Здравей Гост

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Настройка на фазоинвертор
« -: Май 22, 2022, 10:32:03 10:32 »
Здравейте,
Правя едни колони в момента, за които ще си позволя да питам някои неща.
Не ми е ясно как на практика става настройката на фазоинвертора? Отрязва се някаква минимална част от трбата и се слуша. Добре де, ама от един момент нататък когато звукът започне да се влошава, няма път назад. Слага се нова търба или?
Благодаря предварително
:)

Неактивен Toshko

*
  • 6177
    • Профил
Re: Настройка на фазоинвертор
« Отговор #1 -: Май 22, 2022, 12:35:04 12:35 »
Смята се и то не става 🤣
Обикновено обемът на кутията е с 20-30% по-малък отколкото трябва.
Когато говорителят загрее параметрите му се променят.
Дори ниските нива на слушате са по-високи от нивата на мерене на параметри. Съответно работим с друг говорител.

Отделно типичният фазоинвертор е флуиден диод, в посока навътре пропуска по-лесно, отколкото навън, в пасажи с повече ниски налягането в кутията става по-ниско отколкото извън нея, говорителят се разцентрова и криви. И то криви по няколко начина, отделно, че пак е сдруги параметри и отделно, че прави не симетрични полувълни/четвърт вълни.

Фазоинвертор се настройва с постановка за мерене на импеданс в кутия с 30% по-голяма отколкото си мислим, че трябва да бъде.
ПВЦ водопроводните тръби са евтини...

По възможност тръбата се монтира на нула и отвътре и отвън. Има начин, който е благоприятен и за укрепване на кутията и за по-добра вътрешна акустика.
« Отговор #2 -: Май 22, 2022, 01:20:38 13:20 »
Ясно че се смята :)
Въпросът е, че има една фина настройка след това. За съжаление нямам възможност да меря импеданс с променлив ток. Нали правилно смятам, че примерно ако съм го изчислил 120 мм. и сложа в отвора тръба 120мм наравно с челото, то ако я извадя навън с 10 мм. и не я отрежа няма нищо да се промени?
ПС
Извинявай,
не разбрах това "на нула отвътре и отвън". Какво имаш предвид?
« Последна редакция: Май 22, 2022, 04:19:23 16:19 от tommny »

Неактивен Toshko

*
  • 6177
    • Профил
« Отговор #3 -: Май 23, 2022, 12:28:59 00:28 »
Изобщо няма финна настройка, грешката е поне 30%  ;D

Имаме доста приличен проект на класическа т.л. в раздела за регистрирани. Размерите са горе-долу подобни.

С една финна преграда може да се направи доста прилично дълга МЛТЛ.

На нула означава да не стърчи в обема вътре, а да има вътре още една плоскост на която да е монтиран фазоинвертора така че да е същото като отвън.

При тези пропорции трудно, но с междинна преграда напълно възможно.

ВЧ за такъв проект направо го смени, после ще е грозно.

Купи си LC метър и си премери индуктивностите. Вече има евтини.
« Отговор #4 -: Май 23, 2022, 10:04:40 10:04 »
Мисля, че те разбрах. Мога да го направя така, че тръбата да сочи надолу. Имах идея да го направя така по принцип, но се отказах, защото ще смуче прахоляк и боклуци от пода. Но ако по този начин монтирам междинната преграда, при всяка промяна на дължината на тръбата ще се променя и обемът на тялото, и ще стане пълно мазало..

Неактивен zlatkoo

*
  • 1300
    • Профил
« Отговор #5 -: Май 23, 2022, 11:03:28 11:03 »
Аз пък си разсъждавам нещо, относно фината настройка на Б.Р. Мисля си, първо разположението на ОТ в помещението. С отдалечаване/приближаване, ето я фината настройка. Другото което е, фина настройка, обаче за кое изпълнение, какъв запис. Мисля, си че винаги ще има нещо за доизкусуряване. Успех.
Нема начин да нема начин!
« Отговор #6 -: Май 23, 2022, 11:57:11 11:57 »
Мислех да го направя "едно към гьоторе" с тестов сигнал 30 Hz (F3 по сметките излиза 36 Hz) и да слушам.

Неактивен Toshko

*
  • 6177
    • Профил
« Отговор #7 -: Май 23, 2022, 09:41:07 21:41 »
Първо да нацелим честотата...
С разделител като на ТЛ шансовете ти се вдигат, защото първо дкъсявяш пътя за отражения зад баса и второ вдигаш шанса ватата да проработи.

Вярно, че по тази схема не можеш да променяш дължината.

Има коефициенти за корекция на дължината на порта според това какъв е и къде е.
Пробвай да ги намериш. Обикновено е картинка с множител (може и 0.8 да е) според позицията и вида.
« Отговор #8 -: Май 24, 2022, 11:30:09 11:30 »
Виж, не искам да правя ТЛ. Първо, нищо не разбирам, и докато правя всичкия R&D, жена ми ще ме изгони заради тия плоскоти, които прескачаме вкъщи, и второ, не искам това да са поредните говорители, насадени в готова кутия с всички компромиси, свързани с това. Кутията съм я сметнал за басрефлекс, плоскостите са вече нарязани, и ми се иска да я направя по този начин. Иначе съм съгласен, че ТЛ е къде-къде по-интересна :)
Ще се радвам да получа помощ, ако не, така и така ще споделя проекта, може някой да се възползва от нещо.
Успях да разчета надписите на бобините, но ще пиша в другата тема, за да не се разкъсва информацията.
Поздрави!
« Отговор #10 -: Май 24, 2022, 01:50:29 13:50 »
Правил съм симулация с Баста.
Ето ги параметрите
2,54  -Qms
0,94 - Qes
0,68 – Qt
27 l  - Vas
50 Hz - Fs

Кутията е 35 л.,
18,1х18,1х106,4 см - това са вътрешните размери

ПС
Трябваше отначало да пиша в другата тема.
Можеш ли да ги обединиш?
« Отговор #12 -: Май 24, 2022, 02:48:03 14:48 »
На 40Hz е настроен. При понижаване на честотата започва много стръмно понижаване на АЧХ от 60-70 Hz надолу, като пикът се губи. Тоест има го, но повдигането е от -12 на -8 dB примерно
Въвел съм размерите на кутията, но местенето на говорителя и порта има незначително влияние върху АЧХ.

« Отговор #14 -: Май 24, 2022, 03:30:07 15:30 »
Не, не го бях видял.
Ето новата картинка