Здравей Гост

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Toshko

*
  • 6208
    • Профил
https://telstar.bg/%D0%A2%D1%80%D0%B8%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%BA%D0%B8/OFFROAD-%D0%A2%D0%A0%D0%98%D0%9C%D0%95%D0%A1%D0%A2%D0%9D%D0%90-%D0%95%D0%9B%D0%95%D0%9A%D0%A2%D0%A0%D0%98%D0%A7%D0%95%D0%A1%D0%9A%D0%90-%D0%A2%D0%A0%D0%98%D0%9A%D0%9E%D0%9B%D0%9A%D0%90-TS-350-7-NEW-2000W-25AH/

Цената е колкото хубав велосипед.
Батериите са оловно кисели гелови. 700 цикъла живот.
Пробегът е над 50 км. Приемаме 50.
Приемаме, че от един заряд няма да вадим повече от 25 км.
Това прави 17.500 км...

10 годишният ми електрически велосипед е на 369 км, а си го ползвам всеки ден до баничарницата, бакалията и до плажа. Същият представлява все по-голям интерес за три годишното ми дете, даже два пъти се вози на багажника и сега иска всеки ден. Естествено отказвам. Затова се налага да се обзаведа с друго превозно средство за на село. Тук за кола е доста неприятно, задръстено, има и дупки.

15.000 км ще ги правя поне 10 години.

Животът на добре поддържана оловна батерия е 25 години при нормална стайна температура и умерени заряд и разряд.

Така че за целите за вила нещото е перфектно.

Развива до 35 км/ч и се води помощно превозно средство, не се нуждае от регистрация.

Казаха, че доста добре дърпа, защото е през редуктор.

Неактивен Toshko

*
  • 6208
    • Профил
Re: Електрическа триколка ще си купувам
« Отговор #1 -: Юни 21, 2022, 09:49:54 09:49 »
Понеже батериите са няколко свързани последователно, идва ми наум да им се мери напрежението и съответно да им се установява %SOC по отделно.
Вероятно ще се нуждаят от балансиращ самостоятелен заряд от време на време.
Също така ако си намеря отделни зареждащи модули, които да могат да зареждат всяка батерия съмостоятелно няма да е лошо.

Звучи като добър DIY проект.

Това, че са оловно-киселинни изобщо не ме притеснява. Едно време камион четата за доставка в центъра на София, както и тези за поддръжка на озеленяването бяха електрически с точно такива батерии и караха по над 20 години. Имаше за доставки, за боклук от градинките и цистерни за поливане. Още се чудя защо бяха малки с двойни задни гуми и гигантски диференциали като от ЗиЛ.

Неактивен zlatkoo

*
  • 1318
    • Профил
« Отговор #2 -: Юни 21, 2022, 04:17:51 16:17 »
Звучи практично, задните джанти са малко грозновати, ма ти ще ги оправиш.  ;D
Нема начин да нема начин!

Неактивен Toshko

*
  • 6208
    • Профил
« Отговор #3 -: Юни 23, 2022, 12:29:44 00:29 »
Избрах малко по-различен модел.

Има 5 батерии общо 60V и 36 или 38 Ач или общо 2.2-2.4kWh
Без товар клетките са 12.95-12.96V

Мощността е неизвестна, може би 2kW, може би 3kW, може би повече, първата една педя тръгва плавно, след това чак усетих облегалката в гърба си. Върви пре-задоволително.

Стабилно направена, ръчката на газта е много прецизна и солидна.
Има три багажника. Този под задната седалка е много голям.
На задната седалка могат да седнат двама като мен.

Тази, която гледах първоначално просто е малка за моите нужди.

В комплекта има и навес със фотоволтаик, стъкло и чистачка.
Сигурно ще си го сложа. Колкото и да е грозен.

Само не разбирам, защо европейските и американските фирми не правят такива.

Неактивен zlatkoo

*
  • 1318
    • Профил
« Отговор #4 -: Юни 23, 2022, 12:33:18 12:33 »
Ми честито, а как е със спирането. Може да се пускаш като рикша, да докарваш некой лев.  ;)

Неактивен Toshko

*
  • 6208
    • Профил
« Отговор #6 -: Юни 27, 2022, 11:48:52 11:48 »
И така, малко размишления за експлоатацията...

Максимална постоянно консумирана мощност - 2000W
Максимална дълговременна консумирана мощност - 1.200W

Капацитет на батерията - 2.4кВтч

Скорост/Време/Пробег:
При 2kW - 40 км/ч / 1.2 часа / 48км.

При 1.2kW - 30-35 км/ч / 2 часа 60-70км.

При 600W - 24 км/ч / 4 часа / 96 км.

