Здравей Гост

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен nikku

*
  • 108
    • Профил
Dayton Audio Tester DATS
« -: Септември 22, 2013, 12:00:41 12:00 »
 Здравейте!
Става въпрос за този тестер
http://www.parts-express.com/pe/showdetl.cfm?partnumber=390-806
Има и видеоклип.Струва ли си 100-те долара.Гледах му брошурата ,много лесно се свалят TS параметрите ,компютъра прави всички сметки,има си калибровки.Минимални изисквания към РС CPU 600 MHZ OS Windows XP USB 2.0  Пише ,че доставката е безплатна .Някой поръчвал ли е от този сайт.

Неактивен Toshko

*
  • 3948
    • Профил
Re:Dayton Audio Tester DATS
« Отговор #1 -: Септември 22, 2013, 11:30:00 23:30 »
Купувал съм няколко чифта говорители от parts express  и съм доволен.
Това съм го разглеждал и също смятам, че ще е много полезно.
Не съм поръчвал директно обаче, което може и да е грешка, защото при ниска стойност митните сборове са по-изгодни фирма-фл.
Съмнявам се доставката до България да е безплатна, но ако е, още по-добре.

Аз бих си го взел.

Ако поръчваш нещо, разгледай и 4 инчовите широколентови Tang Band с неодимови магнити.

Поздрави!

Неактивен nikku

*
  • 108
    • Профил
« Отговор #2 -: Септември 23, 2013, 05:12:30 17:12 »
 Безплатно но за САЩ,това не е добре
За кой широколентов на Tangband става въпрос.
Ето линк с обширно ревю за DATS и е сравнен с LinearX’s LMS system .Има сравнителни графики ,измерени TS параметри на един и същ говорител.
 http://www.audioholics.com/loudspeaker-design/dayton-audio-wt3

Неактивен nikku

*
  • 108
    • Профил
« Отговор #3 -: Септември 25, 2013, 01:22:17 13:22 »
 За информация! Свързах се с приятел в САЩ(Ню Йорк). Поръчката е направена .В цената 99.88 долара влиза като бонус безплатна везничка за тежести до 500 гр.(отделно струва 19.87 долара).
Извинявайте ,че си отговарям сам в темата ,на някой може да му е от полза.
 Поздрави! Линк за везничката
http://www.parts-express.com/pe/showdetl.cfm?partnumber=390-768

Неактивен nikku

*
  • 108
    • Профил
« Отговор #5 -: Октомври 28, 2013, 03:46:27 03:46 »
 Здравейте ,по уверение на приятелят ми от САЩ тестера трябва да бъде донесен в България до края на ноември. Реших да подготвя нещата по отрано.За целта на един стар компютър Compaq DeskproEN ,му поставих една звукова карта Creative AUDIGY SE. Настроена е в режим "Стерео" ,без каквито и да било екстри.При първоначални тестове за възпроизвеждане и запис показа много добри резултати.При измерванията ще ползвам само микрофонният вход.След дълго ровене в Интернет реших да закупя измервателен микрофон Superlux  ECM 888 B от този сайт
http://www.thomann.de/gb/superlux_ecm_888_b.htm
Няма да има проблем при закупуването(синът ми работи и живее в Лондон). По този начин ще могат да се сваля АЧХ на говорителите с по голяма достоверност.

Неактивен Toshko

*
  • 3948
    • Профил
« Отговор #6 -: Октомври 28, 2013, 09:08:10 09:08 »
Всичко изглежда супер, поздравления!

Провери дали каталога на Томан не го предлагаха Динакорд. Цените им са нормални дори ниски.

Ще взема да се оборудвам като теб за да има с кого да обменяш опит.  ;D ;D ;D

Поздрави!

Неактивен nikku

*
  • 108
    • Профил
« Отговор #7 -: Октомври 28, 2013, 03:21:17 15:21 »
 Представители на Динакорд са Musicworld.bg ,предлагат този модел
http://www.musicworld.bg/bg/m_4220000/i_39300/Superlux_ECM999.html
По евтин е от Superlux ECM888B ,но човек като си направи сметка ,че трябва да се направи отделно захранване ,добре филтрирано букси ,кабели и т.н. то сигурно ще излезе по скъпо.(Вариант е от PC да се изведе 12волта).Но за мен лично,доставката ще ми е безплатна и предпочитам  Superlux ECM888B защото въпросът със захранването е решен по доста елегантен начин с една батерия 6 v
Поздрави!

Неактивен nikku

*
  • 108
    • Профил
« Отговор #8 -: Декември 06, 2013, 01:45:08 01:45 »
  Здравейте!
Не мога да се стърпя да не споделя радоста си.Най после DATS е в България,в едно Старазагорско село,трябва да  отида до там да си го взема.В понеделник ще кача реални снимки и ще напиша едно ревю за работата на тестерчето.Първият говорител който ще меря ще е ВКН1231 един чудесен говорител на народна цена от близкото минало .Сдобих се и с една книжка на покойният за съжеление вече Професор Иван Вълчев "Високоговорители" издадена през далечната 1962 г.
Измервателният микрофон е закупен ще пристигне на 29 декември ,работя по подготовката на помещение за измервания
 Поздрави!

