Здравей Гост

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен ivan93

*
  • 115
    • Профил
Re: Горива
« Отговор #15 -: Юли 25, 2019, 12:26:28 12:26 »
На Еко горивата са слаби.
На Лукойл газта не е лоша.
Петрол никога повече, дори със стария мотор на газ ми придърпваше яко, а това никога не се е случвало.На 1.9tdi сипахме дизел и започна да пуши като влак.
Шел и дизела и бензина и газта са уникални, поне там където зареждам.Особено газта не съм намерил подобна в града, колата си вървеше супер.100 октана съм сипвал на лета и с яко ръчкане в града в най-големите жеги колата си вървеше много добре дори след 20-30мин. тормоз.
Веднъж сипах на магистрала Тракия газ на Шел и незнайно как събра малко повече отколкото събираше бутилката.Обяснението беше, че било високо налягането ама пък и съм щял да мина повече километри.Повече ама май бяха по-малко дори.
Иначе до колкото знам от бензиностанция до бензиностанция има разлика, но най-доволен съм, а и мой приятели от Шел.
Да, цените може би са малко по-високи, но...
« Отговор #17 -: Юли 26, 2019, 12:20:17 00:20 »
Аз си карам на газ и ми е много хубаво ;)
До сега повече отколкото взема бутилката не са ми наливали,усещал съм кофти газ но на разход почти няма разлика,просто не върви.
Много пъти съм си мислил и съм оставал с впечатление че когато отида с НЕнапълно празна бутилка газ и ми наливат повече количество.Разбира се няма как да съм на 100процента сигурен,за това зареждам когато свърши бутилката.Зареждам на Лукойл предимно и във Варна имаме един Старпауър където според мен и други хора газта им е хубава
Бензин наливам 95 от където дойде.Карам на газ но се налага да сипвам поне 30-40 лева месечно бензин.Когато усетя малко по тегаво сутришно палене,наливам Бенита 100 октана и карам известно време на бензин,в момента даже съм налял добавка на Редекс (подарена ми е) и след каране на 80-90 км само бензин взех да паля по-лесно.
Каквото и да правя с настройките на газовото,на бензин колата се движи по-леко,минимално е но има разлика.

Неактивен ivan93

*
  • 115
    • Профил
« Отговор #18 -: Юли 26, 2019, 02:37:22 14:37 »
То ако нямаше разлика всички щяхме да сме само на газ.

Неактивен Toshko

*
  • 5943
    • Профил
« Отговор #19 -: Декември 25, 2020, 11:07:51 23:07 »
Последно пробвхме Марешки 100 и новия Петрол 100.
И в двете турбо-Di наблюдаваме по-равномерна работа на празен ход, особено с Марешки 100.
Определено работата е по-плавна и мека отколкото с ОМВ и Шел 100, особено с Марешки. Разхода на Марешки също е по-нисък.
Петрола също е малко по-плавен от Шел и ОМВ, но понякога има лека вибрация, която с другите бензини никога не я е имало, няма ги обаче характерните леки спорадични прекъсвания, затова пък харчи много.

Неактивен Toshko

*
  • 5943
    • Профил
« Отговор #20 -: Януари 04, 2021, 03:22:48 15:22 »
Нещо интересно, с ШЕЛ 100 и ОМВ 100 3.0EB надува 1.3 бара.
В Пампорово обаче нямаше 100 и налях Петрол 95, буста заковава 1.0 бар и неще да се вдигне повече каквото и да правя. Разхода е с около поне литър нагоре извън града, двигателя е по-муден, празния ход на моменти се усеща и еластичността е осезаемо по-малка.

Тоест, разликата между 100 и 95 е точно колкото един доста хубав чип. Икономия от цената няма абсолютно никаква заради повишения разход, да не говорим за намаления кеф.
Така, 33 стотинки на литър разлика между 95 и 100 на Петрол. За 60 литра това е разлика от 19.8 лева. Обаче за около 600 км колата ще изгори около 9 литра повече, което са 16.56 лева... за 3.24 лева на 600 км или за 54 стотинки на 100 не си заслужава да се лишавам от 50-60 конски сили, еластичност и още:
- Премиум горивото има много повече и по-качествени миещи добавки, докато обикновеното има на минимума за да покрие евро стандарта... така че много скоро ще трябва да давам 50-100 лева за чистещи добавки... и
- С премиум гориво двигателя със сигурност ще живее много по-дълго, както заради механичното натоварване, което е много по-плавно, така и заради по-добрият горивен процес, който цапа маслото по-малко.

Отдавна се чудя и не проумявам по каква причина изобщо има 95 при положение, че съвременните коли са много по-форсирани. Всички изследвания за това, че нямало разлика са пълна измишльотина! При положение, че на 40 годишен двигател сгъстен на 9.4:1 и и 60 к.с./л. има разлика, какво остава за двигатели с по 140 коня от литър.