Цикли на геловата олово-кисела батерия 200 до над 1.000, продавачът твърди 600-700.
Един цикъл е 100-0-100% Soc.
Живот на геловата батерия при стайна температура и поддържане на висок заряд-20-25 години. На този живот може да се разчита при поддържане на заряд над 50% и избягване на високи температури и бързо зареждане.

Съответно пробегът при тези условия става 24/35/48 км.
Соларния панел е с мощност 220 вата, приемаме 200. Това означава зареждане със скорост 2/3/4 км/ч или за 3-4 часа плажуване ще се възвърне заряд да изминава не на 6 до 16 км.
Разстоянието от Лозенец до Нестинарка е 9.6 км и се изминава с около 20 км/ч за 20-30 минути или с 12-15% разряд, които ще се възстановят за по-малко от 2 часа.
Разстоянието до плаж Перла е 14 км, като има неприятна отсечка от моста на Китен до авто гарата, която минава по главният път. Средната скорост ще бъде 25 км/ч и ще се изхаби максимум 25-30% от батерията или към 800 вата.
Очевидно за няколко часа зарядът ще се възстанови почти напълно, а батерията е достатъчна обратното пътуване да започне веднага.

Така няма сценарий при който батерията да пада под 50% или пробега да не ми е достатъчен.
Даже от Перла може да се продължи до Беглик Таш (19км общо) и от там до южния див плаж на устието на Ропотамо - общо 23 км в посока. Нещото ще се справи дори без солар и с максимална скорост.

Докато 100-0-100% са 1 цикъл, то 100-59-100% са около 0.2 цикъла, да не кажа и 0.1. А 100-70-100% са 0.05 цикъла.

Неактивен zlatkoo

*
  • 1318
    • Профил
« Отговор #7 -: Юни 27, 2022, 03:34:41 15:34 »
Мисля, че максималната скорост ще ти е някакъв проблем.

Неактивен Toshko

*
  • 6208
    • Профил
« Отговор #8 -: Юни 27, 2022, 05:01:17 17:01 »
С колата по стария път от Лозенец до Нестинарка развивам над 50 км/ч не повече от два-три пъти, а мога и без хич.
Сега гледах товарната със същото задвижване като на моята й дават 55 км/ч.

Неактивен Toshko

*
  • 6208
    • Профил
« Отговор #10 -: Юли 12, 2022, 06:03:41 18:03 »
До направи си сам  ;D
Какво не беше наред с триколката:
- Вилката на предното колело беше хлабава и тракаше, лагерите сухи с точки ръжда, вътрешната черупка на горния лагер беше накриво. Гресирах, нагласих и стегнах като хората;
- Кормилото беше хлабаво и ми се изкриви в движение... Затегнах го;
- Предния багажник беше хлабав, затегнах го;
- Единия заден калник беше хлабав, затегнах го, иначе започваше да опира в гумата;
- шината, която трябваше да стегне батериите беше хлабава и не можеше да ги застопори, а те се разхождаха из кутията и тракаха. Болтовете къси, шината П-образна, не може да се обърне.
Сглобявачите бяха подложили парче стиропор, което нищо не държеше.
Замених цялото нещо с летва, която стегнах с двата болта;
- Всички спирачки бяха хлабави, регулирах ги;
- диференциала беше сух, на пробката слава богу имаше една единствена капка масло, дано е бил мазен. Сипах 350 мл Равенол 75W-85LS;
- Рамката не е разпробита за стойката на навеса, а изпратените болтове са 7 вместо 8 и нямат гайки. Купих болтове, противоразвиващи гайки, двойнолепяща лепенка, шайби и уплътнители, както и бургии за метал;
- Ширината на рамката няма нищо общо с ширината на соларния панел. При едната ориентация имаме 73 см, при другата около 90,а панела е 99.5 см, нищо с нищо не идва.
Трябва да се вземат алуминиеви шини 20х30мм дебелостенни и неръждаеми крепежни елементи;
- Няма болтове за моторчето на чистачката;
- абсолютно задължително трябва да се ушие едно червено перденце една педя, което да покрие рамката на соларния панел и да висне надолу, иначе ще бъде много грозно;
- Висят кабели, стърчат свински опашки;
- Инвертора на мотора е закачен само от едната страна и съответно се клати, трябва шина да се закачи и от другата страна;

Това е комплект до направи си сам.
Иначе количката с 60V (65V без товар) върви чудесно и изглежда има не лош пробег от поне 50 км реално.

Колко вдига ми е неудобно да споделя, защото вече поне три екипа на КАТ ме огледаха внимателно и никой нищо не ми каза. Даже едните ги питах за пътя за папския плаж на Царево.

