Здравей Гост

Покажи участието

От тук може да видиш всички публикации на този потребител.


Публикации - Toshko

Страници: [1] 2 3 ... 465
1
Цилертал от очарование до разочарование
Цилертал е долина дълга малко над 40 км и се простира от тунела преди Фюген в началото откъм магистралата за Инсбрук до Хинтертукс, където са лифтовете за глетчера 3.250 м.
До там се ходи от Люлин направо и преди Инсбрук в ляво.
Люлин-Белград-Загреб-Любляна-Караванкен-Филах-Залцбург-Сицбюел и преди Инсбрук в ляво. Това е единия вариант, другия е доста живописен през планините.
Попаднах там за първи път преди 15-тина години, когато австрийската провинция още си беше австрийска провинция, супер жива, чиста, нова и прекрасна.
От Фюген надолу са наредени ски зони свързани една с друга или направо през планината ХохФюген-ХохЦилертал, или с теснолинейка Фюген до Майерхофен (24 км) и всичко помежду.
Цилертал арена е нещо огромно и даже стига до съседната долина.
Зоната Пенкен и зоната Егалм предлагат невероятни спускания и разбира се глетчера Хинтертукс.
Общо 680 км писти, черни, червени, сини, прекрасни, дълги.
Долината е зелена с огромни барове.
Е, ... беше зелена, сега е осеяна с изсъхнали борове, сечища и кочина от изрязана мъртва и болна гора.
Корояд.
Не знам дали е бистришки или някакъв друг.
Зимите топли, не става студено да умре гадината.
Горите стари... и частни, всеки сам се оправя... и си преценя...
Нямало единна стратегия за борба с корояда.

Виж. на англ. в Гугъл: bark beetle in the Alps. Демек корояд в Алпите.
От Доломитите до Южна Германия всичко било изпоскано!
Бяхме там януари до сега мълчах да не пиша за да се постарая да бъда обективен
Това да изпуснеш Алпите да се обезлесят е епично безобразие! Над 50% от дърветата са мъртви или болни, т.е. до няколко години това ще бъдат 100%.

Явно затова австрийският селямдор е малко поизнервеничък.
Разкрещя ми се в апарт хотел на пъпа на Майерхофен на 50 метра от Пенкенбана, дали искам 2.000 евро глоба за дето щяла да дойде пожарна, а нямало пожар... Щото неговият тостер се запали. Не си го носим от София.
Ще ме глобят ако наистина не му се запали пердето, а и също ако съм глухоням и припаднал, щото да не напиша, че тостера не е мой. Т.е. него ще го глобят. Даже не ни попита добре ли сме, направо ни овика. Апарт хотел Едерфелд. Иначе не е лошо, локацията е топ и има паркинг.

Това както и да е, но съхнещата гора в цялата долина е трагедия.
Дето буквално каза, че не й е харесало заради кафявите дръвчета. Ние сме сериозно запалени градинари с над 30 засадени дървета само през последната няма и година.
Цените нещо са мръднали.

Като вали сняг не пипат пистите, което е свинщина, отиваш сутринта на бабуни покрити с мек сняг... Разхлабване на кръстни връзка - безплатна услуга. Аз се оправям, обаче жените и децата се обиждат.

Нещо са станали нелюбезни.
Говорят ми на немски, аз на тях на английски, те на мен на немски, аз на тях на английски. Аз немски не знам, но и не съм рецепционист или продавач. Като става дума за плащане.
12 - twelve - питам аз, zwölf - отговаря на и се хили ехидно. Туелв ли ма, уточнявам аз, тя повтаря zwölf ама без да кима или да каже ja-ja... И така няколко пъти, наглярка! Това се повтори не само при връщането на хавлиите в селската баня, но и на други места и при други обстоятелства.
Селската баня е малко по-малка от НДК...
Ниво както винаги държат ресторантите и баровете по пистите.
Нещо обаче се случва в тази държава, защото това не е същата Австрия. Озлобили са се против чужденците. Все едно съм им занесъл корояди по джобовете си.