На екобуста още не съм сипвал Марешки, но ще сипя за да видя колко ще надува и как ще върви, съдейки по ТСИ-то може да имаме приятна изненада.
« Отговор #21 -: Януари 04, 2021, 09:19:05 21:19 »
Аз нямаше да повярвам на това което пишеш, ако не ми са беше случило и на мен.
Пример, на брат ми Пасата, Комби 1.8Т със софтуер.Според мен добре вървяща за това което е. Карах на бензин поради липса на газ в газовата уредба и се чудя защо тая кола е толкова припаднала, аз ли не съм наред, колата ли притъпява усещането, не знам.
Реших да сложа газ и,почнах да летя...
Закачам я с ВАГчето и виждам надув от 1 бар на газ и едвам 0.4 на бензин. Колата не беше карана от 2-3 месеца, и поради наличието на АГУ, бензина така или иначе си е бил стар, понеше се пълни бензин догоре и не се сипва примерно половин година.
Изхабихме резервоара с извънградско каране и наляхме свежо, всичко си дойде на място, вървеж, надув, сутрешен старт.
На БМВто ми 528iA с газ.Кофти сутрешен старт, когато налея свеж бензин се подобрява за седмица и после пак зле.Сипвам вече предимно Бенита 100.
След няколкодневен престои реших да запаля и положението беше ужасно, гърмене, трещене, бендикса изтърваше и т.н.
Запалих някак си, загрях добре автомобила на бензин, два пъти 0-200 на кикдаун и вече два месеца пали като по книга.

Неактивен Toshko

*
  • 5943
    • Профил
« Отговор #22 -: Януари 04, 2021, 11:51:45 23:51 »
Защо да не ми повярваш?
Вариантите са два, да върне само аванса и да надува като луд с което същото количество гориво да минава през двигателя и да създава много по-висока температура. (Турбо сместа гори по-дълго спрямо атмосферната, съответно при повишено противоналягане от висок буст и повишена температура в края на работния такт ниския октан ще стане още по-нисък, защото горивната камера просто ще остава доста по-топла);
Втория вариант е да намали буста и да се премести в карта на аванса отговаряща на този буст и това октаново число така че кривата на налягането в цилиндъра да съответства на желаната и така вибрациите, караемостта и температурния режим за останат близки до оптималните.

0.8-1 бар съответстват на модерен 4 клапанен двигател пълнещ се само 85% и сгъстен 9.5:1 правещ 412 коня при 5750 оборота. Още отначало ми направи впечатление, че 1.3 бара са абсурдно много буст за само 410 коня, в смисъл зорлем трябва да го спънеш за да е толкова малко коне. Същевременно от Форд твърдят, че двигателя няма проблем с RON+MON/2 87-89-91 октана, което съответства на наши 92-95, но работи по-добре с премиум 93-94, което са наши 98-100. Е това "работи по-добре" или "оптимално" е повече въртящ момент и буст в средни обороти, който при кикдаун и кратки доускорения се запазва и до над 6000, т.е. 560 н.м. и 410 коня са с до 25% повече, когато се използват наши 100 октана. Което и обяснява защо 140-220 ги прави за 15 секунди не съвсем със газ до дупка... на комфорт.

Но да, 95 не знам за какви двигатели е направен при положение, че аз поне не знам за случай в който двигател да не работи по-добре със 100.

Ха! Сметнах го с този калкулатор, който вече е онлайн със съвсем местни и реални данни: http://www.not2fast.com/turbo/glossary/turbo_calc.shtml

Излиза 470-495 коня

Използвах реалното BSFC на Форд ЕкоБууст от 2011 г. от тук:
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Brake-specific_fuel_consumption което е 0.403 и трябва да 6е отчете, че 2011 има само Циклон/Дуратек V6, които са с директни пулове, както и 2.0-200 коня от 2011 г. Новите Екобуст Нано са с ролерни кобилици, подобрен горивен процес и като цяло много намалени паразитни загуби. Тоест, със сигурност е и с по-ниско BSFC, но и с 0.403 числото на конете излиза достатъчно весело.

Неактивен Toshko

*
  • 5943
    • Профил
« Отговор #23 -: Март 20, 2021, 08:14:28 08:14 »
Така, най-после си изпатих от Марешки.
С 2/3 ОМВ-100 имах път покрай Марешки и допълних с Марешки 100 догоре. Щом пристигнах двигателя се тресеше, като имаше и финни вибрации и прекъсване.
Мъчих се дълго, че тези седмици карам малко. Имаше мнения, че може да е повреда на запалителната система.
С последните 15 литра сипах Бардал за почистване на горивна система, странното, е че вибрациите и прекъсването намаляха почти веднага, но не изчезнаха.
Сега сипах ОМВ-100, симптомите изчезнаха почти веднага за 1-2 км.

Нямам друго обяснение, освен че е имало вода в бензина. Но защо добавката за почистване помогна?

Буста е 1.25-1.3 бара, колата върви супер.

Според мен повечето оплаквания от Марешки са заради вода. В магазина за добавки ми казаха, че са имали случаи с дизел едвам да се прибират от там.