5-6 км в посока не са никакъв проблем, на ден го карах и над 20 км без признаци на умора или изтощаване.

Мощност има, вози трима възрастни по нагорнище и прави въпросните 24 км/ч без усилие...
С един пътник вози добре.
Със сам водач не вози особено добре, но пък се изстрелва доста рязко.

Неактивен Toshko

*
  • 6208
    • Профил
« Отговор #11 -: Юли 13, 2022, 02:43:56 02:43 »
Наполовина вече е монтиран и навесът. Доста работа остава. Панелът изобщо не пасва, тоест трябват допълнителни части и часове работа. Всъщност, това е просто соларен панел 250W към който поне дават инвертор с програмируемо изходно напрежение.

Нещо и батериите ме усъмниха, че ги чух да кипят докато се зареждаха. До колкото знам геловите батерии не би трябвало да кипят.
Зареждащото напрежение 72V ми се струва много, това са 14.4V на батерия.
Като го купих всички батерии бяха на 12.95V. Сега всичките са на 13.22V хем съм карал 3-4 км след последното зареждане. Това прави 66.1 на цялата батерия. Солара май ще го настроя на 67-68V, което са 13.4V на батерия. Или пък на 69, което са 13.8V. 13.4 до 13.8 е напрежението за поддържащ заряд на батерия, която е напълно или почти напълно заредена.

Та да се върна на монтажа.
Не бих казал, че е лесно да се разпробият толкова дупки при това точно. Не знам тези хора, как си ги представят тези неща.

Перденце за периметъра на соларния панел ще се шие, че така не мога да го гледам. Точно 26 см хващат 1 см отгоре и падат до където трябва. Ептен виетнамско ще стане. Те и сега ми подвикват да ги возя, представям си рикша с покрив и перде 🤣

Неактивен Toshko

*
  • 6208
    • Профил
« Отговор #12 -: Юли 21, 2022, 03:57:31 15:57 »
Хасковлии приеха, че някой е забравил съвсем да сглоби триколката... Понеже цената на сглобяването е същата, като на блутут радиото за нея ми изпратиха компенсация.
Това вече е приятно потребителско изживяване.
Междувременно се сдобих с допълнителни фарове, габарити, трети стоп и една торба неръждаеми болтове.
А също така с 4-точков предпазен колан за детето, както и стоманени болтове и гайки с якост 8.8 за колана.
Един кашон чаркове и екстри.

Радиото свири супер. 100% ачх е компенсирана с DSP, защото звукът е много приятен. Лови всички станции, има USB вход, слот за карта с памет, блутут хендсфри и дистанционно 🤣 въобще, перфектно мото радио.

Само да отида пак на вилата и да сложа всички екстри.

Неактивен Toshko

*
  • 6208
    • Профил
« Отговор #13 -: Август 09, 2022, 11:23:24 23:23 »
Доста прилично ми се получи...
Уших перде, опънах таван, направих допълнителна конструкция от 40х20х2 мм алуминиев профил, окабелих, прокарах инсталация, направих импровизирано алуминиево табло... с едно копче за габарити и габарити+фарове или изключено, сложих въпросните допълнителни габарити, напред светят бяло, назад червено и два диодни фара, абе поиграх си...
Преместих мигачите от кормилото отдолу под предното стъкло за да се виждат по-добре.

Общо снабдяването с части, пердета, профили и крепежи, част от които неръждаеми е от поне 7 магазина, ателиета и железарии в София, Хасково и с. Лозенец.

Гумите обаче са с обиколка 123 см и размер 3.5R10, което е 69 мм борд, съответно се помпат на поне 3 бара...
Нещо съм хвърлил око на задни 130/90 R10 и предна 100/90 R10...
Ще позволят помпа не отпред/отзад, съответно: празна само с мен 2.0/0.82 бара и пълна с трима възрастни и багаж 2.4/1.6 бара...
Ето как се смята налягането в гумите: http://penkiller.com/index.php/topic,2625.msg22627.html#msg22627

Отзад откъдето идва повечето друсане понижението в налягането е между 4-кратно и двойно, отпред е 1/3-та. Че са и по-голям диаметър, а на това мощност и особено въртящ момент не му липсва.

Видео със светлините:

Защо не се сещам да снимам и като са пуснати фабричните габарити, не знам.
Сложил съм трети стоп, но още не съм го свързал.

Неактивен zlatkoo

*
  • 1318
    • Профил
« Отговор #14 -: Август 10, 2022, 11:05:15 11:05 »
Интересна играчка си си взел. Добре се получава.
 Туристи возиш ли.  ;D