Навремето в долината имаше един мигрант негър/чернокож и аз го гледам подозрително как бета колички по паркинга на супера докато чакам в колата.
Буден австрийски гражданин ме видя и ми каза да не викам полиция и да не се тревожа, че това е мигрантът в долината и е трудоустроен да оправя пазарските колички. - това време от преди 5-6-8 години е отминало. Както и времето от преди 15 години.

Бе и по-рано сме имали инцидент.
2014-та примерно или 2015-та ни заключиха ските на тръгване...
Що ли?
Щото имало мазно по решетката във фурната.
Хютена имаше черно на бяло изискване за "basic cleaning", които и направихме, прахосмукачка, подреждане, изхвърляне на боклук, забхрсахме и изтъркахме печката.

Почна се като в хитър Петър, Лафонтен или Езоп, семантика че basic значело из основи и да мяза на ново и неръкотворно.
Още тогава трябваше да ми светне червената лампа.

Обаче тогава хранех еленчета от ръка от терасата, насреща гледахме ручейче и след него патета и друг питомен дивеч.
Също тогава още беше старата кръчма в пощенския хотел в Майерхофен, където ухилена едрогърда сервитьорка носеше по 4-5 литровки в ръка. Водил съм жена ми там много пъти и като годеница и като вече жена.

По-важното: всички бяха услужливи и приветливи.
Сега сигурно такива са над 50%, но има някакъв бъг в системата, прекалено много киселяци и проклетници се манифестираха пред нас.

Тази година Пампорово със спане в Манастира при леля Райна ни остави много по-доволни и като ски, обработване на пистите, настаняване и любезност.
Т.е. проблема не е в нас, да са ни поникнали рога или да сме станали грозни.
Обикновено като ходим в чужбина сме по-доволни и ни е относително по-евтино или направо по-евтино, а сервиза е за чудо и приказ.

Какво се изненадвам от хора, които са уморили боровете в Алпите всъщност?! И не правят достатъчно да спасят останалите!

2
Недей, купи си истински говорители!

3
220 лева са нищо, с течение на времето ще прежалиш много повече... без никаква ирония.
Разгледал ли си експроджект, там също има евтини говорители.

СЧ имаш, това А май значи Алнико. 8 ома се филтрират доста добре с 22 мф и затихването паза на -6 на 500, където им е и резонанса от затвореното шаси, та реално стават на 450-400 на -3 или -6.
Отгоре свирят не до 4 а по до към 5 килохерца.
Няма да бързаш, всичко ще тестваш и ще прослушваш.
ВЧ ще го пуснеш през трети ред, поне на него му намери импедансната крива.

НЧ защо не разгледаш тук: https://exproject-bg.com/bg/govoriteli/subbas/?order=product.price.asc
Размерите на кутията, които си определил ми звучат повече като за 8 инча говорител.
При избор между 8-ца, която да свири ниско в под 100 литра и каква да е 12-ка, която да мъча в същия обем без замисляне вземам 8-цата!
Или десетката: https://exproject-bg.com/bg/govoriteli/subbas/sb-acoustics-sb26sfcl38-4-paper.html
Да не кажа, че и аз бих си купил такива!

Сега идваме до кутията. Ти може да си решил какви да са размерите, обаче ти нямаш право да решаваш!
Категорично за да се спестят стотици левове от части за филтри, както и много разочарования, ширината на кутията се съобразява с първата разделителна честота, която зависи от СЧ говорител, който в случая се нацелва на -6 на 500 херца за да му се изглази резонансния пик, а реално най-високо (т.е. по-тясна кутия) може да се отреже на 500, примерно там да му дойде -12, т.е. да е -6 на 1.000 херца .... солен сплит (-6 със стръмност 6дб/окт, защото е първи ред) на 1.000 за 4 ома е 28мФ, значи истината е между 28 и 44 мФ.

