Здравей Гост

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Въпрос за sample rate и bit depth
« -: Юни 22, 2022, 12:22:46 12:22 »
Не мога да намеря отговор на въпроса sample rate и bit depth обратно съвместими ли са?
Ако на входа на DAC, който поддържа макс, да речем, 48kHz/20bit, подам сигнал 96kHz/24bit, той ще бъде ли ресемплиран (или както там се казва), или няма да излезе нищо?
Re: Въпрос за sample rate и bit depth
« Отговор #1 -: Юни 22, 2022, 04:05:04 16:05 »
Както там се казва :-) най-лесното е да пробваш сам.
DAC като завършено устройство, който да е 20bit, не се сещам. Виж, чипове има колкото искаш.
Обикновенно, стандарта е 16, 24, 32bit-a. И това, какво съпортва зависи много от ЦФ и входната част.
В твоя случай, ако на устройството е дадено, че поддържа до 48kHz, при 96kHz sample rate няма да възпроизведе нищо.

За протокола:
Общоприето правило е, че Upsampling-a e добре по принцип, downsampling-a не. Независимо дали се прави софтуерно, или от хардуер.
За това стремежа на пазара е да предлага DAC-ове с по-висока семплираща. Просто са по-универсални от потребителска гл. точка.
Друг е въпроса, че съвременните delta sigma чипове се представят много по-добре на по-висока семплираща.

different is easy, better is a lot more difficult
« Отговор #2 -: Юни 23, 2022, 11:15:53 11:15 »
Благодаря ти за отговора.
Досега съм слушал през аналоговите вход-изходи, но правя нови колони и искам да пробвам ДАК-а на усилвателя. Чипът е 20 битов, затова се заблудих, не мога да намеря друга информация, явно преобразувателят е 16bit. Взех си (чакам го още) някакъв конвертор USB -> SPDF, който също е 16bit, и ми беше интересно какъв е принципът.
« Отговор #3 -: Юни 23, 2022, 12:56:00 12:56 »
Трябваше да питаш по-рано :-)
Един от най-хубавите интерфейси USB>I2S(както и spdif) на пазара е всъщност на българска фирма.
Техни бордове се влагат в много мултицифрени DAC-ове, както за HiFi, така и за профи ус-ва.
И като ОЕМ за diy цели предлагат това: http://www.jlsounds.com/i2soverusb.html
Многократно изпитано устройство. Горещо препоръчвам!
Вграждането му не е много тривиално, но ако ще ползваш изхода му по spdif, е лесно.
Друг е въпроса, че така ползваш възможностите му на едни 20%. Но пак бива.

Да добавя:
https://en.antelopeaudio.com/
Това също е българска фирма... ОК, основана тук от Igor Levin, ус-вата се разработват тук, ако и никъде вече да не се споменава.
Те също ползват XMOS интерфейса на JLSound.
Така че, в България имаме доста солидни позиции в съвременното цифрово аудио :-) :-) :-)

Всячески бих избягвал али леля баба за такива покупки :-)

« Отговор #4 -: Юни 23, 2022, 02:32:19 14:32 »
От Амазон е, но със сигурност е правен на същото място :)
https://www.amazon.com/dp/B00FEDHHKE?psc=1&ref=ppx_yo2ov_dt_b_product_details
Ако колоните станат достатъчно хубави, може да им взема хубав DAC по-нататък. Към този, вградения в усилвателя, няма смисъл да слагам скъпи устройства.
« Отговор #5 -: Юни 23, 2022, 06:34:27 18:34 »
Какъв е вградения ЦАП?
Респективно, модела на ус-ля. Може и да си го писал, но съм пропуснал
« Отговор #6 -: Юни 23, 2022, 07:33:39 19:33 »
Усилвателят е Marantz SR5000 (5 канален рисивър), ЦАПът е CS4226
Ето и схемата на цифровия вход
« Последна редакция: Юни 23, 2022, 10:49:18 22:49 от tommny »
« Отговор #7 -: Юни 24, 2022, 05:07:43 17:07 »
Супер! Благодаря!
Действай с тонколоните да се получат! Това е Важното!

Този Marantz го приеми като съвсем, съвсем временно решение.
Има други варианти, и то не непременно безбожно скъпи.
« Отговор #8 -: Юни 24, 2022, 06:38:22 18:38 »
Временно-временно, 15 години го слушам :)
Наложи се да му сменя кондензаторите на захранването, други проблеми не съм имал.

