Здравей Гост

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Здравейте.Ако имате желание,може да обсъдим различни варианти на турбиниране на атмосферен мотор,в частност ВР6.
Колата е голф 4 ВР6 2.8 204к.с./6200об. 270Нм/3200об. Ход на буталото 90.3мм .Диаметър на цилиндрите 81мм.Степен на сгъстяване 10:1.Целта която искам да постигна е мин.500к.с. на мотор.Въпросът е по кой начин да се постигнат?Това което,ще правя със сигурност е да си намеря глава от Р32 http://www.houseofthud.com/cartech/r32-head-flow.jpg и да гоня обем около 3.2 литра и естествено другите нужни неща за превръщане на атмосферка в турбо вариант.Главата със сигурност,ще се дава за портване и оптимизация.Малко съм объркан,кой вариант да избера.Най-лесно е с едно турбо,примерно ГТ30,ГТ35 и каквото се получи.Обаче гледам по чуждестранните форуми,използват битурбо китове на известни фирми.Какво се печели от двете турбини и какво се губи?Уж две по-малки,развъртат се от по-рано(което и моята цел:приятна стрийт кола,която се развърта от рано и върви до края..),но дали не умират във високите?А какво ще кажете за системата при супра:две еднакви турбини,но с клапа между тях?Или пък вариант на каскадно пълнене?Въпроси много,а отговора все един и същ ми го казват: "...не се занимавай с глупости,пляскай една ГТ30 и си карай...".Но аз не искам да стане по най-лесния начин,а по начина който ще ме удовлетворява най-много ;D.Изпипан,пресметнат и обмислен,затова може да споделите някое друго съветче да ми служи като основа.Забравих да кажа,че кулера май ще е воден,за да има възможно най-къси пътища. ;D

Неактивен Toshko

*
  • 3229
    • Профил
Re:Избор на оптимална турбо концепция.
« Отговор #1 -: Май 24, 2013, 03:03:26 15:03 »
Може би трябва да се замислиш, защо всички ти казват да не се занимаваш с глупости.

В заданието ти има големи противоречия. " приятна стрийт кола,която серазвърта от рано и върви до края.." е неизпълнимо задание с конвенционалните части популярни в тунинг средите.

За бутала ще трябва да пишеш на Мале, че искаш ковани турбо бутала на 3-5 стотни в чугунов блок. Ако Мале се навият да ти врътнат едни от същите сплави и по същата технология като за WRC или задаващата се F-1 V6 turbo, ще те огрее.

Останалото е постижимо по един или друг начин. Чардж кулера е добро решение по още една причина, късата тръба между него и дросела може да бъде с много голям диаметър и съответно при напълно отворен дросел, обема на тръбата и самият чардж кулер се присъединяват към този на смукателя и ефекта е като от противопомпажен обем.

Пак да кажа, най-големият ти проблем е дълговечността, която може да бъде критично малка с т.н. "рейсингови" тунинг части и масла заради абсурдните допуски, които изискват!
Попитай собственик на надута турбо Хонда, защо не ходи на море и на планина с нея! Ще ти отговори, че 12 стотни луфт и продължително каране със само 140 км/ч са несъвместими! Просто двигателя не се товари и буталата не спират да хлопат!

Поздрави!
« Отговор #2 -: Май 24, 2013, 03:54:48 15:54 »
Благодаря ти Тошо за отговора ;).Аз май да продължавам да си чета,поне в това никой не може да ме убеди,че няма смисъл.Между другото,май имаме различна представа за приятна стриийт кола(нямам предвид ефективност като на ток).Пък може и да не съм се изразил правилно..

Поздрави.
« Последна редакция: Май 24, 2013, 05:07:12 17:07 от genuine lover »

Неактивен Toshko

*
  • 3229
    • Профил
« Отговор #3 -: Май 24, 2013, 10:52:01 22:52 »
Моля, пак заповядай!

Аз нещо друго ще ти кажа. Тая работа няма да ти излезе под 20.000 лева.
Тогава, защо ти и другите, които искат тунинг и повече ощност, не си купувате нови двигатели? Че т за 10-12.000$ има готови 400-500 коня двигатели! ;)
Така или иначе всяка кола с такава преработка става хот род, защо просто не купиш мощен двигател?
Фабричният двигател ще ти изкара поне 100.000 километра и гарантирано ще прави всичко по-добре от някакъв си безидеен неграмотен правеняк! - с последното визирам уродливите произведения на тунинг фирмите.

