Здравей Гост

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Toshko

*
  • 6208
    • Профил
Re: Идеи за подобряване на звука в система 2.2
« Отговор #30 -: Януари 27, 2020, 06:54:22 18:54 »
Недей да гледаш мощността на усилвателите, скалата на силата на звука спрямо мощността е логаритмична, защото върви с децибелите...
200 вата е само 3 дб по-"силен" от 100, а 400 само 6 дб…
18 ватовия ми Пионер без корекции храни без проблем изцяло пасивната система Н-ОБ с 18-ки, 6.5 и ленти.
Не гледай и шумове, гейн стейджинг, кабели и т.н. и т.н.
Сега се занимавай само с акустика, АЧХ, диполни аномалии, даже с отражения не се занимавай.
Хвани цаката на кривите на филтрите, как да получиш равна АЧХ.
След това мисли за импулсно поведение.
След това за пълно диполно излъчване над 300 херца.
След това за динамика.
После за система от помещение и колони.
Фазите и те са някъде по това време.

Това е началото на конспекта на аудиофила, като не преминаваш на следващия въпрос, преди да си усвоил идеално предишния.

Много по-късно идват елементите, материалите и езотериката в хубавия смисъл. Чак след това вече и компоненти, като източници и усилватели.
Но за да стигнеш до там има път, който може да не искаш да извървяваш. И понеже това е бъдещо несигурно събитие, зарязването на кривите, завалите, Q-тата, АЧХ по и извън оста и поведението при преходни процеси е просто лутане встрани от първостепенната цел: а. добра обща излъчена енергия и приятно за слушане дифузно звуково поле; и б. добро излъчване по оста, добро стерео и добра т.н. "картина", като последното ако ми прочетеш скорошните публикации за записите и различните системи за различните епохи, ще разбереш, че е много рядко срещано явление поради техниките на запис и огромните вариации.

И така, равна АЧХ по оста с добро сфазиране между баса и средата. - това направи, после по конспекта...
« Отговор #31 -: Януари 27, 2020, 07:09:32 19:09 »
Захванал съм се с първата част, определено и това искам да постига сега - равна АЧХ. Сега измерих бафъла. В горната част е 25 см широк, висок е 103 см, а в основата е 15 см широк. Като измеря говорителя от средата на гънката диаметъра му е 133 мм. Не знам защо го дават 6.5 инча.

Прикачил съм скрийншоти на резултата. Лошото е, че не знам дали наистина самите фабрични филтри и конструкцията не решават проблемите с тези пикове.

Лошото е, че от резултатите май се обърках повече ...
« Отговор #32 -: Януари 27, 2020, 07:22:57 19:22 »
В допълнение - беринджъра има опция LR-12, което ако правилно разбирам са 12dB/oct, което би трябвало да е 2ри ред. Нали така? Сложил съм в момента и лоу-пас и хай-пас филтрите да са LR на 499Hz.

Неактивен Toshko

*
  • 6208
    • Профил
« Отговор #33 -: Януари 27, 2020, 07:47:26 19:47 »
Аз използвам 18 точки за говорителя и 44 за ръбовете, твоята графика не е достоверна с тия 3 източника в говорителя.
Поиграй си с LR-2 и BW-2, при реалната ситуация диполния пик отива на още по-удобно място точно на "завоя" - началото на завала. Клоня още повече към LR-2 около 500 херца.
« Отговор #34 -: Януари 27, 2020, 09:06:06 21:06 »
Прочетох статията за усилването. Много интересно и ако правилно съм я разбрал ме светна по въпроси, за които съм се чудил.

Да обощя разбраното - от DCX-a не намалям изходите. Оставям ги на 0dB (минус няколко dB за средите естествено), а намалянето става само от последната точка, а именно усилвателя. Мен ме притесняваше това, че подавайки по-високо напрежение на входовете на усилвателя от това в спецификацията може да го прецака по някакъв начин. Сега разбирам, че така или иначе не подавам това напрежение, защото то се намаля веднага след входа от потенциометъра. Яко, това обяснява това онова :)

Неактивен Toshko

*
  • 6208
    • Профил
« Отговор #35 -: Януари 27, 2020, 09:27:52 21:27 »
Долу-горе не е така  ;D
Както казах, става най-добре със слаби източници, грамофонен phono пред, магнетофон и т.н. източници, които имат задаване на ниво с копче gain, а не level или волуме, които са атенюатори.

Повечето усилватели са направени за поне 1.55 волта, а много са и около 2 волта, някои хай-ендове и специални схеми искат даже 5 и дори 8 волта.

Редно е да подадеш поне 1 волт, за да не караш усилвателя да усилва шумове и брумове.

При положение, че до процесора идва цифров сигнал, такова нещо като цифров шум няма, така че гейн стейджинга ти е двустепенен.
Тоест, много силния сигнал ще те кара да държиш атенюатора (потенциометъра) по-ниско, съответно усилвателя, който е с фиксирано усилване (gain) да усилва повече вътрешни шумове до колкото ги има.
Т.Е. идеята е че стейджинга се отнася повече за много степенни аналогови системи.

Накратко: играй си и слушай, но не се разсейвай с това докато не си хванал цаката на нивата кривите, завалите и АЧХ-то.

