Здравей Гост

Покажи участието

От тук може да видиш всички публикации на този потребител.


Публикации - Toshko

Страници: [1] 2 3 ... 462
1
Тунинг-Направи си Сам / Re: Calibra C20XE повече тяга
« -: Декември 02, 2024, 05:25:50 17:25 »
Ще ти отговоря подробно като имам време.
Имам мой модел преден резонатор, който май без изключение на какво се слага се усеща положително. Като намеря картинката ще я кача.
Написах ти един въпрос на лично.

п.п. свещите щом са с 1.6 мм междина смятай, че имат ПВМ, няма как иначе да е двойна.

п.п. тези мотроници толкова се адаптират, че по принцип компенсират идеално малко по-голямо турбо от на LET, както и бая по-големи инжектори, примерно 330, да не кажа и повече. Вече забравям. Сигурно си един от последните ентусиасти с работещо ХЕ.
Даже бих те посъветвал да си вземеш някакъв дизел или нещо ежедневно и това да го прибереш в гараж.

п.п. 3. Абе, това е филтър от Хонда, нали? И аз го имам, ама докато напъвах май го бях прецакал, при мен не става.
Стана от Ауди 3.0ТДИ с малко вазелин, хахах

2
Общ Аудио Раздел / Re: Тема за общи приказки
« -: Декември 02, 2024, 03:55:11 15:55 »
От това може да се направят активни тонколони? Със какво трябва да се захрани.
С биполярен захранващ блок. Цената им е от 50-100 лв.

Може ли линк къде се продават такива? Имам предвид готови, схеми даже на хай-енд имаме и във форума.
Направо и тороид и да нахвърляме идин многоканален усилватор чакащ своето DSP или просто DCX2496 и да се свършва с тая мъка пасивните филтри!

който каквото и да ми говори, пасивните филтри са най0голямата единична пречка пред масовото аудио хоби!
Що-годе акустиката и оформленията биха могли да бъдат умозрими, чуваеми, разбираеми, подлежат на предсказване и т.н.
Това с пасивните филтри е пълна гадост!
Толкова мразя пасивни филтри, че съм склонен да избирам говорители позволяващи прости такива до посиняване и с месеци и години.

Направата на евтин и приличен многоканален усилвател, плюс някакво DSP, кросовер или процесор би развързала ръцете на всеки за в пъти повече експерименти и успехи!

Някой може ли да ми обясни, защо да не си купя няколко такива усилвателя?
https://hit-electronics.com/kit-usilvatel-2x100w-sgloben-tda7293-15628
Никой не може и не бива да те спира. Дори да искаш да си купиш 100 такива.
Все пак... Обществото ни се крепи на едното потребление. :-) :-) :-)


Нещо, далеч по-смислено: https://www.soundimports.eu/en/soundimpress-ice250-2ch-kit.html


Да бе, клас Д, понеже няма в ЕС, при това Хайпекс ли бяха, дето са най-добрите... да не се изхвърля, но за 500 евро ще си купиш 4 канала, които само ще искат захранване, което както разбрахме не е особено скъпо.
И доставката от Австралия е колкото още два канала.

Ucd102 е 100-150 евро и е 2х60/100W 8/4 ома... До 500 евро станаха баш 6 канала.

3
Двутактовата мощ все повече ми влиза под кожата!
Ускорението не е малко по-добро от на четиритактов двигател, то е 3-4 пъти по-бързо при еднаква максимална скорост!
Мръсната тайна на извънбордовите двигатели през последните 20 години!
4-тактовите двигатели са 30% по-скъпи, имат същия ресурс, по-скъпо и сложно обслужване, по-тежки са, по-високооборотни, колкото и да е странно, но факт, на всичко отгоре са в пъти по-мудни.

Резултата от преминаването към 4 тактови двигатели, е че средната мощност на лодките спадна кажи-речи наполовина.
Лодки, които преди са имали 40-75 коня днес имат 20 до 40 коня.
200 коня и нагоре днес са екзотика заменена от 100-140-150.

Днес 100 коня, което е между 1.500 и 2.100 кубика струват 20-22.000 лева, като добавите волан, дистанционно, резервоар, монтаж цената става точно колкото на Дачия комби 100 к.с. ...
И всичко това за привилегията да имате още един газоразпределителен механизъм за обслужване...

