Здравей Гост

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Toshko

*
  • *****
  • 6687
    • Профил


Да съдействаш или да прецакаш другарчето?
Еднократно нелоялното поведение води до ползи. Също така нелоялните в общество от загубеняци и добряци постигат по-високи резултати. - за това обаче човешкото общество е развило института на репутацията. В здравите общества нелоялните постепенно ще загубят повечето си възможности за взаимодействие и би трябвало да бъдат изолирани.

В крайна сметка учените доказват, че факторите необходими за личен и колективен успех са следните:
1. При неизвестна среда и взаимодействие един на един, тактиката танто за кукуригу е най-успешна;
2. Трябва да подбираме с кого взаимодействаме;
3. Трябва да изразяваме философията си ясно, така че да провокираме доверие и да не будим неоснователно недоверие.
Тук мога да включа пример със себе си. Моята настройка е да се доверявам и да бъда лоялен, но понякога инстинктивно законспиририрам тези свои качества и хората не ми вярват, дори подхождат с недоверие, защото виждат едновременно две неща, твърде информиран и навътре в темата и с неразгадаема стратегия. Това може да бъде много полезно понякога, но в други случаи е отрицателен модел на поведение, защото плаши другите излишно.
4. Да бъдем добри;
5. Да прощаваме, след като сме си отмъстили по т. 1., тоест да не бъдем злопаметни, но и да не бъдем глупави;
6. Да си отмъщаваме - т. 1 и т. 4 и 5, тоест не прекалено, но своевременно.

Неактивен ggreg

*
  • **
  • 30
    • Профил
Явно тези дни си на някаква философска вълна :) В предишен свой живот май си живял някъде в далечния изток.
Въпросът е, че учените откриват факти, които всеки нормален, женен човек знае. Но не казват, как тези заключения биха помогнали да подобрим начина си на живот, при положение че малцинствата, които сме упълномощили така доверчиво да управляват този наш живот, нямат изгода да живеем добре. И те много успешно ни тровят живота (буквално и в преносен смисъл)- говоря за целият свят, не отделна държава само... За мен "демокрацията" е последният най-висш стадий на човешката система за поддържане на масите в подчинение. Последните години упорито се върти в главата ми аналогията, че човеците на планетата сме като раковите клетки за един жив организъм. Ние искаме толкова много енергия и ресурси от околната среда, че скоро ще се самоунищожим. За щастие широко разпространяваната лъжа, че ще унищожим планетата е безумно глупава, безсмислена и крещящо невярна:) Късмет за земята, че ще продължи да съществува и след нас, поне още известно време:) Всяко нещо във вселената се ражда, живее и умира. Такава е съдбата и на нас- хората. Добри или лоши. Законът за ентропията е всеобхватен и независещ от нашето съзнание и съществуване. Как ще протече ток, ако няма разлика в потенциалите? Как ще дефинираш, кое е добро, ако не съществува лошото?
Трябва да бъдем добри, без да очакваме същото в отговор! Иначе бихме били добри търговци, а не добри хора. Предполагам, че основата на правото и религиите, възникнали през хилядолетията  е:
Не прави на другите това, което не би ти харесало другите да сторят на теб!

Неактивен Toshko

*
  • *****
  • 6687
    • Профил
Малко си по-черноглед от мен, а аз и без това минавам за прекалено мнителен и което е по-лошото много познавам. - последното постоянно подхранва вътрешното ми убеждение да си вярвам все повече  ;D
Това за което говориш не издържа на бръснача на Окам за по-простото обяснение, а то е колективен интерес в неосъзната група взаимодействащи негодяи и корупционери, средата определя правилата, а играчите ги научават и играят по тях, но заговор няма. вж. - политическите дискусии, ако всички кроежи на Бил Гейтс се сбъднат той ще се вози на брониран влак до края на живота си, а градината ще му я копаят хора в зелени шаечни униформи докарвани с нещо като УАЗ-ка с брезент. Не става. Днешните милиардери са родени в истински допотопен либерализъм изграден по време на златната четвърт от царски възпитаници или възпитаници от викторианската епоха. - очевидно това е пътят към прогрес и благоденствие.
Златната четвърт е световен феномен разпрострял се с еднаква сила върху цялото човечество и от двете страни на желязната завеса. Всички по света милеят за онова време, само че ние погрешно смятаме това за носталгия по болшевишкия соц (защото това не е комунизъм и никога не е било). - има статия в Уикипедия за златната четвърт. (golden quarter)
това трябва да се опитваме да пресъздадем.
Лошото, е че златната четвърт и взривообразния прогрес на 20-ти век са резултат от, както в много документи на ООН се казва: "невъобразимите ужаси на войните и изпадането на големи части от народите в непосилна бедност накарала ги да последват..." - кой когото е последвал... като започнем от най-лекото Евгениката в САЩ и скандинавието, минем през Хитлер и Сталин и стигнем до Тито (последния има на личната си сметка 1.000.000 сърби и югославяни докато въдвори светлата си власт) и други подобни...
Дано тоя път синусоидата тръгне нагоре без подобни уродливи извращения. Сега, че върви надолу е ясно, обяснимо и нормално, упадъкът и прогресът винаги са се редували. Да се надяваме, че забързаното информационно общество на съвремието ще прескочи някои етапи от кривата на функцията без смърт, гадости и мъки.

Само да не стане, момче и момиче гледат облачета, я това прилича на слонче, я това прилича на жирафче, я... това прилича на гъба и свети...

Неактивен ggreg

*
  • **
  • 30
    • Профил
"Да се надяваме, че забързаното информационно общество на съвремието ще прескочи някои етапи..."
Забързаното информационно общество си дърпа само шалтера, чрез активното навлизане в матрицата- доброволно и безвъзвратно. Живеят в телефона си и в интернет. Не отделят носове от екраните. Наричат вече децата си "то". Ще си въведат електронни пари, електронен секс, виртуална реалност, даже и интелект на заем ще ползват. Един от основните двигатели на прогреса- мързелът- той ще ни затрие. Буквално... А какво да правим ние, традиционалистите?

П.П. Дай линк за  тази статия в уикипедията, че нещо не я намерих.

Неактивен Toshko

*
  • *****
  • 6687
    • Профил
Интернет не можел да забравя...
1: https://nextnature.net/story/2015/the-golden-quarter
2: https://www.reddit.com/r/Futurology/comments/2o5jmx/that_true_age_of_innovation_the_golden_quarter/?rdt=44488

Интересно как не ми излиза много повече. Трябва да търсим още, защото изглежда само за няколко години е доста позабравено.