Здравей Гост

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Toshko

*
  • 4318
    • Профил
Формула-1 1.6 л. V6 турбо сезон 2014 г.
« -: Юни 08, 2013, 04:42:36 04:42 »
Формула-1 1.6 л. V6 турбо сезон 2014 г. 2014 Formula One Season, 2014 F1 turbo engine

Това е задължителната тема за всеки уважаващ себе си форум с авто раздел.

Тема за сезон 2014 във Формула-1: http://penkiller.com/index.php/topic,1105.0.html

Искам да знам повече за новите турбо двигатели във Формула-1. Това е тема за споделяне на намерената от нас информация. Сгурен съм, че новата турбо ера много ще ни изненада с технологии и ефективност. Може би това ще бъде лебедовият танц на двигателя с вътрешно горене преди да отстъпи на електричеството като много по-ефективен и подходящ начин за задвижване.

Споделям малко снимки, които да задействат въображението и любопитството ви.

По нататъшно четене:
http://penkiller.com/index.php/topic,802.0.html - white paper - презентация за програмата от двигатели на БМВ за последното поколение на Формула-1, за да сте максимално информирани наред със трупането на знания за съвременната турбо Формула-1, трябва да знаете и за нейните атмосферни свръх технологични предшественици.
http://penkiller.com/index.php/topic,880.0.html - ако се вдъхновите твърде много от турбо формулите в темата от линка ще прочетете как да сложите турбо на семейния си автомобил

Моля споделяйте и коментирайте намерената информация по темата!

Поздрави!
Re:Формула-1 1.6 л. V6 турбо сезон 2014 г.
« Отговор #1 -: Юни 08, 2013, 11:14:46 11:14 »
Не разбрах само системите за регенериране на енергия ще влизат ли в общото ограничение на мощноста ?
Всичко е ограничено - обем ,брой ,цилиндри, налягане на горивото в директното впръскване ,тегло и тактност на двигателя само буста как ще го контролират ? Ще им засичат телеметрията ли как ?
Какви турбокомпресори ще се ползват ?

Неактивен Toshko

*
  • 4318
    • Профил
« Отговор #2 -: Юни 08, 2013, 03:41:59 15:41 »
Аз не прочетох нищо за ограничение на мощността.
Видях само, че капацитета на регенериращите системи ще се удесетори от 400 килоджаула на 4 мегаджаула и че освен кинетична енергия ще има рекоперация на топлина от изгорелите газове. Последното означава, че в турбото ще има алтернатор.
На няколко места срещнах използване на турбо компаунд за рекоперацията на топлина.

Компаунда пък е нещо друго, това е директно предаване на въртящ момент от когенерационна турбина на коляновия вал. Това е по-бавно въртяща се турбина отделна от турбокомпресора.

Колкото до конкретните числа, ето всичко налично към момента:

Мощност: 750 к.с. от двигателя с вътрешно горене (ДВГ) при при пълно оползотворяване на наличните ограничения. Мощността на ДВГ по време на състезание се очаква да бъде ограничена на 600-650 конски сили.
Гориво: ограничение за използване на до 100 килограма гориво за състезание, което през известното ни специфично тегло на бензина прави към 137 литра.
Рекоперация и ко-генерация: 4 MJ - мегаджаула от кинетична енергия и още 4 MJ от топлина направена на ток т.е. от алтернатора в турбото, общо 8 MJ капацитет за складиране. Складираната енергия ще може да се изразходва за 33-34 секунди през електромотор със 161 конски сили.
Тегло на двигателя и всички ко-генерационни и рекопериращи анджаклами: не по-малко от 145 кг. - само за сравнение днешните 2.4 V8 тежат по 95 кг, а преди ограниченията Р85 V10 на БМВ тежеше 60-70 кг при мощност 1000 конски сили.
Горивна система: Директно впръскване на горивото под налягане от не повече от 500 бара.

Не прочетох мощността да е била изрично ограничавана.

Общо взето повече не намирам. Ако някой намери повече информация, да я дава насам!

Неактивен topper

*
  • 101
    • Профил
« Отговор #3 -: Декември 12, 2013, 10:46:39 22:46 »
аз не съм чел за 100кг гориво за състезание. по скоро бях чел за  ограничаване на горивната помпа до 100кг/час. дебит... или нещо подобно.  а турбокомпресора би следвало да е с допълнителен  електромотор-генератор на вала му - за да може да се развърта принудително и също да генерира ток в моментите когато има излишък от изгорели газове.  мисля че не им е разрешено да турбина с генератор и  електродвигател с компесор,  а са на една ос. не съм сигурен.
поздрави!