Да, все още има над 200 к.с. извънбордови и те струват 35-40.000 лева, а 300+ коня струват точно колкото съответният Форд Мустанг.

https://www.youtube.com/shorts/ASKPiPXIfU8?si=ddZsGQ7PIYaYo4fZ

4
Общ Аудио Раздел / Re: Тема за общи приказки
« -: Ноември 26, 2024, 09:29:51 09:29 »
Някой може ли да ми обясни, защо да не си купя няколко такива усилвателя?
https://hit-electronics.com/kit-usilvatel-2x100w-sgloben-tda7293-15628

6
Естественото продължение е да се вземе твърда лодка.
В случая това е 4.8м Аква Дар със 115 коня двигател: https://penkiller.com/index.php/topic,3493.0.html

Прикачвам снимки на трим табовете монтирани. Ще слагам и на новата лодка.

7
Ако имате вила близо до водоем, еле пък морето, то някъде по времето, когато си избирате диван си купете и лодка!
Просто не проумявам защо чак тази година се захванах с лодките. Разнообразието и предлагането са толкова големи, че има на абсолютно всички цени, нови, стари и комбинации от двете, така че никой няма оправдание, че няма лодка.
Всъщност, миналата година през ноември ми се роди второ дете, син, така че това лято докато жена ми се занимаваше с т.н. бебе, аз и кака му на почти 6 години трябваше да правим нещо. Това нещо в известна част от времето беше да обикаляме близките и по-далечните плажове с 3.35 метров надуваем катамаран с голяма тента, 6 конски сили и трим табове. Последното означава, че с нас двамата глисира когато й кажем и накъдето й кажем.

Още по-странно е че чак тази година се загледах в лодките, защото мога да плувам, даже съм тренирал плуване, интересувам се от двигатели, прекарвам много време на морето, возил съм се и съм карал много моторници, почти напълно обучен съм за екипаж на ветроходен катамаран - десетки излизания в морето като активен пътник, а също и на учебна ветроходна яхта - десетина излизания, плюс към 100-тина часа на джет и няколко лета сърф по цял ден. Отелно, придвижвам се с плуване покрай брега на до 2-3 км и се връщам пеша. - в черно море течението е от север на юг и обратната посока е по-тегава.

Всичко изброено безспорно е забавно и приятно, но нищо от това не може да се сравни с функционалността и лекотата на малката, но удобна моторна лодка. Слагаш плажната чанта и чадъра, вдигаш гюрука, палиш моторчето и отпрашваш с около 20-25 км/ч към всеки плаж в радиус от 10 км. Например Арапя е на 4 км от Лозенец и до там ходим за 9-10 минути - непостижимо кратко време за автомобил или рикша. Преди 15-тата минута сме спуснали транцовите колела, издърпали сме я на плажа и се водим пристигнали. Да не говорим пък за достъпа до всевъзможни диви плажове и други дестинации.

Малката надуваема лодка и въобще всяка надуваема лодка, включително рибовете имат няколко недостатъка.
Първо, друсат. Като излезе чоп все едно карате разбит стар камион офроуд, направо Ви пребива! То е ясно, че ще се движите с ниска скорост като водоизместващ корпус или на полу-глисиране. тоест 10-15-20 км/ч - за полу-грамотен корумчия навигацията в типичните следобедни черноморски води не е никакъв проблем. Гумената лодка друса безмилостно. Водоизместващият твърд корпус все пак се държи като лодка и вози като такава, може да люлее, но няма да пренася удари върху пътниците си.
При твърдата лодка ще си нагласите скоростта и трима идеално за позиция на носа спрямо вълните или чопа и за газене/глисиране и готово. Има вариант дори да се глисира върху чоп.
В гумената лодка се седи ниско със свити крака и почти задължително в неудобна позиция на тялото. Освен ако не е много скъпа гумена лодка или риб. Но тогава става въпрос основно за фасон и пак пространството е като в три пъти по-малка нормана лодка.
Гумените лодки са изключително сигурни, защото са непотопяеми.
Удобни са, защото са леки и заемат малко място.
И до там.
Качването на надуваем катамаран, както от брега, така и от водата е изключително лесно. Докато на твърда лодка ще се катерите по стълба в най-добрия случай. Обикновената гумена лодка е най-гадна, защото няма откъде да се метнете отгоре.
Гумените лодки имат проблем с вентилирането на пропелера, особено пък катамараните. Много гадно и не Ви позволява да му направите свестен трим, което пък Ви влошава другите параметри.
Гумените лодки типично са за двигател с къс ботуш до около 20 к.с., макар, че има доста по-големи. Само че големите имат всички недостатъци на твърдите лодки без нито едно от предимствата.
Тези двигатели типично нямат електрически или хидравличен трим, което означава, че никога няма да са на правилната дупка, а това е неудобно и понякога опасно, защото типично ги държат натикани на първото положение, когато пропелера натиска носа надолу и вади задницата нагоре. В спокойни води и за по-бързо излизане на някакъв глисаж е ОК, но максималната скорост страда, а в бурно море носът може да заоре.
Ако имате тента бимини на гумената си лодка почти със сигурност не можете да се изправите под нея.