Всъщност, ако ще и да не е 500, а да е 300 коня, новият фабричен двигател е най-доброто!

Поздрави!
« Отговор #4 -: Май 25, 2013, 10:11:00 10:11 »
Ако тоя въпрос 500к.с от тоя мотор и за стрийт кола стои пред мен бих направил следното.
350 к.с на мотора
1 турбина по възможност хубава лагерница от по новите с бързо развъртане и добре премерена да развърта към 3000
всичките съпътстващи турбо проект с висока мощност керамики спирачки и дифове ако базовото купе ги няма става болезнено откъм цена  ;D
Най добрата електроника която може да се закупи
и за финала едно нитро с шотове 50-60 к.с отгоре
Тая комбинация в голф е направо бързи и яростни за стрийт кола.
Би турбо и още повече какскадно  пълнене е прекалено голяма грижа на фона на останалите 1001 проблема за решаване е малко изхвърляне.Това би вкарало колата в един друг клас който е малко различен  със стрийт кола и начина и на каране.
« Последна редакция: Май 25, 2013, 10:14:10 10:14 от турбината »
« Отговор #5 -: Май 25, 2013, 11:34:14 11:34 »
Благодаря.Май не трябваше да казвам,че колата е голф, ей много се мрази тая кола бре ;D.По купето мисля,че всичко е ясно..диф отпред,диф отзад,халдекс контролер(може и без,защото нали все пак е стриийт кола),спирачките няма да са керамични,окачване...Май ще си търся подходящата турбинка или пък Тошо е прав,нов фабрично мощен двигател(бях си харесал 2.5 ТФСИ от Ауди ТТ-RS,А3-RS 340к.с.).Хммм звучи добре.Ама къде ще го търся тва нещо,пък и май се оплакват от директното впръскване..Между другото,някакви впечатления как се държи кола 4х4 с ЛСД-та в завой и как трябва да се кара?
« Отговор #6 -: Май 25, 2013, 02:52:45 14:52 »
Много стабилана в завоите.Карал съм такава алфа рамео - доста интересно е на пътя.
500кс стрийт не си е работа в такова купе.Ако е някой S8 хубаво ама тука ще има само пушеци на всяко тръгване и разход 25бензин .Идеята която по горе написах е че в леко купе 350к.с са предостатъчни да натупаш 98% от колите които ще те затиснат на градско.Останалите 1.9 % ще им сипеш с нитрото ако толко се налага и останалия 0.1% са бигачки които няма да можеш да тупаш и с 500кс ;D
Лошото е че няма универсална бигачка- или става магистрален прехващач и трябва все на "летящ" да се зацепвате или е стрийт бигачка или драгажийка....
Трябва 100% да е ясно как ще се кара за да е резултата положителен.
Като ще влагаш пари и ще се прави читаво нямаш право на такива експерименти.

Неактивен Toshko

*
  • 3229
    • Профил
« Отговор #7 -: Май 25, 2013, 05:08:56 17:08 »
Много стабилана в завоите.Карал съм такава алфа рамео - доста интересно е на пътя.
500кс стрийт не си е работа в такова купе.Ако е някой S8 хубаво ама тука ще има само пушеци на всяко тръгване и разход 25бензин .Идеята която по горе написах е че в леко купе 350к.с са предостатъчни да натупаш 98% от колите които ще те затиснат на градско.Останалите 1.9 % ще им сипеш с нитрото ако толко се налага и останалия 0.1% са бигачки които няма да можеш да тупаш и с 500кс ;D
Лошото е че няма универсална бигачка- или става магистрален прехващач и трябва все на "летящ" да се зацепвате или е стрийт бигачка или драгажийка....
Трябва 100% да е ясно как ще се кара за да е резултата положителен.
Като ще влагаш пари и ще се прави читаво нямаш право на такива експерименти.

Подкрепям с две ръце!
Освен това, да не забравяме състоянието на пътищата!!!

Нов двигател се купува от магазина ;) като направиш проучване и разпратиш е-мейли на различните производители, които си набелязал.
Не знам 2.5 Ауди колко пари е, но съм сигурен, че Форд 2.5 5 цилиндровия турбо 300 коня ще е достъпен и на цената на среден боклучиво-ментелив тунинг.

Идеята е че с т.н. "тунинг" не купуваш нищо повече от това, което има Турбината (вж. темите, които е пуснал) с тази разлика, че плащаш много повечеи че той сам си е майстор и му е почти без пари!
Тунинга има смисъл докато е на ниво направи си сам, натам няма кой да ти направи по-добре само става по-скъпо!
Затова хората продават готови направени, изритани и доказани двигатели. Само трябва да си светнат!