Неактивен nikku

*
  • 108
    • Профил
« Отговор #9 -: Декември 27, 2013, 06:00:59 06:00 »
 Здравейте ,честити Коледни и Новогодишни празници!
Приятели искам да ви опиша първите си впечетления от Аудио Тестера на Dayton DATS
Комплекта съдържа само най необходимото, плик в който се намира USB кабела с измерващата част,диск с драйвери и един точен резистор 1 кОм .Има и инструкция от няколко листа с напътствия как да се работи с тестера ,съответно при Windows XP,Windows Vista,Windows 7.
 При поставяне на инсталационното CD програмите,драйверите се инсталират свободно ,даже програмата се стартира автоматично-отваря екран и пита за потребителси настртойки къде да се инсталира на кой дял и т.н. .Тук важният момент е да се избере метрична система за показване на резултатите.
След инсталацията се стартира програмата и излиза първият прозорец. В инструкцията пише да се изчака 90 секунди  ,за да се нормализира състоянието на системата.Следващата стъпка е калибровка на тестера .Взема се точният резистор 1 кОм и се измерва със системата ,всичко това е лесно и елементарно.При мен точният резистор 1 кОм при измерване даде резултат 998.2 ом.
Самото измерване отнема не повече от минута две. Направих тестово измерване на Бг говорител ВКН1231 но това е въпрос на нова тема. Мога само да спомена като параметри Fs 28.26 Хц (ако се пусне говорителят примерно на генератор 20-25 Хц Fs ще падне с още 2-3 Хц) Qts 0,356  Qes 0,471  Le 0,615 Vas 16,79 cu ft SPL 95,47 1W /1m

Неактивен Toshko

*
  • 3948
    • Профил
« Отговор #10 -: Декември 27, 2013, 11:54:47 11:54 »
Леле, перфектен е говорителя, има данни на чисто нов!

Честита играчка и честита Коледа! На мен пък ми пристигнаха чифт TB1857 с плоски мембрани от алуминиева пчелна пита и неодимови магнити. Ще ги похвала в отделна тема.

Сега вече си много сериозно въоръжен и си готов да си направиш хубава система.

Мога да ти дам идея да мериш не само АЧХ по оста, но и на слушателското място и то не точно напред а по-скоро по оста на ухото. Според инженерите на Банг и Олуфсен на 100 херца енергията на звука трябва да е +3 дб. спрямо 1 кхз., а на 10 кхз. да бъде - 3 дб.

Много би ми било интересно измерване на високочестотен говорител. Както и дали
змерването може да бъде опасно за самия говорител. Май не е опасно, защото до колкото знам се мери на не повече от 50 мили вата или нещо такова.

Поздрави!

Неактивен nikku

*
  • 108
    • Профил
« Отговор #11 -: Януари 18, 2014, 08:11:00 20:11 »
 Здравейте!
С огромно закъснение пиша отново,но се занимавам с много неща,ремонт на компютри,въстановяам един Правец 8М ,проект за CNC фреза ,и т н. Тошко ,благодаря за добрите думи! Помещението за сваляне на SPL параметри се забави едни ламперии изолации слагам,работа отвякъде ,с много неща съм се захванал.Отделно и на работа ходя.Засега няколко снимчици на ECM888B . Да добиете представа за какво става въпрос .Мисля да използвам програмата 2DAudiotester или 3DAudiotester .Втората е по добра но е с ограничени възможности ,иска плащане.Графиката на последната снимка е за онагледяване, не е измерване даже това е от микрофона на камерата :)
 Поздрави!

Неактивен Toshko

*
  • 3948
    • Профил
« Отговор #12 -: Януари 20, 2014, 06:04:46 18:04 »
Здравей, много ще ти бъде полезно успоредно с измерванията да използваш Спайс програма.
Например: http://www.linear.com/designtools/software/ безплатна е, поддържа се и се ъпдейства.
Ползвам я за прости неща, въвеждам учебникарски стойности на филтрите в прост резистор за товар. Така получавам идеалната крива на филтъра.
Графиката на LTspice може много хубаво да се скалира и по амплитуда (децибели) и по обхват 20-20000 или 200-20000 или 100-10000 и т.н. като се преоразмерява автоматично при промяна на размерите на прозореца. Има и функция да изведе резултата като bitmap.
Така можеш да получиш желаната идеална крива на филтъра и след това да я налагаш върху резултатите от измерванията и да правиш итерации със стойностите на реалните елементи докато крайния резултат се покрие в максимална степен с шаблона.

Имай предвид, че фазовото съгласуване е може би дори по-важно от идеалното сумиране на амплитудите на съседните ленти.

Можеш ли да покажеш измерване на ФЧХ на един говорител и на цяла многолентова колона?

Поздрави, честито и успех!  ;)

Неактивен nikku

*
  • 108
    • Профил
« Отговор #13 -: Януари 23, 2014, 10:18:24 22:18 »
 Здравейте !
Все още не съм готов с помещението за измерване на SPL .Не съм подбрал още и подходящ моно усилвател за измерванията.Междувремено измерих едни широколентови говорители Onkyo (има добри отзиви за тях) и успях да измеря българси високочестотен говорител ВВ1015Б(конусен по данни на пройзводителя 2000-16000Хц 15 ом).Тошко това сигурно ще те заинтигува.Поствам и резултатите с измерването на ВКН 1231,бях писал за него по горе.Много работа ,не остава време за измервания.
 Поздрави!