Микрофон за калибриране ползвам и аз на среден до хубав ресивър Ямаха. И разликата е поразителна само от едното АЧХ реализма се вдига многократно. Тембъра и окраската на звука са много различни.
« Отговор #36 -: Януари 27, 2020, 09:46:37 21:46 »
То и аз нещо подобно се опитвах да кажа, но не ми се получи явно. Ползвам DAC-а на DCX-a и там е ясно, че шум не внасям, но до сега го бях направил всички негови изходи да са на -12 dB, понеже разликата в нивата между pro техниката и consumer техниката идва точно толкова (според писанията в нета). Моето притеснение беше да не подавам прекалено висок входен сигнал към усилвателя, понеже мислех, че ще почне да клипва. Про нивата (+4dBu) излиза че са към 1.7V. Да не говорим, че на DCX по спецификации му дават макс output +22dBu (що толкова много не е ясно). За конкретния пък усилвател за входовете пишеше 0.2V, което на мен ми се стори странно ниско (стандартно за домашна техника дават 0.316V, но може нещо да не съм разбрал правилно. Та от статията и от казаното от теб останах с впечатление, че не е проблем да подавам и по-висок сигнал към усилвателя стига той да е намален достатъчно и че е по-добре намаляването на нивото да се случва възможно най-късно по веригата.

Неактивен Toshko

*
  • 6208
    • Профил
« Отговор #37 -: Януари 27, 2020, 09:59:45 21:59 »
Обратното, ползвай фиксираното усилване на усилвателя, тоест по-малко ниво.
Обаче не забравяй, че аналоговия изход на DCX също е усилвател...

Мани го това, разликата се хваща със слушане.

Занимавай се с EDGE, мести микрофона насам-натам, на 1-3-30 метра...
« Отговор #38 -: Януари 27, 2020, 10:56:54 22:56 »
С еджа се позаиграх. Въртя го, суча го и графиката е почти идентична. Въпросът е как да симулирам филтър върху вече генерираната графика, така че директн да мога да видя влиянието му. Има ли такъв инструмент? Прикачил съм творението ми.

Неактивен Toshko

*
  • 6208
    • Профил
« Отговор #39 -: Януари 27, 2020, 11:01:39 23:01 »
Цъкаш на пейнта точките -3, -6, -9, -18, -24 дб от естествената крива на LR-2@500Hz, като "мериш" спрямо кривата на симулираното АЧХ, свързващ заоблено да прилича на завал и готово.

Конкретно на 500 хз от +8 ще получиш +2, защото LR-2 е -6 в разделителната честота.
Това +2 е всъщност -4 спрямо средното ниво от +6. А то пък е такова, защото над определена честота излъчването е в полу пространство и няма загуби.
Понеже тези филтри за по-плавни, една остава надолу няма да имаш -18, т.е. -6 + -12, а нещо като -15-16, толкова мериш под симулацията на 250 херца.

Допускам, че говорителя има лек спад около и под килохерц, затова са направили такъв брутален диполен пик. Много говорители го имат.

« Отговор #40 -: Януари 28, 2020, 12:08:44 00:08 »
Ето това сътворих. Време е за сън ... утре пак :)
« Отговор #42 -: Януари 28, 2020, 09:19:39 09:19 »
Не е най-красивото нещо, да :) Може би дава някаква идея, знам ли. Има пик, но пък е само 1.5 dB. TS параметри нямам за съжаление.

Неактивен Toshko

*
  • 6208
    • Профил
« Отговор #43 -: Януари 28, 2020, 09:37:08 09:37 »
За тези честоти ще стане и с някакви измислени. Пишем FS 60 и Qt 0.6.

Ама няма да е днес.
Пробвай малко да вкараш тая графика в познат мащаб, да се виждат 20-20.000 и +/- 12 дб

Защо си дал 2 кхз на -1 дб?

Иначе така се получава -6 на около 400 херца.

Поиграй си да го докараш на 300 и готово.

После слагаш баса на -6 на 300, предполагаме, че е линеен.

Като му гледам размера можеш да го поусилиш с 5-6 дб между 25 и 40 херца.

Дай и +3 дб на 60 и 100 херца и около 10 килохерца.

По принцип началната ти АЧХ в точката на слушане трябва да бъде 100 +3 и 10000 -3, обаче имаш монополен ВЧ, което се чува малко по-тихо.

Какъв е входа за микрофон?
Ако нямаш да ти дам от ямахата, слага се на статив за фотоапарат. Имам и статив.

Неактивен Toshko

*
  • 6208
    • Профил
« Отговор #44 -: Януари 28, 2020, 01:04:45 13:04 »
Ето ги, не можах да се въздържа, беше ми любопитно.

-6 дб разделителна честота идва винаги над 300 херца, просто бафъла е тесничък.
Може и 300 с 4-ти ред, но не ми се струва оптимално.
Факт, че бафъла не е идеалния от програмата, може и пиковете около килохерц да ги няма.

LR-2 на 500 ми се струва най-оптимален за идеализирана пасивна система.

Прослушай всички варианти.
Баса го правиш с LR-2 където е точката -6 на средата.
Можеш да го пуснеш и през Бътъруърт, но да кажем четвърт октава по-ниско. За версията LR2@500 за средата, Бътъруърт за баса идва на около 380 херца.

Играй си колкото можеш повече.

Имай предвид, че маткад симулира реална акустична обстановка и е много верен.
Да отбележа, че лилавия пунктир съвпада задоволително добре с предсказанията на EDGE.