Неактивен Toshko

*
  • 4318
    • Профил
« Отговор #4 -: Декември 13, 2013, 03:32:12 15:32 »
Здравей и добре дошъл във форума!

Ами каквото си чел го давай насам, защото ТУРБО ЕРАТА почти СЕ ВЪРНА, а ние още нищо не знаем за двигателите!

Надявам се да ни предстои да видим състезания, които ще накарат предишната турбо ера и легендарната група "Б" на СРШ да бледнеят като това, което всъщност са - спомени от старите ленти!

100 кг/час е малко гадно, закото това са 1.66 кг. за минута, а това позволява да се обогати с гориво едва към 20 кг въздух и то при относително бедната смес 12:1. Това дори при фантастичната ефективност от 30 к.с./кг въздух пак прави едва 600 к.с. - лошо! Естествено винаги могат да ни изненадат с по-висока ефективност и по-бедни смеси!  ;D

Аз четох, че налягането на директното впръскване ще бъде ограничено на 500 бара.
Такова ограничение е много гадно, защото влияе пряко на дебита, защото дюзите не могат да са с произволни отвори и форми. Смисъла от директното впръскване е да можеш да поддържаш много по-неблагоприятни условия отколкото гориво-въздушната смес може да понесе ако е образувана по време на пълненето. Когато обаче ограничиш дебита, това автоматично означава удължаване на времето за впръскване. Така се получава противоречие, защото ако директното впръскване не работи късно и за кратко се губят преимуществата му.

Поздрави!

Неактивен topper

*
  • 101
    • Профил
« Отговор #5 -: Декември 14, 2013, 09:14:46 09:14 »
хубави сметки правиш!  браво!  от една страна е гадно - няма да може да си извадиш супер високи пикови  мощности. но спроед мен във федерацията ги е шубе - само като си представят какво ли може да измислят гениалните инженери... :-).  нали помним - намалиха обема на 2.4л а мощностите стигнаха тези на 3.5л мотори в началото. щяха и да ги задминат ако не ги ограничиха по ресурс и 18000об.  но от друга страна инженерите ще търсят по висока ефективност. нали затова вдигат  енергията и мощноста на КЕРС.  естествено хич не е толкова просто, колкото изглежда - тази ефективност напрактика касае цяла една обиколка - кога колко мощност да извадиш от мотора, кога КЕРС, а в добавка и как си настроил спойлерите защото те вдигат разхода на гориво .... но за мен това е добра стъпка - ще помогне на развитието на хибридните турбо-компресори.  консервативната авто-индустрия още не ги ползва, въпреки че има разработени.  като навлезнат в Ф1 - ще ги видим и в масовите коли. готино :-)
« Отговор #7 -: Декември 26, 2013, 11:01:35 11:01 »
Аз го разбрах малко по различно  ;D
100кг гориво за състезание срещу 160кг за атмосферките но дефакто пиковата мощност не е ограничена директно а посредством моментния дебит също гориво 100кг на час .Регенерираната енергия също неограничена за едната система за другата е 4 мг/дж за обиколка.Даже са им спънали и въртящия момент донякъде като е фиксиран и хода на буталото  :D Намален е и броя на болидите достъпни за един състезател.
От друга страна пък буста е нелимитиран .С две думи -пари неема действаайтее..
Мисля че е напълно резонно спрямо тенденциите в съвременното автомобилостроене.
Даунсайзинг турбо директно впръскване регенериране на кинетична енергия и или комбинирано с електромотор за висок въртящ момент.
« Последна редакция: Декември 26, 2013, 11:05:15 11:05 от турбината »

Неактивен Toshko

*
  • 4318
    • Профил
« Отговор #8 -: Декември 27, 2013, 07:12:38 19:12 »
100 кг на час е много спънато, това са 1.66 кг на минута или 2.28 литра на минута, което по разбиранията за впръскване в порта и степен на сгъстяване около 9-10:1 прави 400-450 к.с. със зор!
Това ще рече, че 4 цилиндрови 1.6 л. годни за редовна употреба двигатели по 500 к.с. като на Ягуар ще са по-форсирани от Формула-1?!

Както и да го смятаме, дори при относително бедна смес от 13:1, с 1.66 кг. гориво могат да се консумират 21.58 кг. въздух. Такава консумация на въздух изисква ефективност от 27.8 к.с./кг въздух, което вече не е невъзможно, следователно формулата ще бъде поне 600 конски сили.  ;D

За сравнение един уличен проект дори на известна тунинг фирма от това количество въздух прави малко над 400 к.с. говоря за истински коне на вала, а не за измерени намкъдеси и преизчислени.