Така, 500 херца е дължина на вълната от 66см, 1/2-ра е 33, обаче да видим какво дава 33 см широк еднометров бафъл без ОБ...
Ти знаеш ли че може и да се получи, но СЧ трябва да е най-отгоре, а ВЧ под него! Тамън ВЧ ще е малко по-закъснен от филтъра да е по-напред.

Така, избираш някакъв НЧ, който по възможност дава брутален анехоичен бас. 30 на -3 е бече слабо. Гониш 30 на 0 с отчитане на фазоинвертора, катоп од Ф75 не е фазоинвертор...
Резонанси Fs над 30 херца не признаваме.
По-тежък говорител по-добре.
Така, като направиш вчичко това и отрежеш баса отгоре, средата и ВЧ отдолу, ги провесваш от нещо и почваш да ги буташ напред-назад. Тук гоним само фазата да се сглоби. Как ще познаеш ли? като се сглоби оркестъра се строява като батальона пред теб и ти влиза в главата, започва да плува виртуално във въздуха между колоните.
Като установиш взаимните положения на говорителите вече проектираш горната част на лицето на кутията. Ама ти казвам, че със среда 500-5000 тя ще е отгоре, вече зависи на каква дълбочина.

Натъманихме СЧ така че да свири изцяло в дифракционното плато. За да свири като ниво колкото НЧ трябва да му мафнем едни 6-7 дб ако по начало са им били равни чувствителностите. понеже СЧ и ВЧ са изцяло в дифракционното плато правим това с един прост резистор равен на импеданса на говорителя. Ако е след филтъра променяме стойностите на филтъра. Т.е. правим го както ни е удобно и каквито части имаме. След филтъра добавянето на резистивен елемент е много полезно, защото това е постоянен компонент в импеданса, който не се променя. Евентуално и една индуктивност малко да приглуши високите на СЧ, още по-добре, свирнята ще е фантастична.
Същото се отнася за атенюацията на ВЧ.

Неудобството, е че предварително трябва да прогнозираш колко атенюация грубо ти трябва и да я приложиш за да ти е точен филтъра, а след това донастройката с малки стойности преди филтъра.

И вече като имаш филтри, правиш разположение по дълбочина, после кутия, донастройка на атенюацията и сядаш да слушаш.

Общо взето е това! НЧ, който ти посочих е порядъчно линеен и с прилична импедансна крива да може да се филтрира на 400-500 херца.

4
Ползвал съм и тополов.
Има и буков.
Бук 18мм ще свърши перфектна работа, както и евкалипт.
Не забравяй за оребриш с чамови летви и лепипо.

Вата всякаква, даже и пяна и не тъкан рециклиран текстил.

5
Виждали сме всичко.
Писанчо би ял от купичката си дори ако на нея пишеше говежди тор...
Не искат кутия, леки, меки, голям Vas, поглъщащо окачване, умерено немощен мотор.
Т.е. ако имаха еластично и пъргаво окачване Qts нямаше да е 0.35-0.5, а по съм 1 ;) ма понеже Qms им е около и под 2 и Qts лъжовно пада.


6
Това е много интересно!
Да, музикални са и имат добър, линеен и правилен глас.
Просто са скарани с кутиите, но пък за това има еквилайзери.

7
Общ Аудио Раздел / Re:Звукът на "лампите"
« -: Март 31, 2025, 01:10:00 13:10 »
Точно това за което си говорим.
За да не харесат нито едни транзистори и само една Ямаха, това са колони генериращи повечко противо е.д.н. и транзисторите като им го дадат на късо и им развалят звука.
Ако са старички може да са проектирани за 70-тарски усилватели, по-лабави с по-малко дампинг фактор и по-разбумтяни ниски. Т.е. с транзистори тези колони вероятно хем не свирят чисто, хем отдолу са плоски и дървени, демек без бас.

Странно, че С80 и М80 (не беше ли 85??) не са звучали добре, това са големи зверове, аз имам С85 пред и МХ-1000 и смея да твърдя, че свирят идеално.