Поздрави!
« Отговор #8 -: Май 26, 2013, 01:14:13 01:14 »
Ами аз съм твърдо решен,всичко което мога да направя сам по колата да го правя,пък даже и тва което е по-трудно ще се опитам :).Аз за това пиша тук.Защото ми харесват мненията и начина ви на мислене.Най-лесно,ще отида в някоя тунинг фирма,ще дам парите и ще кажа правете я.Ама нали съм инат и искам да стане по трудния ,но удовлетворяващ начин.

А за дифовете,някои споделят,че изхвърлят колата като от недозавиване...
« Отговор #9 -: Май 26, 2013, 09:36:07 09:36 »
Въпроса е определящ за това как ще се развие проекта .Понеже материята няма как да се обясни и без да си го правил преди  няма начин да стане от първия път е важно доколко тази работа по двигателите те кефи.
Аз примерно ползвам външен човек само за специфични стругарски услуги и за сваляне мотора от купето.Обаче механиката ми е едно от хобитата и просто ми е кеф да работя със железата.Въпреки всичко съм правил по два и по три пъти повечето неща по мотора .Причината е че за да прецениш и направиш една промяна е нужно мотора да ти е 100% ясен теоретично за да можеш обосновано да внесеш промяната и да имаш практически опит върху тая материя .Иначе се учиш в движение.
За първи проект е доста амбициозно но пък аз приветствам всяко желание на човек да се справи сам с определени задачи като едновременно придобива и знания.
Така че ако като малък си изпитвал непреодолимото желание да разглобиш влакчето подарено ти за нова година - значи спокойно можеш да се заемеш със задачата. ;DНадявам се  във форума ще намериш отговори на доста въпроси които възникват. 
« Отговор #10 -: Юни 09, 2013, 10:36:46 22:36 »
Братчед, не искаш ли да изтупаш един опелов мотор ..... щом говорите за форд-ов и др. мотори  ;D
Става дума за оригинален 2.0 ЛЕТ от калибра  в перфекто състояние .... в момента сложен в кадетт ( които не може да захапе до 4-та ) ..и все пак дава 13.8/400м със всичките пилежи и пушеци  ;D
сега върви на 1.1 бара ...т.е. към 260-270 кс .....  само си сменяш малката заводска турбинка , един ремап и си докарваш едни 330-350 кс ( до толкова държат стоковите карантии )
Другия вариант ( още по-евтин )  е както е сега с тая турбинка , да му шибнеш един нитрошот 50-60 кс  и пак стигаш 320-330 кс !! Мислех аз да му слагам нитро( даже имам ) , ама ше почне да върти и на 4-та с тва предно и си губи смисъла ( за магистрален прехващач не става с тва купе на кадетт  ;D )
Та ако те интересува  тази евтината алтернатива , пиши  ;) да ти направя офертация !
Иначе дет вика Тошко тръгнеш ли да правиш ВР6-тицата 500 кс , не ти мърдат едни 15-20 хилки .....
Поздрави!

Неактивен Toshko

*
  • 3229
    • Профил
Re: Избор на оптимална турбо концепция.
« Отговор #11 -: Август 28, 2017, 07:08:18 19:08 »
Всъщност, би-секвенциалнои-турбо не е толкова лоша идея и не е трудна за осъществяване с днешните средства.
Честно казано не знаех, че Супра и RX-7 турбо са имали такива системи: Знаехте ли че... би-турбо, туин турбо, секвенциално турбо...

Единствения недостатък на супрата, е че изпускателния колектор е леко несъвършен за задните три цилиндъра.
Очевидно японските инженери това не ги е притеснило и са направили уникална система.
Абсолютно възможно е системата да се управлява лесно с пневматично и аналогово управление. Дор4и добре настроена мега може да управлява нещо допълнително.

Така заданието може да се изпълни. Въпроса е да го проектираш както трябва.
Другият въпрос е да използваш лагери и мазилна система от дизел или като на дизел, защото ще извадиш много мощност и въртящ момент много рано.

Иначе за единично турбо Гарет ГТ3076 или ГТ3582, като втората по-голяма всъщност ще работи в по-оптимален режим от първата между 200 и 400 коня. Може да се вземе и ХолсетHX30 или 35. Гаретите ги има китайски и прекрасни в е-бей за без пари.