Поздрави!
« Отговор #9 -: Декември 27, 2013, 11:07:54 23:07 »
100кг на час моментен разход е за новите турбомотори с директно пръскане .За старите атмосферки е 160кг поне според документа.На 3.5 бара ще има доста повече от консумация 21.5кг въздух.Все пак и оборотите са 15к.
Сега предполагам ще се заиграят мощно с управлението на горивните процеси и с  динамично регулиране степента на сгъстяване . ;)
« Последна редакция: Декември 27, 2013, 11:11:35 23:11 от турбината »

Неактивен Toshko

*
  • 4318
    • Профил
« Отговор #10 -: Декември 28, 2013, 08:30:36 08:30 »
Да, 51 кг въздух за минута от воле без много да насилвам турбо калкулатора!
Обаче понеже бензиновия ДВГ не може да работи при 31:1 (31:1 е тъй както 51:1.66) максималния буст просто няма да се развива при максимални обороти.

Също така 909 киловата при тези 51 кг въздух без проблем!
« Отговор #11 -: Декември 28, 2013, 11:30:42 11:30 »
В действителност дори и така осакатен от към работен обем ход бутала и гориво такъв турбомотор има потенциал да изкара на новите болиди същите високи резултати като при атмосферка. Все пак тука клапаните са електромагнитни и нямат ограничение от валове и фази  ;D могат да си управляват буста и сгъстяването както им кефне .Системите за регенериране са отворени за развитие .Мотора е по лек - 4 цилиндъра срещу 6 .Съответно по компактен и отваря място за други глезотийки .Силно ще трябва да повишат ресурса на болида .Ако успеят да прескочат от раз техническите трудности ще имаме ясен сигнал какви са тенденциите в съвремените двигатели .
« Последна редакция: Декември 28, 2013, 12:41:48 12:41 от турбината »

Неактивен topper

*
  • 101
    • Профил
« Отговор #12 -: Декември 29, 2013, 08:43:30 20:43 »
степента на сгъстяване едва ли имат право да я регулират. в смисъл - правилника едва ли го разрешава.  до сега  и променливото газоразпределеие бе забранено, а за новите мотори не знам. със сигурност ще могат да правят какви ли не трикове с тези хибридни търбини с каквито май ще изпозват всички отбори.  това мен най много ме кефи защото очаквам тая технология скоро да пробие в нормалните коли - да сме живи и здрави и дано можем да си я позволим.  едно нещо ме притеснява - ограничението на максималното потребление на гориво дали няма да доведе до по ниски обороти -  да не се окаже , че тези 15000 позволени по правилник изобщо никой няма да  ги гони... т.е. представете си, че тези очаквани макс. 600кс се окаже че е по добре да се достигнат още  при 10-12000об.  при 1.6л мотори с добро пълнене и 1.5-2 бара налягане няма да са проблем  нещо около  400н.м.  а такива нютони ако се държат до 12000 об. това са към 685кс - т.е. това ще е над ограничението на бензиновата помпа и значи дори при по ниски обороти ще се постига.  та инженерите може да решат, че по високо наляане и по ниска компресия с по-ниски обороти е по енергийно ефективното решение - а всъщност състезанието между инженерните решения при тези правила ще е точно това - кой е направил най оптимизираните енергийни потоци.  звука на V8 при 18к оборота ще бъде заменен от V6 с 10к об. примерно. на някой хора ще им липсва :-(

весели празници!
« Отговор #13 -: Януари 01, 2014, 12:00:31 12:00 »
степента на сгъстяване едва ли имат право да я регулират. в смисъл - правилника едва ли го разрешава.  до сега  и променливото газоразпределеие бе забранено, а за новите мотори не знам. със сигурност ще могат да
Имам предвид динамичната степен на сгъстяване.Статичната ясно че няма да им разрешат - но то не е нужно тъй като при турбомотора могат да я променят чрез пълненето.Цикъла на аткинсън или както там се нарича прави точно това .Въпреки че икономия и F1 вучи атеистично в новите мотори ще се усети в пълна сила връзката ефективност на двигатеря и разход на гориво .

Неактивен topper

*
  • 101
    • Профил
« Отговор #14 -: Март 15, 2014, 10:27:51 10:27 »
много ефектно видео за Ф1 сезон 2014
enjoy !