Лампите между другото свирят като клас-Д или обратното, все тая. Явно са извадили бас и са разтоварили СЧ и ВЧ от дампинг фактор от което последните са свирнали по-добре, нещо което и клас-Д прави.
Ламповите усилватели в общия случай правят еквализация подобна на лястовица, класическата настройка на ретро еквилайзер. Защо звучи добре? Защото тоя магнат е евтин и вероятно към днешна дата по някаква причина средата му надвиква другите две ленти.
Плюс, колоните са затворен обем, почти никоя съвременна техника не е предвидена да работи със затворен обем, хем пък нисък импеданс, т.е. търсят се големи токове, има изразен резонансен, съответно импедансен пик, надолу затихва, въобще сложна работа.
Плюс, на лампаджиите не им мигва окото да еквализират на вкус с разни елементи, то така е наукоугодно като не е с външен еквилайзер. Затваряме си очите и давай напред!

8
Ето ги черно на бяло 1.5 ленти на НЧ показани:
https://www.facebook.com/share/18h45PzjfE/
Ако и куполите работят, даваш 400 лева и продължаваш с експериментите.

9
Какъв е проблема с 2 ома? Вероятно 1.8 ома rdc...
Поне 0.5 ома индуктивност и още толкова кабели...
2.8 ома rdc, много малък процент от усилвателите биха се озорили с такъв товар при това при висока мощност, при ниски нива всичко ще свири.
Идеално, ще има динамика.
Повечето усилватели под няколко хиляди долара, а и не малко по-скъпи имат проблем с напрежението и динамиката. Тоест, те имат проблем с удвояване на импеданса да удвоят напрежението.
Високия импеданс води до висок дампинг фактор, защото се вдига отношението импеданс/изходно съпротивление на усилвателя.
Обаче за какво ти е дампинг?
Първо, предвид съпротивлението на кабелите и филтъра, така и така с какъвто и усилвател да си, говорителя вижда поне 0.5 ома, т.е. дампинг фактора пак ще е 16-20 в най-добрия случай.
Като минеш на 2 ома дампинг фактора ще бъде 4-5 до 10. Това реалния. Не е кой знае каква разлика.
Пък и при колони настроени около 0.5-0.6-0.7 Qtc за какво ти е?
Дампинг фактора само тъпчи ООВ на усилвателя с шумовете от противо е.д.н., дава го на късо, така че да протече голям ток и да се чуе през говорителя като изкривявания.

Най-хубаво е чист напреженов усилвател, т.е. транслиращ идеално записаната амплитуда в амплитуда на напрежението да захранва чисти токови консуматори, т.е. постоянен импеданс за всички честоти и режими.
Като вдигнеш дела на паразитните съпротивления от каберли и филтри, пада дела на променливия импеданс.
Като вържеш два говорителя паралелно им пада индуктивността, стъпка в същата посока.
Като намалиш дампинг фактора, говорителите всъщност свирят повече бас - нещо, което много рядко е излишно.
Като увеличиш съпротевланието и намалиш дампинг фактора вече казах какво става с изкривяванията и шумовете.

Нямало да има контрол. А то понеже иначе с кирливите бас рефлекси много контрол има, че се невидяло чак!

По тази схема затворен обем може да "рекне" доста убедително.
Пробвай затворена кутия, двата говорителя в паралел през някаква бобина и с повечко вата. Тури им някои малки сателити през 100мФ отгоре да свирят някакви среди и високи и пробвай.

Идеята е да си създадеш собствен първичен изследователски опит и собствена корелация между схеми, стойности, оформления и звучене.

10
Щото сигурно там точно НЧ са им по 6 ома, а нагоре имат сериозна индуктивност и нещата се наслагват.

Свържи ги паралелно и използвай 2мХ индуктивност с каквото ще съпротивление ;) евтини биполярни кондензатори колкото щеш.
Има и друг вариант, като са два да ги направиш 1.5 ленти, т.е. единия да го отрежеш по-ниско.

Сега е момента да нарисуваш кутията и да си поиграеш с Edge на Tolvan Data...