С натрупания през лятото опит от около 22 мото часа, което са 100 км за първите 10 часа и над 200 за вторите 12 или 300+км по море вече придобих усещането, че искам да се придвижвам по-бързо, по-надалече и като има чоп да се прибирам без да обикалям по бабуните из морето като малък джип по хълмист терен. За сравнение, електрическата ни рикша за три сезона е на около 800 км, а я караме денонощно и не я караме само докато спим. Просто разстоянията са малки, около 2 км за двупосочно пътуване до магазин, ресторант, площад или площадка.

Малко икономика, при 30 до 50 лева комплект чадър със шезлонги, разкарването на 4-членно семейство с малка моторница в радиус от 10-20 км вече не изглежда като излишество оправдано само от прищявки (т.е. лукс). Още повече, че наоколо има няколко прекрасни диви плажа.

Сега за самата лодка.

Марка Аква Дар, произведена от Аква Дар 111 ЕООД - Видин
Модел MC-48 (МС-48)
4.8х1.98х0.86 м, много добре глисиращ корпус с много добре разпределена плаваемост и не клатещ се с клас на мореходност C по CE.
Тегло на корпуса 400 кг
Допустимо тегло на двигателя 180 кг
Тегло на текущия двигател 115 к.с. Ямаха 2-такта V4 1.75 л. - 154 кг;
Примерно тегло на лек 4-тактов двигател - Меркюри 2.1 литра 4 цилиндъра с 8 клапана, 115 коня, 165 кг, даже има ProXS 115, който е със същия 2.1 двигател, но тази серия се води с легално позволените +10% мощност дори със слаб бензин, тоест 125-130 коня.
Забележка: мощността на извънбордовите двигатели от 80-те години насам и в САЩ и в ЕС се мери и заявява като изходна мощност на пропелера.
Според boat speed calculator-а https://www.omnicalculator.com/everyday-life/boat-speed с настоящата мощност и между един и трима пътници максималната скорост е между 78 и 83 км/ч и това е без спекулации пък текущата Ямаха колко точно коня е.

Плейлист от тестовете на вода по дунава:



https://youtube.com/playlist?list=PLHacDnpeJe5ceChvbxdX5soAmh6lGeKpc&si=m4QXinISMeieuuAE




8
Като относително начинаещ собственик, чел цяло лято, а преди това карал и управлявал от ветроходни до моторници мога да кажа следното:
1. Предимства на около 20-20+ годишните моторници с бордови двигател:

Само можем да съжаляваме, че този тип лодки са вече остаряла концепция.
Най-добрите и премислени комплекти. Относително евтини като нови, заради голямата конкуренция в периода и простите двигатели.
Изключително бързи. 6 цилиндрови модели по около 1-1.2 тона правят по 77 км/ч с има-няма 200 коня!
V8 моделите да са малко над 200 коня и с правилния пропелер ще подминат 80км/ч, което е изключително ефектно...
Действително могат да бъдат учудващо икономични.
Направени са да бъдат удобни и са именно такива за всичко.
2. Недостатъци
... Много
- z-колонката не се вдига достатъчно, гние и задирав дъното на плитки заливи, особено в море.
- тежки са, близо двойна маса спрямо същите мощност и пространство с извънбордов. Това е лошо в морето.
Типично тежка лодка с остър нос не е добре. Плаваемостта на носа е ниска, лодката може да се заклати напред-назад и когато срещне вълна може да се опита да се гмурне...
Особено опасни са моделите с отворен нос, особено когато нам седят хора, тоест натежават напред;
- голямата маса означава, че не могат да се превозват на любителски колесар до 750 кг, което означава че ще Ви трябва много по-скъп колесар и да добавите категория В+Е;
>Но да не забравяме, че това е супер функционална баш моторница и никой не Ви е обещавал ремарке без спирачки или теглене без категория<
- Може собствената попътна вълна да плисне през ауспуха и да наводни двигателя, дори докато работи;
- докато не работи хептен;
Протекла z-колонка потапя лодката на пристанището;
- най-якото за накрая: взривяват се и то безотказно и много мощно!!!
Теч на бензин, който ще се случи рано или късно, стартер с четки...
Моторен отсек с 1-2 литра бензин и наситен с пари. Зрелищен взрив, който цепи корпуса и мотора пада на дъното.
Задължително продухване на моторния отсек и много проверки!!!

