да се очаква качествен звук. Питам защото имам от доста време два говорителя на Selenium, доколкото ми е известно са подразделение или дъщерна фирма на JBL, произведени в Бразилия. Ето и модела 6TR4A
Да, има такава практика, например Пионер 2010, 2510, 2011 и 2511 са често използвани с голям успех. Типично третата лента, която е пиезо пищялка се изключва, защото разваля звука.

На конкретните говорители защо да не им направиш едни кутии за проба.

Пусни обаче тема в раздела за регистрирани.

Неактивен Toshko

*
  • 4256
    • Профил
« Отговор #79 -: Януари 09, 2018, 01:44:56 13:44 »
Темата в раздела за регистрирани: Авто говорител в домашно озвучително тяло.
Там ще обсъдим акустичното оформление и останалите детайли.
Напомням: раздела за регистрирани потребители е видим само за потребители с повече от 15 мнения. Новорегистрираните потребители могат да пишат само в два раздела и да пускат лични съобщения. След като се представят с едно кратко не формално мнение могат да използват целия форум без двата раздела, които изискват минимум 15 мнения.

Неактивен yavor

*
  • **
  • 89
    • Профил
« Отговор #80 -: Януари 11, 2018, 03:27:49 15:27 »
Идеално и ако го цепнете на кръст и нанижете две преградки ще стане супер.

Ето схема на филтър.
Баса е ОК с първи ред отгоре. Средата трябва да я прослушаш, което е лесно, защото е през кондензатор.
Зобела на СЧ изисква Re и Le.

За нивото на ВЧ може да се добави единичен резистор.
Казваш да добавя един резистор за нивото на ВЧ, мислих че трябва да са два в серия и паралел?
Това ми излиза с калколатора за да намаля ВЧ от 91dB на 88dB.
« Отговор #81 -: Януари 11, 2018, 08:56:49 20:56 »
С двата резистора е л-пад. Разликата е, че запазваш съпротивлението, като постигаш същата атенюация. Хубаво е да ползваш за сметките реалната стойност на съпротивление на говорителите. Съществуват различни мнения кое съпротивление трябва да се ползва, затова прочети тук там и прецени на теб кое ти прилича на истината :)

Неактивен Toshko

*
  • 4256
    • Профил
« Отговор #82 -: Януари 11, 2018, 11:55:03 23:55 »
Атенюирането на говорител без Зобел с единичен резистор работи и като корекция относително усилваща високите.
Импеданса към високите расте, а резистора е фиксиран, така атенюацията е по-голяма за по-ниските честоти.
L-pad пък е добре да се ползва ако имаш нужда от по-стабилна импеданс за филтъра. Често обаче при средночестотни говорители L-pad-а не работи добре заради рано покачващите се импеданс иска него става по-лошо, говорителя крещи. Случи ли се това, задължително се слага Зобел, който да изправи импеданса. Със Зобел затихването става еднакво за цялата честотна лента, подобрява се и възпроизвеждането на импулси.