Ако да речем използваш приблизително декаден филтър, разделителните честоти би следвало да бъдат ~80, ~800 и ~8.000 херца, най-важната разделителна честота за "гласът на колоните" е тази на 800, втората най-важна е 0.5 лентата да запълни хубаво ниските и третата най-важна е към високите да не се губи енергия и що-годе да са във фаза.
Моите колони са 10-85, 85-150, 85-700, 700-7.000, 7.000-200.000... Баса е с резонанс 16.6 херца настроен на 17 херца, ниските среди са 2х12 в 1.5 ленти, високите среди са плоски мембрани пчелна пита с неодимови магнити и ВЧ са неодимови лентови и наистина свирят до 200 килохерца.

11
Ако не се лъжа, аз ползвам 20 години градински мебели от евкалипт, които миналото лято за първи път бидоха байцвани в цвят тик.
Плътно и тежко дърво.
Плюс, с който можехме и да не ги байцваме, но добре че го направихме, много се освежиха.
Даже жена ми похвана някакъв направи си сам, то проекта беше неин.

Защо не?
Само че на големи площи няма да има фасона с фладера, който има брезата. Обаче пък изглежда разкошно с байц тик, предполагам че съм купил русенски или каквото е имало в Мастерхауз.

Аз мисля да си правя вратички за кухнята на морето от евкалиптов шперплат.

12
Опа, след 12-та минута го има филтъра:
https://youtu.be/C_tNasmS7HE?si=iRHkUs6F0-MQwRH0

Резистора, че е доста малък, малък е.
6дб затихване на 4 ома е 4 ома, на 8 е 8.
Поне 6 ти трябват, т.е. може и 9, което са 6 или 12 ома, даже повече заради импеданса и индуктивността.

13
Вероятно вълновода, който е за красота вдига 6-10 дб на 4-10.000, като заглушиш крякането и плякането, които вероятно дори са с леки оттенъци на кънтеж, ще ти изчезнат всичките високи.
Добави още един кондензатор преди резистора. Грубо казано, започни от 4.4 мф. може да стигнеш и до 2.2...
Идеята, е че вълновод се еквализира с първи ред крива на затихване, която е наобратно т.е. огледална. Сложи следващата стъпка резистор и кондензатор съответстващ на първи ред разделителна честота 4.500 на импеданс равен на говорителя, плюс резистора, плюс още 1-2 ома.

14
Разделителната честота и съответно ширината да бъдат такива, че затихването на СЧ от филтъра да съвпадне с подема от лицевия панел, т.е. с изкачването към дифракционното плато. Така, когато атенюираш СЧ, директно атенюираш и подема от дифракциите. Ноли е ясно, че става дума за долната разделителна честота на СЧ.
Другия вариант е много широк бафъл и 1.5 ленти ниски среди или мидбаси, долната компенсира подема от дифракции, където АЧХ тръгва ногоре, огледално 0.5 лентата тръгва надолу.
Повечето тесни бафъли обуславят разделителна честота около килохерц. Вече е въпрос на комбинативност и колко точно е широк бафъла.
Даже като се загледаме, нагоре има още неравномерности, които могат да се използват, например втора разделителна честота 2.500-3.000.
ВЧ като е в гладкото дифракционно плато пък пак стават лесно нещата, защото нивото му се догажда идеално.
Затова и доста криви на хартия говорители се продават и се имплементират много успешно. - Защото кривината им е в синхрон с типичното акустично поведение на кутиите. Примерно.

Легенда на чертежа, 200 и 250 мм лице високо 1050мм с 65мм СЧ говорител (65мм ефективна мембрана), текст:
Цитат
Горните криви са без BSC, долните със, вижда се че ако е само една лента, BSC няма напълно да изправи АЧХ.
Ако обаче се използва СЧ с висока не компенсирана индуктивност, атенюиран по прост начин и отрязан стратегически, то АЧХ може да се получи права.

15
Все пак нещо във форума Ви е накарало да се регистрирате.
Какво е то? Надявам се не е тайна.

Страници: [1] 2 3 ... 465