Читава такава лодка обаче радва много!

9
Общ Аудио Раздел / Re: Тема за общи приказки
« -: Октомври 28, 2024, 12:41:32 12:41 »
Тинтир-минтир! Има много верни неща, обаче се пропуска нещо много важно, техниката за възпроизвеждане в домашни условия е различна и има различно задание от техниката за звукозапис и мониторинг.
Основната разлика е диаграмата на излъчване, която би трябвало да бъде съобразена с акустичната обстановка.
Категорично всяка техника следва да бъде фазово линейна, всичко друго се лекува, тембъра не е нищо повече от АЧХ/тон корекция при достатъчно ниски изкривявания разбирасе, естествено при диаграма на излъчване взаимодействаща коректно с помещението.

Замисъла на автора е отговора на въпроса, на кое трябва да обърнем внимание, колко и какви детайли да чуем, с какъв тембър, тоест баланс.
Всичко това ще ни го позволят не какви да е озвучителни тела, а такива с добро акустично взаимодействие с облъчваната среда, фазово линейни, честотно линейни, с голям честотен обхват и възможно най-ниски изкривявания.

Напълно съм съгласен, че ако замисъла не се разбира на базова апаратура в нормално помещение, то записът е просто кофти.

Правилно е да се обръща внимание на тези неща за да не се поддаваме на бълнуванията и измишльотините на аудиофилите.

10
DIY (Направи си Сам) / Re: Bluetooth box със SB12PFCR25-8 и SB19ST
« -: Октомври 15, 2024, 07:44:17 19:44 »
Така като ни споменеш моделите на говорителите, ние трябва да сме или Чат-ГПТ, или да си ги търсим из Интернет...

Не можеш да имаш всичко, можеш да избереш две от трите: чувствителност, обхват към ниските или малък обем...
При вече избрани говорители даже бих казал, че ти остават само обхват или обем във вече стеснени граници.
Ще я зареждаш с купешки BMS примерно от Hit електроникс.
Разделителната честота според параметрите на говорителите, които тепърва ще се появяват в темата...
Корекции или не според чувствителността, мощността и имплементацията.
Оптималния обем го изчисляват програми като тази на Визатон, Basta, Win ISD или Бас Бокс. Сигурно има и други.

11
А, не знам, трябва да видя къде, какво пише, имаш ли линк?
Това с различните пружини има логика ако колата ти стои накриво. А не малко от тези тойоти стоят накриво, защото машинката мереща височината на окачването отзад е само една посредата.

12
Лукашенко говори глупости, карал трактор с 280.
Истината в това изречение свършва или до Лукашенко или до говори глупости, зависи кой сте.
Истинското изказване:

Лукашенко всъщност е карал трактор някога, а по-скоро карал и се впечатлил от Тесла вървяща с 280.

Преправено с елементарно изрязване на това:
https://www.instagram.com/reel/DAxpTjuO3Hu/?igsh=MWUxNHdnaXh1cm5qMQ==

Цяла страница в Инстаграм с десетки и стотици публикации се занимава да качва звука от преправено изказване върху всяко второ или трето видео.


13


Това, но по стандарта за малогабаритна самоходна машина с 4 колела
Колея 90 см
Ширина 100 см
Дължина 220 см
Гуми 130/90/10

Обаче с четири колела.

Един такъв скейтборд може да се нагласи много добре за помощно превозно средство за на село.

14
Да няма някакъв проблем.
Някои споделиха, че едвам се регистрирали и т.н.

Само да не е да се регистрират и да пускат едно мнение заради разделите за регистрирани и после греда, то трябвало повече...

Нещо форумите слаба работа, щом аудио клуба дето има хиляди активни понякога има по месец -два без нови мнения в разделите за колони ..

15
Ами нали това сме обяснявали преди няколко години с колегата Миро тук във форума.
Затова и говорим за подложки. Изобщо не ми се занимаваше със сменяне на неизвестни пружини, щото като знам и че т.н. оригинални Тойота спокойно могат да са не оригинални или за произволна друга модификация и реших да си остана с баш оригиналните и подложки компенсиращи омекването.
Та мислех, че си чел тези неща.
А това за налягането май ти го казах. Те и торсионите омекват, затова се натягат.

Нямам абсолютно никаква представа защо има два вида пружини. 100-тиците имат около 100 разновидности. За твоята, моята или която и да било друга кола няма два вида пружини, а един вид. Въпросът е кои са правилните. Правилните са същите като оригиналните или подложки.
Аз си сложих подложки и забравих за случая. - просто не ми се играе тото с частите.

Страници: [1] 2 3 ... 462