Неактивен zlatkoo

*
  • 1318
    • Профил
« Отговор #9 -: Юни 25, 2022, 09:23:27 09:23 »
Аз пък, мога да дам един пример. Една вечер си пуснах концерт, мисля на Фил Колинс беше от ютюб.
 Слушам от старичък лаптоп, някакъв елит бук на НР, през ДАК Варна. Реших да си направя проба, като пуснах същия концерт през телевизора, миналогодишен Филипс със изход за слушалки.
Ами не беше някаква ушевадна разлика, но все пак имаше в полза на телевизора. Малко по детайлно, по богато ми звучеше. Слушам през тази система.
Нема начин да нема начин!
« Отговор #10 -: Юни 25, 2022, 11:24:59 11:24 »
Имай предвид, че е много възможно в телевизора ти да има някакъв енхансер, който да ти украсява звука. Често слагат такива неща за да може вградените говорители да изкарат някакъв приличен звук. Същото излиза и през слушалките. Звукът в ютюб, доколкото си спомням, беше нещо от сорта на 150-тина kbits/s, и едва ли би могъл да бъде еталон за каквато и да било деатайлност :)
Иначе съм наясно, че усилвателят ми не е кой знае какво, това е първият опит на фирмата да извадят нещо в средния клас, и затова е отнесъл толкова хейт в нета. Нещо като Cayenne на Porsche :) Има приятен мек звук. Ясно е, че доста усилватели ще го отвеят, но има доста време докато стане слабото място в системата :)
Не ми е удобно да го призная, но напоследък слушам музика основно от Спотифай на телефона (платената версия с "високо качество" :) през блутут ресивер. Затова искам, успоредно с колоните, да дам цифров сигнал направо в усилвателя.
« Отговор #11 -: Юни 25, 2022, 12:50:36 12:50 »
....има доста време докато стане слабото място в системата :)
Не ми е удобно да го призная, но напоследък слушам музика основно от Спотифай на телефона (платената версия с "високо качество" :) през блутут ресивер. Затова искам, успоредно с колоните, да дам цифров сигнал направо в усилвателя.
Мисля, че вече е станал слабото звено. Или скоро ще стане.
Тва за телефона, па Spotify, па блутуут... Малко лошо ми става. :-)
Защо просто не инсталираш спотито на тв-то и от там по оптика spdif в ус-ля? Не че "ще скочиш кой знае колко високо" с това споти, но е малко по-оптимизирано.
Е, остава кривата работа в ресийвъра, ама... каквото такова.
Tidal Master акаунта поне пробвал ли си? Не че има много смисъл сега, но със свирещи добре ОТ, да.
« Отговор #12 -: Юни 25, 2022, 03:14:42 15:14 »
Телевизор нямам, не ползваме такава медия вкъщи. Имаш ли преки впечатления от този ресивър, защо си толкова краен в мнението си?
« Последна редакция: Юни 25, 2022, 03:55:08 15:55 от tommny »
« Отговор #13 -: Юни 26, 2022, 12:44:18 12:44 »
Телевизор нямам, не ползваме такава медия вкъщи...
Това е чудесно! В къщи също отдавна, повече от 8-9 години не се гледа ефирна телевизия :-)
Но пък като мултимедиен център е чудесен! Филми най-вече. За музика си има други, по-издържани технологично източници...
Но става и за стрийминг и радио (RadioParadise), де :-)
Имаш ли преки впечатления от този ресивър, защо си толкова краен в мнението си?
От този не, но от ресийвъри да. И от ЦАП-ове също....
Ух. дълго е за описване. Приеми го като опит (професионален), както и образование. Академично, не придобито по форумите :-)
За протокола, някъде 2005-та станах щастлив собственик на чисто нов Kenwood KRF...9080 (нещо такова беше). Мисля, маркетинга го класираше високо.
Много приятно, много функционално устройство... От любопитство можеш да видиш колко издъжана е точно ADC/DAC частта. Какъв трансийвър, кодек и дсп борд бяха ползвали.
Но въпреки това, не можеше дори тогава да се опре нито на хубав multiibit-ов ЦАП, нито на хубав, прилично проектиран стерео усилвател.
Отдавна тъжно стои завит във фолио, като дълбок резерв, един вид "да си подпирам вратата". Всъщност искам да го подаря на някой, който не може да си позволи
техника, но е истински ценител на музиката. Не съм попаднал все още на точния човек.....
Та всъщност, може да се каже, че имам и впечатления от мултиканални ресийвъри :-)
« Отговор #14 -: Юни 26, 2022, 04:59:08 16:59 »
Филми гледаме, разбира се. На 100 инча екран :) За мен това е домашно кино. Ефектът на отразената светлина много повече се доближава до истинското кино, отколкото подсветката на телевизора, колкото и голям да е. Има си и недостатъци, разбира се, но, освен че ти промиват мозъка, не мога да възприема това как ТВто става център на всичко в помещението. Когато правехме ремонта, дойде един жичкаджия за оглед и да даде оферта. Влиза в хола и вика:
- Къде ще е телевизорът?
- Нямам телевизор, казвам
- Добре де, като вземеш къде ще го солжиш?
- Няма да взимам, викам му.
Човекът блокирА. Разделихме се доста хладно, до последно беше убеден, че го ебавам нещо.
Обичам минимализма и простотата. Многото джаджи накачулени ми чупят пространството и ме дразнят. Не ми харесва идеята за отделни устройства за музика и кино, чисто визуално, а и цялото превключване за да пуснеш едното или другото... Искам с едно, две натискания музиката да тръгне, без да чакам.
Този ресивър имаше много добри отзиви в стерео режим, затова го купих навремето. Схемата на крайното стъпало е класическа транзисторна, просто са 5 броя. Ако ти е интересно, ще ти я пратя. Имал съм през годините, чисто стерео, Sony, Pioneer, Denon, JVC, една Yamaha за малко. Всеки си имаше някакъв характер, но за никой не мога да се закълна, че свиреше по-добре от този. Изобщо, каквото и да взема, все ще има нещо по-добро.
Като завърша колоните, ще го послушам през цифровия вход. После може да пробвам някакъв ДАК.
После може да послушам теб, не се знае  ;D ;D ;D