Здравей Гост

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Toshko

*
  • 3218
    • Профил
Disassembly of gas monotube shock absorber Bilstein B8 Nordschleife Edition 1/3
Разглобяване на газов монотюб спортен амортесьор Билщайн Б-8

Имаме новина, че форума Пенкилер вече има собствен канал в Ютуб на който ще качваме интересни клипчета отразяващи различни направи си сам дейности.

Заповядайте и първия клип в нашият канал:
http://youtu.be/srSo0spQqvE - отваряне на горното уплътнение и източване на маслото;

Това е първият от три клипа в които ще покажем спортен монотюб газов амортесьор на съставните му части.

Всеки наш потребител е добре дошъл ако желае да публикува клип на канала на Форума "PenkillerDIY" и да започне дискусия в някой от разделите на форума.

Моля не бъдете прекалено строги в оценките към коментарите ни, беше ни за първи път и сме любители също като вас!

Поздрави и приятно гледане!
2/3 http://youtu.be/l5ga2FWkEzI - освобождаване на налягането на газа и изваждане на разделителната диафрагма;
3/3 http://youtu.be/2pFf_q19cFQ - разглобяване на хидравличното бутало и клапани.

Неактивен Toshko

*
  • 3218
    • Профил
Моля прочетете описанието под клипчетата, харесвайте, споделяйте и коментирайте!  :)

При следващата сесия, ще се опитаме да рециклираме амортесьорите, като им сменим маслото и уплътненията. Също ще монтираме вентил и ще ги напомпаме с газ.

Очертава се всички дейности да са лесно достъпни за направи си сам и да не изискват специални инструменти.

Използването на струга за преса даде много зрелищен резултат, но можехме просто да пробием дупка в основата и тогава изобщо нямаше да се нуждаем от струга за държач.

Да повторя и тук, че ви съветваме да използвате DIY предпазителя от дъно на пластмасова бутилка, защото след снимките се оказа, че една стружка много яко се е забила в патронника на бормашината!

Поздрави!
Това правено ли е досега и съответно какъв ресурс има такъв ребилднат амортисьор ? Интересно ми е защото преди доста време съм правил опити за възстановяване и не бяха много успешни. Маслото което се налива вътре дефакто не е масло а някаква специална хидравлична течност с точно определен вискозитет.Мойте ги бях направил със щуцер и игла да могат да се помпят /60бара по спомен/но това е друга история.Идеята е интересна ако се получи бих пробвал пак.
Това правено ли е досега и съответно какъв ресурс има такъв ребилднат амортисьор ? Интересно ми е защото преди доста време съм правил опити за възстановяване и не бяха много успешни. Маслото което се налива вътре дефакто не е масло а някаква специална хидравлична течност с точно определен вискозитет.Мойте ги бях направил със щуцер и игла да могат да се помпят /60бара по спомен/но това е друга история.Идеята е интересна ако се получи бих пробвал пак.
Здравей, мога да ти кажа относно маслото, запознат съм покрай велосипедите и техните вилки и шокове, има два вида масла според предназначението - open bath(отворена маслена баня) closed bath(маслен патрон с газ под налягане(най често азот) ), типично вискозитета е около 7.5w, но масла има от 2.5w до 15w, като вискозитета влияе пряко на т.н.  compression - скоростта на сгъване, и rebound - скоростта на разгъване на аморт-а, обикновено качесвените вилки имат и външна настройка на тези параметри(също и други, като прогресивност на пружината, gate, travel и т.н). Обикновено за rebound-а има отделна камера, като маслото там си е отделно. Качествени масла (fork/shock/damper oil) са FOX, Motul, RockShox. Лошото е, че когато не разполагаме с външни настройики, правилното масло се подбира опитно, а да речем смяна на масло 7.5w с такова 5w дава осезаемо по-бърз rebound.
При велосипедите съвсем успешно се ребилдват и вилки и шокове, стига стеншъните и буталата да не са с наранена повърхност, дори се продават комплекти за ребилдване, така че не виждам причина да не стане при автомобилен тюб.
Интересното е, че според мен определено има какво да се почерпи/извлече от напредъка при велосипедните окачвания.